Sprzątanie świata już pełnoletnie

  • 16.09.2011, 08:39
  • Mariusz Strzępek
Sprzątanie świata już pełnoletnie
Ruszyła osiemnasta edycja, corocznej akcji, zatytułowanej „Sprzątanie Świata”. Tym razem hasło przewodnie brzmi: „Lasy to życie. Chrońmy je”. Organizatorzy zakładają, że efektem działań ma być zlikwidowanie dzikich wysypisk śmieci w lasach wokół Tomaszowa. Nam pozostaje zadać pytanie: na jak długo?

 

 

W akcji „Sprzątania świata” biorą udział przede wszystkim dzieci i młodzież. Z tego punktu widzenia pełni ona bez wątpienia w jakiejś mierze funkcję edukacyjną, przynajmniej dla tej części uczniów, dla której nie jest jedynie kolejną (słowo kolejna nie jest użyte w tym kontekście w sposób przypadkowy) okazją do uniknięcia zajęć szkolnych. Chwile spędzone na świeżym powietrzu przyjemniejsze są od godzin spędzanych w szkolnych, twardych i niewygodnych ławkach. Trudno się dziwić, każdy z nas był kiedyś młody. Dziwi za to podejście  nauczycieli, których niewielu obchodzi fakt, że nie uda się zrealizować całości zakładanego programu nauczania.

 

Ciekawym jest ilu byłoby uczestników, gdyby zbieranie śmieci zorganizować w dzień wolny od nauki lub pracy. Obawiam się, że do lasów i parków ruszyliby Ci, których w temacie utrzymywania porządku nie trzeba edukować, ponieważ wiedzę na ten temat wynoszą przede wszystkim z domu. Może w przyszłym roku warto spróbować w tan sposób sprzątanie świata zorganizować, zachęcając dodatkowo uczniów dobrymi ocenami z przedmiotów przyrodniczych lub sprawowania. Tylko czym zachęcić nauczycieli, jeśli odpowiedni, „zachęcający” zapis, nie znajduje się w Karcie Nauczyciela?

 

Już samo to, że mamy do czynienia z 18 edycją akcji, jej walor edukacyjny dyskredytuje moim zdaniem.  Pierwsi uczestnicy akcji „sprzątających świat” zdążyli już założyć swoje własne rodziny i dzisiaj to ich dzieci zbierają odpadki wyrzucane w lasach, parkach i wszędzie tam, gdzie tylko można wjechać samochodem. Co ciekawe, wielu z nich zbiera zapewne śmieci wyrzucane przez własnych rodziców, bo nie może być inaczej, kiedy uruchamia się tego typu „pospolite ruszenie”. Śmieci nie ubywa.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zz
zz 20.09.2011, 21:43
kiki ty jeszcze ryby lowisz w tym zalewie? i sie nie potrules? powidziwiam ludzi ktorzy kapia sie w zalewie...podziwiam za glupote...bo trzeba byc naprawd glupim zeby wg palec wsadzic do tej wody
Znalezisko
Znalezisko 20.09.2011, 20:30
Podczas sprzątania lasu przy ul. Rudej, znaleźliśmy utopioną mysz w resztkach wódki (była w butelce) nie dość, że środowisko zaśmiecają to jeszcze przez śmieciarzy giną zwierzęta...
Mag
Mag 18.09.2011, 22:51
Przyjdzie jeden z drugim, wyżłopią piwo i zostawią butelki...
Albo spalony węgiel po grilu... takie rzeczy się zakopuje.
tata
tata 18.09.2011, 22:41
A ja ciężko pracuję, płacę podatki i uważam, że sprzątać syf w lesie powinny odpowiednie służby opłacane z moich podatków, a nie moja córka, która powinna w tym czasie się uczyć w szkole a nie włóczyć po zaśmieconym lesie. A walor edukacyjny tego przedsięwzięcia jest zdecydowanie dyskusyjny!!!
kiki
kiki 18.09.2011, 13:26
@8 Qrde...BABCIA w młdości była babeczką i to z jaką klasą i szykiem.
Palce było tylko lizac.
ech
ech 17.09.2011, 23:02
BABCIA niech na wybory pomyka z takimi haslami...ciekawe co w mlodosci robila i czy byla taka ACH...
babcia
babcia 17.09.2011, 17:16
kwiat młodzieży się odezwał....a najlepiej go widać i słychać w czasie przerwy na ul Św.Antoniego przed mechanikiem......tumany papierosowego dymu i bluzgi , że rynsztok by się zawstydził.Tak trzymaj nadziejo Polski!
kowal
kowal 17.09.2011, 07:09
babcia szla za nimi i niedopaly zbierala.
aa
aa 16.09.2011, 19:55
aaaa babcia z2 dobra...sama taka pewnie byla hi hi ale sama pewnie spod nog papierka nie podniesie???
16.09.2011, 15:53
do 3 wystarczy ze jak jadę na ryby to muszę najpierw posprzątać po takich jak ty żeby się rozłożyć.I nie rządze tylko mówie
Maja
Maja 16.09.2011, 12:46
KiK - a może sam się za to weźmiesz i dasz wszystkim przykład. Takich od rządzenia/rozkazywania mamy pełno, gorzej z wykonawcami ;p! bezczelni są Ci ludzie, bezczelni !
babcia
babcia 16.09.2011, 12:08
taaa...szła "młodzież" sprzątać...cały chodnik był tylko dla nich...profesory szli przodem a za nimi chmura dymu ...bo "młodzież" musiała złapać dymka....
16.09.2011, 09:21
proponuje posprzątać wokół Zalewu bo tam to jest po prostu syf po wakacjach

Pozostałe