Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:27
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Czy wiesz, co jesz?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaprezentował niedawno wyniki kontroli, jaką zlecił Inspekcji Handlowej odnośnie prawidłowości funkcjonowania punktów gastronomicznych w całej Polsce. Skontrolowano ich w minionym roku ponad 400 na 80.000 funkcjonujących. Zostały wybrane w sposób losowy oraz na podstawie skarg i rekontroli. Wyniki są zatrważające, ponieważ w ponad 80% przypadków stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości. Zastrzeżenia kontrolujących dotyczyły przede wszystkim rzetelności sprzedaży, informacji o cenach i przechowywania żywności. Tomaszowski Rzecznik Konsumentów twierdzi, że niewiele skarg skierowanych do niego dotyczy działalności punktów gastronomicznych. Dotyczyły one nie tyle samej usługi gastronomicznej, co umów o wynajęcie Sali lub organizację imprez. Czy to oznacza, że w naszym mieście wszystkie bary i restauracje funkcjonują bez zarzutu?

 

- Zapewne nie - odpowiada na to pytanie Agnieszka Drzewoska Łuczak. - Sprawy, którymi ja się zajmowałam związane były z odmową zwrotu zaliczek przy umowach na organizację imprez takich jak komunie i wesela. Jedna z nich znalazła swój szczęśliwy dla klienta finał w Sądzie.

 

W dzisiejszych czasach niezwykle popularne jest zamawianie posiłków do domów a nawet do miejsc pracy. Nierzadko widzi się dostawcę pizzy lub innej potrawy wchodzącego do urzędu lub siedziby przedsiębiorstwa. Zamówienie klienci składają w takim przypadku najczęściej na podstawie dystrybuowanych na każdym kroku ulotek, bądź ofert opublikowanych na stronach internetowych.

 

Na kilkadziesiąt zebranych przez nas ulotek prawie żadna nie zawiera informacji na temat gramatury. - Jest to absolutnie niedopuszczalne - mówi rzecznik. - Ulotka stanowi ofertę i powinna zawierać wszystkie wymagane informacje w tym m.in. dotyczące gramatury.  

 

Niektóre z ulotek zawierają informację o wadze produktu w sposób wybiórczy. Zdarza się, że określenie wielkości porcji odbywa się na zasadzie mała/duża. Mała porcja „Schabu po kowalsku”, w jednej z restauracji oferujących dostawę do klienta, kosztuje 8 a duża 12 złotych. Nie wiemy, czy duża to 100, 150, czy 200g. Jak więc stwierdzić czy konsument otrzymał zamówioną ilość posiłku?

 

- Jedna ze spraw prowadzonych przez nas dotyczyła wielkości porcji, których restaurator nie określił w sposób prawidłowy- opowiada Drzewoska - Łuczak. - Klientka uważała, że były zbyt małe i Sąd przyznał jej rację, przede wszystkim dlatego, że właścicielka nie dopełniła obowiązku poinformowania o gramaturze produktu.

 

Nasi czytelnicy zwracają uwagę na to, że jedzenie dostarczane jest im bez paragonów, potwierdzających jego zakup. - Od lat korzystam z usług jednej tej samej pizzerii. Wypróbowaliśmy z mężem też inne ale ta nam najbardziej smakuje. Zwróciliśmy jednak uwagę, że kierowca, który nam ją dowozi nigdy nie zostawia nam paragonu - pisze do nas stała czytelniczka portalu Katarzyna.

 

- Zamawiając posiłek, zawieramy umowę -wyjaśniają kontrolerzy Inspekcji Handlowej. - Potwierdzeniem jej zawarcia jest właśnie wystawienie paragonu. Sprzedawca zobowiązany jest ten dokument dostarczyć, wraz z zamówionym produktem. Dodatkowo mamy tu aspekt fiskalny, ponieważ jest to dokument sprzedażowy, stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług. Jego nie wydanie jest przestępstwem o charakterze karno - skarbowym.

 

Wiele wątpliwości budzi także ilość składników oraz nazwa składników użytych do przygotowania potrawy. Wymienioną na liście składników szynką nie może być z całą pewnością przemielona i sprasowana wędlina niewiadomego pochodzenia. Najczęściej wędlina ta ani smakiem ani wyglądem nie przypomina nawet kiełbasy szykowej.

 

- Niedawno w jednym z fast foodów oferujących dania kuchni orientalnej zamówiłem danie o nazwie „schab na ostro” -pisze do nas kolejny z czytelników. - Pracowałem przez wiele lat w handlu tradycyjnym i artykułach spożywczych się bardzo dobrze znam. Wiem jak wygląda i smakuje schab. Natomiast, to co otrzymałem jakimś mięsem było ale nie schabem.

 

Na ulotkach pizzerii zwraca często uwagę brak jako składnika tak oczywistego produktu jak ser.  Powinien on być wymieniony, jeśli rzeczywiście w potrawie się znajduje.

 

- Jeśli nie jest wymieniony, to najprawdopodobniej go nie ma - ­mówi jeden z tomaszowskich restauratorów. - Coraz częściej do przygotowania pizzy używa się gotowych komponentów. Ser, to de facto nie jest ser ale wyrób seropodobny, w  którego składzie jest tylko tłuszcz. O tym jednak klienta się nie informuje.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej w wielu przypadkach stwierdzają też inne przypadki wprowadzania w błąd klientów. - Np. w jednej z restauracji w menu oferowano kawę z wyższej półki przy czym parzono tańszą, w innej – zamiast oscypka – serwowano ser wędzony. - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

 

Korzystając z usług restauracji trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Lokale oferują różne promocje i formy zachęty.  Klient musi być czujny, ponieważ często zdarza się sprzedawcy o nich „zapomnieć”. - W znanej u nas pizzerii oferuje się litrową Coca - colę do trzech zamówionych „placków” - ­opowiada Patryk. - Jeszcze nie zdarzyło się bym otrzymał napój bez upominania się o niego. Kilka razy musiałem telefonować i kierowca przyjeżdżał drugi raz z samym tylko napojem. Mógłbym zrozumieć, gdyby to zdarzyło się raz ale sytuacja powtarzała się wielokrotnie.

 

Agnieszka Drzewoska - Łuczak przypomina, że klient ma prawo do złożenia reklamacji.  Nieprawidłowości zgłosić należy od razu obsłudze. Możemy żądać posiłku zgodnego z zamówieniem lub obniżenia ceny. Jeżeli kelner dolicza serwis do rachunku, musi o tym wcześniej poinformować konsumenta. Dotyczy to nie tylko potraw zamawianych „na miejscu” ale również tych dostarczanych  „na wynos”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
11.08.2011 14:34
To co, jak zamówię sobie pizzę czy tam innego kebaba i nie dostanę od kierowcy paragonu, to on i ja popełniamy przestępstwo skarbowe?

Reklama
Polecane
Wielka Gra w Statki w Galerii TomaszówKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama