Modernizacja dróg i kolei wojewódzkich

  • 19.01.2018, 00:44
  • Mariusz Strzępek
Modernizacja dróg i kolei wojewódzkich
Trochę skrótowych wieści z samorządu województwa, gdzie jako radny Sejmiku wspieram Zarząd Województwa w realizacji programu koalicji PO z PSL. Tym razem temat aktualności z inwestycji drogowych i kolejowych z okolicy Ziemi Tomaszowskiej.

 

Wspólny projekt unijny Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź, dotyczący rozbudowy DW 713, nabiera przyspieszenia. Część miejska (ul. Rokicińska w Łodzi), jest na etapie rozstrzygnięcia przetargu.

 

Trwają prace projektowe, przy rozbudowie odcinka Kurowice – Ujazd. Ta inwestycja realizowana jest przez Województwo Łódzkie, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Roboty powinny rozpocząć się pod koniec tego roku, a koszt robót na tym odcinku (18,5 km) to ponad 71 mln zł. Jest też ciekawostka - będzie to pierwsza droga wojewódzka w Łódzkiem, gdzie powstaną odcinki o nawierzchni betonowej

 

Ponadto w Inowłodzu trwa rozbudowa przejścia przez tę miejscowość, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 726. Nowością będzie rondo na skrzyżowaniu, jadąc w stronę Rawy Mazowieckiej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. Trwają już pierwsze roboty ziemne. Roboty potrwają do końca września przyszłego roku, a ich wartość to blisko 9,9 mln zł. Projekt planowany jest do dofinansowania ze środków RPO WŁ 2014-2020.

 

W trakcie realizacji jest Projekt „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”. Całkowita wartość projektu wynosi 263 149 900,00 zł. Współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu udzielone zostało dofinansowanie w kwocie 182 010 500,00 zł. W ramach projektu zakupiony będzie tabor kolejowy składający się z 14 fabrycznie nowych, trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) przeznaczonych do wykonywania pasażerskich przewozów regionalnych. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostawa I partii pojazdów (4 szt.) nastąpi do 28.10.2018 r., natomiast dostawa II partii pojazdów (10szt.) nastąpi do 28.10.2019 r. Dla nas ważne jest to, że w II etapie ŁKA sięgnie do Tomaszowa, a po elektryfikacji linii Tomaszów - Opoczno (umowa już podpisana) także do Opoczna i to bardzo dobra wiadomość :) .

 

Osobno  napiszę wkrótce na temat planów i terminów modernizacji w713 w 2 części tej inwestycji czyli począwszy od Sądu Rejonowego i dalej w kierunku na Opoczno, a w tym o tym, że rozpocznie się II etap od modernizacji ronda Mireckiego - Szczęśliwa.

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

varan
varan 19.01.2018, 16:34
Rondo na górce w Inowlodzu tylko niepotrzebnie bardzo znacząco podnosi koszty modernizacji. Ruch na drodze powiatowej jest znikomy, więc zwykłe skrzyżowanie jest wystarczające. Dużo bardziej rondo potrzebne jest w centrum miejscowości na skrzyżowaniu drogi krajowej z wojewódzką.
amator
amator 19.01.2018, 14:28
Pewnie, że się podniosła teraz można lecieć 140 cały czas i zawieszenie się nie pokrzywi :)
19.01.2018, 11:06
" II etap od modernizacji ronda Mireckiego - Szczęśliwa." ??? Chyba budowa?
Kierman
Kierman 19.01.2018, 09:51
Czas na ekspresówke z Lodzi do Tomaszowa. Szkoda pieniędzy na betonowe nawierzchnie drogi której bezpieczeństwa ani przepustowości to nie podniesie!!! Wyrzucone pieniądze
RR
RR 19.01.2018, 14:07
modernizacja DW 714 0d Kurowic do Woli Rakowej też bezpieczeństwa nie podniosła i nie udrożniła ruchu?
Kierman
Kierman 21.01.2018, 15:04
Biorąc pod uwagę okres przebudowy kiedy były mijanki to fakt udrożniła, ale cofając się dalej kiedy droga była przed modernizacją to przepustowści większej nie ma, a i bezpieczeństwo nie wzrosło! Wzrosło by gdyby przybył o jeden pas w każdym kierunku, albo chociaż jeden pas dodatkowy wspólny dla obunkierunków z naprzemienną możliwością mijania, jak to jest przed Kielcami. Same barierki kolorowe, czy kostki brukowe bezpieczeństwa ani przepustowości nie podnoszą co najwyżej aspekt estetytyczny.

Pozostałe