Bezrobocie wciąż wzrasta

  • 01.02.2011, 12:09
  • Mariusz Strzępek
Bezrobocie wciąż wzrasta
Nie najlepsze informacje dochodzą do nas z powiatowego rynku pracy. Liczba osób bezrobotnych w grudniu wzrosła do 8243 osób. Zbliżyła się w ten sposób niebezpiecznie do rekordowego poziomu ubiegłorocznego. Grupa osób bezrobotnych powiększyła się także w styczniu, chociaż oficjalne dane nie są jeszcze dostępne. Sytuacja może ulec pogorszeniu ponieważ wszystko wskazuje na to, że w tym roku zabraknąć może środków na tzw. aktywne formy zwalczania bezrobocia.
Pieniądze na ten rok nie zostały jeszcze oficjalnie podzielone, więc na tę chwilę trudno powiedzieć, jak ostatecznie duże będą to kwoty – mówi zastępca dyrektora PUP Arkadiusz Gajewski. Wszystko wskazuje na to, że będą one zdecydowanie niższe niż w roku 2010, kiedy to udało nam się pozyskać środki na aktywne zwalczanie bezrobocia w rekordowej wysokości. Niestety 2011 rok będzie pod tym wzgledem szacunkowo  o wiele gorszy. Urząd obecnie pracuje nad pozyskaniem dodatkowych srodków, nad szeregiem ograniczeń w wydatkowaniu oraz nad zasadami premiującymi maksymalną efektywnosc wydatkowania bardzo skromnej puli srodków na 2011 rok.

 

 

Powiatowy Urząd Pracy wstrzymał wydawanie wniosków dotyczących organizacji prac interwencyjnych, staży oraz o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Dyrekcja liczy jednak, że już w lutym będzie możliwe powtórne uruchomienie ich wydawania.

 

Problem bezrobocia dotyka w naszym mieście prawie wszystkich grup społecznych. Najdotkliwiej osoby bez kwalifikacji zawodowych oraz te, które ukończyły 50 rok życia. Blisko połowa osób bezrobotnych (3986) to kobiety.

 

Spośród tych ponad 8 tysięcy osób tylko 1543 ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Blisko 4 tysiące osób, to mężczyźni i kobiety długotrwale bezrobotne, czylipozostające w rejestrze PUP łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych;

 

Stosunkowo małą grupę (100 osób) stanowią absolwenci wyższych uczelni do 27 roku życia.

 

 

Bezrobocie w powiecie tomaszowskim na koniec 2010 roku liczbach:

 

powiat tomaszowski

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

8243 

Kobiety:

3986 

Absolwenci:

Zamieszkali na wsi:

3358 

Niepełnosprawni:

621 

Z prawem do zasiłku:

1543 

Zwolnieni z przyczyn dot. zakładu pracy:

292 

Długotrwale bezrobotni :

3803 

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

405 

Bez kwalifikacji zawodowych:

1822 

Do 25 roku życia:

1502 

Powyżej 50 roku życia:

1889 

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

100 

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

1251 

"Odpływ" w miesiącu:

871 

Podjęcia pracy

w miesiącu:

397 

od początku roku:

5433 

Brak got. do podjęcia pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

256 

od początku roku:

2494 

Oferty pracy

w miesiącu:

na koniec miesiąca:

Wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

155 

na koniec miesiąca:

15 

Uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego wg stanu na koniec m-ca:

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rumpelstiltskin`
rumpelstiltskin` 02.02.2011, 23:53
I rym cym, cym, i hop sa sa, .... a arakadiusze zawsze mają się dobrze i sami się wyżywią i wybronią.
MARGOTKA
MARGOTKA 02.02.2011, 22:17
LUDZIE WYJDA W POLCE NA ULICE...Po tunezji i egipcie czas na polske
giwera
giwera 02.02.2011, 09:36
po co biadolić głupki.Wybraliście już na drugą kadencję gospodarza co najpierw oddał serce, teraz nawet nie wiem co ale na pewno rynki pracy i inwestorów dla innych ościennych miast.Siedzieć,milczeć i nie dyskutować.Chcieliśta - mata
Adi
Adi 01.02.2011, 22:11
A mnie wyrzucili z urzędu,bo nie chciałem przyjąć ich śmieszniej oferty stażowej! Albo chcieli zmniejszyć procent bezrobocia ;(
Zbychu
Zbychu 01.02.2011, 22:08
CHCE PODJĄC PRACĘ! LUDZIE DAJCIE MI PRACĘ PROSZĘ!
KCh
KCh 01.02.2011, 20:40
Aby nie porównywalnie zwiększyć czytelność tabeli polecam ustawienie parametru "border", choćby na wartość "1px"
Do Kika
Do Kika 01.02.2011, 19:39
Wiesz co możesz sobie w domu zrobić "Kair" ; )
pozdrawiam cie.
PIS PO SLD I Inne partie nic nie zrobia dobrego w tej kwesti .
Ludzi tylko wyjeżdzaja.
Stab_NBR
Stab_NBR 01.02.2011, 17:29
Foto tablicy z ogłoszeniami pochodzi prawdopodobnie ze zbiorów archiwalnych
w urzędzie bywam często i widoku takowej tablicy tam nie uświadczyłem.
Co do staży to pomysł poroniony strasznie,dają pracodawcy możliwość wykorzystywania ludzi za kaske mniejszą niz najniższa krajowa .Oby tylko w tym roku starczyło na kursy dla pociotków i plecaków...Prawda jest taka ze jeśli nie masz prawa do zasiłku szanse na to ze ta magiczna instytucja znajdzie ci prace są nikłe ,gdyby nie to ze jest ubezpieczenie to połowa zarejestrowanych osób by tam nawet nie zawitała bo tak na prawdę niema po co ...
cezi
cezi 01.02.2011, 16:17
dokładnie. ale to jest naprawde mafia. dzisiaj byłem w urz. skarbowym i ze znajomym rozmawiałem że na staż przychodzi jakaś kobieta pracować. na staż które są ponoćź wstrzymane... te kurwy co tam siedzą mają prace i sie bawią tymi ludźmi co przychodzą i sie pytają bo co niektórzy to na jedzenie nie mają a ich to bawi bo sobie siedzą 8h. ciepło w dupsko to się cieszą. skoro jest tak wielkie bezrobocie w tomaszowie i panie w pup mówią ze nie ma pracy w tomaszowie to jestem za tym żeby zamknąć urząd pracy bo pracownicy nie mają co robić a pensje biorą.
kiki
kiki 01.02.2011, 14:29
Qrde...a miały się dziać cuda jak POpaprańce obiecywali.
No i coo?...wielkie nico.Coraz więcej bezrobotnych i coraz więcej głodnych !!!
A może w Tomaszowie zrobimy to co w Kairze ?...
Zapraszam do wyrażania opinii w tej kwestii.
m.
m. 01.02.2011, 14:25
jest źle a będzie jeszcze gorzej, skoro w ramach oszczędności w tym roku UP dostał mniej funduszy na kursy, szkolenia, staże itd... szkoda, że ludzie tam na GÓRZE nie wiedzą jak to jest siedzieć w domu i nie mieć co ze sobą zrobić no ale ... nawet na zwykłą rekrutację na sprzedawcę w Tomaszowie potrafi przyjść 400 osób, o czymś to chyba świadczy ... pozdrowienia dla wszystkich bezrobotnych w tym mieście !
oNA
oNA 01.02.2011, 14:04
Żenada.. FAKT FAKTEM TRZEBA MIEĆ ZNAJOMOŚCI I PLECY !
he?
he? 01.02.2011, 13:57
a to tu kiedys zmalalo? kto ma zatrudniac? wistom ś.p? MAzovia?
a te pseudo kursy prowadzone przez UP? porazka.
niepełnoetatowiec
niepełnoetatowiec 01.02.2011, 13:47
Dobrze napisane : tzw.aktywne formy zwalczania bezrobocia /z podkreśleniem grubą krechą/ tzw. .
Czy staż , po którym "praacodawca" nie musi zatrudniać osoby po stażu można nazwać aktywną formą zwalczania bezrobocia?.To jest przecież pomoc dla Prywatnej Inicjatywy a nie pomoc dla osoby bezrobotnej.
Tworzenie nowych miejsc pracy moim skromnym zdaniem też pozostawia wiele do życzenia.Jak można pozwalać na utworzenie takiego miejsca dla osoby, która została "zwolniona"przez Mamusię / z rodzinnego interesu/ ,z arejestrowała się w U.P. tylko po to aby nowy Towarzysz życia utworzył dla niej stanowisko pracy / u Mamusi i tak pracuje./.
To jest żenada a nie faktyczna walka z bezrobociem
Nordem
Nordem 01.02.2011, 13:42
Tutaj w tym mieście żeby dostać dobrą pracę trzeba mieć znajomość zresztą nie tylko tu, wykształcenie, doświadczenie czy kompetencje nic tu nie znaczą jak nie masz pleców w urzędzie miasta, urzędzie pracy lub starostwie to zapomnij o dobrej posadzie. Możesz być dobrym pracownikiem mieć naprawdę wysokie pojęcie o tym co masz robić a i tak przegrasz z kimś kto ma poparcie i zero doświadczenia w temacie. Bardzo dobrze wiem o czym pisze bo sam tego doświadczyłem i zostałem na lodzie bo nie miałem odgórnego poparcia. Pozdrowienia dla wszystkich którzy przyłożyli do tego rękę i nadal mają się za porządnych i uczciwych ludzi.
rwd
rwd 01.02.2011, 13:25
A co, miało maleć ?
Młody
Młody 01.02.2011, 12:30
Już od paru tygodni staram się podjąć pracę! Wręcz tego pragnę! Cóż z tego skoro w tym zapyziałym mieście nie ma pracy ;(

Pozostałe