Ujazd, gmina dbająca o seniorów

  • 7.01.2018, 13:15
  • Joanna Sztymelska
Ujazd, gmina dbająca o seniorów
W czwartek, 4 stycznia 2018 roku, w gminie Ujazd miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - otwarcie Klubu Seniora+, czyli miejsca spotkań dla osób starszych. Pomysłodawczynią zorganizowania klubu jest Jolanta Szmidt, która od samego początku wspierała tę inicjatywę i finalnie została koordynatorem Klubu.

 

Klub powstał dzięki dofinansowaniu ze środków z wieloletniego programu  Senior+  na lata 2015-2020, realizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior +” przy dofinansowaniu działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +”.


- „Program „Klub Senior+” jest niejako pierwszym etapem polityki prosenioralnej, realizowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. My jesteśmy w trakcie aplikowania o kolejne projekty z tym związane. Wiemy również, że będzie uruchomiony projekt wspierający osoby 75+ i tutaj również zamierzamy aplikować o to, aby taki program był realizowany  na terenie naszej gminy - powiedział Artur Pawlak - wójt gminy Ujazd.W otwarciu Klubu udział wzięli goście, wśród których byli między innymi: Elżbieta Bojanowska - minister, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, członkowie Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: prof. Małgorzata Duda, i Jolanta Szmidt, która – jak już było wspomniane - jest jednocześnie koordynatorem Klubu Senior+ w Ujeździe,  Dariusz Misztal i Mariusz Węgrzynowski - radni Rady Powiatu Tomaszowskiego, Zofia Szymańska - Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Radosław Szmidt - radny Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, Tomasz Białkowski -Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Ujeździe, Małgorzata Król - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe, Grażyna Niewiadomska - prezes Kancelarii Doradztwa Podatkowego w Ujeździe.


Na miejscu, w pomieszczeniach nowego Klubu Seniora+, odbyło się uroczyste przecięcie symbolicznej wstęgi, następnie ksiądz kan. Bogumił Bylinka poświęcił obiekt. Artur Pawlak - wójt gminy Ujazd oprowadził gości po nowej placówce. Goście wpisali się też do Księgi Pamiątkowej.


- Niech otwarty dziś Klub Seniora służy społeczności gminy Ujazd. Niech będzie miejscem spotkań z drugim człowiekiem, realizacji pasji i wspomaga zdrowie -  podkreśla minister Elżbieta Bojanowska.


Po zakończeniu uroczystości goście pojechali zwiedzać otwarty niedawno Dom Opieki "Comfort Life" w Ujeździe. Tu również zwiedzili nowocześnie i komfortowo wyposażoną placówkę, po której oprowadzał ich jej dyrektor Damian Cyran.


 

- Byłam również w całodobowej placówce, która była pół roku temu otwarta. Rzeczywiście placówka ta robi wrażenie i wydaje się, że te usługi, które są w niej świadczone, gwarantują bezpieczeństwo osobom w niej przebywającym. Ta placówka jest imponująca, na bardzo dobrym poziomie i te osoby, które tam się znajdują wydają się być dobrze zaopiekowane - powiedziała pani minister.

 

Ostatnim punktem programu był koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe. Zorganizowano go specjalnie z okazji otwarcia klubu. Zaproszonych gości powitał Jarosław Cielebon - instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe. Zanim jednak przyszedł czas na część artystyczną, Artur Pawlak przybliżył w kilku słowach działania, jakie są realizowane w gminie Ujazd, a które dotyczą starszych mieszkańców gminy.


Podziękował minister Elżbiecie Bojanowskiej. Przekazał kwiaty i symboliczny klucz do Klubu jego koordynatorce - Jolancie Szmidt, życząc, żeby Klub działał tak dobrze, jak układa sie współpraca z gminą Ujazd.

 

 

- Dużo rzeczy się działo, ja jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co pan wójt razem ze swoimi służbami robi na rzecz osób starszych, ale też robi wspólnie z tymi osobami, bo to są takie naczynia połączone. Musi ktoś organizować, ale i musza być osoby chętne do uczestniczenia. I to co dzisiaj tu zobaczyłam jest rzeczywiście bardzo imponujące. Inne gminy mogą się uczyć i zarażać od tego, co jest tutaj robione. Niesamowite zaangażowanie osób starszych. Ich energia, uśmiech, ta dobra energia bardzo mocno zaraża. I to bardzo cieszy i inspiruje do dalszych działań. Rzeczywiście to, co jest robione jest niesamowite.

 

Zgromadziła nas dzisiaj w gminie Ujazd niecodzienna uroczystość, bowiem otwarcie Klubu Senior+, i tak patrząc po całym dniu, który tutaj spędziłam myślę, że ta inicjatywa, otwarcie tego klubu w sposób wspaniały wpisuje się w to wszystko, co państwo czynią wzajemnie dla osób starszych. , ponieważ to wszystko, co przedstawił pan wójt , to co jest robione w gminie na rzecz osób starszych i przez państwa właśnie jest powiedziałabym, imponujące To, co jest robione w tej gminie zasługuje na największy podziw i szacunek. Ale to wszystko nie byłyby możliwe, gdyby nie osoby, które to z jednej strony organizują, stwarzają takie możliwości, ale nie byłoby to możliwe bez aktywnych seniorów.

 

Bez seniorów, którzy mają pasję, możliwości rożnego rodzaju i chcą uczestniczyć, chcą w sposób aktywny wykorzystać ten czas. I myślę, że właśnie otwierany dziś Klub Seniora będzie miejscem, w którym będzie tętniło życie. Będzie też tym miejscem, gdzie będzie można się spotkać po prostu z drugim człowiekiem

 

- mówiła Elżbieta Bojanowska.

 

Następnie na scenę zostali zaproszeni: Marek Muskała - przewodniczący Rady Gminy Seniorów z Ujazdu razem ze wszystkimi przewodniczącymi kół z gminy Ujazd, czyli prezesami z Kół Seniorów z Ujazdu, Skrzynek, i Niewiadowa,

 

Podziękowali Arturowi Pawlakowi za zaangażowanie i pracę na rzecz wszystkich osób starszych, mieszkających w gminie.
Podczas koncertu zaprezentował się chór, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe pod kierunkiem Zdzisława Odrobiny. Jako że czas świąteczny zaśpiewano głównie kolędy, ale także kilka innych znanych i lubianych piosenek: Modlitwę z musicalu „Skrzypek na dachu", śląską melodię ludową „Karliku, Karliku", piosenkę z komedii muzycznej „Halo Szpicbródka".


Wystąpiła też para taneczna, która zwyciężyła w pierwej kategorii V Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej w tym roku: Marysia Skrzypczyk i Felek Pryczek z Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Niewiadów". Zatańczyli polkę i krakowiaka. Na zakończenie koncertu goście posłuchali utworów wykonaniu zespołu  "Skrzynkowianki".


"Występ, to po prostu uczta duchowa. Wszystkie występy zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Można powiedzieć, serce się raduje. Ważne, co się z tym wiąże, to działanie międzypokoleniowe. I młodzi: dzieci, wnukowie razem z dziadkami, te relacje, więzi w rodzinie są bardzo ważne. Rodzina musi być silna wszystkimi swoimi pokoleniami." - stwierdziła Elżbieta Bojanowska.

 


 

 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (25)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

#
# 7.01.2018, 17:25
Prawdopodobnie Pani Jolanta Szmidt jest matką Pana Radosława Szmidta - radnego Rady Miejskiej. W ilu organizacja i innych opcjach ta Pani bierze udział (czy tam jest całkowicie aktywna).

Pozostałe