Obradowali w Powiecie

  • 28.05.2011, 20:39
  • Mariusz Strzępek
Obradowali w Powiecie
W miniony czwartek odbyła się VIII sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego obecnej kadencji. W dużej części miała ona charakter informacyjny. Radni przyjęli projekt zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2011 -2026. Zakończyły się także perypetie Bogdana Kąckiego związane z wątpliwościami, co do sprawowania przez niego mandatu radnego.

Pierwsza informacja dotyczyła działalności Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego w roku 2010. Radnym zaprezentowano folder reklamujący atrakcje turystyczne naszego województwa. Wydawnictwo zawiera tak dużo błędów, nieścisłości i pomyłek, że zdaniem wielu osób, wstyd jest je komukolwiek prezentować. Tomaszów Mazowiecki został pominięty w wielu istotnych miejscach. – To kompromitujące, że wśród miast położonych nad Pilicą nie zostaliśmy wymienieni – mówi nam jeden z radnych.  - Dodatkowo twórca folderu nie rozróżnia dróg i ścieżek dla rowerów od szlaków rowerowych  a to wcale nie jest to samo. Zastanawiamy kto i z kim konsultował zawarte tu treści.

 

Kolejny punkt, to informacja dotycząca realizacji przez powiat zadań wynikających z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z jej zapisami Starosta wydaje i cofa uprawnienia do kierowania pojazdami. W ubiegłym roku mieszkańcom naszego powiatu wydano 3639 uprawnień, w ciągu pierwszych 4 miesięcy tego roku było ich wydanych 1.079. W sumie w ewidencji znajduje Wydziału Komunikacji i Transportu znajduje się prawie 66 tysięcy osób posiadających prawa jazdy.  43 osoby skierowano na powtórny egzamin sprawdzający (9 za przekroczenie limitu 24 punktów karnych; 34 z powodu zatrzymania na mocy wyroku sadowego).   

 

W tym roku wydano już 92 postanowienia o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Nie wszystkie z nich dotyczyły osób zatrzymanych przez Policję, kiedy w stanie nietrzeźwym prowadziły samochód. Część związanych była z niewywiązaniem się z obowiązku poddania się badaniom lekarskim.

 

Na terenie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje 12 ośrodków kształcących przyszłych kierowców, zarejestrowanych jest 113 instruktorów nauki jazdy.

 

Wydział Komunikacji wydaje też karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Ich wydanie jest odpłatne. Kosztuje 25 złotych. Kwota niezbyt duża, zważywszy na ułatwienia, jakie niesie ze sobą jej wydatkowanie. W ubiegłym roku wydano ich 541.

 

Rada wyraziła też zgodę na wydzierżawienie nieruchomości przy ulicy Wilczej, Niepublicznemu Zakładowi opieki Medycznej BIAMED. Zdaniem Zarządu Powiatu istnieje konieczność utrzymywania tego typu Zakładu w tej części miasta. Nieruchomość zostanie wydzierżawiona na okres trzech lat w trybie bezprzetargowym.

 

Zdecydowano też o przekazaniu kolektora ściekowego K0 gminie – miasto Tomaszów Mazowiecki w związku z realizacją projektu pn. „Modernizacja Oczyszczalni Ścieków oraz skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego”. Przekazanie ma charakter nieodpłatny i jest tym bardziej zasadne, że Powiat nie prowadzi działalności związanej z oczyszczaniem ścieków (mimo, że radni poprzedniej kadencji mieli w tym zakresie przeprowadzone szkolenie wyjazdowe).

 

 Gmina Inowłódz uzyskała pomoc w wysokości 10 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Koszt jego zakupu to około 600 tysięcy złotych.

 

W związku z korzystnym rozstrzygnięciem przetargowym i oszczędnościami w kwocie ponad 600 tysięcy złotych zmieniono Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu.

 

Zmieniono budżet powiatu na ten rok. Pojawiło się kilka zwiększeń po stronie wydatków. Na odnowy nawierzchni dróg przeznaczono dodatkowe 1,2 miliona złotych.  30 tysięcy złotych przeznaczono na utwardzenie kostką brukową oraz wykonanie ogrodzenia wokół bieżnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3.

 

Wprowadzono nowe zadania inwestycyjne na kwotę bliską miliona złotych.  Powiat przygotuje dokumentację przebudowy mostu na rzece Czarnej, zakupi dwie nowe piaskarki, przebuduje dwa mosty zlokalizowane w Prażkach i Łaznowie.

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 30.05.2011, 00:45
No to może za chłopców z brzezin (bazin) teraz weźmie chłopa z brzęczycy? To byłyby niezłe jaja i kara za wystawanie tych jaj poza słomę z butów.
kraku z brzezin
kraku z brzezin 29.05.2011, 10:13
a czy radni otrzymali informacje o kolejnych zmianach w naszym szpitaliku? ponoć kagankowi przejadła się już opcja brzezińska i od lipca robią stąd wyjazd. tym razem będą uzdrawiać poddębice!!! szacun dla poddębic!!!
ciekawe jakiego kolesia teraz nam miłościwie panujący zapoda? kto nie ma dobrej posadki? zgłaszać się!!! tu nie ma żadnej filozofii. byle doktorków za mordę krótko trzymać!!!! no chyba ze też są kolesiami, to wtedy 100zł na godzinę płacimy i też będzie git.

Pozostałe