Ludzie ludziom zgotowali ten los

  • 31.01.2018, 20:36
Ludzie ludziom zgotowali ten los
Do napisania paru słów na temat jednego z kontrowersyjnych zapisów ustawy IPN skłonił mnie wpis tzw. komentarz pod newsem na WP „Mój przyjacielu Izraelczyku, kocham Cię i szanuję, ale nie próbuj urządzać mi życia w moim kraju”.

Sama nie wiem dlaczego, ale przez dłuższą chwilę zaczęłam zastanawiać czy należy karać więzieniem za słowa. Przemknął mi przed oczami jeden ze skryptów z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, skądinąd moja lektura obowiązkowa, warta przypominania co jakiś czas. I tu pojawia mi się w głowie jeden z fragmentów Przy torze kolejowym w streszczeniu dla przypomnienia: to historia Żydówki, która wraz z mężem i jeszcze jednym więźniem uciekła z transportu. Mężczyzn zastrzelono, a ona, ranna w kolano, leżała przy torze kolejowym. Ludzie przychodzili, oglądali ją, ale nikt jej nie pomógł. Cierpiąca kobieta poprosiła jednego z młodych mężczyzn, by kupił jej wódkę i papierosy. Jedna z wiejskich kobiet przyniosła jej kawałek chleba i kubek mleka. Ranna prosiła policjantów, by ją zabili, ale oni nie zareagowali na jej słowa. Później znowu się pojawili, a kobieta błagała ich, by skrócili jej cierpienia i wtedy ten mężczyzna, który wcześniej jej pomagał, poprosił policjanta o rewolwer i ku zgorszeniu gapiów, zastrzelił ją. Pochowano ją razem z wcześniej zastrzelonymi przez Niemców uciekinierami, obok toru.

 

Tyle z lektury , a z mojego życia co pamiętam?, co mogę powiedzieć o holokauście, o zagładzie Żydów, o zapisach w ustawie? A chyba niewiele. Mój pradziadek pracował niedaleko Galerii Tomaszów u fabrykanta żydowskiego, dostał u niego mieszkanie i dobrze zarabiał jako ówczesny inżynier, mam wielu znajomych z tzw. „korzeniami żydowskimi”, wiem gdzie w Tomaszowie było getto i synagoga, lubię zjeść w Anatewce, byłam w Izraelu i Palestynie, Muzeum Polin, widziałam obozy śmierci w Oświęcimiu i Majdanku, z wielkim zainteresowaniem obejrzałam świetnie przygotowane „Listy z getta”.

 

Co więcej? No w sumie niewiele. Co więc się stanie gdy z moją dość ubogą wiedzą gdy się przejęzyczę, pomylę, albo napiszę coś źle, ale w dobrej wierze? Więcej to dywagacje na tematy mi bliskie. Nie przeszkadza mi fakt, że ktoś obok mnie robi zakupy w Biedronce i mówi po ukraińsku, nie mam nic do Żydów, Romów, a geje i lesbijki nie przeszkadzają mi żyć, no i nawet nie boję się "muzułmaninów". I wiecie co „To ludzie ludziom zgotowali ten los” i jest dla mnie bez znaczenia jakiego byli wyznania, pochodzenia, koloru skóry czy orientacji seksualnej, bo byli po prostu źli i tyle w temacie.

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 16.02.2018, 15:23
ad50. Bo pewnie wydawało im się, że sami zachowaliby się inaczej. Co jest oczywiscie watpliwe, bo raczej warunków ku temu nie było. Zydzi mieli swoj symbiliczny akt heroizmu w getcie warszawskim, ale dużo więcej się raczej nie dalo sie zrobić.
kiki
kiki 13.02.2018, 15:01
Dlaczego Żydzi z Israela wołali na Żydów którzy przeżyli obozy niemieckiej zagłady po przybyciu do ziemi obiecanej wołali pogardliwie na nich " mydło "....?
od aurora
od aurora 8.02.2018, 13:29
https://www.nasztomaszow.pl/fe...-szamanem/ świetne podsumowanie wpisów, gratuluję i zgadzam się z zawartymi tezami w dużej mierze.
Ajdejano
Ajdejano 6.02.2018, 16:20
Do wpisu nr 33: kiki - nie wiem kim ty jesteś, ale myślę, że ponad ten prowincjonalny tomasiówek nie wyskoczysz.

Piszesz zupełnie, jak człowiek bez mózgu (cytat z Twojego wpisu):
"pejsole powinni dać sobie spoko z polskimi obozami bowiem MSZ Niemiec przejęło odpowiedzialność za zniszczenie polskiej kultury i wymordowanie Żydów, wytracając tym samym argumenty żydostwa do roszczeń wobec Polski."

To, co piszesz - to kompletna bzdura: co Ty, kur..., wypisujesz ?! To obecne MSZ Niemiec przejęło odpowiedzialność za wymordowanie żydłactwa w latach II wojny światowej ?!?!?!
Czyli właśnie to obecne MSZ wykończyło tych żydłaków w czasie II wojny światowej ?!?!
Weź - walnij się łbem o ścianę i nie pier.... głupot.

PS. Przy okazji: potomkowie hitlera, czyli zasyfiałe szwaby, rechoczą w domach z tego, że my - Polacy, musimy tłumaczyć się tym pier..... żydłakom.

Mimo wszystko - pozdrawiam.
6.02.2018, 12:45
Stereotypy, to nic innego jak prawdziwe doświadczenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czyż Żydzi nie są wybitnie pazerni na kasę za wszelką cenę? Polacy nie kradli nagminnie aut w Niemczech? Muzułmanie nie pałają się terrorem? Lesbijki nie mają tylko lewicowych poglądów? Kobiety nie przejmują poglądów swoich mężczyzn? ect.
USA, a uchodźcy z III Rzeszy
USA, a uchodźcy z III Rzeszy 5.02.2018, 21:57
https://opinie.wp.pl/stany-zje...495422593a
werty
werty 5.02.2018, 12:27
pomijając to że u Nałkowskiej znajduje się sporo nieścisłości i to udowodnionych, więc raczej nie traktujmy tego jako relację historyczną, to Co według autorki Polacy powinni zrobić z tą Żydówką? Co zrobiłaby sama autorka? Zabrała do domu w sytuacji gdy było to zagrożone karą śmierci dla niej i całej jej rodziny a w tłumie mógł stać volksdeutsch czy szpicel? Ten opis (jeśli jest prawdziwy) to świadectwo DOBRA Polaków, nikt tej kobiety nie linczuje na miejscu, nikt (nawet policjanci) nie wlecze na żandarmerie czy gestapo we Francji czy Holandii pewnie by to zaraz zrobiono, chociaż po to żeby zgarnąć te około 47 dolarów nagrody jaką Niemcy wypłacali za wydanego Żyda "od głowy". Uświadommy sobie w okupowanej Polsce do KL szło się za nie oddanie kontyngentu, więc nawet wykarmienie ukrywanych Żydów, którzy nie mieli kartek żywnościowych było dużym i ryzykownym problemem.
m&m
m&m 5.02.2018, 11:58
Inna sprawa, że nader łatwo na świecie znaleźć opinie, że Polska przynajmniej współtworzyła machinę holocaustu. Nawet bez zwracania uwagi na finansowy aspekt sprawy, sam ten fakt powinien powodować mocne działania propagandowe.
m&m
m&m 5.02.2018, 07:34
Wszyscy tu się ekscytujemy i oceniamy moralnie i historycznie różne wydarzenia a tutaj chodzi niestety o pieniądze. Przecież ta cała zadyma wynikła chyba z podpisania jakiejś ustawy w usa na temat możliwości dochodzenia przez organizacje żydowskie odszkodowań za majątki w Polsce. Nikt nie mówi, że w tamtej strasznej rzeczywistości wszyscy Polacy zachowali się jak trzeba. Ale zawsze najważnejszy jest jakiś poziom odniesienia, punkt do porównania żeby ustalić rzeczywistą skalę . W porównaniu z resztą europy/świata zachowaliśmy się, jako naród, jednak bardzo przyzwoicie mimo piekła, które trwało dookoła, więc mieszanie nas w jakikolwiek sposób z systemem, który mordował ludzi przemysłowo jest niedopuszczalne. Daje pożywkę i pretekst organizacjom i ludziom działającym na ich rzecz, do łapania argumentów i przygotowywania gruntu do wyrwania i zarobienia jakiś pieniędzy. Zarobienia na tragedii ludzi, którzy już nie żyją, i z którymi nie mają nic wspólnego.
dokąd idziesz Człowieku ...
dokąd idziesz Człowieku ... 4.02.2018, 20:23
długo by gadać na temat tych nowych zjawisk międzyludzkich w relacjach wielu ...Juz mi się nie chce ..ale nie do końca ...aberracja tego kontekstu ostatnich poczynań i ,, niusów wszelakich ,, nie jest dobra dla Nikogo !...ludzie powinni mieć dialog ,wiedzę ,szanować się wzajemnie ,historię ,przyszłość , uzupełniać pozytywnie ku wartości wyższej- bez agresji- rozgrzanego mózgu i zbędnych słów , zapędów niepotrzebnych. Mogę się odwołać do wielu autorytetów z życia osobistego lub innych bliskich znajomych ,przyjaciół z wielu kręgów - to nie teraz .Powiem tyle -ostudzić światowy wulkan.. bo być mo że dekoracje choinkowe zaczna inaczej swiecic .To ważne bardzo !..Mój wujek -serce mu pękało i miał łzy tak jak Wielu.. .poszło jednak w świat ,, to coś ,, poltykierów wszelakich - tylko po co .. Dobrze sie żyje nadal rozumnym z Całego Świata .Inaczej jednak jak ktos ma słabości niewiedzy , emocji ,swiecidełek . Zadne naprawki , uduchowienia .lamenty ,listy dziekczynno naprawcze nie poprawią zrzuconej nagle wizji historii dla przeciętnego ,dyzia,, - poszło w świat ,,w piz..du,, Tak można myślec ale i tez odpaliło to Odwrotnie ..Naprawa od nowa należy do wszystkich ,nie można tak z dnia na dzień stać się innymi przyjaciółmi ..,,Czempiony ,,intelektyu ,naukowe ,duchowe z różnych półek ruszcie się , ruszcie się to bardzo ważne ,bo mleko rozlane ,a nikt tego Nie chce..mozna sie poślizgnąc bardzo... Jeszcze słowa Pięknego Zmysłu i Serca - cyt. ...Człowiek jest tylko mocny w stosunku do drugiego człowieka ...w pyskówkach , w przekomarzaniu .Często opiera swoją wartość na materii, która przecież jak wiadomo...a to w górach najlepiej widać ..jest po prostu tymczasowa ..Zresztą jak sam człowiek..................... ..
woody
woody 4.02.2018, 18:22
w Ujezdzie mieszkają potomkowie tych co dorobili sie na likwidacji ujazdghetto - troche wstyd - prawdziwi polacy
kiki
kiki 4.02.2018, 06:58
Zachłanność żydowska nie zna granic. Przykładem akcja " Złoty Pociąg "....pociągu nie odnaleziono ale złoto w nim i dzieła sztuki - żydowskie.
To samo tyczy ziemi, lasów, fabryk, budynków i kamienic pożydowskich wycenionych przez nich na ponad bilion złotych.
Zastanawiam się czy Polska to nasza Polska Polaków czy to już żydowski Polin ?.....
Na
Na 3.02.2018, 20:26
dobranoc dla wszystkich szukających winnych nie tam, gdzie byli http://fakty.interia.pl/swiat/...Id,2517855
kiki
kiki 3.02.2018, 20:23
Pejsole powinni dać sobie spoko z polskimi obozami bowiem MSZ Niemiec przejęło odpowiedzialność za zniszczenie polskiej kultury i wymordowanie Żydów, wytracając tym samym argumenty żydostwa do roszczeń wobec Polski.
Teraz prezydent jutro powinien podpisać nowelę IPN a wszyscy przeciwnicy i zdrajcy kupować bilety na odlot do Israela.
Ajdejano
Ajdejano 3.02.2018, 13:29
I jeszcze dorzucę: co jeden - to większy, prowincjonalny "yntelektualysta" . Wznosicie się na swoje "yntelekualne", mózgowe możliwości !!! Już na więcej was nie stać ?!?!?! Szkoda !!! Bym sobie odwalił następne "jaja" .
Polska "elyta" !!!
Ajdejano
Ajdejano 3.02.2018, 13:19
Pytam wszystkich nawiedzonych (nawiedzonych w różne strony) : czy wam wszystkim, po sygnalnym artykule na górze, rozum odebrało ?! Czym wy, kur...., tak się podniecacie ?! Pejsolami, czyli zawszawionymi "zitkami" ??? Czy wy, bezmózgowe polaczki, naprawdę nie znacie historii Polski i nie wiecie, że ZAWSZE największymi wrogami naszego Narodu i Państwa byli pejsole ?!?! Mimo, że w średniowieczu Kazimierz Wielki przyjął ich do Polski, po ich pogonieniu przez Hiszpanię ?!?!
Czyttać, kur..., historię Polski i nie będziecie pisać bzdur !!!
Ax
Ax 3.02.2018, 02:09
Niezwykle prawdziwe ujęcie sprawy. Naprawdę autorka podeszła głęboko osobiście i bez nadęcia. Czasami popadając we wzniosłe tematy gubimy się w jakiej skali dana kwestia jest tożsama z nami. Naprawdę bardzo ciekawie się czyta Panią Agnieszkę, nawet jeśli światopoglądowo uważa się niektóre założenia za błędne. Naprawdę prawda, którą czasami wzbijając się w górnolotne struny gubimy.
kiki
kiki 2.02.2018, 09:15
W getcie łódzkim Żydzi holokaust urządzali Żydom wysyłając ich do niemieckich obozów śmierci i coo....? Polacy mają być winni ich zagłady ?....paranoja ich samych.
?
? 2.02.2018, 13:38
nie, ale mógłbyś wyjaśnić jaki wpływ ta sytuacja ma na inne, jeżeli w jednym miejscu ktoś nie jest winny to już nie jest winny nigdzie? Paranoją jest raczej brak logiki w tym co piszesz.
Dajcie
Dajcie 2.02.2018, 18:01
mi człowieka, a paragraf się znajdzie...kiedyś już to przerabialiśmy.
liberał
liberał 2.02.2018, 08:18
https://www.nasztomaszow.pl/tu...holy-land/ Amerykanie czasem złośliwie powiadają, że kiedy trzech ludzi siedzi przy stole i nagle dwóch z nich zaczyna się bić, a trzeci wychodzi to tego trzeciego nazywa się liberałem. Co do konfliktu Palestyny z Izraelem wolę pozostać liberałem tak jak większość zamieszkujących Ziemię Świętą katolików.
Ajdejano
Ajdejano 1.02.2018, 23:01
I dorzucę jeszcze jedno. Dzisiaj wieczorem w tvp info bardzo dobrze powiedział Cejrowski: pejsole, amerykańce, ruskie i inni - zawsze, w pierwszym rzędzie bronią siebie, swoich krajów, swoich interesów. Natomiast, my - Polacy zawsze byliśmy i dalej chcemy być tym pier.... podnóżkiem Europy i całego świata. W naszej mentalności siedzi ten służalczy homosowietikus, ten pańszczyźniany parobek, który wszystkim dookoła musi włazić w tę dupę i prosić o to, aby mu pozwolili żyć.
Niestety
Niestety 1.02.2018, 23:16
cejrowski nie jest dla nikogo normalnego kimś kogo można słuchać (tvp z resztą tak samo, mamy swój rozum i potrafimy sami ocenić sytuację, nie musi za nas robić tego kurski). Rozumiem, że nie miałbyś nic przeciwko jakbyś kogoś pobił, a on w odwecie zemściłby się na twojej rodzinie?

Pozostałe