Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • 1.02.2018, 11:35
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
To wreszcie się stało – wymarzona firma doceniła Twoje kwalifikacje i odpowiedziała na kandydaturę. To jednak jeszcze nie wszystko. Żeby praca była Twoja, teraz musisz udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Niby łatwizna – skoro odpowiadają im Twoje kompetencje, to co może pójść nie tak?

 Niestety, przyszli pracodawcy lubią zadawać wiele pytań, nie tylko po to, by posiąść podstawową wiedzę na temat potencjalnego pracownika, ale także by sprawdzić jego bystrość, kreatywność, łatwość porozumiewania się. Aby nie dać się zaskoczyć, przed rozmową warto skrupulatnie się przygotować. Jak tego dokonać? Eksperci Pracuj.pl spieszą z pomocą.

 

Zbierz dokładne informacje o firmie

Przed spotkaniem odwiedź stronę internetową firmy, w której chcesz pracować, zapoznaj się z informacjami i opiniami o niej. Dowiedz się, czym dokładnie się zajmuje, w czym się specjalizuje oraz czym najbardziej się wyróżnia. Zbierz informacje o największych konkurentach. Pracodawcy mogą chcieć sprawdzić tę wiedzę, a poza tym szczegółowa wiedza o swoim przyszłym miejscu pracy dobrze świadczy o pracowniku. Dowodzi jego zaangażowania i solidności, zatem na pewno wywrze dobre wrażenie na rekrutujących.

 

Zgromadź najważniejsze informacje o stanowisku

Przed przystąpieniem do rozmowy, warto także zdobyć szczegółowe wiadomości o stanowisku, o które się ubiegamy. Czasami wystarczy dogłębnie zapoznać się z ogłoszeniem firmy, czasami trzeba więcej poszperać w internecie. Z pewnością nie wywrzesz pozytywnego wrażenia, gdy nie będziesz wiedział, czym właściwie miałbyś się zająć. Chwaląc się nabytą wiedzą, pochlebisz swoim przyszłym pracodawcom i udowodnisz swoją rzetelność.

 

Przygotuj informacje o samym sobie

Każdy zna siebie, ale nie każdy potrafi o sobie opowiedzieć. Aby dobrze wypaść przed rozmówcami, najlepiej wypisz sobie swoje umiejętności, osiągnięcia czy przydatne cechy i naucz się o tym mówić. Upewnij się także, że dokładnie pamiętasz, co zawiera Twoje CV.

 

Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Istnieją pewne pytania, które prawie zawsze padają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zwykle nie są one trudne, ale w nerwach często można udzielić zbyt niepewnych i sztampowych odpowiedzi, dlatego lepiej jest się do nich przygotować. Przygotuj karteczkę i rozpisz pytania które przychodzą Ci do głowy, możesz popytać znajomych o to, o czym z nimi rozmawiano w takich sytuacjach. Następnie postaraj się stworzyć w głowie mądre i składne wypowiedzi. Rekrutujący mogą zapytać Cię np. o Twoje słabe i mocne strony, dlaczego będziesz odpowiedni na to stanowisko, gdzie widzisz się za 5 lat.

 

Trenuj

Kiedy już opracujesz podstawowe pytania, nie krępuj się i ćwicz swoje odpowiedzi tak długo, jak będzie to potrzebne. Nie ucz się ich na pamięć od deski do deski, ponieważ gdy raz się zatniesz, ciężko będzie Ci wrócić na odpowiednie tory rozmowy. Zapamiętaj sens i staraj się mówić swobodnie, swoimi słowami. Ćwicz przed lustrem, możesz nawet odgrywać scenki, np. poprosić bliską osobę o pomoc, by odegrała rolę pracodawcy. Takie treningi pomogą Ci opanować stres, poczuć się pewniej, a co za tym idzie, zwiększą Twoje szanse na sukces.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe