Uroczyście, nie tylko w Kościele

  • 18.07.2011, 19:56
  • redakcja
Uroczyście, nie tylko w Kościele
Ślub cywilny w „Nagórzyckich Grotach”, w towarzystwie stada Żubrów, w ruinach zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu lub w „Skansenie Rzeki Pilicy”? A może we własnym ogrodzie, wśród kwitnących jabłoni i wiśni? Od kilku już lat Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi prace koncepcyjne nad zmianą uregulowań prawnych, które umożliwią zindywidualizowanie tej jedynej uroczystości, o której większość par marzy, by była niepowtarzalna. Kiedy się one zakończą? Zapewne do tego czasu niejedno zawarte w 2011 roku małżeństwo zdąży się rozwieść. Optymiści twierdzą, że będzie to rok, pesymiści mnożą go razy 4.

 

Obecne „cywilne:” zaślubiny są co najmniej anachroniczne. Odbywają się zgodnie ze schematem, przyjętym wtedy, kiedy za mąż wychodziły babki dzisiejszych panien młodych. Socjalistyczne obyczaje ograniczały oprawę ślubów cywilnych, nadając im powagę czynności urzędowej. Do czasu wprowadzenia ślubów konkordatowych, wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego dla większości par była właśnie taką formalnością. Prawdziwa celebracja małżeństwa miała miejsce w kościele.

 

 Na początku dwudziestego pierwszego wieku sytuacja się zmieniła. Zawarcie ślubu cywilnego przestało być koniecznością a dla wielu nowożeńców staje się przemyślanym wyborem. Czy musi to być wybór smutnej Sali USC oraz symbolicznej lampki szampana? Może warto jednak pójść o kilka kroków do przodu i pozwolić nowożeńcom na odrobinę (mniejszą lub większą) inwencji?

 


Kilka dni temu, na temat zmian w prawie, wypowiedział się wiceszef MSWiA, Adam Rapacki, który przypomniał, że zgodnie z istniejącym stanem prawnym, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie małżeństwa poza siedzibą USC. Jakie to przypadki? Tego ustawa nie doprecyzowuje. Decyzja za każdym razem należy do kierownika USC.

 

Zapraszamy na naszą stronę w całości poświęconą tematyce ślubno weselnej www.slub-tomaszow.pl

 

Poszukujemy osoby, która chciałaby samodzielnie poprowadzić w/w serwis

 

redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sandi
sandi 19.07.2011, 00:38
Kazdy powinien miec szanse spelnic swoje marzenie i wziac slub tam gdzie sobie zamarzył:)
kiki
kiki 18.07.2011, 20:32
Większej głupoty w Polsce jeszcze nie wymyślono.
Urząd Cywilny Państwa jak Kościół nadaje rangę i powagę zawieranego związku małżeńskiego.
A co będzie jeśli lumpy i menele będą chcieli tę rangę powagi i dostojeństwa wypaczyć i wykpić,zawierając związek ślubem np:na wysypisku śmieci miejskich dla ironii albo na plaży nudystów dla zgorszenia obrządku ślub kapłański ?....
Racjonalista
Racjonalista 18.07.2011, 20:29
Nie wprowadzą szybko zmian bo byłaby to alternatywa do zawierania ślubów u czarnych pasibrzuchów. A czarna mafia na to nie pozwoli. Chrzest, komunia, bierzmowanie i ślub będą w tym kraju zawsze pod znakiem krzyża bo kasa jest potrzebna, a ciemnota płacić musi...Jak dalej będzie rządzić PO, SLD ewentualnie PiS to dalej Polska będzie zaściankiem i pośmiewiskiem nie tylko Europy...

Pozostałe