"Bohater" wiecznie żywy

  • 26.09.2011, 00:10
  • Mariusz Strzępek
"Bohater" wiecznie żywy
Czy ktoś z młodego pokolenia może pamiętać jeszcze kult, jakim otoczona była w czasach PRL postać Janka Krasickiego? Zapewne wszyscy już zapomnieli, że był on patronem komunistycznych młodzieżowych organizacji, wielu szkół a nawet przedszkoli i żaglowców.

Na część „bohatera” budowano pomniki, wykonywano pamiątkowe tablice i nadawano nazwy ulicom. Dopiero po roku 1989 społeczeństwo dowiedziało się kim była naprawdę ta hołubiona przez komunistyczny aparat osoba. Zaczęły więc wstydliwie i po cichu znikać tablice i tabliczki. Czy aby na pewno wszystkie?

Przejeżdżając niedawno przez gminę Budziszewice zauważyłem tabliczkę na placu przed Urzędem Gminy. Na niej widniała nazwa placu im. Janka Krasickiego. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że od wielu lat funkcję wójta w tej gminie pełni Marian Holak, czyli szef tomaszowskiego PiS. Kim był naprawdę Janek Krasicki? Najkrócej można powiedzieć: zdrajcą i mordercą.

Zamordował między innymi Bolesława Mołojca, tomaszowianina, który pełnił funkcję sekretarza PPR. Nie chcę dublować informacji, jakie pojawiają się w innych miejscach, dlatego wszystkich zainteresowanych, w tym pana Mariana Holaka odsyłam do Wikipedii i przy okazji gratuluję, bo Budziszewice, to chyba ostatnie miejsce w Polsce, gdzie żywy jest kult tego komunistycznego zbrodniarza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 27.09.2011, 12:44
bejc...dopisz sobie "k" i wtedy będzie szkoła....niemilcu.
bejc.
bejc. 27.09.2011, 12:14
Co to jest "szoła" ?To jakaś gwara z obrzeża Tomaszowa?
tomasz tomaszewski
tomasz tomaszewski 27.09.2011, 11:28
Dzieci są nic nie winne,tylko dorośli ,najmądrzejsi nauczyciele .Oni się wszędzie pchają ;polityka,dyrektorzy,WŁADZA.. .
kiki
kiki 27.09.2011, 11:05
Jejkuuuu.....ale żeście towarzyszu plamę puścili....tylko po zarazie moze nią porażony stawiać zbrodniarza jednego i drugiego nie widząc różnicy między jednym ogryzkiem a fornalem.
Qrde...co cimnota to ciemnota !
bejc,do szoły i to dobrej po nauki w prawdzie....gamoniu !
bejc
bejc 27.09.2011, 09:40
To nie jest wina dzieci ,że chodziły do SP 11.Jestem ciekawa do jakiej szkoły chodziła "kiki" i "Tomasz Tomaszewski".Może do szkoły wszystkim znaną potocznie z nazwy - " do szkoły pod górkę" czyt. majową ?

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Marcelego Nowotki
ul. Ludwikowska 113
Tomaszów Mazowiecki
Mówi to coś ogryzkom #8 i #9 ?


III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Hojnowskiego w Tomaszowie Mazowieckim to dawny Zespół Szkół Przyzakładowych Zakładów Włókien Chemicznych "Wistom" w skład, którego wchodziły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa i resortowe Technikum Chemiczne oraz Technikum Mechaniczne(do 1991).To twoja szkoła KIKI ?
kiki
kiki 26.09.2011, 22:50
Dawna szkoła nr.11 wraz z belframi to była wylęgarnia czerwonej zarazy.Pajace co dziś w Tomaszowie rządzą to w wiekszosci absolwenci tej czerwonej szkoły i wistomowskiego chowu z porażeniem siarczkowodorowym !!!
Tomasz Tomaszewski
Tomasz Tomaszewski 26.09.2011, 21:07
Dawna SP11 miała patrona tego zbrodniarza ,nauczyciele kłamcy,wmawiali dzieciom,że to wzór do naśladowania...
Tomaszowianin
Tomaszowianin 26.09.2011, 18:39
Ale z drugiej strony przyznaje ze to skandal !!! I nawet pisza o Budziszewicach na Wikipedi/ Jak bym tam mieszkal to bym wyrwal te tabliczke. To wstyd.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 26.09.2011, 18:31
Ludzie ! W Tomaszowie rządzi Zagozdon a nie PIS. Nauczcie sie trochę prawa. Starosta jest z Platformy wiec bycie dupą w koalicji i to w powiecie to nie zaraz taka władza
26.09.2011, 14:37
W Tomaszowie powinien być porządek. Trzeba zmienić nazwy ulic! Nowe nazwy to :
JPI, JPII, JPIII, JPIV, JPV itd. Precz z komuną!!! ( i Bolkiem ).
Przecież...
Przecież... 26.09.2011, 12:17
...czarni, czy czerwoni wszyscy kiedyś nosili podobne legitymacje. Do kościoła też chodzili i spowiadali się u tego samego księdza więc o co chodzi?
26.09.2011, 11:29
Ja bym jeszcze wspomniał o Franciszku Zubrzyckim, którego upamiętnia tablica na dworcu a z którego to PRLowska propaganda wbrew faktom historycznym zrobiła bohatera podczas gdy był zwykłym, sowieckim sługusem, alkoholikiem i mendą, która na absolutnie żaden szacunek nie zasługuje. Dziwie się, że do dnia dzisiejszego moje miasto czci zdrajcę Rzeczpospolitej.

Przypomnę tylko, że Zubrzycki siedział w polskim więzieniu w latach 1938–1939, wcześniej był prokomunistycznym działaczem Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Życie”. Na początku 1942 roku stał się formalnie członkiem PPR. W maju 1942 roku został wyznaczony – pod pseudonimem „Mały Franek” – na dowódcę grupy młodych komunistów, którzy mieli dokonać jakichkolwiek akcji, które przez komunistyczną propagandę miały zostać nagłośnione jako pierwsza akcja bojowa Gwardii Ludowej. W rzeczywistości oddział nie wykonał -żadnych- akcji przeciw Niemcom.

W PRL wykreowano go na legendarnego dowódcę bohaterskich walk o wolność. Przemilczano, że w sensie ideowym i partyjnym był zdyscyplinowanymi funkcjonariuszem stalinowskiej konspiracji - krótko mówiąc, Zubrzycki był zdrajcą, agentem obcego mocarstwa, który działał na szkodę chwały Rzeczpospolitej.

W Tomaszowie niby rządzi PiS ale za kompana w koalicji wybrał sobie LSD i to pewnie dlatego tablica ku czci sowieckiego agenta, miłośnika Stalina, nadal wisi i szpeci Tomaszów.
xxx
xxx 26.09.2011, 09:28
I o co ten raban. Maniek nie ma teraz czasu jest zajęty upychaniem swoich podwładnych z UD w radach nadzorczych, czas nagli póki w powiecie kolorowa koalicja.
ajdejano
ajdejano 26.09.2011, 09:10
A mnie wcale nie zdziwiło, że Holak - szef PiS-u w powiecie - wcale na tę nazwę nie zareagował. Przecież Holak to typowy terenowy działacz partyjny - jakich tysiące, i to ze wszystkich zafajdanych partii, miesza w całej Polsce. I on - tak jak ci wszyscy pozostali "dupokraci" (tzn. dbający tylko i wyłącznie o usadzenie swoich tyłków na odpowiednich stołkach) mają gdzieś jakieś tam ideały, historię Polski. To są z reguły nieroby, cwaniaki, amatorzy łatwego chlebka i kwaśnych jabłek. To jest totalne badziewie - szemrane towarzystwo.

Pozostałe