Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 11:46
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Luka pokoleniowa

O blisko 300 osób spadła liczba zarejestrowanych w tomaszowskim PUP bezrobotnych. Wciąż dużą liczbę stanowią osoby długotrwale (powyżej 12 miesięcy) bezrobotne. Bezrobotni powyżej 25 roku życia to 1385 osób. Stosunkowo małą liczbą są absolwenci szkół wyższych, którzy ukończyli 27 rok życia, co ma najprawdopodobniej związek z utrzymującą się wciąż na wysokim poziomie emigracją zarobkową do dużych aglomeracji miejskich, które stwarzają większe możliwości rozwoju karier zawodowych.

 

- W Tomaszowie nie ma możliwości rozwoju – mówi Michał, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. -  Co tu można robić? Próbowałem szukać pracy ale to, co oferuje się absolwentowi prawa bez aplikacji, to co najwyżej staż w jakimś urzędzie. Później umowy się już nie przedłuża. Bez układu, czy znajomości nie ma możliwości znalezienia normalnego zatrudnienia nawet z administracji. Spośród moich znajomych, ci którzy znaleźli stałe zatrudnienie to najczęściej dzieci różnych prominentów itd. Często nie były to najjaśniej świecące studenckie „gwiazdy”.

 

Lekarstwem na walkę z bezrobociem i równocześnie próbą zatrzymania wykształconej młodzieży mogłyby być środki na samo zatrudnienie przyznawane osobom zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy.

 

- Znam kilka osób, które  próbowały  założyć własne firmy – opowiada fizjoterapeutka Patrycja.-  Tylko, co można zrobić za kilkanaście tysięcy złotych oferowanych przez Urząd Pracy. Kupić komputer i kilka prasowych ogłoszeń? W dodatku, by rozpocząć działalność trzeba wynająć lokal i ponosić wszystkie związane z tym koszty. A przecież są rodzaje działalności, które można zarejestrować w domu. Zanim będzie mnie stać na utrzymanie gabinetu, mogę zabiegi wykonywać przecież w domu pacjenta.  Wychodzi na to, że pieniądze na rozpoczęcie działalności niewiele pomagają. A jak przez pierwszy rok interes się nie kręci, to trzeba do niego dopłacać. Znam kilka osób, które w taką pułapkę właśnie wpadły. Jedyne, co zostało po firmach, to długi.

 

Wiele spośród zakładanych w ten sposób firm utrzymywanych jest w sposób sztuczny przez rok, bo tego wymaga zawierana z Urzędem Pracy umowa. Później zostają zamykane a młody przedsiębiorca zostaje po roku w punkcie wyjścia i swoje poszukiwanie zatrudnienia zaczyna od początku.

 

- Popełniłem błąd, że nie zacząłem poszukiwania pracy od razu poza Tomaszowem – mówi Piotr, pracownik łódzkiej agencji reklamowej.  – Zmarnowałem w ten sposób rok mojego życia. Dwa półroczne staże a później to samo miejsce i ta sama wegetacja. Nie chodziło nawet o poziom proponowanego w niektórych firmach wynagrodzenia ale o to, że miejsc pracy odpowiednich do moich kwalifikacji nie ma. Niską płacę jestem w stanie zrozumieć, bo nie mogę wymagać, nie wiadomo jak wiele od razu po studiach ale brak doświadczenia jestem w stanie nadrobić zaangażowaniem. Zacząłem przeglądać ogłoszenia w Łodzi. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna i już pracuję. W dodatku są tu jakieś perspektywy na rozwój własnych umiejętności i awans. 

 

 

 

Maj

Kwiecień

Zarejestrowani bezrobotni według

wybranych kategorii:

Ogółem:

7823 

8135

Kobiety:

3736 

3898

Zamieszkali na wsi:

3138 

3266

Niepełnosprawni:

615 

623

Z prawem do zasiłku:

1335 

1424

Długotrwale bezrobotni:

3840 

3909

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

256 

406

Bez kwalifikacji zawodowych:

1812 

1851

Do 25 roku życia:

1385 

1428

Powyżej 50 roku życia:

1822 

1891

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

97 

97

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

636 

713

"Odpływ" w miesiącu:

948 

1358

Podjęcia pracy

w miesiącu:

461 

505

Niepotwierdzenie gotowości

do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

200 

192

Miejsca pracy i miejsca

aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

118 

242

na koniec miesiąca:

40 

41

Stopa bezrobocia

powiat tomaszowski

  %

17,3

Polska

  %

12,6



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
docent 26.06.2011 22:20
Po prostu mamy nadprodukcję ludzi z wyższym wykształceniem po różnych "uczelniach" rodem spod krzaka. To w całej Polsce jest narastający problem. Może czas się nauczyć szacunku dla szkół oraz samych fachmanów od budowlanki czy hydrauliki - tam jest praca i kasa, a nie za biurkami w różnych durnowatych instytucjach...

po studiach 26.06.2011 14:43
chyba przez rok czasu szukałem pracy w Tomaszowie -bezskutecznie.. Wyjechałem więc do dużego miasta i już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nowa, całkiem dobra i satysfakcjonująca praca... TM - dla ludzi po studiach : żenada. Szkoda czasu, nerwów, cierpliwości.

Uciekajmy z polski .. 26.06.2011 14:25
Bieda , Bieda ! ! !

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama