Niepełnosprawnych przybywa

  • 17.06.2011, 17:46
  • Mariusz Strzępek
Niepełnosprawnych przybywa
We wrześniu 2007 roku Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w drodze uchwały program działań na rzecz rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W okresie czterech lat wydatkowano na ten cel niespełna dwa miliony złotych, przy blisko 11 milionach przeznaczanych na rehabilitację społeczną. Zdaniem wielu osób, proporcje w tym względzie są zachwiane. Pieniądze przeznaczane na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych stanowią zbyt mały odsetek w ogólnej kwocie (prawie 13 milionów) dostępnych zgodnie z algorytmem środków. Skuteczność podejmowanych przez PUP działań pozostaje pod dużym znakiem zapytania, zważywszy że liczba zarejestrowanych bezrobotnych niepełnosprawnych w okresie objętym programem wzrosła o ponad 200 osób. Ze sprawozdaniem z działalności PUP w tym zakresie mieli okazję wczoraj zapoznać się powiatowi radni.

 

Na rażące dysproporcje pomiędzy środkami przeznaczanymi na rehabilitację zawodową i społeczną zwróciła uwagę radna Barbara Klatka. – Pomimo znaczących różnic, zauważamy od 2008 duży spadek funduszy przeznaczanych na te cele. Nie dość, że pieniędzy było mało, to jeszcze Państwo przeznaczacie ich mniej na tę rehabilitację zawodową. Dlaczego taki podział Państwo preferujecie.

 

- Uchwałę o podziale środków podejmuje Rada Powiatu – odpowiadała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Kudlik.Ze względu na to, że na terenie naszego powiatu działają warsztaty terapii zajęciowej, to pewna kwota jest z góry przeznaczona.

- Nie zgadzam się z pani wypowiedzią – ripostowała Ewa Wendrowska. -   Możliwe, że sytuacja, o której pani mówiła jest właściwa dla roku 2010. Ale ja pamiętam poprzednią kadencję i jeszcze wcześniejszą, kiedy urząd otrzymywał większe środki na rehabilitację zawodową i Państwo nie wykorzystywali tych środków, tylko my przesuwaliśmy je w ciągu roku na rehabilitację społeczną.

 

Zdaniem dyrektor PUP środki nie były wykorzystywane, ponieważ było małe zainteresowanie nimi ze strony przedsiębiorców.

 

W czasie obowiązywania Programu z subsydiowanych form zatrudnienia skorzystało 760 osób a 868 z usług doradców zawodowych. 136. niepełnosprawnych wzięło też udział w szkoleniach z zakresu aktywnego poszukiwania pracy w ramach stworzonego przez PUP Klubu Pracy, jaki funkcjonuje od 2008 przy ulicy Farbiarskiej (Budowlanka).

 

Ponadto dziewięciu osobom niepełnosprawnym umorzono pożyczki zaciągnięte na rozpoczęcie działalności gospodarczej a 30 osobom przyznano na ten sam cel jednorazowe środki (ogółem na kwotę 821 tysięcy złotych).

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niepełnosprawna
niepełnosprawna 17.06.2011, 23:18
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to u nas ciągle temat tabu dla lokalnych przedsiębiorców, nie mają kompletnie rozeznania z jakich przywilejów mogą skorzystać, ale jeszcze gorsze jest to że są zdumieni możliwością zatrudniania osób niepełnosprawnych.Brak jakichkolwiek informacji i wiedzy obąwiązującego rozporządzenia regulującego ten problem. Znam osobiście osobę z wyższym wykształceniem mającą problem ze wzrokiem, która dociera w ramach rekrutacji bardzo dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej i po informacji że ma problem ze wzrokiem słyszy "grzeczne - diękujemy", a przecież są możliwości zatrudniania, trzeba tylko odrobinę dobrej wolo i chęci a można mieć często bardzo sumiennego pracownika.

Pozostałe