Luka pokoleniowa

  • 26.06.2011, 12:11
  • Mariusz Strzępek
Luka pokoleniowa
O blisko 300 osób spadła liczba zarejestrowanych w tomaszowskim PUP bezrobotnych. Wciąż dużą liczbę stanowią osoby długotrwale (powyżej 12 miesięcy) bezrobotne. Bezrobotni powyżej 25 roku życia to 1385 osób. Stosunkowo małą liczbą są absolwenci szkół wyższych, którzy ukończyli 27 rok życia, co ma najprawdopodobniej związek z utrzymującą się wciąż na wysokim poziomie emigracją zarobkową do dużych aglomeracji miejskich, które stwarzają większe możliwości rozwoju karier zawodowych.

 

- W Tomaszowie nie ma możliwości rozwoju – mówi Michał, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. -  Co tu można robić? Próbowałem szukać pracy ale to, co oferuje się absolwentowi prawa bez aplikacji, to co najwyżej staż w jakimś urzędzie. Później umowy się już nie przedłuża. Bez układu, czy znajomości nie ma możliwości znalezienia normalnego zatrudnienia nawet z administracji. Spośród moich znajomych, ci którzy znaleźli stałe zatrudnienie to najczęściej dzieci różnych prominentów itd. Często nie były to najjaśniej świecące studenckie „gwiazdy”.

 

Lekarstwem na walkę z bezrobociem i równocześnie próbą zatrzymania wykształconej młodzieży mogłyby być środki na samo zatrudnienie przyznawane osobom zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy.

 

- Znam kilka osób, które  próbowały  założyć własne firmy – opowiada fizjoterapeutka Patrycja.-  Tylko, co można zrobić za kilkanaście tysięcy złotych oferowanych przez Urząd Pracy. Kupić komputer i kilka prasowych ogłoszeń? W dodatku, by rozpocząć działalność trzeba wynająć lokal i ponosić wszystkie związane z tym koszty. A przecież są rodzaje działalności, które można zarejestrować w domu. Zanim będzie mnie stać na utrzymanie gabinetu, mogę zabiegi wykonywać przecież w domu pacjenta.  Wychodzi na to, że pieniądze na rozpoczęcie działalności niewiele pomagają. A jak przez pierwszy rok interes się nie kręci, to trzeba do niego dopłacać. Znam kilka osób, które w taką pułapkę właśnie wpadły. Jedyne, co zostało po firmach, to długi.

 

Wiele spośród zakładanych w ten sposób firm utrzymywanych jest w sposób sztuczny przez rok, bo tego wymaga zawierana z Urzędem Pracy umowa. Później zostają zamykane a młody przedsiębiorca zostaje po roku w punkcie wyjścia i swoje poszukiwanie zatrudnienia zaczyna od początku.

 

- Popełniłem błąd, że nie zacząłem poszukiwania pracy od razu poza Tomaszowem – mówi Piotr, pracownik łódzkiej agencji reklamowej.  – Zmarnowałem w ten sposób rok mojego życia. Dwa półroczne staże a później to samo miejsce i ta sama wegetacja. Nie chodziło nawet o poziom proponowanego w niektórych firmach wynagrodzenia ale o to, że miejsc pracy odpowiednich do moich kwalifikacji nie ma. Niską płacę jestem w stanie zrozumieć, bo nie mogę wymagać, nie wiadomo jak wiele od razu po studiach ale brak doświadczenia jestem w stanie nadrobić zaangażowaniem. Zacząłem przeglądać ogłoszenia w Łodzi. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna i już pracuję. W dodatku są tu jakieś perspektywy na rozwój własnych umiejętności i awans. 

 

 

 

Maj

Kwiecień

Zarejestrowani bezrobotni według

wybranych kategorii:

Ogółem:

7823 

8135

Kobiety:

3736 

3898

Zamieszkali na wsi:

3138 

3266

Niepełnosprawni:

615 

623

Z prawem do zasiłku:

1335 

1424

Długotrwale bezrobotni:

3840 

3909

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

256 

406

Bez kwalifikacji zawodowych:

1812 

1851

Do 25 roku życia:

1385 

1428

Powyżej 50 roku życia:

1822 

1891

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

97 

97

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

636 

713

"Odpływ" w miesiącu:

948 

1358

Podjęcia pracy

w miesiącu:

461 

505

Niepotwierdzenie gotowości

do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

200 

192

Miejsca pracy i miejsca

aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

118 

242

na koniec miesiąca:

40 

41

Stopa bezrobocia

powiat tomaszowski

  %

17,3

Polska

  %

12,6


Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

docent
docent 26.06.2011, 22:20
Po prostu mamy nadprodukcję ludzi z wyższym wykształceniem po różnych "uczelniach" rodem spod krzaka. To w całej Polsce jest narastający problem. Może czas się nauczyć szacunku dla szkół oraz samych fachmanów od budowlanki czy hydrauliki - tam jest praca i kasa, a nie za biurkami w różnych durnowatych instytucjach...
po studiach
po studiach 26.06.2011, 14:43
chyba przez rok czasu szukałem pracy w Tomaszowie -bezskutecznie..
Wyjechałem więc do dużego miasta i już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nowa, całkiem dobra i satysfakcjonująca praca...
TM - dla ludzi po studiach : żenada. Szkoda czasu, nerwów, cierpliwości.
Uciekajmy z polski ..
Uciekajmy z polski .. 26.06.2011, 14:25
Bieda , Bieda ! ! !

Pozostałe