Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 02:39
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Śmieci (nie) do pokonania

W tym roku w pierwszych dniach akcji sprzątania rzeki i jej brzegów udział wzięło ponad 90 osób, w tym 20 kajakarzy. Mimo, że zebrano przez dwa dni ponad sto worków śmieci, setki butelek, opon, części samochodowych i bojler to i tak uczestnicy akcji, jak sami twierdzą, czują się pokonani.

W granicach miasta okazało się, że jest trochę czyściej niż przed rokiem, co jest zapewne wynikiem prac interwencyjnych oraz kilku wcześniejszych akcji sprzątania świata. Nie dotyczy to jednak makabrycznej sytuacji pod mostem na ulicy Białobrzeskiej.

 

W piątek przez 3 godziny akcji, wspierani na brzegu przez młodzież gimnazjalną i Arkę Nadziei członkowie KS Amber zebrali  "tylko" 40 worków odpadów, głównie różnego rodzaju butelek.

 

W sobotę to zadanie okazało się byc ponad ich możliwości.  Zaskoczenie budzi szczegolnie duza ilość śmieci w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego, na trasie do Spały jak i w samej Spale.

 

- Płynąc tam i sprzątając brzegi rzeki, poczuliśmy się zupełnie bezsilni.” – wspomina uczestnik akcji.

 

Od mostu kolejowego w Tomaszowie do Spały należałoby nad Pilicę przerzucić kilkadziesiąt osób ciężarówkę z przyczepą a na sprzątanie poświęcić minimum cały dzień.

 

- Nasze jedenaście kajaków uczestniczących w akcji było w sobotę wypełnionych po brzegi. Prawdopodobnie te masy śmieci spłynęły wraz z wysoką wodą z góry rzeki i pozostały na brzegu w różnych zakamarkach i zakolach” – mówi Andrzej Ambroziak.

 

Doraźne tego typu akcje podejmowane przez członków klubu i Przystań w Tomaszowie nie rozwiążą problemu odpadów nad naszą rzeką. Na pocieszenie Andrzej Ambroziak mówi, że „Pilica jest rzeką czystą, woda w niej jest przejrzysta, a problem śmieci dotyczy brzegów, a nie koryta rzeki”. Ewolucja świadomości ekologicznej to długotrwały proces, czy można go przyspieszyć, żebyśmy nie utonęli w tonach śmieci? Akcja sprzątania rzeki staje się powoli niechlubną tradycją. Mamy nadzieję, że nie będziemy jej zbyt długo kultywować.

 

Za naszym posrednictwem Zarząd KS Amber dziękuje wszystkim klubowiczom, kajakarzom, sympatykom, wszystkim wspaniałym dzieciom z rodzicami, młodzieży z III Gimnazjum, z sekcji kajakowej MDK i organizacji Arka Nadziei. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie oraz firmę Veolia i ZGW-K w Tomaszowie.

 

Sprzątanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami przygotowanym przez OW PRZYSTAŃ.

 


Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.

Sprzątanie rzeki Pilicy i jej brzegów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 07.04.2011 11:08
To wszystko to mały pryszcz w porównaniu ze spustoszeniem jakie robią nad rzekami i w lasach wariaci na swych czterokołowych cackach. Takich zamykać należy za niszczenie środowiska i deportować na Syberię niech głupieją tam do reszty.

AJAM31 07.04.2011 10:57
Dzisiaj miło się rozczarowałam jadąc do pracy i widząc worki pełne śmieci na ścieżce rowerowej w kierunku do grot.

obywatelka piszczyk 06.04.2011 23:37
a co ze schodkami lączącymi Jałowcową z Nowym Portem? Pieknie wyremontowana alejka kostką brukową ( tylko dla kogo i po co?). Posłużę się tu moim psem, chociaż sytuacja dotyczy wszystkich mieszkańców i ich dzieci, bawiących się na tym terenie dość często. Miejsce to, mimo iż takim nie jest, powinno byc bezpieczne. Spełnia kryteria: z dala od ulicy, w centum domków jednorodzinnych, wyremontowane, bezpieczne schodki z poręczami. To frazesy, jest inaczej. Chadzam ta drogą z moim psem na spacery codziennie ( chyba muszę nie iść tą drogą jak pies Saba) i jestem zmuszaona puszczać (waży 40 kg) go luzem, bo prowadzenie na smyczy grozi wdepnięciem w stertę szkła. Ciekawe do kogo należy ten odcinek drogi? I nikt nie wmówi mi, że jest sprzątany regularnie, bo ja jestem tam dzień w dzień, tak jak wagarująca młodzież z II LO i gim. nr 6 i szkła tylko przybywa, nigdy go mniej. A młodzież często organizuje konkursy w rzucaniu butelkami w drzewa, widziałam, nie zmyślam. Pozdrawiam służby publicznie, dyrekcję i młodzież wymienionych szkół. P.S. Nie omieszkam się zwrócić do władz wyżej wymienionych instytucji w przypadku kosztów leczenia psa z powodu ran podeszw stóp, spodowanych wdepnięciem we wszem obecne, zalegające tam szkło.

EFX 06.04.2011 19:41
A kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem...

kiki 06.04.2011 19:30
@ 7...A podejdę,podejdę...z dziadziem.I jak będzie nabałaganione i będziesz może bałaganił,to dziadzio lachą porządnie może Ci jeszcze skórę wygarbować. Miej się więc na baczności i pilnie patrz na boki.

Krzysiek 06.04.2011 15:45
do kiki czlowieku jak bede nad woda to podejdz i mi to powiedz w twarz

ajam31 06.04.2011 12:21
tak samo jak z koszami na psie odchody, które zapełnia się odpadkami komunalnymi.

kiki 06.04.2011 08:33
@Krzysiek...nie dość ,że wędkarze (większość) bałaganią nad rzekami to jeszcze na.....ą w krzakach czyniąc powietrze nie do zniesienia,zatrute po prostu siarkowodorem. Wraz z tym syfem nad brzegami rzek przyjdzie nam w maskach przebywać podobnie jak i w lasach. Nie dziwię się,że śmieci pokonały "śmieci" !!!

Tadek 06.04.2011 08:28
do 3 sa kosze na smieci na ul. Jana pawła II tylko bliżej grot gorsze jest to że nie ma tam oswietlenia

ajam 31 06.04.2011 08:02
To jest zatrwarzające jaki syf i jaką ilość śmieci ludzie produkują. Często chodze z kijkami (chociaż pewnie nie powinnam, bo to ścieżka rowerowa, ale inni chodzą, biegają) ul. Jana pawła II w stronę grot. Jaki tam panuje syf to szkoda gadać. Butelka, na butelce - i bynajmniej nie po napojach, które spożywają osoby dbające o formę. Nie ma tam ani jednego kosza, ani jednej ławki (no bo po co przy ścieżce rowerowej). Czasami czuje się jak Syzyf niosąc swoje śmieci do najbliższego kosza. Podobnie jest na ul. Św. Antoniego - dla rowerów ścieżka zrobiona z kosteczki, a dla zwykłego przechodnia chodnik po drugiej stronie ulicy taki, że można nogi połamać. Obsrany do granic możliwości. Ale cóż NIEWSZYSCY właściciele psów nie sprząataja po swoich pupilach włącznie z naszym wlodarzem, którego widze rano i czasem popołudniu.

Krzysiek 06.04.2011 06:40
Do kiki w poprzednim artykule na temat sprzetania pilicy przez Amber pisales ze to wedkarze sa najwiekszymi brudasami nad woda to i pewnie oni specjalnie przynosza setki butelek, opon, części samochodowych i bojler? pogrążasz sie człowieku!

Mietek. 05.04.2011 19:38
To Andrzejku posprzataj... ; )

Reklama
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama