×

Leczą i pomagają - kolejny rok tomaszowskiej onkologii

  • 1.02.2018, 20:30
  • Mariusz Strzępek
Leczą i pomagają - kolejny rok tomaszowskiej onkologii
W środę, 31 lutego 2018 roku, w Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej odbyło się spotkanie podsumowujące działalność leczniczą w 2017 roku. Udział w spotkaniu wzięli: dr n. med. Ewa Chmielowska, ordynator oddziału chemioterapii, wiceprezes spółki w Tomaszowie Mazowieckim i wiceprezes w Grupie Nu-Med, Artur Krawczyk, Jacek Stępnicki - rzecznik prasowy Nu-Med i Agnieszka Piechna-Stępnicka, kierownik programu profilaktycznego "Profilaktyka nowotworów głowy i szyi".

 

Firma Nu-Med w naszym mieście działa od trzech lat. Tomaszowski szpital jest największym w Polsce szpitalem z Grupy Nu-Med.  Zatrudnionych jest 159 osób, pracuje tu 41 pielęgniarek i 38 lekarzy.
Placówka cieszy się coraz większym zaufaniem wśród osób chorych onkologicznie. W II kwartale liczba wypisanych pacjentów wynosiła 1450.  Ostatni kwartał to rekordowa liczba wypisanych - 2000 osób.

 

Liczba pacjentów korzystających z chemioterapii  zdecydowanie wzrosła i to o ponad 30%. Jeśli chodzi o radioterapię, w ubiegłym roku leczonych było 1450 osób, z czego 990 z województwa łódzkiego. 23 procent, to miesszkańcy województwa mazowieckiego ale też wiele osób z innych województw.  Leczenie w Nu Med jest na najwyższym światowym poziomie. Dzięki CDiTO Tomaszów jest już  kojarzony z dobrym szpitalem i leczeniem onkologicznym.


W województwie łódzkim rocznie ponad 11 tysięcy osób ma rozpoznawaną chorobę nowotworową. W naszym powiecie na  każde 1000 osób chorują aż 44 . W Łodzi jest jeszcze gorzej, bo średnie rozpoznanie wynosi ponad 60 osób na 1000 mieszkańców.

 

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/QDPsozViNkE" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>


Najpopularniejsze są nowotwory płuc - 13 %, później  jelita grubego - 12%,


Lekarze z Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu Med podkreślają, że ważne jest wczesne wykrycie nowotworu. Im wcześniejszem tym istnieje większa szansa na wyleczenie. Należy więc badać się regularnie. Dotyczy to szczególnie kobiet, które powinny korzystać z mammografii. Mężczyźni powinni poddawać się badaniu prostaty.


Nie jest trudno dostać się do Centrum Onkologii. Wszystkie badania i leczenie jest finansowamne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to ośrodek całkowicie bezpłatny i żaden z pacjentów ubezpieczonych nie płaci za leczenie oraz pobyt. Z uwagi na dużą liczbę choryc w przychodni zwiększono liczbę godziny przyjmowania pacjentów. Zgłaszający się chory jest umawiany na pierwszą wizytę w terminie do siedmiu dni.
W Ośordku działa też linia psychoonkologów, którzy pomagają i osobom chorym i ich rodzinom.

 

W trakcie wczorajszego spotkania dr n. med. Ewa Chmielowska przybliżyła temat dotyczący ogromnego rozwoju w ciągu ostatnich 30 lat diagnozowania chorób onkologicznych i leczenia. - Nauka jeśli nie potrafi całkowicie wyleczyć choroby, potrafi w wielu przypadkach przedłużyć życie chorego. Sukcesy onkologii biorą się z trzech głównych filarów: rozszerzenie gamy oferty lekowej, możliwości znacznie lepszej niż kiedyś opieki wspomagającej i zasad leczenia skojarzonego, czyli współpracy pomiędzy radioterapeutą i chemioterapeutą.


Warto też przypomnieć, że w ubiegłym roku powołana została Fundacja Nu-Med.


W najbliższa sobotę, 3 lutego 2018 roku, w Nu-Med przy ulicy Jana Pawła II 35, w godzinach 11.00-14.00,  dzień otwarty. Jacek Stępnicki - rzecznik prasowy ośrodka zaprasza wszystkich do zwiedzania placówki. Tego dnia będzie można obejrzeć ośrodek, zobaczyć akceleratory, czyli te urządzenia, które służą do radioterapii. Ograniczona liczba osób będzie mogła skorzystać z badań przesiewowych.

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe