Mieszkanie TM Plus. Trwa wybór lokali

  • 8.01.2018, 08:19
  • UM Tomaszów Mazowiecki
Mieszkanie TM Plus. Trwa wybór lokali
Uczestnicy projektu Mieszkanie TM Plus dokonują wyboru mieszkań. W ramach pierwszego etapu inwestycji przy ul. Barlickiego i Borek powstaną 84 lokale. Osoby zainteresowane nowymi mieszkaniami mogą jeszcze złożyć wniosek w siedzibie Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Majowej.

 

Projekt Mieszkanie TM Plus będzie realizowany w dwóch etapach. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowych lokali. W ramach projektu w Tomaszowie Mazowieckim powstanie w sumie 138 lokali na wynajem z opcją dojścia do własności już po 10 latach. Będą to mieszkania jednopokojowe, dwupokojowe i trzypokojowe. Projekt Mieszkanie TM Plus jest dedykowany m.in. osobom, które obawiają się ryzyka związanego z zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Regulamin opracowano na podstawie ankiet złożonych przez mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Do magistratu wpłynęło ich ponad 300.


Projekt Mieszkanie TM Plus jest realizowany przez Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. pod patronatem prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko.

 

W naborze zorganizowanym przez Urząd Miasta wpłynęło w pierwszym terminie 68 wniosków. To sporo mniej niż można się było spodziewać po liczebności osób, które przychodziły na spotkania informacyjne. Przedłużono więc termin ale skutkiem było 20 dodatkowych wniosków. Czy to dużo, czy mało? może to świadczyć o tym, jakie są oczekiwania potencjalnych lokatorów. Spodziewają się raczej tanich w utrzymaniu, w dodatku o niskim czynszu mieszkań komunalnych. Dodatkową barierą była kwota partycypacji w kosztach budowy. Wnioski poddane zostały weryfikacji i ocenie punktowej przez Komisję Kwalifikacyjną.  Po zakończeniu prac komisji osoby umieszczone na liście zaproszone zostaną do wyboru mieszkań (zgodnie z postanowieniami Regulaminu, według kolejności na Liście).

 

- W 1,5 m-ca znaleźliśmy 88 nabywców na  mieszkania. To jest wynik, którym chciałaby się pochwalić niejedna firma budująca mieszkania. W dalszym ciągu odbieramy telefony i rozmawiamy w siedzibie Spółki z rodzinami zainteresowanymi tym Projektem. Nadal przyjmujemy również wnioski, które rejestrujemy na liście rezerwowej. Wezmą one udział w II etapie naboru - mówi prezeska Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Wioletta Magin.

 

Szefowa TTBS podkreśla, że "Mieszkanie TM Plus" to projekt skierowany do osób, dla których dotychczasowa oferta miasta czy deweloperów nie była dostosowana do ich możliwości finansowych czy potrzeb. Prezydent Marcin Witko zaprosił do uczestnictwa w projekcie zarówno młodych ludzi zaczynających swoją karierę zawodową, którzy nie mają na tyle ustabilizowanej sytuacji finansowej aby pozyskać kredyt hipoteczny, jak również rodziny z dziećmi, dla których balast w postaci kredytu długoterminowego znacznie ogranicza możliwości inwestowania w siebie i swoje pociechy, ale także osoby, które wynajmują mieszkania na rynku ponosząc w zasadzie wydatki o wyższej wartości niż proponujemy za własne - w perspektywie M. 

 

Zaproszenie skierowane zostało również  do osób spoza Tomaszowa Mazowieckiego, aby zachęcić ich do osiedlania się w mieście, jak również do tych osób, które zamieszkują już mieszkaniowy zasób Gminy i chciałyby poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

 

-  Mieszkanie TM Plus – stawka najmu zawierająca w sobie ratę kredytu 18 zł/m² daje czynsz miesięczny w wysokości 900 zł, do tego media 300 zł. Łączny koszt jest niższy od oferty kredytu hipotecznego o 200 zł. Dodatkowo Spółka ubezpiecza nieruchomość, wycenia ją i najważniejsze – ponosi ryzyko kredytowe. Uczestnicy tego projektu nie będą obciążeni długoterminowym kredytem, jak stracą pracę i będą mieli przejściowe kłopoty finansowe to nikt ich nie wyrzuci z mieszkania, jak będą chcieli zrezygnować z niego bo wejdzie w grę emigracja zarobkowa, to mają możliwość zdania lokalu a Spółka odda im nie tylko partycypację w wartości nominalnej, ale również kaucję i spłacony dotychczas w czynszu najmu kapitał lub jego większość (w zależności od okresu zamieszkiwania w lokalu) -  chwali zalety programu prezeska TTBS.

 

Istotą programu jest też rotacja lokatorów na zasobie gminnym.  Zgodnie z przewidywaniami, wnioski złożyli również mieszkańcy tego zasobu, deklarując zdanie lokalu komunalnego po podpisaniu umowy najmu.

 

"Mieszkanie TM Plus" adresowane jest również do rodzin, w skład których wchodzą osoby niepełnosprawne, dla których znoszenie wózka inwalidzkiego z drugiego piętra jest nie lada wyzwaniem, czy osoby starsze, dla których wchodzenie na trzecie piętro wymaga często ogromnego wysiłku. W projekcie każdy z budowanych budynków wyposażony będzie w windy.

UM Tomaszów Mazowiecki
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emeryt
emeryt 8.01.2018, 16:25
Bardzo dobra oferta na start dla młodych osób, które nie chcą ryzykować z kredytem na najbliższe 20-30 lat, tak jak niektórzy z kredytem we frankach, gdzie po 8 latach spłacania wysokość kredytu pozostającego do spłaty w przeliczeniu na złotówki przekracza obecną wartość mieszkania.

Pozostałe