Przyjazne zmiany

  • 11.03.2010, 09:49
  • Mariusz Strzępek
Przyjazne zmiany
Już wkrótce dojść ma do znaczącego uproszczenia procedur administracyjnych związanych z obowiązkiem uzyskiwania różnego rodzaju zaświadczeń przez urzędy administracji państwowej i samorządowej. Zostaną one zastąpione oświadczeniami składanymi przez osoby zainteresowane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

- To zmiany o charakterze nie tylko ilościowym ale i jakościowym – uważa Grzegorz Haraśny. - Powinny one znacznie skrócić procedury związane z rozpatrywaniem wielu spraw w urzędach. Na dzień dzisiejszy, zdarzają się sytuacje, gdy załatwienie czegoś bardzo prostego trwa kilka tygodni zamiast kilku dni, tylko dlatego, że istnieje obowiązek uzyskania kilku zaświadczeń. To duże uproszczenie także dla interesantów. Nie będą musieli już odwiedzać kilku instytucji. Zastąpienie zaświadczeń oświadczeniami to także dowód na zwiększenie zaufania do obywatela, co powinno być, moim zdaniem, standardem.

Projekt zmian w Kodeksie Postępowania Administracyjnego został opracowany przez sejmową komisję „Przyjazne Państwo”. Wymienia wszystkie przypadki, kiedy zaświadczenie można będzie zastąpić oświadczeniem.

- Oczywiście, że to dobry pomysł – mówi pani Magda, interesantka w Urzędzie Miasta. – Im mniej papieru, tym lepiej. Człowiek gubi się już w tych wszystkich pismach i zaświadczeniach. Komu to potrzebne? Poza tym wiem z doświadczenia, że za wydanie każdego papierka trzeba zapłacić i to wcale nie mało.

Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś złoży nieprawdziwe oświadczenie. Autorzy projektu przewidują w takim przypadku sankcje karne, takie same jak w przypadku składania fałszywych zeznań. Osobom skazanym prawomocnie za złożenie fałszywego oświadczenia zostanie także odebrany przywilej ich składania. Będą one zobowiązane potwierdzać stan czy fakt prawny w odpowiednich instytucjach.

Obowiązku przedstawienia zaświadczenia, zostanie jednak zachowany dla przypadków gdy jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia.

Bardzo istotną zmianą, jaka znalazła się w projekcie ustawy jest bezterminowość wydawanych zaświadczeń. – To krok w kierunku ograniczania nadmiernego wpływu państwa na obywatela oraz także w pewien sposób ograniczanie para podatków, z którymi na każdym kroku spotykamy się przy uzyskiwaniu zaświadczeń – mówi właściciel jednego z biur rachunkowych. – Ważne jest też, że organy administracji nie będą mogły już żądać zaświadczeń potwierdzających fakty, które są znane z urzędu oraz takich, które są możliwe do ustalenia na podstawie różnego rodzaju rejestrów czy ewidencji.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@2
@2 13.03.2010, 17:33
idziesz na gore zeby wlasciwa osoba wystawila ci wlasciwy kwit - tak samo masz w UM - kto inny wystawia kwit i kto inny przyjmuje pieniazki
a ty zapewne jak i wiekszosc interesantow nie znasz nawet wysokosci swojego podatku zeby zaplacic przelewem nie wspominajac o terminie w jakim powinienes tego dokonac
JO
JO 12.03.2010, 20:32
Już wkrótce.....,Powinny one znacznie skrócić...... Na dzień dzisiejszy, zdarzają się sytuacje, gdy załatwienie czegoś bardzo prostego trwa kilka tygodni ........JA PYTAM KIEDY...MANIEK NIE MASZ O CZYM PISAĆ?
potega interpretacji
potega interpretacji 12.03.2010, 14:02
i dzieki komu to wszystko? oczywiscie dzieki harasnemu :/
Zainteresowany
Zainteresowany 11.03.2010, 22:12
Jakoś nie wierzę w te zmiany na lepsze, już miało być tylko jedno okienko do załatwiania rejestracji firmy, działalności gospodarczej i co, jest gorzej niż było, jeszcze większa biurokracja. To przedwyborcze mydlenie ludziom oczu.
slawka
slawka 11.03.2010, 20:47
Wystarczy, że idę do starostwa wykonać opłaty.ńajpierw biegiem na górę, żeby dowiedzieć się,jak opłata , a potem do kasy, żeby ją zrealizować.Zamiast aktualizować już w programach komputerowych pomiędzy kasą a wydziałami, na petenta przerzuca się obowiązki posłańca i gońca, a urząd jest od brania kasy!
OD
OD 11.03.2010, 16:24
ale będzie nam dobrze.

Pozostałe