Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:02
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Termin oddania do użytku Nagórzyckich Grot nieco się oddalił. Wszystko za sprawą braku ofert dotyczących wykonania części inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu wokół obu wejść do obiektu. Wszystko wskazuje na to, ze w tym roku zostanie wykonany jedynie projekt. Do 16 maja powinny zostać zakończone wewnętrzne prace budowlane. Tego samego dnia ma być też gotowy szczegółowy projekt aranżacji wnętrza. Kolejne etapy to ogłoszenie przetargu na wykonanie zaprojektowanego wystroju.

 

Jak przebiegają prace i jak obecnie wygląda przygotowywana podziemna trasa turystyczna mieliśmy okazję przekonać się osobiście dzięki uprzejmości wiceprezydenta Grzegorza Zania – Już dzisiaj widać, że będzie to duża atrakcja turystyczna – mówił oprowadzając nas wspólnie z kierownikiem prac budowlanych po blisko 170 metrowej długości korytarzu w kształcie litery” U”.– Jest to obiekt unikatowy nie tylko w skali kraju. Na szczęście zaniechano pomysłów, by Groty wysadzić czy też zasypać.

 

- Prace budowlane, jeśli chodzi o przebieg trasy dobiegają końcowi – wyjaśnia kierownik Janusz Mosur.– Cała trasa turysty styczna została pogłębiona, ponieważ było tu zbyt nisko. Miejscami o pogłębianie dochodziło nawet do 1,5 metra. W trakcie prac wynikła też konieczność wykonania dodatkowych podpór z uwagi na pojawiające się pęknięcia.

Pomysł na uplastycznienie wnętrza opiera sie na czterech zasadniczych elementach. Pierwszym z nich jest instalacja obrazująca prace górnicze, jakie prowadzone były  tym miejscu ponad 100 lat temu.

 

- Połączymy kilka elementów. – mówi przyszły opiekun obiektu i równocześnie dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy Andrzej Kobalczyk. – Geologię, historię oraz miejscowe opowieści i legendy. Wszystko to w odpowiedniej, atrakcyjnej oprawie świetlnej i dźwiękowej. Pojawią się tu górnicy z narzędziami, wóz konny. Oczywiście naturalnych rozmiarów. Będzie to prezentacja stosowanej techniki górniczej.

 

Drugim będzie prezentacja legendy o Zbóju Madeju. Będzie można tu usłyszeć opowieść przewodnika zilustrowaną światłem i dźwiękami budującymi nastrój tajemniczości. – Mimo, że jest to można powiedzieć w Polsce „dyżurny” zbój, to jednak jest on bardzo kojarzony z Grotami – mówi dyrektor Kobalczyk.

 

Kolejną legendą, jaka zostanie zaprezentowana na trasie turystycznej w Grotach będzie „Podanie o Nagórzyckim Diable”. Będzie miał tu miejsce podobny przekaz, gdzie skorelowana zostanie narracja aktorska z efektami dźwiękowymi, światłami i projekcją.

 

- To lokalna opowieść o bogobojnym charakterze zapisana jeszcze przed wojną przez pana Dekowskiego  - przypomina.

 

Czwarty element, który znajdować będzie się tuż przy wyjściu, to tzw. „Szklane Skarby”.  Prezentacja ma pokazać w jaki sposób piasek przeistacza się w szkło. Andrzej Kobalczyk przy okazji podkreśla, że piasek z Tomaszowa był na masową skalę transportowany do hut szkła m.in. w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Całość wystroju uzupełnią prezentery w formie dyskretnych szklanych tablic zawierających najistotniejsze informacje historyczne, geologiczne itp. oraz ustawiona przed wejściem klepsydra wskazująca czas zwiedzania

 

Konkurs na przygotowanie adaptacji wnętrza wygrała firma Fabryka Dekoracji – Marcin Pietuch, działająca na rynku od ponad 16 lat. Znana jest m.in. z wykonywania scenografii teatralnych, telewizyjnych i festiwalowych. Firma jest też autorem aranżacji podziemi na krakowskiej Starówce.  

 

Obok wejścia do Grot powstać ma pawilon dydaktyczno administracyjny, gdzie przewidywane są projekcje filmów oraz prezentacja eksponatów związanych z górnictwem

 

 

 


Jak powstaje szkło

Jak powstaje szkło

Rozmieszczenie oświetlenia i czterech punktów dominujących

Rozmieszczenie oświetlenia i czterech punktów dominujących

Scenografia wykonana przez Firmę "Fabryka dekoracji"

Scenografia wykonana przez Firmę "Fabryka dekoracji"

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Radza 06.05.2011 15:17
Ale co będzie tam można się na waksy urywać jak kiedyś? Takie miłe miejsce tyle wspomnień

kiki 06.05.2011 13:19
Oj,oj:chciałabym wiedzieć co za debil podsunął pomysł by groty wysadzić lub zasypać. Musiała takiemu mocno siara wistomowska we łbie buzować,albo wynalazków sie nałykał na posiedzeniu Rady Miasta.

Vasari 06.05.2011 09:30
Dyżurny zbój Madej to pomysł na miarę Tomaszowa. Można do legendy dopowiedzieć , że ostatnio z jego powodu przepadło 70 mln PLN na rewitalizację miasta i takie różne inne rzeczy.

Podglądacz madejowy 06.05.2011 08:19
Ciekawe, czy zbój Madej gwałcił kobiety? Można by się pokusić o zatrudnienie jakiegoś jurnego i obdarzonego "specjalistę od śliskiej roboty", który mógłby wybiórczo z wycieczki wciągać panie na łoże Madejowe. Tam zamontować kamerkę, a na zewnątrz telebim.

chce juz tam wejść :D 05.05.2011 23:08
ale bedzie fajnie :)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama