Nie jest dobrze

  • 11.03.2011, 09:00
  • Mariusz Strzępek
Nie jest dobrze
O kolejne 80 osób wzrosło w lutym bezrobocie na terenie Powiatu Tomaszowskiego. Liczba osób bezrobotnych w lutym sięgnęła 8854 osób. Tak, jak zapowiadaliśmy tegoroczne fundusze na aktywne formy zwalczania bezrobocia będą niższe niż to miało miejsce w 2010 roku. W tym miesiącu PUP wznowił wydawanie wniosków dotyczących organizacji prac interwencyjnych, staży oraz o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej.

 

Prawie 2000 osób to mężczyźni i kobiety po 50 roku życia. Tyle samo to bezrobotni nie posiadające żadnych kwalifikacji zawodowych. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się liczba osób posiadających prawo do zasiłku. pozostających bez pracy jedynie 1656 posiada prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

 

Wciąż blisko połowa zarejestrowanych to tzw. osoby długotrwale bezrobotne, pozostające bez pracy przez ponad 12 miesięcy. Prawie 500 absolwentów szkół pozostaje bez pracy dłużej niż rok.

 

- Luty należy tradycyjnie do najgorszych na rynku pracy miesięcy w całym roku – mówi zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Arkadiusz Gajewski . - Niemniej należy zauważyć, że na koniec lutego 2010 roku ilość bezrobotnych wynosiła 9081, a więc o 230więcej niż w 2011 roku. Jak widać obecny rok odznacza się minimalną poprawą. Najważniejsze, że zła sytuacja na lokalnym rynku pracy nie pogarsza się, a wręcz widać rok do roku lekka poprawę. Trzeba dodatkowo podkreślić, że w bieżącym roku PUP nie uruchomił jeszcze środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia - w przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy te pieniądze w lutym były juz uruchomione. Niestety w bieżącym roku będziemy dysponować zdecydowanie mniejszą pulą na ten cel. Obecnie w PUP trwają intensywne prace nad przygotowaniem programów zmierzających do pozyskania dodatkowych środków z UE oraz rezerw Min. Pracy, a także nad specjalnym lokalnym programem przeciwdziałania bezrobociu "Twoja Szansa". Dzięki tym staraniom bardzo skromne środki w PUP powinny ulec wyraźnemu zwiększeniu. Tradycyjnie nadchodząca wiosna spowoduje uruchomienie miejsc pracy na rynku usług budowlanych oraz sezonowych i sytuacja na rynku zacznie się poprawiać.

 

 

luty 2011

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

8854 

Kobiety:

4215 

Zamieszkali na wsi:

3637 

Niepełnosprawni:

651 

Z prawem do zasiłku:

1598 

Długotrwale bezrobotni:

4082 

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

477 

Bez kwalifikacji zawodowych:

1985 

Do 25 roku życia:

1630 

Powyżej 50 roku życia:

1975 

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

127 

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

853 

"Odpływ" w miesiącu:

781 

Podjęcia pracy

w miesiącu:

382 

Brak got. do podjęcia pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

155 

Miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

112 

na koniec miesiąca:

45 

Stopa bezrobocia

powiat tomaszowski

  %

Polska

  %

 
 
 
Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajdejano
ajdejano 15.03.2011, 19:13
Ogólna uwaga "filozoficzna": jeżeli ktoś jest gamoniem i dostał stołeczek nie dlatego, że ma do tego stołeczka kwalifikacje - tylko dzięki przynależności partyjnej - to też jest nieuczciwy wobec tego, kto powinien zajmować ten stołeczek z racji właściwych kwalifikacji.
basior
basior 15.03.2011, 14:24
Matysiak jest z PO i jest uczciwy ... zatkało kakao oszołomstwu ? przynależność partyjna nie determinuje uczciwości ... łatwo się napinać w internecie ... co z tego, że wybierasz PO czy PiS ?? oni kłócą się tylko przed kamerami a po cichu klepią po ramionach podział został ustanowiony już dawno .. gospodarkę biorą postkomuniści a władzę post-solidarność a jedni i drudzy sobie z dziobków jedzą... ciekawe dlaczego do tej pory nie ma jednomandatowych okręgów wyborczych i dlaczego partie prawicowe różnie się nazywają a zawsze to te same mordy czy PO czy PiS czy AWS czy PC czy KLD..
ok ajdejano
ok ajdejano 15.03.2011, 00:46
Kto wskaże mi prawego człowieka z PO Chciałabym takiego poznać Ciląg le czytamy o tych samych nazwiskach z PO szydzą z Gajewskiego że na prowincję się przerzucił a pomaga mu Klatkowa Krawczyk robi co może aby na szczeblach kariery się utrzymać bo lepszy rydz niż nic .. Z .agozdon i Zegota uprawiają dyplomację aby stołek utrzymać Niech ktoś napisze ze wierzy w platformę obywatelską
ajdejano
ajdejano 14.03.2011, 23:54
Do autora wpisu nr 11: tak - Kolego - to figurant ! Dlaczego ? Bo to CZŁONEK (z)PełO - a oni wszyscy przeważnie są figurantami. Dlaczego ? Bo PełO to partia nierobów i figurantów oraz bajkoopowiadaczy.
Pozdro. - ajdejano
bua
bua 14.03.2011, 09:19
to po co tyle pracowników w PUP. Jeden dyrektor też wystarczy,a pan Gajewski to co - figurant?
mmmmmaammmmm
mmmmmaammmmm 13.03.2011, 16:43
Najlepiej nie dotować sztucznyh stanowisk pracy.Jak można dotować"utworzenie" stanowiska pracy i jednocześnie i kierować stażystę do jednego małego zakladu /prywaciarza/?.
Dlaczego nie mogą uzyskać dofinansowania do otwarcia działalności gospodarczej ludzie młodzi,którzy nie pracują i nie mają możliwości zatrudnienia u Tatusia czy Mamusi w ich prywatnych zakładch?.
Czy ludzie przyznający dofinansowania do utworzonych stanowisk mają "klapki" na oczach?.Dlaczego dokladnie nie sprawdza się dlaczego córcia czy synuś "zwolnili" się z zakładu u Rodziców i dla nich inny prowadzący działalność stwarza stanowisko pracy?Przecież ci ludzie i tak pracują w biznesach rodzinnych.POzdrawiam wszystkich bezrobotnych mających złudzenia ,że znajdą etat.
KiK
KiK 13.03.2011, 06:06
ta i te miłosne rozterki ale wiocha
waski77
waski77 12.03.2011, 18:46
ZMIANA TEMATU....KTO OGLADA GESSLER W TOMASZOWIE???? ALE WSTYD....WIES SPIEWA I TANCZY,PROMOCJA ZAPIEKANEK I MIELONYCH....
realista
realista 12.03.2011, 16:10
Nic urząd pracy sam nie zrobi. W Tomaszowie potrzebne są inwestycje firm z zewnątrz lub szybki rozwój istniejących firm i tyle... a tu to Prezydent coś tam może i poza tym niewiele jeszcze kto, może posłowie, ale takich w TM nie mamy
Adams samochodziarz
Adams samochodziarz 12.03.2011, 07:08
No przecież miało być zatrudnionych 5 doradców .... czego się czepiacie?
christoph
christoph 11.03.2011, 23:13
w Tomaszowie szansa na pracę dla absolwenta studiów wyższych,szczegolnie humanistycznych czy też filologicznych jest rzeczywiście znikoma, a to w końcu miasto 70-tysięczne a nie jakaś dziura. Dlatego młodzi ludzie po studiach uciekają do dużych miast. Ja tak zrobiłem po wielu miesiącach "wegetacji" w Tomaszowie i proszenia się o jakąkolwiek godną pracę. Nawet jeśli w TM coś się znajdzie to słabo platna praca , rywalizacja pomiędzy pracownikami i wybredzający pracodawcy,którym trudno dogodzić....
Ot, smuta prawda.
Tomaszowiak
Tomaszowiak 11.03.2011, 21:31
Praca jest i to dobrze płatna ale tylko dla "swojaków" po linii partyjnej.
HAWRYŁ
HAWRYŁ 11.03.2011, 18:58
Ryży to gdzie te twoje cudeńka?
mary_jane
mary_jane 11.03.2011, 18:28
shit, można mieć kwalifikacje i być idealnym kandydatem ale co z tego że takich jak ja jest mnóstwo.....

przykre to bo to miasto niszczeje pod każdym względem...
KiK