Naziści? Jacy Naziści? To rekonstruktorzy

  • 23.01.2018, 16:19
Naziści? Jacy Naziści? To rekonstruktorzy
Trochę pół żartem, pół serio ten tytuł wymyśliłem, ale wydaje mi się, że jest on dosyć adekwatny do tego, co nas otacza. Kolejny dzień spektaklu pt."Naziści w lesie" trwa. Zajmujemy się więc szokującym zachowaniem bandy czubków, którzy przecież znikąd się nie wzięli....

Kiedy byliśmy dziećmi często bawiliśmy się w wojnę. Takie były czasy. Bawiliśmy się na podwórkach i do zabawy przenosiliśmy to, co widzieliśmy na ekranach telewizorów. Mieliśmy tylko jeden problem... nikt nie chciał być Niemcem. Dlaczego? Bo mieliśmy, jako dzieci dosyć jasny przekaz. Ten jest dobry, tamten zły. Ten był katem, a tamten ofiarą. A które dziecko chciałoby stanowić personifikację zła. Żadne... Bycie Niemcem było niehonorowe i... już. Bo dla nas to byli Niemcy a nie jacyś tam bliżej nieokreśleni naziści.

 

W latach 90-tych już jako młody człowiek, ogarnięty motocyklową pasją, jeżdżący także weteranem byłem na popularnym zlocie m.in. zabytkowych pojazdów. Byłem świadkiem zdarzenia, kiedy starsza pani zwyczajnie opluła faceta na niemieckim motocyklu pomalowanym na kolor feldgrau, który dodatkowo wystrojony był w mundur niemieckiej żandarmerii. Dziwne? Nie bardzo. W tamtym czasie u starszych osób wspomnienia były wciąż żywe.

 

Wystarczyło ćwierć wieku, by pamięć się zatarła. Dzisiaj widok pasjonatów - rekonstruktorów paradujących dumnie w mundurach Wehrmachtu, czy Waffen SS nie robi na nikim wrażenia. Traktujemy to jako nie szkodzącą nikomu zabawę. W ten sposób przenosimy te wszystkie symbole ze strefy pamięci i naukowego poznania do pop kultury, a ta jak sama nazwa mówi nie może być przecież traktowana zbyt poważnie.

 

Osobiście trudno mi to pojąć, bo o ile jestem w stanie zrozumieć miłośników polskiej historii, odtwarzających pieczołowicie działania np. jednostek gen Sosabowskiego, to już nie do końca jestem w stanie pojąć tych, którzy zachwycają się tym, że kupili na bazarze oryginalny pas z klamrą "Gott Mit Uns". Halo! Czy w naszych szkołach uczy się jeszcze historii?

 

Nie chodzi jednak o samą historię z lat 40 -tych. To samo dotyczy gloryfikacji innych totalitaryzmów. Pisałem kiedyś felieton o ludziach wskakujących w mundury ZOMO. Posypały się na mnie gromy. Jako młody człowiek, który pałki tych bandytów poczuł na własnych plecach również nie rozumiem, że ktoś może chcieć występować w przebraniu kata. Osobnika, budzącego najgorsze możliwe skojarzenia. Tym razem nie Niemca, ale Polaka i sowieckiego sługusa. Znowu zapytam: co robią u nas nauczyciele historii?

 

Oswajamy totalitaryzm za pomocą filmów, gier, historycznych spektakli pozbawionych szerszego kontekstu. W miejsce tych znanych z historii wprowadzamy nowe reżimy. I to wcale nie takie, które kojarzą nam się ze sprawowaniem bezpośredniej władzy administracyjno politycznej, ale takie, które można odnajdywać w sferze społecznej. /Znacie przykłady? bardzo jestem ciekaw/ 

 

Ktoś się jeszcze dziwi, że paru czubków spotyka się w lesie i wyczynia idiotyzmy, jakie mogliśmy obserwować w reportażu stacji TVN? Ja się nie dziwię. Prymitywni osobnicy poszukujący własnej tożsamości i czegoś na wzór plemiennej wspólnoty. Do wzmocnienia poczucia przynależności niezbędne są gadżety /czy inaczej mówiąc totemy/ i symbole. Te faszystowskie kojarzą się z siłą. Tacy ludzie nie są nowością. Istnieli zawsze i wszędzie. Mogą przywdziewać mundury SS albo udawać "enkawudzistów", zakładać koszulki z sierpem i młotem albo Che Guevarą. Nie ma kraju, który byłby od nich wolny. Stanowią margines ale tylko do czasu. Niebezpieczni naprawdę są wtedy, kiedy wśród nich odnajdywać zaczynają się zdolni manipulatorzy i cynicy. 

 

[reklama2]

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

klug
klug 28.01.2018, 19:08
Problem oczywiście istnieje, lecz Strzępek jak zwykle błądzi.
Odsetek nazistów wśród rekonstruktorów jest porównywalny do ilości piromanów w OSP. Większość z nich jest pasjonatami historii.
Problem oczywiście istnieje w poczynaniach pisiorów:
- bredzenie przez kaczora, że Obcy roznoszą choroby (klon z
narracji nazistów przed IIWŚ)
- przyzwolenie na publiczne demonstrowanie zachowań i haseł
ksenofobicznych, homofobicznych itd.
- disneizacja nauczania historii. Wojna to przygoda-fatalne
nauczanie, muzea np. powstania warszawskiego (200000
cywilnych ofiar zabawy panów z Londynu i z ak)
i te nieszczęsne rekonstrukcje, bez wyjaśniania dzieciom meritum
- macierewicz i jego mięsa armatnie
- itd.
28.01.2018, 19:13
Akurat pisiory nie mają tu nic do rzeczy. Nie mam możliwości wkleić tu screeena, więc zrobię to na górze.
klug
klug 28.01.2018, 20:04
I co to ma być? Gościu odpowiedział na twoje przemyślenia (ma sporo racji).
Ślepy jesteś, nie widzisz jak się Polska zmienia za pisirów???!!! Bije się mężczyznę za to, że mówi po niemiecku. Bije się dziewczynkę za to, że ma ciemniejszą karnację niż ta dopuszczona do ruchu po polskich drogach przez prawdziwych polaczków! Jak napisałem na twoim portalu, że dzieciom z Niemiec nie chciano sprzedać wody do picia (upał był) to najpierw było oburzenie, póżniej jakiś narodowiec ustalił. że te dzieci były "ciemne", więc sklepikarz miał rację.
Pisiory sieją wiatr (przy pomocy pożytecznych idiotów, takich jak ty), a burzę będziemy zbierali wszyscy, prawiczku!
29.01.2018, 00:34
Wyłącz TVN i wyjdź na świeże powietrze, to zobaczysz, że życie nie jest inne niż ci się wydaje. Świat się nie kręci wokół schizofrenicznych problemów tej stacji, tylko wokół słońca.
Szkoda, że nie znasz niemieckiego.
Szkoda, że nie znasz niemieckiego. 28.01.2018, 20:20
Wtedy, zgodnie z tym co tu nam przedstawiasz, byłaby duża szansa, abyś zebrał gdzieś na ulicy zasłużony łomot. A może opaliłbyś się mocno i przebrał za dziewczynkę? To łatwiejsze od nauki języków obcych, a prześladowany i tak byłbyś. Zgodnie z twoimi chorymi teoriami...
28.01.2018, 20:16
Tego, że przynasz temu niemądremu /delikatnie mówiąc/ chłopaczkowi rację, to akurat byłem pewien, bo reprezentujecie ten sam światopogląd, niczym w sumie nie różniący się od tego, który krytykujecie. Kto wie, może jest nawet gorszy? Może nawet na pewno taki jest. Jak większoośc twoich ordynarnych i agresywnych komentarzy, które kasujemy. Gdyby były wpisywane pod prawdziwym nazwiskiem wcale bym ich nie kasował, by każdy mógł je ocenić. Skoro jednak nie są, trafiają tam gdzie ich miejsce, czyli do kosza.
lobo
lobo 28.01.2018, 15:46
Radziłbym wszystkim ochłonąć i zorientować się co jest prawdziwym powodem umieszczenia tego tekstu na tej stronie - pomijając sam temat.
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 27.01.2018, 12:00
Ludzie pamiętający czasy wojny umierają. A lekcje historii... Pomińmy to milczeniem, tak samo jak i obecną - oraz kolejnych ministrów edukacji na czele z brylującym obecnie w niektórych mediach mecenasem, który wskrzesił do życia Młodzież Wszechpolską. Efekty widać gołym okiem. I - niestety - jestem przekonany, że będzie coraz gorzej.
26.01.2018, 16:28
Organizowanie pochodów z pochodniami, napadanie ludzi ze względu na narodowość, kolor skóry, czy nawet język w jakim rozmawiają nie robi już takiego wrażenia ani na ludziach ani na mediach. Wystarczy jednak wywiesić w lesie flagę z symbolem, który ma kilka tysięcy lat ale był przez 25lat zapożyczony przez jedną organizację na świecie w czasach gdy był tak naprawdę modny w całej Europie a wszyscy dostają pierdolca.
Ta swastyka to musi mieć moc...
m&m
m&m 26.01.2018, 17:14
Daj spokój. Niby wszystko to, co piszesz, to jest prawda. Ale jednak swastyka dla Polaka, to jednak powinna mieć tylko jeden wydźwięk - mocno negatywny. Wzdrygający. Więc moc ma właśnie taką, że pierdolca ( w Polsce)można dostać. A nakrecanie i rozdmuchiwanie( crlowr) takich tematów za granicą, to już inna sprawa. ..
kiki
kiki 26.01.2018, 13:33
Dzisiaj w sejmie okazało się kto Polak i patriota a kto takie byle co.
Wystarczy prześledzić tabelę glosowania w kwestii nazizmu, banderyzmu i komunizmu.
Chwała prawdziwym Polakom i Polkom w obronie czci Ojczyzny !
kiki
kiki 25.01.2018, 16:12
Poczytajcie tępaki historię to wtedy dowiecie się, że faszyzm, nazizm, żydobolszewia, żydokomuna, komuna, socjalizm, banderonizm to wszystko lewica i lewizna.
m&m
m&m 25.01.2018, 06:37
Do jama (15). ale Ty byłeś w Niemczech. I ich odświeżanie pamięci historycznej ma chyba nieco inny wymiar??
kiki
kiki 24.01.2018, 10:33
Ale jaja...wolno się chłopcom bawić w czerwone bandy z pod znaku sierpa i młota lub czerwonego sztandaru po lasach i nie tylko w nich, co nikomu nie przeszkadza. Natomiast durne zabawy niedorostków z czarną swastyką robią taki raban przez polsko-językową stacje TVN.
Wiadomo, że nazizm i komunizm jest systemem zbrodni i ludobójstwa a więc jednakowo powinien być traktowany i zabawy w takie historie muszą być zakazane nawet dzieciakom.
klug
klug 24.01.2018, 15:42
"Ale jaja...wolno się chłopcom bawić w czerwone bandy z pod znaku sierpa i młota lub czerwonego sztandaru po lasach i nie tylko w nich, co nikomu nie przeszkadza."
Gdzie ty, chłopczyku spotkałeś się z taką sytuacją?! No, dziewczynko napisz coś więcej na ten temat!!!
Anty czerwony
Anty czerwony 25.01.2018, 07:37
Poczytaj o Zandbergu z partii Razem i jego pochodach " chłopczyku" lub "dziewczynko" bo widzę, że nie możesz się zdecydować. A następnym razem najpierw poczytaj a później się udzielaj znawco od wszystkiego.
asto
asto 25.01.2018, 15:19
też racja "naziści" jak na razie nie walczą w wojnach w Europie, a "antyfaszyści" i komuchy jako ochotnicy w Donbasie po stronie separatystów i Putina jak najbardziej, są tam Polacy. Hiszpanie i cała międzynarodówka antyfaszystowska
jam
jam 24.01.2018, 09:48
Oburzyła się grupa rekonstruktorów, a ja zgadzam się z red Strzępkiem, że temat poważny przeszedł do działu "pop kultura". Też jestem z pokolenia, gdzie inaczej się takie sprawy odbierało, dlatego niechętnie oglądam zabawy pt rekonstrukcje. One mnie nie bawią, a zwyczajnie budzą niepokój. Kiedyś przed wielu laty, za czasów NRD byłam z koleżanką w Plauen, mieście przy granicy z RFN, więc wojsko po cywilnemu widziało się tam często. Pewnego dniai poszłyśmy kupić trochę owoców do centrum miasta. Stoję przy straganie w kolejce. Nagle odwracam głowę i za plecami mam Niemca. W mundurze, w drucianych okularkach. Nogi się pode mną ugięły. A on chciał kupić tylko trochę jabłek. Po chwili słyszymy głośną muzykę. Idziemy w tym kierunku, a tam na placu jakaś defilada i takich Niemców w mundurach są tam dziesiątki. Ludzie zebrali się wokół i się przyglądają. Stanęłyśmy i my. Dwie starsze Niemki usłyszały, że rozmawiamy i polsku i z uśmiechem nas zagadują. Pytają skąd jesteśmy. Odpowiadam, że z Łodzi. Kobiety nie rozumieją. Moje koleżanka podpowiada : "z Litzmannstadt, ale nie wiem, czy powinnyśmy używać tego słowa". Nie tłumaczę Niemkom, co powiedziała, bo użycie ntej nazwy wydaje mi rzeczywiście niestosowne. Nagle na placu muzyka cichnie i padają przez megafon komendy "rechts links". Żołnierze je wykonują. Mnie przebiegają ciarki po plecach, moja koleżanka szepcze: "Chodź stąd, bo za chwilę zemdleję". Tak to się właśnie zmieniła rzeczywistość, wszystko się staje rozrywką.
qwert
qwert 23.01.2018, 23:07
Zajmijcie się Ukraińcami! Tam oddają przecież hołd pod pomnikami w niemieckich mundurach!
maniek
maniek 23.01.2018, 18:35
Proszę nauczyć historii swojego kolegę z redakcji, bo ciekawe komentarze wrzuca pod artykułami o tych faszystach na portalu natemat - np. że największymi faszystami w Polsce są KODowcy.
Kolega
Kolega 23.01.2018, 21:35
Niesamowite. Długo nad tym myślałeś :-) ?
Rekonstruktor ZOMO
Rekonstruktor ZOMO 23.01.2018, 18:28
Autorze - ochłoń. Weź pigułkę, idź na piwo albo zajmij się jakąś ciekawą lekturą, zrób cokolwiek ale nie popełniaj już takich tragicznych tekstów pod gotowy wniosek.
Rekonstrukcja dotyczy historii itp nie zaś ideologii.
Zaś ta banda kretynów z Wodzisławia Śląskiego to nie jest żadna rekonstrukcja - jak już napisałem, to banda kretynów i tyle.
Rekonstruktorzy OPOWIADAJĄ HISTORIĘ a nie reaktywują ideologię - to chyba nie jest jakieś niezrozumiałe...?
xyz
xyz 23.01.2018, 17:37
"Mariusz Strzępek - Przede wszystkim przedsiębiorca." no i tym pozostań. Widać, że autor w życiu z rekonstruktorem nawet nie rozmawiał. Rekonstrukcja jak sama nazwa mówi to odtworzenie wydarzeń. A Ci ludzie znaleźli sobie jakiś mundur (którego znalezienie jest łatwe przez polskie firmy, polskich przedsiębiorców takich jak Pan, które oferują takie rzeczy) i prowadzą spotkania, aby bawić się ideologią.
Seba
Seba 23.01.2018, 17:23
Pytanie jest takie:
Ile jest takich Wodzisławów Śląskich ?? I świrów z pod znaku ONR ??
http://www.bhpoland.org/strona...l_news.htm
Tomasz
Tomasz 23.01.2018, 16:27
Widzę, że nie do końca pojmuje Pan pojęcie rekonstrukji. Jest to rekonstrukcja HISTORYCZNA a nie IDEOLOGICZNA. Artykułem bym tego nie nazwał. Raczej marnym "sapaniem się". A co gdyby rekonstruktorzy WP z września 39 robili manewry w lesie? " PIĘKNA INICJATYWA " itd ?.
RK
RK 23.01.2018, 15:37
Jaka wiedza taki i artykuł. Ciekawe jak wyglądać będą rekonstrukcje bez niemców i sowietów. Szkoda było tych 2 min czasu na to coś szumnie nazwane artykułem. Doczytaj człowieku albo porozmawiaj z własnego miasta rekonstruktorami i dopiero pisz.
Równie
Równie 23.01.2018, 13:37
dobrze możesz się przyczepić do grup rekonstrukcyjnych odgrywających Krzyżaków, Szwedów, Kozaków, Tatarów, Armię Czerwoną, Wikingów .itd. Też palili, grabili mordowali... Mnie bardziej martwią partyjni cynicy w białych koszulach pod krawatem z frazesami w gębie. To jest dopiero patologia!
m&m
m&m 23.01.2018, 12:58
Znam osoby, które latają na rekonstrukcjach z pasem got mit uns i chyba by się mogli ciężko obrazić po tytule i treści. Nie mają nic wspólnego z wyznawaniem chorych ideologii czy czczeniem adolfa. To normalni patrioci i ludzie pasjonujący się historia. Nawet nie wiem czy by się wszyscy policzyli jako np. tkz prawica. Rekonstrukcje, które czynią atrakcyjniejszymi wszelkie imprezy historyczne, wyglądałoby nudno i dzownie gdyby polscy żołnierze strzelali do siebie lub powietrza. Uważam, że nie można nawet żartem wrzucać ich do jednego gara razem z idiotami, którzy robią oltarzyki hitlerowi, albo hailuja w mundurach że swastykami. Jak tym debilom mieści się w głowie, że można jednocześnie uważać sie za polskiego patriotę i wyznawać rzeżnika swoich rodakow. Uważam, że w Polsce po równo powinno się tepic organizacje i ludzi, którzy wpatrzeni są w 3 rzeszę oraz w sierp i młot. Rozumiem nawet, że ktoś może uważać, że faszyzm nie jest najgorszy ( czym to sie rozni np. od monarchii?) , ale jezeli to jest powiązane z czczeniem ludobojcow, to gdzie tu rozum ? Ciekawe czy te matoły sobie wyobrażały po czyjej stronie wczasów wojny by stanęli? Mundurki widać mają.. .
Kto tu propaguje faszyzm?
Kto tu propaguje faszyzm? 23.01.2018, 11:51
W mojej ocenie propagandzistami faszyzmu w Polsce stali się dziennikarze i właściciele TVN, a nie te głupie dzieci, które ukryły się w lesie, aby pobawić się w "Niemców". Gdyby nie TVN, który "grzeje" ten temat od kilku dni pokazując materiały filmowe z tych idiotycznych wyczynów, nikt o tej chorej psychicznie dzieciarni wcale by nie wiedział. A tak, TVN robi im reklamę. Teraz ci "przebierańcy" tym bardziej znajdą naśladowców. Po takiej reklamie w TVN? I to za darmo!
Jan DoLitra
Jan DoLitra 23.01.2018, 21:25
Przecież każdy wie że ten reportaż to tylko początek, a pośrednio miał uderzyć w rząd. Że niby pozwala na takie spędy, finansuje takie organizacje - nagłośnia, szumu narobią, a później zaczną to w kampanii wyciągać :-) Niebawem kolejne wybory i to wszystko zobaczysz w negatywnych spotach Platformy Obywatelskiej :-)
Snarki
Snarki 23.01.2018, 19:36
jak Ty to nazywasz zabawa, to ja Ci współczuje
Gott mit Uns
Gott mit Uns 23.01.2018, 11:25
Gott mit Uns to dewiza Pruskiego domu panującego i z tej racji napis znajdował się na elementach wyposażenia Pruskiej a potem Niemieckiej Policji i Wojska od końca XVIII wieku do lat 70-tych wieku XX, w tym na pasach mundurowych wielu Polaków wcielonych do armii zaborcy w I WŚ (to często ich jedyny nagrobek na długie lata). Naziści jak to socjaliści byli antychrześcijańscy i napis chcieli usunąć, nie miały go na pasach jednostki SS i Luftwaffe SS mani na pasach mieli cytat z Hitlera "Meine Ehre heißt Treue" moim honorem jest wierność. Z pasów wermachtu napis nie zniknął tylko dlatego że nawet naziści musieli się liczyć z tradycyjnie nastawioną generalicją.

Pozostałe