Oszust, który oszukał Powiat jest już za kratami

  • 30.01.2018, 03:00
Oszust, który oszukał Powiat jest już za kratami
Prawie dziesięć lat trwały poszukwiania oszusta, który naraził powiat tomaszowski na milionowe straty. W 2010 roku firma Maciesz Sz. była głównym wykonawcą ciągu pieszo rowerowego z Tomaszowa do Spały. Meżczyzna został zatrzymany w Królestwie Bahrajnu. 19 stycznia trafił do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.

- Mężczyzna, który dopuścił się oszustw m.in. na szkodę Powiatu Tomaszowskiego został zatrzymany na podstawie międzynarodowego listu gończego na terenie Bahrajnu. Trafił do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Jutro oraz pojutrze zostały zaplanowane czynności procesowe z udziiałem podejrzanego Zostaną mu odczytane zarzuty i będzie miał możliwość złożenia wyjaśnień. Śledztwo w tej sprawie prowadziła dotąd tomaszowska prokuratura rejonowa. Obecnie zostało ono przekazane do Pokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Witold Błaszczyk. 

 

 

 

Inwestycja pn. Budowa ciągu pieszo – rowerowego z Tomaszowa do Spały trwała rok. Jej wartość to 4 miliony złotych. Wykonawcą była firma „Sz.” z Zalesia Górnego k. Piaseczna. Było o niej w naszym mieście głośno także przy okazji unieważnienia przetargu na budowę ronda przy ulicy Św. Antoniego. Pisaliśmy o tym w artykule „Rondo na okrągło”. Wtedy to wyszło na jaw, że przystępując do przetargu przedstawiła ona dokumenty zawierające nieprawdziwe informacje.


Ścieżkę rowerową budowano etapami. Po zakończeniu każdego z nich firma „Sz.” wystawiała fakturę, za którą Starostwo dokonywało przelewu środków finansowych na odpowiednie konto.

W przypadku tej jednak inwestycji kontem właściwym był rachunek bankowy należący do Firmy Euro – Dept Group spółka z o.o. z Wrocławia. Jak się okazuje wykonawca podpisał umowę factoringową, w której dokonał m.in. cesji wierzytelności (należności od powiatu z tytułu wystawionych faktur).

Każdorazowo, przy wystawieniu kolejnych faktur, Starostwo powiatowe podpisywało odpowiedni aneks do umowy o wykonawstwo. Tyle, że w jednym z ostatnich uległo zmianie również numer konta, na które przelewano należności. W ten sposób 1.3 miliona złotych trafiło na konto firmy „Sz.” zamiast (faktora) instytucji finansującej.

Starostwo Powiatowe nie miało sobie nic do zarzucenia. Jak poinformował nas wówczas radca prawny, wykonawca każdorazowo zawiadamiał o cesji wierzytelności, nie zrobił tego w przypadku dwóch ostatnich faktur (łącznie około 2 milionów złotych).

Wykonawca przepadł. Nie było z nim kontaktu. Jak juz dzisiaj wiemy, wyjechał za granicę. Zarząd Powiatu postanowił złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Było to w 2008 roku.

 

Pod koniec kwietnia 2009 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie wydał wyrok zgodnie z którym nasz samorząd powiatowy zobowiązany został do zapłaty ponad 1 milion 300 tysięcy złotych firmie Euro Dept Group z Wrocławia. Stratę powiększyły odsetki i koszty postępowania sądowego, które już sięgnęły 80 tysięcy złotych. W listopadzie tego samego roku Sąd drugiej instancji oddalił apelację Powiatu w tej sprawie.

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J.N-
J.N- 1.02.2018, 17:03
.-Nie sądzę , ażeby cwaniaczek działał w pojedynkę??!!
bolek
bolek 1.02.2018, 14:56
o to moze makro -krusz dostanie pieniadze
a
a 30.01.2018, 12:11
Zburzyć i zaorac tą mieścine.
Starosta
Starosta 30.01.2018, 10:03
A który to radca takie głupoty wygaduje ??? Cesja trwała dopóki cesjonariusz nie zawiadomił o jej wygaśnięciu, Dluznik (powiat) był zobiwiazany płacić do niego o czym zreszta boleśnie drugi raz (ten sam radca ???) dowiedział się po przegraniu przez powiat sprawy w sadzie. Gratis podpowiem, ze radca jest ubezpieczony i chyba najszybciej to z tego ubezpieczenia można by te należność odzyskać ;)
Kamieniołom
Kamieniołom 29.01.2018, 23:17
Nie do ciepłego pierdla tylko do Strzegomia z nim i kamienie łupać!
Psikuta bez s
Psikuta bez s 29.01.2018, 19:28
Ja sie pytam gdzie sa piniondze za las?
Właśnie
Właśnie 30.01.2018, 01:03
co z kasą?
Dałnik
Dałnik 29.01.2018, 17:49
A co z tymi, którzy wypłacili po raz drugi?????
Jaki sąd go osądzi?
Jaki sąd go osądzi? 29.01.2018, 17:14
Polityczny, czy apolityczny? Jeśli polityczny, czyli pisowski, to gość będzie siedział. I słusznie. Jeśli sprawą zajmie się sędzia apolityczny, czyli platformersowski, gościowi włos z głowy nie spadnie. Nie dość, że zostanie uniewinniony, to jeszcze polskie państwo będzie musiało wypłacić mu zasądzone przez apolitycznego sędziego odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie i areszt. Przerabialiśmy to w Polsce nie raz, i nie dwa. Ot, choćby Sawicka czy doktor Garlicki...
???
??? 29.01.2018, 17:58
w tamtych latach rządził Pisrain ... A zastanowić to sie należy nad sensem wszystkich zamówień publicznych ! Bo odkąd wszedł obowiązek przetargowy to wygrywają firmy najtańsze !!! ale i najgorsze !!! W dodatku żaden mądruś ani w mieście ani w powiecie nie jest w stanie prawidłowo odebrać WYKONANE ZADANIA. Widać to po efektach dwuletniej działalności w mieście firmy Skanska !!!
Nie bredź, kłamco!
Nie bredź, kłamco! 29.01.2018, 22:30
Jakiż znowu "Pisrain"? Kto rządził w 2010 roku? PiS? Puknij się w cymbał. A poza tym, co ma do rzeczy kto rzadził, jak ważniejsze jest, z czyjego nadania sędzia go osądza. Wtedy, zdaje się, PiS nie miał nic do powiedzenia? Ani w Polsce, ani w Tomaszowie.
??? to sobie przypomnij
??? to sobie przypomnij 30.01.2018, 10:00
czas gdy kaczor był ministrem sprawiedliwości lub jak kto woli niesprawiedliwości. NIC WTEDY NIE ZROBIŁ DLA POPRAWY DZIAŁANIA SĄDÓW...
Weź pigułkę na biegunkę
Weź pigułkę na biegunkę 30.01.2018, 12:16
Kaczor był ministrem sprawiedliwości w roku 2010? Ciekawe, który Kaczor i w czyim rządzie, ha ha ha! Lech Kaczyński był ministrem sprawiedliwości w rządzie Buzka (AWS), który od lat jest twarzą PO (nawet europarlamentarzystą z tej partii). Gdy tylko chciał się mocniej dobrać do skóry różnym, oszustom, przestępcom i cwaniakom, od razu Buzek zwalił go ze stołka. Nie było tak, chłopcze-płaskostopcze?
...sam piszesz
...sam piszesz 31.01.2018, 16:42
że kaczory wieszały się co raz to przy innej klamce ...jak nie u Wałęsy to u Mazowieckiego , jak nie u mazowieckiego to u Buzka. BO TO DWA SZKODLIWE CHOMIKI /z szopki noworocznej/ SĄ I ZAWSZE BYŁY. Tak im zostało od czasów gdy próbowali ukraść księżyc. Polecam obejrzeć sobie ów stary film i przemyśleć czy cokolwiek zmieniło się ich postępowanie w ciągu życia... Ja tego bynajmniej nie widzę. Lewusy, lenie i kręty to ich od dziecka dewiza !!!
pikio
pikio 29.01.2018, 23:22
... i na nasze nieszczęście to się zmieniło :/
Alek
Alek 29.01.2018, 22:30
No ale za to Ty społeczny inspektor nadzoru jesteś na posterunku. Tak trzymaj. Dziękujemy że jest jednak ktoś kto dba o nas, nasze ulice, nasze miasto i przetargi w ogole. Czuj czuj czuwaj duchu. Aha tak na marginesie od jakiegoś roku po zmianie ustawy cena może stanowić ma 60%. Tak więc do czytania ksiąg w wolnej chwili między inspekcjami.
unazunom
unazunom 29.01.2018, 17:05
Wszędzie tylko złodzieje i oszuści

Pozostałe