×

Tadeusz Chmielewski nagrodzony za "osiągnięcia życia"

  • 15.03.2011, 12:52
  • Mariusz Strzępek
Tadeusz Chmielewski nagrodzony za "osiągnięcia życia"
W ubiegłym tygodniu pochodzący z Tomaszowa, znany reżyser i producent filmowy, Tadeusz Chmielewski został uhonorowany statuetką Orła w kategorii „Osiągnięcia życia”. Przyznawane od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową nagrody nazywane są polskimi Oscarami. Autorem statuetek jest polski rzeźbiarz Adam Fedorowicz.

„Wierna Rzeka”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Gdzie jest generał”, czy „Nie lubię poniedziałków” to tylko niektóre z licznych pozycji filmowych reżysera, scenarzysty i producenta filmowego. Urodzony w 1927 roku w Tomaszowie Mazowieckim Tadeusz Chmielewski swą przygodę z filmem  rozpoczął w 1954 roku, kiedy ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, o której sam mówi, że jest to najlepsza na świecie wyższa uczelnia szkoląca filmowców różnych profesji. To tu swoją karierę rozpoczynał także Roman Polański.  

 

Urodzony w Tomaszowie autor filmu „Ewa chce spać”, który był jego ekranowym debiutem,  miał 12 lat, gdy wybuchła II Wojna Światowa. W tym czasie uczył się zawodu ślusarza. Nieustannie jednak marzył o wyrwaniu się z rodzinnego miasta. Po wojnie wyjechał do Świnoujścia, pracował jako robotnik, ale przede wszystkim pisał i uczył się w liceum wieczorowym. Owocem jego pisarskiej działalności było przyjęcie do szkoły filmowej w Łodzi. Ze względu na brak wydziału scenopisarstwa został studentem reżyserii.

 

W 2005 roku reżyser od władz naszego miasta otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Tomaszowa Mazowieckiego.

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe