Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

  • 5.05.2011, 22:05
  • Mariusz Strzępek
Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot
Termin oddania do użytku Nagórzyckich Grot nieco się oddalił. Wszystko za sprawą braku ofert dotyczących wykonania części inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu wokół obu wejść do obiektu. Wszystko wskazuje na to, ze w tym roku zostanie wykonany jedynie projekt. Do 16 maja powinny zostać zakończone wewnętrzne prace budowlane. Tego samego dnia ma być też gotowy szczegółowy projekt aranżacji wnętrza. Kolejne etapy to ogłoszenie przetargu na wykonanie zaprojektowanego wystroju.

 

Jak przebiegają prace i jak obecnie wygląda przygotowywana podziemna trasa turystyczna mieliśmy okazję przekonać się osobiście dzięki uprzejmości wiceprezydenta Grzegorza Zania – Już dzisiaj widać, że będzie to duża atrakcja turystyczna – mówił oprowadzając nas wspólnie z kierownikiem prac budowlanych po blisko 170 metrowej długości korytarzu w kształcie litery” U”.– Jest to obiekt unikatowy nie tylko w skali kraju. Na szczęście zaniechano pomysłów, by Groty wysadzić czy też zasypać.

 

- Prace budowlane, jeśli chodzi o przebieg trasy dobiegają końcowi – wyjaśnia kierownik Janusz Mosur.– Cała trasa turysty styczna została pogłębiona, ponieważ było tu zbyt nisko. Miejscami o pogłębianie dochodziło nawet do 1,5 metra. W trakcie prac wynikła też konieczność wykonania dodatkowych podpór z uwagi na pojawiające się pęknięcia.

Pomysł na uplastycznienie wnętrza opiera sie na czterech zasadniczych elementach. Pierwszym z nich jest instalacja obrazująca prace górnicze, jakie prowadzone były  tym miejscu ponad 100 lat temu.

 

- Połączymy kilka elementów. – mówi przyszły opiekun obiektu i równocześnie dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy Andrzej Kobalczyk. – Geologię, historię oraz miejscowe opowieści i legendy. Wszystko to w odpowiedniej, atrakcyjnej oprawie świetlnej i dźwiękowej. Pojawią się tu górnicy z narzędziami, wóz konny. Oczywiście naturalnych rozmiarów. Będzie to prezentacja stosowanej techniki górniczej.

 

Drugim będzie prezentacja legendy o Zbóju Madeju. Będzie można tu usłyszeć opowieść przewodnika zilustrowaną światłem i dźwiękami budującymi nastrój tajemniczości. – Mimo, że jest to można powiedzieć w Polsce „dyżurny” zbój, to jednak jest on bardzo kojarzony z Grotami – mówi dyrektor Kobalczyk.

 

Kolejną legendą, jaka zostanie zaprezentowana na trasie turystycznej w Grotach będzie „Podanie o Nagórzyckim Diable”. Będzie miał tu miejsce podobny przekaz, gdzie skorelowana zostanie narracja aktorska z efektami dźwiękowymi, światłami i projekcją.

 

- To lokalna opowieść o bogobojnym charakterze zapisana jeszcze przed wojną przez pana Dekowskiego  - przypomina.

 

Czwarty element, który znajdować będzie się tuż przy wyjściu, to tzw. „Szklane Skarby”.  Prezentacja ma pokazać w jaki sposób piasek przeistacza się w szkło. Andrzej Kobalczyk przy okazji podkreśla, że piasek z Tomaszowa był na masową skalę transportowany do hut szkła m.in. w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Całość wystroju uzupełnią prezentery w formie dyskretnych szklanych tablic zawierających najistotniejsze informacje historyczne, geologiczne itp. oraz ustawiona przed wejściem klepsydra wskazująca czas zwiedzania

 

Konkurs na przygotowanie adaptacji wnętrza wygrała firma Fabryka Dekoracji – Marcin Pietuch, działająca na rynku od ponad 16 lat. Znana jest m.in. z wykonywania scenografii teatralnych, telewizyjnych i festiwalowych. Firma jest też autorem aranżacji podziemi na krakowskiej Starówce.  

 

Obok wejścia do Grot powstać ma pawilon dydaktyczno administracyjny, gdzie przewidywane są projekcje filmów oraz prezentacja eksponatów związanych z górnictwem

 

 

 

Mariusz Strzępek

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Radza
Radza 6.05.2011, 15:17
Ale co będzie tam można się na waksy urywać jak kiedyś? Takie miłe miejsce tyle wspomnień
kiki
kiki 6.05.2011, 13:19
Oj,oj:chciałabym wiedzieć co za debil podsunął pomysł by groty wysadzić lub zasypać.
Musiała takiemu mocno siara wistomowska we łbie buzować,albo wynalazków sie nałykał na posiedzeniu Rady Miasta.
Vasari
Vasari 6.05.2011, 09:30
Dyżurny zbój Madej to pomysł na miarę Tomaszowa. Można do legendy dopowiedzieć , że ostatnio z jego powodu przepadło 70 mln PLN na rewitalizację miasta i takie różne inne rzeczy.
Podglądacz madejowy
Podglądacz madejowy 6.05.2011, 08:19
Ciekawe, czy zbój Madej gwałcił kobiety? Można by się pokusić o zatrudnienie jakiegoś jurnego i obdarzonego "specjalistę od śliskiej roboty", który mógłby wybiórczo z wycieczki wciągać panie na łoże Madejowe. Tam zamontować kamerkę, a na zewnątrz telebim.
chce juz tam wejść :D
chce juz tam wejść :D 5.05.2011, 23:08
ale bedzie fajnie :)

Pozostałe