Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:17
Reklama
Reklama

Pakistan - Powrót do Lahore

W gospodarstwie Adnana niczego mi nie brakowało. Co wieczór sączyliśmy piwo z rolnikami, traktowanymi tutaj jak członkowie jednej wielkiej rodziny. Kilka razy dziennie dostawałem propozycje odbycia głębszej, duchowej wędrówki i wspólnej kontemplacji absurdalnej rzeczywistości w oparach dymu konopnego (oczywiście odmawiałem).

[reklama2]

Po kilku dniach jednak postanowiłem ruszyć moje zasiedziałe pośladki troszkę dalej - kierunek, Islamabad. Tylko jak? Przeanalizowałem kilka opcji i doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wrócić do autostopu. Głupota? Ja spojrzałem na to z innej strony. Otóż, czytając i oglądając wiadomości, zauważyć można, że większość do większości zamachów i strzelanin dochodzi w miastach. Chyba, że w autobusie/pociągu jedzie jakiś warty uwagi "cel" (swoją drogą 29.08.2011 był zamachy na pociąg w Karachi). Na drogach, najgorsze co może się stać to wypadek. Z Lahore do Islamabadu leci nowiutka autostrada, a zaraz obok, znajduje się krótsza trasa szybkiego ruchu. Dystans to tylko 320 kilometrów więc powinienem się wyrobić w jeden dzień - pomyślałem.



Adnane był tak miły, że wysłał ze mną kierowcę, który odwiózł mnie na drogę omijającą Lahorę w kierunku stolicy kraju. Poczekałem chwilkę, znalazłem sobie dobre miejsce do łapania stopa i..... kilka osób się zatrzymało. Uśmiechając się, pytali skąd jestem, gdzie jadę, co robię w Pakistanie, dawali numer telefonu. Żadna z grupek nie miała wolnego miejsca. W Pakistanie samochody osobowe często wyładowane są po brzegi. Tutaj, nic nie może  się marnować - nawet przestrzeń :-).

Po kilkunastu minutach i kulku radosnych pogawędkach, zatrzymał się mercedes. Kierowca, Samuel, nie wzbudził we mnie zaufania. Cóż, pomyślałem, że będę miał za sobą chociaż te kilka kilometrów.

Okazało się, że jedzie do Islamabadu, ale najpierw musi zahaczyć o rodzinę mieszkającą nieopodal. Zapytał krótko:

- Widziałeś Lahore?
- Nie.
- Dlaczego?
- Nie mam aż tak dużo czasu. Wolałem zaszyć się na chwilę na wsi. Później czeka mnie ciężka droga do Chin.
- Powiem Ci jak ugryźć ten kawałek, ale najpierw MUSISZ zobaczyć Lahore. Stary, to moje miasto - tego Ci nie wolno ominąć. Szczególnie, że jesteś tak blisko.

 

Choć pchało mnie do przodu w stronę Chin, z jednej strony, wiedziałem, że Samuel ma rację. Z drugiej, bez ogródek pochwalił mi się lśniącą w słońcu Berettą, którą trzyma pod siedzeniem Mercedesa, i z którą się podobno nigdy nie rozstaje.

 

Przejechaliśmy do Lahore - miasta pamiętającego czasy starożytne oraz jednej z dawnych stolic Wielkiego Imperium Mogołskiego. Pierwsze wrażenie - coś pomiędzy Krakowem a Rakowem. Starówka to zdecydowanie Kraków. Nowa część miasta - nieotynkowane budynki z czerwonej cegły przypominają nieco Raków.

 

Nowe centrum miasta przypomina nieco Raków.

 

Samuel zabrał mnie do Bahria Town - luksusowego osiedla ze stylizowanymi domkami jednorodzinnymi. Zależnie do jakiej dzielnicy Bahria Town się udamy, możemy poczuć się jak w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Egipcie, a nawet jak w Chinach.

 

Londyn?

 

Dalej, przejechaliśmy pod Minar-e-Pakistan - minaret będący pakistańską wieżą Eiffla. Monument został wybudowany w 1940 roku, czyli 7 lat przed założeniem Pakistanu, jako deklaracja utworzenia osobnego państwa zamieszkałego przez Muzułmanów z subkontynentu indyjskiego.

 

Zaraz na przeciw Minar-e-Pakistan, znajdują się dwa inne bardzo ważne i interesujące pod względem historycznym i architektonicznym zabytki - średniowieczny Królewski Meczet (Badshahi Mosque) i ogromny Fort Lahore (XVI wiek). Ciekawostką jest fakt, że wybudowany w XVII wieku, Królewski Meczet jest piątym pod względem wielkości meczetem na świecie - z łatwością może pomieścić 100.000 osób.

 

Królewski Meczet - piąty co do wielkości meczet na świecie.

 

Z Rakowa do Krakowa niedaleko (Fort Lahore).

 

Miasta władców mogolskich nie sposób zwiedzić w jeden dzień. Odwiedziliśmy tylko te najważniejsze miejsca. Na koniec, Samuel zaplanował dla mnie specjalną atrakcję. Pojechaliśmy na pobliskie przejście graniczne z Indiami żeby zobaczyć odbywającą się tutaj co wieczór ceremonię opuszczenia flag. To wielkie widowisko, kipiące od emocji większych niż podczas meczów finałowych piłkarskiego Pucharu Świata. Przed każdym zachodem słońca, na trybunach, po indyjskiej i pakistańskiej stronie gromadzą się tłumy, które tańcząc w rytm muzyki, wykrzykują patriotyczne hasła. Żołnierze wykonują musztrę symbolizującą waleczność, męstwo i szacunek dla przeciwnika. Doskonale wyćwiczone i zsynchronizowane ruchy kończą się opuszczeniem flag energicznym trzaśnięciem bramą.

 

Aż trudno uwierzyć, że te dwa narody żyją we wzajemnym antagonizmie spowodowanym nieuregulowanym statusem Kaszmiru. Jeszcze trudniej uwierzyć, że musztra nie jest wykonywana żeby popisać się przed turystami (w obecnej sytuacji, turyści nie są na rękę pakistańskiemu rządowi) - wszystko ma charakter symboliczny.

 

Późną nocą, Samuel zawiózł mnie do domu swoich rodziców mieszczącego się w bazie wojskowej - czyli na terenie, na który obcokrajowcy mają kategoryczny zakaz wstępu. Trochę stresu na punkcie kontrolnym przy wjeździe i po kilkunastu minutach mogłem wziąć ciepły prysznic i położyć się spać w klimatyzowanym pokoju :-).

 

Pakistan Zindabad!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama