×

Tomaszów dla ludzi

  • 18.11.2010, 11:04
  • Mariusz Strzępek
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trzeba dążyć do tego, by każde środowisko znalazło sobie w naszym mieście odpowiednie i godne miejsce.

DLA DZIECI

 

Opieka pedagogiczna nad młodszym pokoleniem powinna rozpocząć się już w przedszkolu. W tym czasie można skutecznie niwelować braki edukacyjne wyniesione z domu. Badania naukowe udowadniają, że im wcześniej rozpocznie się proces edukacyjny człowieka, tym łatwiej przystosuje się on do późniejszego życia społecznego i lepiej sobie poradzi z późniejszymi etapami rozwoju. W wieku przedszkolnym rozwój predyspozycji dziecka jest najintensywniejszy. Dotyczy on zwłaszcza współpracy dziecka w grupie, jego umiejętności komunikacyjnych oraz wyrażania emocji.

 

Zorganizowanie takiej opieki jest zadaniem samorządu. To na nim spoczywa obowiązek zapewnienia normalnie funkcjonujących przedszkoli. Choć w ostatnim czasie w mieście pojawiły się spełniające te zadania placówki prywatne, to samorząd powinien być najpoważniejszym inspiratorem tego zadania.

 

Tymczasem w Tomaszowie mamy problem z miejscami w żłobku. Z roku na rok wzrasta liczba chętnych dzieci. O pomoc w opiece pytają mamy będące jeszcze w ciąży. Ponadto są przedszkola, które funkcjonują w budynkach w opłakanym stanie technicznym. Ich wiek i często zabytkowy charakter nie pozwalają na modernizację i rozbudowę. Dlatego musi powstać nowy żłobek i duże funkcjonalne przedszkole.

 

Trzeba również wyjść naprzeciw wymaganiom rodziców, którzy w obecnym czasie pracują coraz więcej i dłużej. Bardzo poważnie należy rozważyć zatem sprawę wydłużenia pracy tych placówek.

 

DLA MŁODZIEŻY

 

Szkoła to fundament nowoczesnego społeczeństwa. To warunek jego rozwoju i przyszłości. To konieczny i najważniejszy partner rodziców w wychowaniu młodego pokolenia. To miejsce, w którym decyduje się przyszłość naszego miasta.

 

To głównie na samorządzie lokalnym spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za jakość szkolnictwa na danym terenie, a edukacja i oświata sytuują się w obszarze najważniejszych jego zadań. Wzajemnie też edukacja sprzyja kształtowaniu postaw niezbędnych do funkcjonowania w społeczności lokalnej.

 

Dla samorządu ważny jest rozwój gospodarczy. Dla młodych ludzi ważne są atrakcyjne miejsce pracy. To wymaga od władz samorządowych szukania nowych inwestorów. Jednak trwały, zrównoważony wzrost gospodarczy powiązany ze zwiększeniem zatrudnienia nie będzie możliwy bez zwiększenia inwestycji w kapitał ludzki i modernizacji systemów edukacji i szkoleńoraz działań służących poprawie ich jakości i efektywności.

 

A zatem sprawnie funkcjonująca oświata na poziomie lokalnym warunkuje także możliwości wykorzystania społecznego potencjału rozwojowego, przez co stanowi jedno z kluczowych narzędzi budowania wzrostu gospodarczego oraz wzmacniania konkurencyjności lokalnej i krajowej gospodarki.

 

W tej kwestii propozycją kandydatów PO jest zwiększenie liczby godzin zajęć wychowawczych (artystycznych, hobbystycznych, fakultatywnych i sportowych) zwłaszcza w gimnazjach, oraz liczby godzin pracy indywidualnej z uczniem słabym i uzdolnionym.

Należy stworzyć system wsparcia wychowawczego dla rodzin z problemami wychowawczymi. Nie można też zapominać o systemie premiowania najlepszych nauczycieli i pedagogów.

 

DLA SENIORÓW

 

Kolejnym zadaniem samorządu i jednocześnie ogromnym wyzwaniem jest odpowiedzialność za starszą część społeczeństwa. To właśnie ludzi w tym przedziale wiekowym będzie z biegiem lat przybywać. To oni staną się głównymi petentami instytucji i organizacji, mających na celu również niesienie pomocy. Jednocześnie liczba mieszkańców Tomaszowa sukcesywnie będzie się zmniejszać. Zgodnie z prognozą demograficzną GUS do roku 2030, liczba tomaszowian skurczy się do blisko 55 tys. osób.

 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że to nowe zjawisko cywilizacyjne. Do połowy naszego wieku, większa część populacji osób starszych w Polsce będzie mieszkała w miastach. To również dla Tomaszowa jest nie lada wyzwanie. Trzeba już dzisiaj planować wprowadzanie nowych, zorganizowanych programów profilaktycznych, w tym zapewnienie potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych, mających na celu zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej do późnego wieku.

 

Grzegorz Sławiński

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PO remoncie
PO remoncie 17.12.2010, 20:29
Grzesiu, Grzela, Grzegorz - piaskownica, plaża nad Pilicą, zajecia plastyczne , czym dla Pana byla rewitalizacja TM - ciężka praca bez efektów , zabawa czy odskocznia do stołka radnego
SdF
SdF 19.11.2010, 22:19
@10 słaby punkt? nie wiesz nawet ile ten koleś zrobił, a zrobił bardzo wiele. Czemu złożył wymówienie? Wg. mnie został pominięty przez Pana Z. Grzegorz zrobił wszystko by rewitalizacja ruszyła, niestety w ticie (lecz nie tylko tam) w artykule podziękowania i uznanie dostali inni...
robocik na platformie
robocik na platformie 19.11.2010, 10:21
Przykro mi patrzeć na tego pana... Smutny gość. Nie wydaje mi się, że jest w stanie coś zrobić dla tego miasta. To słaby punkt PO oraz cios dla wyborców tej frakcji, którzy potrzebują ludzi odpowiedzialnych i na poziomie. Ten pan tutaj nie pasuje...
JB
JB 19.11.2010, 00:37
jestem z MECHANIKA i nie jestem z Tobą
olo
olo 18.11.2010, 22:42
Oj, Grzegorzu. Utopijne, wyssane z palca wizje a realia to przepaść, a ja wiem, że Ci bliżej do tych pierwszych. I jestem przekonany, że to się ddddłłłłługgggooooo nie zmieni, no chyba, że za Nasze podatki zatrudnisz kogoś, kto zacznie Cię wyręczać w logicznym myśleniu (ale to Ci wyjdzie za drogo ???, może :-)))). Bo przecież skąd miał byś wziąć pieniądze na koszty personalne????? hehe
A może jesteś kandydatem na wiceprezydenta - hej! ??? hehehehe
Fajny głos w radiu - hej ! - szczerze, i zdjęcie też - magia Photoshopa :-))))
- a dalej???????
To wszystko - hej :-)))))))))))))))
...)
...) 18.11.2010, 19:51
Grzesiek to Ty pisałeś ten artykuł o TBS w głosie tomaszowskim??
wm.
wm. 18.11.2010, 18:27
Pytanie do Grzegorza: czy cały mechanik widział te jaja?
aaaaa!!!!!!!!
aaaaa!!!!!!!! 18.11.2010, 15:43
kto to jest?
kol
kol 18.11.2010, 15:00
Grzegorz cały " mechanik" za Tobą masz jaja i dasz radę
'
obywatel TM
obywatel TM 18.11.2010, 12:49
powiedz mi człowieku dlaczego zlozyłes wymówienie ( czyzby nie interesowała cie juz dalej Rew. TM , albo wrócisz szybciutko ale z innym prezydentem ? ) i kandydujesz na radnego ? tylko szczera odpowiedż,................... ........
ateista
ateista 18.11.2010, 12:47
no dobra.....ale na co on kandyduje?
Koleżanka
Koleżanka 18.11.2010, 11:14
Grzegorz to mądry, rozsądny, logiczny facet.

Pozostałe