×

Jak wybrać projekt domu?

  • 2.02.2018, 17:29
  • Mariusz Strzępek
Jak wybrać projekt domu?
Podczas budowy nowego domu dla rodziny, wybór projektu zdaje się być kluczowy - od niego zależeć będzie całe przedsięwzięcie. Jak spośród wielu projektów wybrać ten jedyny?

Zaufaj architektowi

 

Udając się do biura architektonicznego, warto uprzednio poznać jego ofertę. Wiele firm oferuje już gotowe projekty domów jednorodzinnych - te są zwykle dużo tańsze niż projekt tworzony de novo. Należy przedstawić architektowi własną wizję domu, opowiedzieć o własnych potrzebach i wysłuchać jego propozycji. Może się okazać, że pominęliśmy istotne kwestie, takie jak na przykład możliwość rozbudowy domu w przyszłości - warto tę kwestię wziąć pod uwagę, jeśli nie na potrzeby obecnej rodziny, to na potrzeby przyszłych pokoleń, które zechcą wprowadzić własne udogodnienia do domu.

 

Jak wybrać projekt domu?

 

Oprócz uwzględnienia w planach możliwości rozbudowy domu, warto wziąć pod uwagę własne plany powiększenia rodziny. Nawet, gdy nie planuje się więcej dzieci, może w przyszłości wyniknąć konieczność przygarnięcia pod swój dach rodziców lub dziadków. Warto zatem w projekcie zawrzeć przynajmniej jeden dodatkowy pokój oraz możliwość rozbudowy domu o kolejne pomieszczenia.

 

Przy wyborze wielkości domu należy brać pod uwagę możliwości działki budowlanej oraz własne możliwości finansowe. Wielkość rodziny i chęć jej powiększenia, a także posiadanie zwierząt w przyszłości to podstawowe czynniki. Projekt domu powinien uwzględniać dość powierzchni dla każdego członka rodziny - najlepiej, aby dla każdego z nich wygospodarować osobny przestronny pokój.

 

Koszty utrzymania domu

 

Oczywistym jest, że przy budowie domu pragnie się zadbać o to, by jego mieszkańcom było w nim wygodnie, by każdy miał dla siebie miejsce. Zbudowanie dużego, przestronnego domu to spore plusy. Można wygodnie zaaranżować przestrzeń, w razie potrzeby podzielić pomieszczenia na mniejsze. Można swobodnie myśleć o powiększaniu rodziny. Jednak ma to również swoje wady. Większy dom jest droższy w budowie - również jego projekt będzie kosztował więcej. To niestety nie wszystko - większa powierzchnia to również więcej do sprzątania oraz do ogrzewania, a także większe ewentualne koszty remontów.

 

Wybór projektu z przyszłością

 

Budowa domu to ogromna inwestycja, którą spłaca się latami. Dlatego warto też myśleć o niej z dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie tylko chęć powiększenia rodziny powinna decydować o wyborze rozmiarów domu. Należy wziąć również pod uwagę bardziej odległą przyszłość - gdy dzieci urosną i zechcą się wyprowadzić z domu. Czy możliwe i opłacalne będzie wtedy utrzymywanie ogromnego domu dla mieszkających w nim jedynie rodziców? W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie parterowy domek na przedmieściach z ekonomicznym systemem ogrzewania, który warto zaznaczyć już na etapie wyboru projektu domu. Dobry projekt to taki, który zakłada wiele możliwości aranżacyjnych, a przy tym niskie koszty utrzymania. Z odpowiednim projektem w ręku można stworzyć własną, niepowtarzalną przestrzeń, na którą nie będziemy żałowali ani jednej wydanej złotówki!

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe