Prawym okiem: taniec głupca z szamanem

  • 8.02.2018, 11:52
Prawym okiem: taniec głupca z szamanem
Polska polityka wygląda czasem, jak taniec głupca z szamanem. Obserwujemy te wszystkie podrygi i nie potrafimy odróżnić, kto znajduje się w euforycznym, religijnym uniesieniu, a kto tylko naśladuje w sposób bezkrytyczny jego ruchy. W ostatnim czasie mieliśmy okazję obserwować dwa takie tańce, którymi ekscytowała się cała Polska. Telewizyjne główki prawiły mądrości, od których często dostać można było gęsiej skórki. Okazuje się, że nawet ogólnie szanowane postacie potrafią w jakimś dziwacznym zaślepieniu bredzić. Dzisiaj kilka słów o nowelizacji ustawy o IPN, w następnym felietonie o projekcie "ratujmy kobiety". Oba wywołały prawdziwą histerię. Zapraszam do dzielenia się własnymi opiniami.

Nie macie czasem wrażenia, że ludzie dyskutujący w telewizji ale i ci na forach internetowych nie za bardzo mają pojęcie w jakim temacie zabierają głos? Pojawia się ustawa albo jej projekt i pojawia się cała fala z jednej strony pochlebnych, z drugiej negatywnych komentarzy. Kiedy mocniej dociskamy rozmówcę okazuje się, że ustawy o którą się spiera wcale nie przeczytał. Opinię za to wyrobił sobie na podstawie treści "sprzedawanych" /słowo nie przypadkowe/ przez gadające telewizyjne głowy. Kto to powiedział, że kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą?

 

Przyznam szczerze, że osobiście nie pojmuję całej tej wrzawy dotyczącej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Czy to źle, że ludzie do tego powołani chcą bronić dobrego imienia własnego kraju? Okazuje się, że jak najbardziej tak. W czym więc problem? W międzynarodowej opinii publicznej? Wybaczcie, ale samo to, że jakiś kraj /nawet USA/ neguje prawo jakiegoś narodu do obrony własnego dobrego imienia, stawia go w nienajlepszym świetle. I nie chodzi o to, byśmy przerzucali się winami i zasługami o charakterze historycznym, ale Polskie Państwo ma prawo do stanowienia prawa i tyle. Podobnie robią Izrael czy nawet Ukraina.

 

W naszym kraju wszystko jest postawione na głowie. Bieżąca polityka /właściwie walka polityczna prowadzona w stylu Gangów z Nowego Jorku/ odbiera ludziom rozum. Może jednak warto poczytać, zanim się zacznie o czymś dyskutować, bo wychodzi i śmiesznie i głupio, i często niebezpiecznie /o tym dlaczego zaraz napiszę/.

 

Napiszę tak: jedyne, co znalazłem w nowelizacji niespójnego, to odstąpienie od ścigania pseudonaukowców. Zapis ten brzmi dokładnie tak:

 

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

 

O ile do artystycznej działalności nie mam większych zastrzeżeń, to już do naukowej jak najbardziej, ponieważ artykuł penalizujący czyn ma treść taką:  

 

1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie itd. (...).

 

Te dwa zapisy są kompletnie pozbawione sensu /kiedy się je zestawi razem/, bo cóż to za działalność naukowa, która zaprzecza faktom? Tego rodzaju "nauka" to świadome zakłamywanie historii? Czy tylko mi się zdaje? A jeśli tak jest, to mamy do czynienia ze złą wolą.

 

Podkreślam: mowa tu o faktach, a nie interpretacji genezy zdarzeń. Dla przykładu: pogrom kielecki był faktem, jednak analizy jego przyczyn podlegają w jakimś zakresie interpretacji. Jedna osoba stwierdzi, że u źródeł leżał antysemityzm, inna, że prowokacja UB /ale i tu przydałyby się dowody o charakterze materialnym/, a jeszcze inna osoba może doszukiwać się zbiorowej histerii /bo przecież Żydzi porywali dzieci, mordowali i krwi używali do wyrobu macy/.

 

Wracając do wskazanych w ustawie faktów, to metodologia ich ustalania znana jest wszystkim badaczom historii i nie powinna budzić większych wątpliwości. Przypomina nieco sądową zasadę, że dowody o charakterze materialnym są zawsze przed dowodami z zeznań świadków. Dlaczego? Bo te drugie ulegają deformacji.

 

Tymczasem wczoraj oglądam w telewizji TVN pana, który zaproszony w charakterze komentatora - eksperta krytykuje rzekomą nieczytelność ustawy. Chłop z tytułem naukowym nie wie, czym jest praca badacza, w jaki sposób się ją wykonuje. No to jak on pisał pracę licencjacką, magisterską? Jak doktorat zdobywał? Przecież to jest totalna kompromitacja. Mylił publicystykę z działalnością naukową. Do tego ten obiektywny ekspert co chwilę powtarzał "tak zwany Trybunał Konstytucyjny". Robił to w sposób, który nie pozostawia żadnej wątpliwości co do poziomu jego obiektywizmu.

 

Warto też zauważyć, że nowelizacja wprowadza szereg pozytywnych zmian, jak chociażby możliwość uzyskania dotacji dla podmiotów opiekujących się cmentarzami wojennymi i miejscami pamięci, które często bywają zaniedbane.  Nie widzę w tej nowelizacji nic, co miałoby nas w jakiś sposób "wybielać" są za to zapisy wyrażające protest przeciwko oczernianiu.

 

Na to jednak nikt nie zwraca uwagi. Zamiast tego lepiej podgrzewać emocje. Przedwczoraj w czasie takiego internetowego sporu pewien /nota bene sympatyczny/ pan użył zdjęcia dziecka drugiego pana, z którym w sporze się nie zgadzał. Przez dwa dni próbowałem mu wytłumaczyć, że jest to "cios poniżej pasa" oraz, że fotografia i komentarz do niej dodany naraża dzieciaka na agresję ze strony rówieśników ale i dorosłych. Byłem w szoku, kiedy w odpowiedzi przeczytałem, że to wina ojca, bo zdjęcie swojego dziecka zrobione na festynie na Facebooku opublikował. Na nic zdało się tłumaczenie, że dziecku przysługuje ochrona prawna. Chcąc "dowalić" ojcu ohydnie użyto dziecka.

 

Na koniec kilka słów o penalizacji. Ten wątek jest również często podnoszony w dyskusjach. Ile osób ma świadomość, że za artykuł prasowy można iść w Polsce do więzienia? To wcale nie żart. Wciąż funkcjonuje u nas artykuł 212 KK. nie wprowadził go żaden PiS ale istnieje już od kilkudziesięciu lat. Taka pozostałość komuny. To prawda, że w ostatnich latach był chyba jeden przypadek skazania dziennikarza na karę "odsiadki", ale taka możliwość cały czas  istnieje. Mówienia więc o zagrożonej swobodzie prowadzenia działalności naukowej jest zwyczajnie śmieszne. Dodam też, że Panie, które złożyły w sejmime projekt ustawy "ratujmy kobiety" też zakładają możliwość wsadzenia za kraty każdego, kto będzie wyznawał inny światopogląd niż te wyznawane przez nie. Ale o tym, w kolejnym felietonie pt. "Rozum piętnastolatki" 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aanonim
aanonim 4.03.2018, 20:51
Czytam ,sporo na ten temat i jestem przerażony intencjami opozycji im bardziej naplują na Polskę i polaków tym stają się większymi bohaterami .A pan Cimoszewicz cóż na temat tego pana szkoda słow
m&m
m&m 15.02.2018, 20:15
To normalne prawa, które rządzą światem. Ciemny i boleśnie naiwny jak dziecko, to jest ten, kto tego nie pojmuje. Bez znaczenia czy t9 Polska czy nie, czy pis czy po. Ciemny lud, to wszystko widzi przez pryzmat politycznej propagandy. Bez własnych osądow, bez własnego zdania. Bez podstawowej wiedzy. Wystarczy, że jakaś ładna buźka albo zaproszony do studia etatowy autorytet coś pieprznie i ciemny lud to kupuje i potem za pomoca jednego cytatu cały świat sobie ustawia. Żegnaj slawku. idź do miejsca, gdzie nikt ci prawdy nie powie i wszyscy są po jednych pieniądzach zgodnie z twoim wzorcem i uznaniem... Bo po co gadać z ziemniakami, co mają czelność mieć inne zdanie. Ale kurczę przecież właśnie po to jest forum?
Nic
Nic 15.02.2018, 20:53
dodać nic ująć, ale członek partii nigdy tego nie pojmie;)
slawek
slawek 14.02.2018, 09:30
do własnego wpisu nr 35, z naszych sąsiadów to się chyba jeszcze tylko z Morzem Bałtyckim nie pokłócili no i oczywiście z Białorusią gdzie w/g naszego Marszałka Senatu rządzi "sympatyczny miły człowiek".
slawek
slawek 14.02.2018, 09:09
w naszym mieście jest ulica Bohaterów Getta Warszawskiego. To znaczy, że to warszawiacy zrobili to getto?? jeżeli tak to warszawiacy to POLACY czyli getto założyli POLACY?? Rozsądny człowiek wie, że obozy koncentracyjne nie były zakładane przez POLAKÓW i że getta żydowskie również nie były zakładane przez POLAKÓW. Nie trzeba na to żadnej ustawy. Ale pis musi szukać kolejnych i kolejnych wrogów. I będziemy mieli 100 wrogów na 100 - lecie Odzyskania Niepodległości - to jest cel pisu i jego POPLECZNIKÓW.
m&m
m&m 15.02.2018, 15:19
Niektórym nawet jak w twarz plują, to udają, że deszcz pada. Takich "nierozsądnych" jest na świecie bardzo dużo. Niewiele mniej jest tych, którym wzrost liczby "nierozsądnych" jest na rękę. Jakieś domorosłe analizy i głupie przykłady tego nie zmienią. Nie ma nic gorszego niż użyteczni idioci... Dla Ciebie miarą jakości rządu jest ilość fajnych fotek z klepiącymi po plecach liderami sąsiadów. Pieprze takie rządy. Stosunki między Państwami, to ścieranie się wielkich interesów i pieniędzy. Boże chroń przed tymi, którzy są lubiani przez sąsiadów, klepani po plecach. Rację bytu i szacunek mają na świecie TYLKO Ci, którzy potrafią się upominać i dbać o swoje. Cała reszta, to nieudacznicy i sprzedawczyki, którzy z nikim się nie kłócą tylko kładą się na pleckach jak piesek w poddańczej pozie. Tak to właśnie realnie wygląda. Dopóki w narodzie jest masa takich zakompleksionych "sławków", to nie ma co liczyć, że nasz kraj wywalczy sobie jakąś pozycję.
slawek
slawek 15.02.2018, 17:21
Miał rację jeden z pisowskich klasyków, że : ciemny lud to kupi i ciemny lud to kupił. I jak dla mnie to już na tym forum chyba natyle. Żegnam ozięble.
15.02.2018, 14:32
Widocznie Żydzi nie są rozsądni;-)
..słuszne spostrzeżenie
..słuszne spostrzeżenie 12.02.2018, 19:40
wychodzi na to ,że z tą prawdą to może być różnie ... np. wstaje rano gdzieś na świecie jakiś artysta , co to wczoraj miał wenę na pisanie horrorów , a dzisiaj super kasa za bajki - no i skrobie , co mu ciężka głowa podpowiada... Wniosek z tego taki ,ze nikt nie określi granic artyzmu i innych tam .Otwarta droga do przekłamań wszelakich . Żaden ,,grożący palec ,, go nie wzruszy, nie mówiąc o faktach ,sumieniu ...przytuli talarki i będzie ,, płodził ,płodził,, różniste dzieła.
multi99
multi99 12.02.2018, 13:14
Popatrzmy na ŻYdów nikt z nich nie nadaje nie skarży na własny kraj IZRAEL .. .... Kolejne porównanie :
wystarczy jedno żłe słowo na IZRAEL i zydzi robią awanturę na cały świat twierdząc że to HOLOKAUST ... a MY co ?????? Jak nas wszyscy atakuja dookoła to zamiat OPOZYCJA wspomagac i jednoczy się z RZĄDEM i bronić KRAJ i NARÓD to wręcz przeciwnie lata i płacze wchdząc w dupę ANGELI i reszcie rządzących UE skarżąc na nasz Kraj i prosząc o kary .
Potem
Potem 12.02.2018, 14:42
będą bardzo zdziwieni wynikiem wyborów.
Ajdejano
Ajdejano 10.02.2018, 21:15
Szanowny p. Mariuszu : jesteś Pan takim lokalnym (wg pana) , niby - określającym lokalne standardy.
Oczywiście: takim facetem Pan nie jest.
Jeżeli tak - to w kogo się Pan ubiera ?!?!:?!

Szanowny p. Mariuszu: trochę pokory !!! Ludzie nie są tacy debilni - jak się Panu wydaje !!!
ok
ok 9.02.2018, 21:46
CO BYŚ CHCIAŁ,ABY WSZYSCY JUŻ ZOSTALI OŚWIECENI Z DNIA NA DZIEŃ TRZEBA CZASU,ABY IDIOCI W TYM KRAJU ZROZUMIELI NIE WYSTĘPOWALI PRZECIW.DO ŚWIATA DOTRZE WCZEŚNIEJ CZY PÓŻNIEJ.KRAJU TYCH HISTORYKÓW BOŻEJ ŁASKI,TRZEBA EDUKOWAĆ.
ok
ok 9.02.2018, 16:03
tylko idioci moga twierdzić,że wszystko było ok,cicho sza po co się narażać .pomimo rzucanych paszkwili,przez tych co ni zrobili nic tym kierunku,ŚWIAT ZACHODNI WRAZ ŻYDAMI TAM MIESZKAJĄCYMI OLAŁ SWYCH ZIOMKÓW.Cimoszewicz ma być ekspertem żałosne,zabierają głos CI,którzy powinni być cicho.Dziecko PRL TONĄCY LUKSUSACH W TYM CZASIE.Popisał się trakcie potopu.TWIERDZE USTAWA TA ZROBIŁA WIĘCEJ NIŻ PRZEZ 70-LECIE.JEST OKAZJA POKAZANIU ŚWIATU JAKA NAPRAWDĘ,BYŁA NASZA HISTORIA BEZ RETUSZU.DLA ZACHODU TO CO SIĘ DZIAŁO W CZASIE WOJNY,TO JAK W KOMIKSACH. WIADOMO O CO CHODZI O KASE ,KTÓRĄ CHCĄ WYCIĄGAĆ OD POLSKI!
Nilu
Nilu 9.02.2018, 18:02
Pewno, ustawa pokazała światu, że jakieś polskie obozy były. Świat przez ponad 70 lat, nieświadomy tego faktu, masowo chce się dowiedzieć wszystkiego o tych „ polskich obozach zagłady” tak pięknie przez obecny rząd rozpropagowanych.
Teraz
Teraz 9.02.2018, 18:54
dowaliłeś, wcześniej pisano głupoty i jeszcze nasze wspaniałe rządy przepraszały wszystkich za wszystko. Teraz przynajmniej ludzie na Zachodzie dowiedzą się, że te obozy były NIEMIECKIE. Poznają też stanowisko prawdziwego polskiego rządu i ofiar Polski podczas wojny, bo o tym też się pisze, a nie tylko o obozach.
jam
jam 9.02.2018, 19:39
Naprawdę Pan/ Pani sądzi, że ludzie na zachodzie dowiedzieli się o tym z TEJ ustawy? Proszę obejrzeć https://web.facebook.com/Marek...814568636/ - Sonda uliczna zrobiona przez pana Wałkuskiego, korespondenta PR3. Polecam też przeczytanie komentarzy pod filmem
ComTM
ComTM 9.02.2018, 08:35
W artykule sporo trafnych spostrzeżeń. Nie ze wszystkimi się zgadzam, ale ogólnie warto przeczytać i pomyśleć. Historia nigdy nie jest łatwa do zrozumienia, a chyba zawsze wyzwala emocje, szczególnie jeśli w jakiś sposób dotyczy nas samych. Tzw. "nic nierobienie", które dotychczas trwało w tym zakresie, było naprawdę złe, bo każdy używał sobie na Polsce jak chciał. Szczególnie ci najmniej zasłużeni w rzeczywistej pomocy Żydom.
jam
jam 8.02.2018, 21:20
Polacy nie są żadną homogeniczną grupą. Nikt z nas, tutaj piszących komentarze, nie wie czy pomagałby innemu, gdyby jego życie było zagrożone. Część kierowców widzących, że nie unikną człowego zderzenia skręca kierownicą tak, że samochód jadący z przeciwka uderza w ich stronę auta. Druga część tak, że uderza w pasażera. O tym odruchu decyduje wiele różnych czynników, a najmniej narodowość. Te dyskusje w mediach przypominają mi trochę dyskusję o wypadkach drogowych ludzi, którzy nigdy nie zderzyli się czołowo ani z innym autem ani z wojną. Jedni mówią, że prawdziwy Polak nigdy nie wystawia pasażera na niebezpieczeńswo i wszelkie sugeste, że może być inaczej to zwkłe pomówienia a nawet napaść na nasz naród. Drudzy, że jednak Polacy mają odruch chronienia siebie. Nie sądzę, aby ktoś z nas, dyskutantów na tym portalu, przeżył wojnę, zderzył się z holokaustem i był uprawniony do wypowiadania się na ten temat. Ja osobiście nie czuję żadnego zagrożenia ze strony urjonego wroga próbującego mnie oskarżać o prześladowanie Żydów, więc mnie ta ustawa zupełnie po nic. Nawet Nałkowska w Medalionach użyła sformułowania "polskie obozy śmierci" czy ktoś z Was czytając Medaliony poczuł się tym urażony? A teraz się poczuje. Hałas wokół tego uważam za szkodliwy dla nas wszystkich. ps. Mój dziadek ukrywał w czasie wojny przez krótki czas znajomego Żyda w piwnicy własnego domu. Akurat dziadek miał odruch "chronienia pasażera", ale za to narażał czwórkę własnych dzieci i żonę. Narodowość nie miała tu nic do rzeczy.
Prawo do obrony dobrego imienia???
Prawo do obrony dobrego imienia??? 8.02.2018, 17:24
Przecież ta ustawa broni IPN przed własnymi obywatelami. Rozumiem gdyby taki Czarnecki, czy Legutko pomogli uchwalić taką ustawę w Parlamencie Europejskim to broniła by ona Imienia Polski w Europie... a ten pisowski gniot po prostu knebluje usta obywatelom i zakłada kaganiec rodzimym badaczom historii. Narzucając wszystkim jedyną słuszną /pisowską/ drogę myślenia. Jest to swoisty rodzaj intelektualnej INKWIZYCJI. Bo proszę pokazać mi choć jednego polaka który nazwałby Oświęcim "Polskim Obozem Śmierci" .
8.02.2018, 18:21
Tak? A który artykuł w ustawie zakłada ten kaganiec? Konkretnie, bo właśnie takie frazesy powtarzane są za przykładem tez głoszonych przez "szamanów". Zero konkretów, dużo emocji. Ktoś, kogoś knebluje? Raz jeszcze odsyłam do art. 212 KK. Dlaczego PiS szybuje w sondażach? Dlatego, że nie można opierać opozycji tylko na negacji. W dodatyku negacji opartej na wyjątkowo infantylnych przesłankach.
Tak???
Tak??? 8.02.2018, 23:21
a pokaz mi pan polaka który nazwie Oświęcim "polskim obozem śmierci". POTRAFISZ znaleźć takiego... ręczę że nie !!!
12.02.2018, 04:58
Spytaj się jakiejś laski;-) Kobiet raczej nie interesuje historia.
NIE MA CO PROTESTOWAĆ BO JAK BY NIE PATRZEĆ
NIE MA CO PROTESTOWAĆ BO JAK BY NIE PATRZEĆ 9.02.2018, 11:06
NARÓD TO MY... WIĘC JEŚLI JEDNOSTKI W HOLOKAUŚCIE UCZESTNICZYŁY TO I NARÓD BRAŁ W TYM UDZIAŁ. I ŻADNE USTAWY TEGO NIE ZMIENIĄ !!!
Bandyci
Bandyci 9.02.2018, 14:54
to nie cały Naród.
Więc
Więc 9.02.2018, 12:42
dlaczego Izrael nie przyzna, że Żydzi mordowali Żydów?
Nilu
Nilu 9.02.2018, 12:51
A nie przyznał?
Nic
Nic 9.02.2018, 15:00
nie znalazłem. Taka ciekawostka https://www.wprost.pl/504217/W...itz-mydlem
♥
12.02.2018, 12:41
Wielkie dzięki za linka do tego artykułu.
8.02.2018, 23:26
Więc jaki jest sens w poprzedniej wypowiedzi, do której się odnosiłem? Skoro takich Polaków nie ma, to o jakim kagańcu mowa? Z drugiej strony mamy Cimoszewicza korzystającego z wolności słowa i twierdzącego, że Polacy brali udział w Holokauście. Skoro tak twierdzi były Premier RP, to trudno się dziwić, że jest potrzeba tego rodzaju zmian w prawie.
♥
12.02.2018, 12:22
A może dlatego Cimoszewicz przestał być premierem? A zresztą prześledźmy jego pochodzenie. Włodzimierz Cimoszewicz nazywał się Dawid Goldstein, a jego pochodzenie jego jest rosyjsko-żydowskie nie wspominając o powiązaniach z NKWD jego ojca Mariana Cimoszewicza, który brał udział w likwidacji oddziałów AK.
http://www.aferyprawa.eu/Polit...zewicz-375
Nilu
Nilu 9.02.2018, 12:55
Jeżeli chodzi o Cimoszewicza, powinien innego słowa użyć? Czy co? Niemcy zabijali Żydów i był to Holokaust, w tym samym czasie Polacy zabijali Żydów,a Niemcy zapewniali im bezkarność. I to ma inną nazwę? Jaką?
No właśnie...
No właśnie... 9.02.2018, 15:46
według ustawy to inne pojęcie
TO PO CO
TO PO CO 9.02.2018, 11:03
SIĘ PYTAM TA DURNA USTAWA KTÓRA SKŁÓCIŁA NAS Z POŁOWĄ ŚWIATA ///
Jest
Jest 9.02.2018, 12:44
też druga połowa, która przyznaje nam rację.
♥
12.02.2018, 12:32
Joseph Goebbels powiedział, że "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą", a kogóż to obchodzi jakaś tam Polska i jej problemy z przeszłością, obozy znajdujące się na jej terenie i czyje one były? Może tylko potomków oso, które tam zginęły, ale wątpię. Sami musimy bronić swojej godności i prawdy, bo wg przysłowia na krzywe drzewo wszystkie kozy skaczą. Jeśli my się się sami nie obronimy, to nikt się za nami nie wstawi.
Nilu
Nilu 9.02.2018, 12:51
Kto?
Jest
Jest 9.02.2018, 09:22
jeszcze paru takich, ale jak się pozna ich korzenie i przebieg tzw. "kariery" to nie dziwi ton antypolskich wypowiedzi. Widać tylko jak naiwnie dawaliśmy się oszukiwać przez "elyty postkomunistyczne" po 89.
xmen
xmen 8.02.2018, 16:07
Im więcej gadania o tym tym gorzej. Dlaczego ? Bo winny się tłumaczy. Obozy nie były polskie i każdy o tym wie. O tym że są ludzie i ludziska w narodach każdy wie. Pani prezydentowa ma dwuczłonowe nazwisko. Też każdy o tym wie. Te przepychanki słowne już męczą. Prawda zawsze obroni się sama. A głośniej nie zawsze lepiej. Polska niestety zawsze na tym cierpiała, jesteśmy kłótliwym narodem.
♥
12.02.2018, 12:03
A pokaż mi chociaż jedną osobę narodowości żydowskiej, która oficjalnie stwierdzi, że KL były nazistowskie. Wg nich skoro leżały na terenie Polskie, to "naturalnie" były polskie.
m&m
m&m 8.02.2018, 15:25
Czyli mamy tu zwolennika zaostrzenia ustawy usuwając z niej te "wyjątki". Prawdziwy zakon ;D A Jaki tak się narobił
Tak
Tak 8.02.2018, 14:40
to niestety działa, bo ludziom nie chce się pomyśleć, po co i dlaczego. Jeszcze jak partia X coś zapoda, to nie ma bata partia Y musi potępić, tak dla zasady.

Pozostałe