Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:49
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Tworzymy i uchwalamy... programy

Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w miniony czwartek Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i Program Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2011-2013. - Efekty realizacji Programów związane będą ściśle z wysokością środków przyznanych – mówiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Kudlik.

 

 

Dyskusję na temat promocji zatrudnienia osób niepełnosprawnych zdominowała temat dotyczący zawodów deficytowych oraz kształcenia zawodowego. Zdaniem władz powiatowych jest małe zainteresowanie kształceniem młodzieży na poziomie zawodowym. Starosta Kagankiewicz przypomniał między innymi próby uruchomienia kierunków kształcenia takich jak: technik ceramiki oraz technik obróbki szkła, czyli zawodów, które aktualnie funkcjonują na tomaszowskim rynku pracy  –Co roku otwieramy około 40 kierunków kształcenia we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych -  mówił. - Oferta kształcenia zawodowego jest o 60% - 70% większa niż liczba osób, które je później wybiera. Mimo szerokich akcji promocyjnych tych kierunków, nie ma chętnych. Nie chcemy i nie możemy zmuszać dzieci czy ich rodziców. Każdy ma suwerenne prawo podjąć decyzję w jakim kierunku jego dziecko będzie się kształcić. Dzisiaj wszyscy chcą pracować w administracji albo być prawnikami. Ja swojego syna skieruję na Politechnikę.

 

Ewa Wendrowska dopytywała o kierunki kształcenia zawodowego, jakie na przestrzeni minionych kilku lat zostały stworzone w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ulicy Majowej.  – Czy dyrekcja skierowała do Państwa prośbę o to, by stworzyć jakikolwiek nowy kierunek kształcenia zawodowego?

 

- Jeśli pada propozycja „kucharz” odpowiadamy: nie, bo mamy już szkołę, która kształci w tym kierunku i zrobimy wszystko, by ta szkoła pomogła dzieciom niepełnosprawnym, by mogli się w tym kierunku kształcić Nie dopuszczam możliwości, że będziemy mieli w Tomaszowie cztery szkoły kształcące w  kierunku kucharza, w  czterech różnych miejscach w Tomaszowie -  odpowiadał Starosta.

 

Grzegorz Sławiński jako pierwszy spostrzegł, że dyskusja znacznie odbiega od zasadniczego tematu, czyli rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.  – Proszę nam w jakiś sposób  przybliżyć o co tak naprawdę chodzi w tej rehabilitacji zawodowej, bo mówimy tu o odmawianiu tworzenia kierunków ze względu na czynniki społeczne i ekonomiczne – prosił o komentarz dyrektorkę PUP.

 

Dyrektor odpowiedziała, że zadania zostały zdefiniowane ustawowo. Dotyczą one przeprowadzenia szkoleń oraz tworzenia nowych miejsc pracy oraz samo zatrudnienia.

 

Radna Wendrowska zgłosiła wniosek dotyczący wpisania do Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej punktu dotyczącego współpracy i analizy potrzeb rynkowych w zakresie nowych kierunków kształcenia zawodowego osób niepełnosprawnych w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Przewodniczący Zieliński nie tylko nie zrozumiał zgłoszonego wniosku po raz kolejny wykazał się całkowitą niekompetencją w czasie prowadzenia obrad – O ile dobrze pamiętam ta uchwała była przedstawiona na Komisji Zdrowia oraz Spraw Społecznych – stwierdził, jakby sam ten fakt zamykał radnym drogę do składania merytorycznych wniosków. Żenujący doprawdy poziom, zważywszy, że mamy do czynienia równocześnie z dyrektorem szkoły odpowiedzialnym za kształcenie naszych dzieci.

 

Wniosek radnej został odrzucony, co poskutkowało wypowiedzianym w ostrym tonie komentarzem – Dzisiaj na sesji glosowaliśmy punk abyśmy mogli porozmawiać o sytuacji konfliktowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Większość, czyli koalicja PiS – SLD, z niektórymi osobami z Platformy zagłosowała, żeby odrzucić ten punkt.  Nie ma potrzeby, żeby o tym rozmawiać. Teraz wnioskuje o punkt, który jest bardzo neutralny, żadna sprawa polityczna a Państwo nie potraficie podjąć decyzji, która w jakiś sposób pomogłaby dziecku niepełnosprawnemu w lepszemu dojściu do zawodu?

- Tu nie jest walka o dobro dzieci niepełnosprawnych, tylko ja to nazywam wiecowaniem – odpowiadał radny Olkiewicz z PiS.  -  Są organy, które się zajmują. Jest pani naczelnik Wydziału Edukacji, która robi analizę i my przyjmujemy, jakie będą kierunki kształcenia, Powiatowa Rada Zatrudnienia też się tym zajmuje a Pani radna Wendorwska chciała się przypodobać rodzicom i tu wiecuje na sesji.

 

- Jestem trzeci raz radną Rady Powiatu i zawsze dbam o potrzeby osób niepełnosprawnych – odcięła się Ewa Wendrowska. – Gdyby nie moja interwencja, to do tej pory nie byłoby windy w III Liceum, bo Państwa to kompletnie nie obchodzi. Proszę mnie nie oskarżać o takie rzeczy. Pan w poprzedniej kadencji bardzo krzyczał jak to źle rządzi Piotr Kagankiewicz a teraz pan uważa, że jest super Starostą  - uderzyła celnie „prosto między oczy” wiceprzewodniczącego Rady reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość.

 

Na temat Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2011-2013 radni dyskusji nie podjęli.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pamietliwy 20.06.2011 11:35
No właśnie. Ileż w tym hipokryzji. Mam nadzieję, że wyborcy zapamiętają żenujące zachowanie radnych pis i sld i kupczącego Kagankiewicza, który spalony u swoich udowodni9ł, że w Tomaszowie może sie wszystko zdarzyć. Oczywiście wszystko co najbardziej kompromitujące

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama