Budżet powiatu przyjęty

  • 14.01.2010, 21:16
  • Mariusz Strzępek
Budżet powiatu przyjęty
Powiatowi radni uchwalili dzisiaj budżet roku 2010. Zdaniem starosty wszyscy powinni czuć się dumni. Nie wszyscy jednak okazywali równy entuzjazm. Radny Parada enumeratywnie wymienił i pochwalił zaplanowane inwestycje. Radny Witko wskazywał na głupotę inwestycyjną i absurdalny jego zdaniem pomysł remontu ulicy P.O.W.

Trudno zresztą nie zgodzić się w tym przypadku z argumentacją prezentowaną przez Marcina Witko. Wszyscy znamy problemy z zaparkowaniem samochodu w okolicach Urzędu Miasta. Niestety warta 1,3 miliona złotych przebudowa ulicy ich nie wyeliminuje. Powód jest prosty. Blisko 200 pracowników tomaszowskiego magistratu w dużej części dojeżdża do pracy samochodami i oczywiście nie można im tego zabronić. Rozwiązaniem mogłaby być strefa płatnego parkowania oraz budowa oddzielnego parkingu dla pracowników a może i dla interesantów. Kilka lat temu ten problem próbował rozwiązać Mirosław Kukliński nakazując parkowanie samochodów pracowników na tyłach Muzeum. Wiadomo jednak jak u nas traktowane są podobne nakazy i zakazy.

- Jaki jest sens kosztownej przebudowy ulicy, gdy ma na niej przybyć tylko siedem miejsc parkingowych – pytał radny. To pytanie jest tym bardziej zasadne, że zaplanowano miejsca parkingowe, które będą usytuowane w sposób prostopadły do krawężnika. Tym samym będą stwarzać większe utrudnienia w ruchu niż dotychczas. Zgodnie z planem lekarstwem ma tu być wprowadzenie ruchu jednokierunkowego. Czy jest to dobry pomysł? Pozostaje mieć nadzieję, że nie przyjdzie nam tego sprawdzać.

Witko skrytykował też umieszczenie w budżecie 300 tysięcy złotych, z których duża część przeznaczona jest na odprawy dla członków Zarządu Powiatu. Niestety, istnieje tylko jeden sposób, by pozbawić Starostę i jego współpracowników należnych im odpraw. Aby tak się stało należy pozostawić ich na dotychczasowych stanowiskach. Chociaż dużo bardziej opłacalne dla zainteresowanych byłoby zapewne odwołanie i ponowne powołanie. Tę sztuczkę zastosował kiedyś Andrzej Lepper, gdy zrezygnował z bycia wicepremierem. Odprawę dostał, po czym beztrosko i radośnie powrócił na zajmowane stanowisko.

Również radnemu Sławomirowi Szewczykowi tegoroczny budżet nie przypadł do gustu – O ile wzrosło w tym roku wynagrodzenie pańskie i członków zarządu – pytał starostę.

- Moje wynagrodzenie wzrosło o 18% a pozostałych członków zarządu zmalało – odpowiadał Kagankiewicz. – Widać, ze kampania wyborcza się rozpoczęła – rzucił w stronę Marcina Witko

Jakich innych inwestycji możemy spodziewać się w tym roku? Największą bez wątpienia jest budowa nowej siedziby starostwa powiatowego. Ponadto rozpoczęta zostanie budowa budynku dydaktycznego w ZSP1. W tej samej szkole przeprowadzona zostanie kompleksowa termomodernizacja wszystkich istniejących budynków. Powiat zbuduje boisko w I liceum ogólnokształcącym oraz windę dla niepełnosprawnych w III LO.

Starosta liczy także na fundusze unijne. To z nich zakupiony ma zostać sprzęt diagnostyczny dla szpitala (9 mln złotych) oraz specjalistyczny samochód ratowniczy dla tomaszowskiej Straży Pożarnej.

Remontu doczeka się także mosteczek (jak mówił o nim pieszczotliwie radny Wodziński) nad rzeka Czarna przy ulicy Spalskiej.

Największą tegoroczną inwestycją drogową będzie przebudowa ciągu dróg Konewka – Lubochnia – Ujazd (14 mln).

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

onan
onan 17.01.2010, 20:23
Ta Pani na obrazku to jest lalka sterowana tymi kabelkami, które widać za nią i przed nią? Drogi jest taki blond model?
Majka
Majka 15.01.2010, 23:04
To prawda z Dyrektorem Sanepidu-niby jest niezależny, tak jak niby wymiar sprawiedliwości w obecnej Polsce są niezależne od Rzadu,Tuska i PO!! A każdy myślący człowiek wie że ze są zależne od władzy i im służą. Jest tak wiele przykładów z ostatnich dni i miesięcy ze aż szkoda o tym pisać
@bogdan
@bogdan 15.01.2010, 19:52
wyobraz sobie ze dyrektora sanepidu nie powoluje starosta
Bogdan
Bogdan 15.01.2010, 16:34
A radny Parada jak podaje redaktor " enumeratywnie" wymieni co to nie zrobiono, pochwali siebie radnych, staroste, jak to dobrze rządzą.
do- B.K.- ty wierzysz w tych radnych opozycji nadymają się prężą muskuły dla publiki.
do - zainteresowanej- Sanepid ma zrobić kontrolę i wykazać nieprawidłowości a jak myślisz pod kogo podlega Dyrektor sanepidu,nie pod starostę? i koło się zamyka.
Zainteresowany
Zainteresowany 15.01.2010, 14:01
Ten szpital czy jak kto woli szumna nazwa Powiatowe Centrum Zdrowia to sztucznie nadmuchany politycznie balon, zresztą wiadomo zatrudnieni są sami kolesie, a jak jest to wszyscy wiemy kto choćby krótko tu przebywał, brak środków czystości i higieny, z dachu się leje, w łazienkach i ubikacjach syf i dewastacja. Takie warunki zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. Później Radni na sesji się dziwią dlaczego jest taki duży odsetek zgonów w tym przybytku. Dopiero jak ktoś ważny ma się pojawić to jest szybka akcja dokładnego sprzątania, rozkładania środków czystości, kamuflowania niedoskonałości, nawet środki zapachowe są rozpylane.
Ciekawe co na to Sanepid, NFZ i inne jednostki kontrolne.
B.K
B.K 15.01.2010, 01:24
@2naczelna-jak to? w Najlepszym szpitalu w Polsce a na pewno jednym z najlepszych w Województwie wg. słów pana Starosty woda leje się z dachów i wszystko zalewa?A może ta woda to" od lania wody" przez Pana PrezesaTCZ i Pana Starostę o rzekomych strasznych sukcesach szpitala . Balie na podłodze Oddziału Chirurgicznego?-może dobrze jakby nalało się niżej na Pana Pułkownika Kocembę a nawet samego Pana Prezesa ?Fikcyjni są nie tylko Ordynatorzy-czy radni opozycji nie mają chęci tego sprawdzić?
LSD
LSD 14.01.2010, 23:48
Radny Wodziński tak "dzielnie walczył" o ul. Jana Pawła, że w budżecie się nie znalazła. Coś spada radnemu skuteczność. Na sesji budżetowej nawet się nie zająknął w tej sprawie. Czyżby wódz SLD Andrzej Barański zabronił? A myślałem, że Pan radny ma kręgosłup. Nic z tego, wybory się zbliżają i trzeba słuchać wodza.
pit
pit 14.01.2010, 22:19
czyli Jana Pawła II nie bedzie robiona w tym roku?
naczelna
naczelna 14.01.2010, 21:41
a po co w szpitalu nowy sprzęt? przecież i tak nie ma go gdzie postawić, bo wszędzie woda się leje z dachów i wszystko zalewa? czy ktoś zrobił już zdjęcia oddziału chirurgicznego, jak podłogi pozastawiane są jakimiś baliami, co by niżej się nie lało? może komórka ds. propagandy by takie foty gdzieś opublikowała? jakaś wkładka w Tit-cie czy coś? taka jak z tymi fikcyjnymi ordynatorami najlepiej, bo to dobrze działa na wyobraźnię.
prezes szpitala
prezes szpitala 14.01.2010, 21:35
co do parkowania: można przecież wynająć firmę i kasować od ludzi za parkowanie. 2 zł za godzinę. albo sprzedać abonament miesięczny - 30 zł. kasę wezmą, ale śniegu nie odgarną z parkingu. taki paradoks. zawsze można stanąć pod jakimś marketem. i też będzie dobrze.

Pozostałe