Wikimedia - warto w nie zainwestować odrobinę czasu i pieniędzy

  • 16.01.2018, 12:04
Wikimedia - warto w nie zainwestować odrobinę czasu i pieniędzy
O promocji miasta mówi się od lat. Jedni chwalą, inni krytykują. Miasto, powiat biorą udział w licznych targach i konferencjach. Nasi czytelnicy zwracają jednak uwagę na fakt, że najprostsze ale też najskuteczniejsze źródła informacji o mieście nadal są zaniedbywane.

 Miasto zasługuje na dłuższe, promocyjne artykuły w Wikipedii. Przynajmniej po angielsku, niemiecku i francusku. To nie będzie miało przełożenia na miliardowe inwestycje, ale jestem przekonany, że na pewno pozytywnie wpłynie na nasze życie. W każdej redakcji najpierw scrolluje się Wiki, jeśli o czymś się nic nie wie.  A przede wszystkim to tak niewiele kosztuje. Po angielsku mogę się kiedyś podjąć, choć to dla mnie jest roboty  co najmniej na rok. Najlepiej zatrudnić jakąś agencji PR i niech to ktoś napisze. Są tacy ludzie, fachowcy, znający się na rzeczy. Czasem sam edytuję i coś tam poprawiam. W starym haśle na temat Tomaszowa udało mi się wyrzucić Holokaust, który zajmował 1/3 całego artykułu (!!!). Wyglądało. jakby to tutaj odbywała się największa Zagłada w Europie. To było moim zdaniem mocno przesadzone. Pobliski Piotrków ma tylko wzmiankę na ten temat. 

 

Nie chodzi o to, by tematu unikać, ale by zachować właściwe proporcje. Były w Tomaszowie dwa getta, ale ilościowo wcale nie wyróżniające się na tle okolicy.  Niemcy koncentowali Żydów tu m.in. dlatego, że w mieście była w miarę zwarta zabudowa, łatwo było pilnować, no i społeczość przed wojną była spora. Ale jest tysiące miast z identyczną historią jak nasza, jakoś nie wyolbrzmia się tam ponurej historii. W haśle "Tomaszów Mazowiecki" po polsku jest kilka drobnych przekłamań. Na przykład jest zakład produkcyjny Toyoty. Może to i dobrze, bo obecnej nazwy i właściciela nikt nie kojarzy. 

 

Kolejna rzecz, jaką wychwyciłem to artykuł na temat MZK. Wymienia się w nim trasy przejazdów sprzed 50 lat. Słowem nie wspomina się o dzisiejszej rewolucji. Udało mi się wyrzucić część informacji na temat dworca w Tomaszowie. Było w tym haśle napisane, że już nic z niego nie odjeżdża i że nie ma ani kasy ani toalety. Jakby obsmarowywanie własnego miasta w Wikipedii mogło je przywrócić. Niby drobne rzeczy ale moim zdaniem ważne.  Śmieją się potem z nas, gdy się spotka kogoś w Polsce z jakiego zadupia pochodzimy.

 

Uważam, że tak nie można tak. W Mińsku Mazowieckim, w którym oprócz pułku lotnictwa nic nie ma, pozytywnie nachylają się nad każdym starszym drzewkiem. Wykresy, spisy, grafiki... Zresztą wikipedyści ze wschodniej Polski lub z nią związani, bardzo pieczołowicie opisują swoje miejca. Wzorowałem się m.in. na Mińsku. Ale w rzeczywistości są to mieścinki z kilkoma utwardzonymi uliczkami. Inny pozytywny przykład w Wikipedii - Łuków (województwo lubelskie)


 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe