A po ślubie...

  • 04.01.2011, 21:25
  • Roberta Leśkiewicz
A po ślubie...
Ślub i wesele już za Wami a podróż poślubna żyje w waszych wspomnieniach. Pora zająć się bardziej przyziemnymi sprawami, do których bez wątpienia należy wymiana niezbędnych dokumentów oraz zgłoszenie odpowiednim instytucjom państwowym o zawarciu związku małżeńskiego. Najwięcej pracy w tym zakresie ma kobieta gdyż to ona najczęściej zmienia nazwisko lub dopisuje nazwisko męża do rodowego.

Pierwszym dokumentem jaki należy wymienić jest dowód osobisty, który oprócz nazwiska zawiera również miejsce stałego zameldowania. Często jest tak, że po ślubie zmieniamy adres, więc zmiana dowodu jest koniecznością.

 

W tym celu należy zgłosić się do Urzędu Miasta lub Gminy po wniosek o wydanie nowego dokumentu. Następnie wypełniony wniosek wraz z dwoma zdjęciami (2 aktualne, identyczne fotografie lewego półprofilu twarzy z odsłoniętym lewym uchem o wymiarze 35x45mm), aktualnym dokumentem tożsamości, aktem małżeństwa a także dowodem opłaty w Kasie Urzędu Miasta na kwotę 30 zł należy złożyć do odpowiedniej komórki organizacyjnej danego Urzędu. Należy pamiętać, że w/w dokumenty składa się i odbiera osobiście.

 

Kolejna instytucją, do której należy się zgłosić jest Urząd Skarbowy. Na formularzu NIP 3 aktualizujemy swoje dane osobowe.

 

Ślub obliguje do wymiany również prawa jazdy. Kobieta z racji zmiany nazwiska i miejsca zameldowania, mężczyzna tylko w przypadku zmiany miejsca zameldowania. W tym przypadku niezbędna jest opłata w wysokości 71 zł na konto urzędu, ksero dotychczasowego prawa jazdy( na wszelki wypadek miejcie przy sobie oryginał) i dwa zdjęcia( mogą być te same co przy dowodzie osobistym).

 

W przypadku kobiet, które zmieniają nazwisko fakt ten należy również zgłosić w banku. Jego pracownik zaktualizuje wasze dane.

 

Jeżeli posiadacie OFE prawo mówi, że tam również musicie dokonać zmian danych osobowych

 

Gdy uporacie się ze zmianami w/w instytucjach zmianę danych osobowych należy zgłosić u:

-pracodawcy

-lekarza rodzinnego

-operatora telefonii komórkowej

-uczelnię

-spółdzielnię mieszkaniową

 

Do dokumentów, które podlegają wymianie należą również:

-paszport

-dowód rejestracyjny samochodu

-legitymacje zniżkowe

-okresowe bilety komunikacji miejskiej.

Roberta Leśkiewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe