400 osób z Niewiadowa straci pracę

  • 26.04.2011, 23:47
  • Mariusz Strzępek
400 osób z Niewiadowa straci pracę
4 kwietnia, Wydział Gospodarczy – Sekcja ds. Upadłościowych i Naprawczych Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim wydał postanowienie, na mocy którego ogłoszono upadłość Zakładów Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” S.A. Tym samym do końca maja straci pracę blisko 400 osób, w tym około 300 związanych bezpośrednio lub pośrednio z produkcją. Upadłość ogłoszono na wniosek samego zakładu, jako dłużnika.

„Niewiadów” to zakład z wieloletnią historią i tradycją. Sięga ona 1920roku. Powstała wtedy Spółka Akcyjna „NITRAT”, która zajmowała się produkcja wyrobów chemicznych i wojskowych. Produkowano tu trotyl i nawozy sztuczne.

 
Wytwórnią wyrobów precyzyjnych stał się w 1955 roku. Wytwarzano tu tak zróżnicowane produkty jak kajaki, łodzi żaglowe, młynki elektryczne, przyczepy kempingowe ozdoby choinkowe itd. W czasach świetności Zakład zatrudniał nawet kilka tysięcy osób.

 

- To był bardzo dobry zakład pracy – mówi będąca już na emeryturze pani Maria. – Pracowaliśmy w nim oboje z mężem. W porównaniu z innymi firmami były tu naprawdę niezłe zarobki. „Niewiadów” zaczął upadać w latach 90-tych. Mieliśmy wrażenie, że się po prostu kurczy. Pracowało coraz mniej osób. Podzielono go na dwie spółki, które później i tak uległy połączeniu. Proszę pana, żeby taką firmę zniszczyć, to po prostu wstyd.

 

Właścicielem spółki był Skarb Państwa. Od kilku lat było już wiadomo, że sytuacja ekonomiczna nie przedstawia się najlepiej. Wiele osób związanych z Niewiadowem uważa do dzisiaj, że firmę należało sprzedać wtedy, kiedy jeszcze było możliwe znalezienie nabywcy. Od dwóch mniej więcej lat było wiadomym, że nie da się jej już uratować.

 

- Informację o planowanych zwolnieniach otrzymaliśmy tuż przed samymi świętami – mówi zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Arkadiusz Gajewski. – To naprawdę zła wiadomość. Z końcem maja, według informacji jakie uzyskaliśmy straci pracę 389 pracowników. Wszyscy ze skróconym okresem wypowiedzenia.

 

Tomaszowski PUP wystąpił do syndyka z propozycją zorganizowania spotkań ze zwalnianymi pracownikami w trakcie których będą się oni mogli zapoznać z możliwościami, jakie oferuje Urząd osobom grupowo zwalnianym z Zakładu.

 

-  Spotkania są niezbędne w celu zdiagnozowania potrzeb osób tracących pracę – wyjaśnia Gajewski. -  Na tej podstawie będziemy mogli ubiegać się o przyznanie dodatkowych środków na aktywizację zawodową, których w tym roku przyznano nam dużo mniej niż to miało miejsce rok wcześniej.

 

PUP poprosił także o dane statystyczne dotyczące zwalnianych pracowników wieku, profilu zawodowego i wykształcenia.

 

- Pracowałem w Zakładzie ponad 25 lat – żali się pan Mieczysław. – Gdzie teraz znajdę pracę. Kierowcą wózka widłowego mam zostać? Kto mnie zatrudni? Zakładów pracy nie ma a jedyne miejsca zatrudnienia są w osiedlowych sklepach. To pewnie też długo nie potrwa, bo znajomy z Piotrkowa opowiadał mi, że odkąd zrobiono u nich Galerię to padł cały mały handel.  

 

Piotrkowski Sąd wyznaczył także Sędziego Komisarza oraz Syndyka Masy. Wezwano również wierzycieli upadłego do zgłaszania roszczeń i wierzytelności.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ela
ela 01.05.2011, 12:05
WIĘCEJ TAKICH RZĄDZĄCYCH W TOMASZOWE MAZOWIECKIM I CAŁYM POWIECIE
TO POTRACA POSADY NIEKTÓRZY PRZYJDZIE NOWA REWOLUCJA, LUDZIE WYJDĄ NA ULICĘ MAMY TAKIE WYSOKIE BEZROBOCIE A TU WIECZNIE UPADA ZAKŁAD
Aneta
Aneta 27.04.2011, 21:34
Niestety to wina zlego zarzadzania ale tez nadmiernego rozrostu zatrudnienia, 2 stoi, a jeden robi, widzialam takie sceny podczas szkolnej wycieczki jeszcze w liceum.
Młynek do kawy
Młynek do kawy 27.04.2011, 19:07
A jakie tu produkujecie bombki ? Choinkowe, od A do ... Tak mówił Smoleń. To co? już tylko Chiny produkują S5 i S8?
SUSASESO
SUSASESO 27.04.2011, 17:54
przykro jest patrzec na zaklad - ktory byl znany w calej Polsce - ktory znajduje sie w takim stanie. jeszcze bardziej przykro jest patrzec na tych czterystu ludzi, bo niestety ani w Niewiadowie, ani w gminie Ujazd, ani w powiecie perspektyw nie ma zadnych.

PS.
wiecej takich indywiduów jak w komentarzu 6 MKS STAL to nam ani galerie handlowe, ani zaklady pracy ani nic nam nie pomoze. No moze jakies neuroleptyki by cos zdziałały, ale to też nie wiadomo. Czyms tragicznym jest jak sie patrzy na pewna czesc niewiadowskiej mlodziezy ktora stoi pod warzywniakiem lub sparem i piwko saczy dzien w dzien a potem po tym piwku lata jak oszolomy z haslem widzew na ustach. zapytac sie tych fanatyków tego pożal sie Boże klubiku sportowego, jaki przedmiot nazywamy stalówką, to 90% z nich bez zajrzenia w google nie bedzie wiedzialo.
gosc
gosc 27.04.2011, 17:45
kazdy dobrze wie kto jest odpowiedzialny za upadek tej firmy

na ludzi miejscu tych zwolnionych ujawnil bym prawde
Markus
Markus 27.04.2011, 16:53
Tylko patrzeć jak to wszystko pierdyknie. Tylko narodowcy mogą uratować ten kraj !
Wahala
Wahala 27.04.2011, 15:09
hahaha Niewiadów ? co Ty wiesz co ! ;D haha
MKS STAL
MKS STAL 27.04.2011, 12:18
NIGDY NIE ZGINIE STALOWKA NIGDY NIE ZGINIE !!!! NY 100% WIDZEW
kiki
kiki 27.04.2011, 12:15
No,to teraz nadzieja tylko w braciach Pazura.Może poczną w tej osadzie filmy kręcić a mieszkańcy znajda zatrudnienie jako statyści.
Niewierny Tomasz
Niewierny Tomasz 27.04.2011, 11:55
A kto by chciał rozmawiać z takim prezydentem? Galerię to może i zrobią, ale jakąś dużą firmę ściągnąć do tm? Nie do wykonania dla Pana Prezydenta.
Bezrobotny
Bezrobotny 27.04.2011, 09:40
niech kurde zrobią Galerie Mazovia! Tyle miejsc pracy by się znalazło! Jeszcze na Łódzkiej strefie ekonomicznej jakieś zakłady, fabryki postawić...
henio
henio 27.04.2011, 08:43
Jak to możliwe, że potentat w produkcji przyczep upada pokonany przez jakieś kilkusoosobowe firemki?
zzz
zzz 26.04.2011, 22:10
Moze te cudaki od szpitala wezma sie za ta fabryke, co?

Pozostałe