×

Kompletna aplikacja o pracę co powinna zawierać

  • 1.02.2018, 11:40
  • Mariusz Strzępek
Kompletna aplikacja o pracę co powinna zawierać
Odpowiadając na ogłoszenie o pracę, należy spełnić podstawowe wymogi formalne, które zwiększą nasze szanse na otrzymanie posady. Chodzi tu między innymi o odpowiedni język i treść dokumentów aplikacyjnych, które pomogą nam wykreować sobie profesjonalny wizerunek i nie zniechęcić potencjalnego pracodawcy już na wstępie. Eksperci Pracuj.pl przygotowali kilka wskazówek, które ułatwią wypełnienie tego zadania.

Tytuł wiadomości

Nadanie właściwego tytułu wiadomości to ważny krok podczas ubiegania się o pracę. Jeśli odpowiednio go skonstruujemy, nasz mail nie zaginie wśród setek innych wiadomości lub spamu. Dobrze oznakowany mail zostanie szybko przekierowany do odpowiedniego działu, a nasza kandydatura zostanie rozpatrzona. Ważne, aby nazwa zawierała kilka kluczowych informacji, które pozwolą pracodawcy łatwo do niej dotrzeć. Powinny się w niej znaleźć, takie elementy jak:

  • Numer referencyjny oferty pracy,
  • Nazwa stanowiska, o które się staramy,
  • Nasze imię i nazwisko.

 

Treść emaila

Skuteczna aplikacja o pracę nie musi wiązać się z długą formą. W treści powinniśmy zawrzeć tylko najistotniejsze informacje, które pozwolą pracodawcy dowiedzieć się o nas podstawowych rzeczy. Należy pamiętać przede wszystkim o:

  • Zwrot grzecznościowy.

Zaczynając rozmowę, nigdy nie startujmy słowem „witam”, gdyż może to wydać się niegrzeczne lub pretensjonalne. Najlepiej jest rozpocząć maila od zwrotu „Szanowni Państwo”, albo po prostu „Dzień dobry”.

  • Źródło, w którym znaleźliśmy ogłoszenie.

Nie należy zapominać o poinformowaniu pracodawcy o tym, w jaki sposób dowiedzieliśmy się o wolnym stanowisku. Może to być nazwa strony internetowej lub czasopisma. Warto także podać datę zamieszczenia oferty.

  • Stanowisko, o które się staramy.

Koniecznie wspomnijmy o posadzie, o którą konkretnie się ubiegamy. To jeden z najważniejszych elementów aplikacji.

  • Informacja o tym, kiedy możemy zacząć pracę.

Ta informacja może okazać się istotna dla przyszłego pracodawcy. Postarajmy się możliwie dokładnie określić termin, w którym bylibyśmy gotowi do rozpoczęcia współpracy.

 

Załączniki

Najważniejszą częścią aplikacji są oczywiście załączniki, w których zawarta jest cała istota naszej wiadomości. Jeśli pracodawca nie określił w wymogach żadnych dodatkowych dokumentów, wtedy umieszczamy w nich przede wszystkim CV i list motywacyjny. Najlepiej będzie wysłać je w formacie PDF, aby treść nie „rozjechała się” na ekranie odbiorcy. Zwróćmy uwagę także na nazwę plików, która powinna zawierać nasze imię i nazwisko oraz rodzaj dokumentu. Źle czy niepoprawnie skonstruowana nazwa poinformuje pracodawcę o naszej niedbałości oraz może zniknąć wśród tuzinów innych plików na jego komputerze. Same dokumenty również muszą zostać napisane poprawnie i czytelnie. Dostosujmy ich treść do konkretnej oferty pracy. Upewnijmy się także, że prezentują się schludnie i przejrzyście oraz że nie zawierają błędów ortograficznych lub gramatycznych, które mogą skutecznie zniechęcić do nas odbiorcę. Pamiętajmy, że zamieszczona w nich fotografia również powinna wyglądać profesjonalnie.

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe