Kupuj z głową

  • 10.05.2010, 23:27
  • Mariusz Strzępek
Kupuj z głową
Zbliża się czas ‘komunijny”. Setki dzieci przystępuje do swojej Pierwszej Komunii Świętej. Zapewne wiele osób zastanawia się, jakie prezenty zakupić swoim małym ulubieńcom. Tymczasem Powiatowi Rzecznicy Konsumentów przestrzegają i radzą. Zakup, często przecież drogiego prezentu, powinien być przemyślany. Dziecko nie będzie cieszyć się z trzech laptopów a sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu zakupionego wcześniej towaru.

- Żaden przepis nie przewiduje obowiązku przyjęcia przez sprzedawcę – przedsiębiorcę z powrotem do sklepu, zakupionego wcześniej, pełnowartościowego towaru – wyjaśnia powiatowy rzecznik konsumentów Agnieszka Drzewoska Łuczak. - Z dniem 15 lipca 1995 roku utraciła moc uchwała nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r., która dawała nabywcy towarów zakupionych w jednostkach handlu uspołecznionego uprawnienia do ich zwrotu lub wymiany na inny, w ciągu 5 dni od daty zakupu.

 

Co to oznacza? Krótko mówiąc, nie obowiązuje zasada, że konsument ma prawo żądać zwrotu gotówki lub wymiany towaru. - Niektórzy handlowcy chcąc przyciągnąć konsumentów, godzą się na zwrot pełnowartościowego towaru, pod warunkiem, że konsument zwróci towar w stanie nienaruszonym, w oryginalnym opakowaniu i w odpowiednim czasie (zazwyczaj w ciągu 3-7 dni). Jest to jednak tylko ich dobra wola – podkreśla Drzewoska.

 

Jednak aby można było ją skutecznie wyegzekwować należy postarać się o pisemne poświadczenie takiego zapewnienia (chociażby na odwrocie paragonu z podpisem i pieczątką sprzedawcy).

 

Takie rozwiązanie jest jak najbardziej zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Wynikają one bezpośrednio z zapisów Kodeksu Cywilnego (art. 592 § 1 i 2 ), które przewidują tzw. sprzedaż na próbę. Jeżeli towar zostaje wydany kupującemu, to zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone na piśmie.

 

Oczywiście istnieją pewne wyjątki,. Odstąpić od umowy sprzedaży bez podania przyczyny można w terminie 10 dni od jej zawarcia, w przypadku gdy konsument zawarł umowę na odległość, przez Internet oraz poza lokalem przedsiębiorstwa, np. u akwizytora.

 

- Rzeczywiście takie uprawnienia przewidziane są w art. 2 i 7 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny – dodaje rzecznik

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jajecznica
jajecznica 18.05.2010, 20:42
Czytam wiele razy ponieważ sprawdzam czy nie zrobiłem żadnego błędu.
Pierwszy mój post w tym temacie jest ironią.
ghoti
ghoti 17.05.2010, 23:48
Jajecznica.. Poczytaj Ty sam siebie.
jajecznica
jajecznica 12.05.2010, 16:17
... no bo martwi mnie strasznie fakt, że w obecnych czasach liczą się tylko zakupy i konsumpcja, a przy okazji Komuni Świętej ważniejsza jest organizacja, opinia i prezenty, czy nie mam racji? jak tylko zbliża się czas "komunijny" to tylko słychać jedno kasa kasa kasa a raczej, że jej brak bo trzeba to i tamto... wydaje mi się, że człowiek "idzie" do nikąd a parcie na wygodnictwo i dobrobyt jest coraz bardziej ordynarne i obrzydliwe. Żałosny jest ten artykuł, w który temat Komuni Świętej omawiany jest w kontekście ustaw, uchwał, przepisów.... czy to normalne?
olaboga
olaboga 12.05.2010, 11:51
powinno być nie jajecznica,ale jajcarz :)
pro vocacja
pro vocacja 12.05.2010, 01:31
helou jajecznica momento mori labtopy w promocii po komunii tańsze a sakrament Stasiuk śpiewał jakie życie taki zgon tralala jakie życie taki zgon
jajecznica
jajecznica 11.05.2010, 20:21
Moje dziecko dostanie playstation 3, i-poda, rower górski a od babci z dziadkiem jakieś 2 tys. w gotówce, wujek z ciocia zadeklarowali, że kupią małemu do pokoju LCD do tego playstation. Chrzesny daje 3 tys. w gotówce a szwagier wykupił wycieczkę do futuroskopu we francji. Martwi mnie tylko aby młody nie dostał histerii bo nikt nie pomyślał o klockach lego z gwiezdnych wojen, w ogóle to wynajęliśmy restauracje na 50 osób , rodziny może mniej ale znajomych pełno, dwa gorace posiłki, przystawki, kanapki, koreczki, wedlinki, noo skusiliśmy się na piwko dla panów ;) osobny stolik dla dzieci ze słodyczami i caca colą. Mam nadzieję, ze będzie super i wszyscy bedą zachwyceni bo teraz to wszyscy mają aparaty i kamery a moja żona miesiąc czasu chodziła za sukienką i będę się modlił aby nikt nie strzelił gafy by później na naszej klasie się z nas śmiali. Fajnie, że ktoś wymyślił te komunię dla dzieci.
shadow
shadow 11.05.2010, 18:21
a co Wy kupujecie dzieciakom na komunię?

Pozostałe