Nie tylko suche gadanie

  • 07.12.2009, 14:00
  • Rafał Kowalski
Nie tylko suche gadanie
Przedstawiamy wywiad z Adamem Sokołem przeprowadzony w trakcie piątkowej imprezy SKA w Sch TOMY. Adam Sokół był jednym z organizatorów koncertu a także kilku spotkań z tomaszowską młodzieżą, na których poruszał tematy związane z tolerancją, narkotykami oraz alkoholem. Przeczytajcie, co Adam ma do powiedzenia, bo naprawdę warto.

Adam Sokół - rocznik 1975, moniecczanin, pedagog uliczny, streetworker, profilaktyk, certyfikowany instruktor terapii uzależnień, absolwent łódzkiego Studium Terapii Uzależnień, student 4 roku pedagogiki resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, współtwórca programów antynarkotykowych. Unijny dyplom pracowników młodzieżowych ("Foundations In Christian Youth Work" EEA Youth Network 2006).Przez wiele lat związany z wrocławskim Stowarzyszeniem Lokalnych Ośrodków Twórczych. Wolontariusz w Wielkiej Brytanii (program "Heat In The City" Manchester, sierpień 2003)i Afganistanie(SOZO International - maj 2007). Obecnie pracownik Fundacji ProeM, mieszka we wsi Zakościele, w okolicach Tomaszowa Maz. Chrześcijanin, pasjonat życia, optymista, obieżyświat, podróżnik, publicysta.

W jakim celu zostało zorganizowane piątkowe przedsięwzięcie?

Zorganizowaliśmy ten koncert jako ukoronowanie naszych całorocznych działań. Kiedy zaczęliśmy pracować nad rocznym programem zapobiegania narkomanii w szkołach  zauważyliśmy, że koniec programu zbiega się z ogólnoświatowym dniem walki z AIDS i doszliśmy do wniosku, że fajnie by było zrobić taką imprezę podsumowującą, żeby to nie było tylko suche gadanie.

Zawsze staraliśmy się to robić w taki sposób, by to nie była tylko sama teoria, ale żeby w zajęciach brali udział ludzie, którzy, mogli opowiedzieć, w jak destrukcyjny sposób narkotyki wpłynęły na ich życie. Dlatego też pojawiały się różne osoby, które w konstruktywny sposób wyszli z nałogu narkotykowego.

Odwiedzałem szkoły średnie z gośćmi – z Gregiem Streifem – wolontariuszem ze Stanów, odwiedzałem szkoły z Kostkiem i „Griszą“ – nosicielami wirusa HIV… I wtedy też wpadliśmy na pomysł zorganizowania takiego koncertu.

Rok temu na taki koncert przyszło bardzo dużo ludzi i dało nam to do myślenia, że jest potrzeba organizowania takich imprez. I zdecydowaliśmy, że na takie koncerty będziemy zapraszać wyłącznie zespoły, które mają pozytywny przekaz, by za pomocą ich muzyki podkreślić wyjątkowość tego dnia. Nie chcieliśmy tworzyć sztucznej „grobowej” atmosfery, nie chcieliśmy też ludzi „straszyć“ HIV-em , ale chcieliśmy zwrócić uwagę na realne zagrożenie jakie niesie za sobą pewien styl życia, który sprzyja zarażeniu HIV, HCV , czy przynosi inne,  często tragiczne konsekwencje .

Czy trudno jest zorganizować takie przedsięwzięcie?

Oj, nie jest to łatwe - dobranie odpowiedniego terminu, odpowiedni dobór zespołów, finanse… My mieliśmy ten przywilej pracy w grupie. Bo to nie tylko ja to organizuję,  jestem raczej takim „mózgiem” całej tej operacji, wymyśliłem znaczną część imprezy, jednak nie mógłbym powiedzieć, że to „moja” impreza. W organizacji pomagali nam ludzie związani z SCh TOMY oraz PCK.

Sporo wolontariuszy pomagało w dystrybucji plakatów, ulotek, zapraszało swoich znajomych. Dwóch młodych wolontariuszy zmontowało fajny spot. Wolontariusze PCK-u, rozdawali ulotki, prowadzili warsztaty. Sporo osób zostało żeby pomóc w sprzątaniu po koncercie. Sporo dorosłych przyszło żeby pomóc w „ochronie“ imprezy . Ogromnym wsparciem był Urząd Miasta który sfinansował koncert. Teraz mam nadzieję, że coś takiego będzie organizowanie corocznie i że ta impreza wpisze się na stałe, w  kalendarz koncertowy Tomaszowa… Dlatego zapraszamy do współpracy przy koncercie w następnym roku.


[reklama2]


To świetny pomysł muszę przyznać. Czy uważasz, że za pomocą takiej imprezy można coś zmienić w społeczeństwie? Czy cel zostanie osiągnięty?

Trudno powiedzieć,  czy cel zostanie osiągnięty, ponieważ trudno zmienić ludzką mentalność jednym koncertem. Gdybym robił tylko koncerty bez jakichkolwiek zajęć w szkole może nie miało by to sensu, ale koncert poprzedzony takimi zajęciami według mnie ma sens. Tym bardziej, że koncert jest  zwieńczeniem całorocznych działań. Poza tym ludzie przychodzą na imprezę i widzą, że nie muszą być pijani czy naćpani by się dobrze bawić przy ekstra muzyce.

Patrzą i widzą trzeźwych muzyków, grających fantastyczny sound, i trzeźwą publikę, bawiącą się wyśmienicie. Jest trzeźwy akustyk, kulturalna ochrona i trzeźwi prowadzący. Zaczyna się tworzyć pewna kultura „niebrania“ … To jest tak jak z drążeniem skały, a w przypadku działalności profilaktycznej, szeroko rozumianej, trudno mówić o natychmiastowych efektach. Ale szczerze mówiąc mnie brak natychmiastowych efektów w ogóle nie zniechęca…

Ja sam już od ponad 10 lat nie piję alkoholu i nie biorę żadnych narkotyków i chciałbym taką postawę przekazywać innym osobom. Co ciekawe, słyszę coraz częściej od ludzi - …Ja nie ćpam i nie chleję, bo wiem że to syf… A jeżeli ktoś nawet nie przestanie balangować, ale zacznie pić, czy ćpać mniej, czy  pójdzie na terapię, to myślę, że jest w tym duża wartość.

Co sądzisz o młodych ludziach, którzy piją po to by się upić?

Smuci mnie to. Gdyby mi nie zależało na zmianie takich zachowań to nie zajmował bym się tego typu działalnością. Wynika to z moich osobistych doświadczeń, ponieważ przez wiele lat sam zmagałem się z nałogiem alkoholowym, były też narkotyki...  Dlatego swoją postawą chciałbym pokazać, ze życie na trzeźwo jest dużo ciekawsze niż  życie od imprezy do imprezy.

Popularne ostatnio stały się tzw. „ dopalacze”, czyli środki stworzone na bazie narkotyku, które można kupić zupełnie legalne. Co o nich sądzisz?

Myślę o tym jak o każdych inny środkach, w sposób sztuczny, zmieniających świadomość. Bo ludzie myślą kategoriami, że jeżeli coś robi mi dobrze ,jest dla mnie dobre. A czy jest legalne, czy nie, nie ma znaczenia . Zobacz ile jest osób uzależnionych od rożnych leków, a leki są legalne? Są. Zobacz ilu ludzi jest uzależnionych od gier hazardowych. A przecież hazard jest legalny… A ja uważam, że  nie wszystko co jest legalne, jest dobre, co boleśnie odkryłem w moim życiu wiele lat temu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Rafał Kowalski.

Rafał Kowalski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nauczyciel
nauczyciel 29.12.2009, 07:41
Błąd można poprawić i za niego przepraszam ale zakłamania, obłudy i trwania w układach
----
---- 28.12.2009, 21:00
Tyle, ze te wszystkie gadki, szczegolnie w liceach sa wala warte.
Wszyscy na to klada lache. A jesli nie, to reszta to blad statystyczny. To jest zwykle marnowanie czasu i pieniedzy. Bo 17-18latek zwykle juz probowal, a jesli nie, to jakas pogadanka w szkole na niego nie wplynie.
Ba, im wiecej osob mowi o szkodliwosci narkotykow, tym wiecej osob probuje.
.
. 28.12.2009, 16:57
wirusem HIV mozna zakazic sie tylko i wylacznie trzema drogami:) AIDS to choroba wywyolana tym wirusem. Drogi zakazaenia to : zakazona krew, kontakty seksualne oraz zakazona matka w casie ciazy moze przekazac zakazenie swojemu nienarodzonemu dziecku.
P.S.
nie jestem osoba duzo starsza ani tez nie probuje sie wywyzszac wiec mysle ze "Prosze Pani" jest w tym przypadku forma zbedna;) poza tym mysle ze sprawdzanie mojej wiedzy jest w tym przypadku nieuzasadnione, ze wzgledu na brak ostatecznej spojnosci z tematem.
?
? 28.12.2009, 16:09
do 18 Prosze Pani a jak można się zarazić HIV?AIDS?
.
. 28.12.2009, 15:23
Sluchajcie, kazdy z Was potrafi duzo pisac, narzekac i gadac po katach, a jestem bardzo ciekawa jaka czesc z Was porwala by sie na to, by poprowadzic zajecia w szkolach na tak trudny temat jakim jest profilaktyk HIV/AIDS. Adama znam osobiscie i wiem, ze jest to czlowiek niesamowity. Kto z Was jest gotowy poswiecic swoje zycie, aby stac sie przykladem dla innych? Jestem pewna, ze jesli(nie daj Wam Boze), ktos, kiedys bedzie alkoholikiem, a pozniej z tego wyjdzie, to nie bedziecie chcieli o tym mowic otwarcie. HIV to wirus, ktory w coraz wiekszym stopniu wkracza w nasze zycie... w Polsce od 1985 do 2009r. zanotowano ponad 12627 zakazen ogolem..co weic bedzie dalej?... Moze bedziecie to i Wy(czego Wam nie zycze)?! tak na przyszlosc: jesli bedziecie chcieli kogos ocenic, to nie patrzcie na to, jak wyglada, ale co robi..
P.S.
sama jestem edukatorem HIV/AIDS i naprawde wiem o co chodzi:)
----
---- 28.12.2009, 14:03
Matko jedyna, co to za nauczyciel, ktory pisze "standarty"?
To mnie tylko utwierdza w przekonaniu, ze nauczycielami najczesciej zostaja ludzie, ktorym nie powiodlo sie w zyciu.
Wstyd mi za takich "nauczycieli" i "terapeutow".
nauczyciel
nauczyciel 28.12.2009, 06:55
Biedą tego miasta są układy a Pan Adam pokazuje, że w tym mieście przejdzie wszystko, a może ktoś powinnien sie zainteresować kto w tym kraju może prowadzić profilaktykę i podwyższyć standarty a nie je zaniżać. Sama przeszłam szkolenie w Uwolnieniu i nie robie z siebie "certfikowanego..." bo wiem co to za szkolenie i co ono mi dało. Wstyd mi za nasze miasto i za to co robi władza, szkoda bo miałam nadzieje, że za Zagozdona coś sie zmieni.
kibic
kibic 26.12.2009, 03:34
[email protected] czy Ty jakiś pastor jesteś? czy może komunista? Każdy człowiek ma prawo do własnych poglądów i do decydowania o WŁASNYM życiu. Takie uwagi są nie na miejscu.
aeon
aeon 25.12.2009, 22:29
@9 - z całym szacunkiem: hahahahaha. w.w. pan Adam chce zwyczajnie i bezinteresownie pomóc, a nie wpuszcza go do szkoly, bo nie ma go zapisanego w papierkach... hahahaaaa to jest upadek normalnie :D średniowiecze :D żałości godna żenada i absurd :D otworzcie oczy ludziska i porzuccie zżerającą od wewnątrz jak trucizna biurokracje. żegnam ozięble i nie pozdrawiam :D
org
org 22.12.2009, 07:25
A moim zdaniem jak ktoś był narkomanem to najpierw niech pokarze, że potrafi porządnie pracować ( tak jak uczył Kotański) i oczywiście niekłamie, a Pan na zdjęciu ma niezły bajer, a czy pomógł komuś ???? no jestem bardzo ciekawa.
kamyk
kamyk 21.12.2009, 20:14
do Shiva - gratuluje pomyslu na zycie :) do szczescia czlowiek potrzebuje drugiego czlowieka, a nie alkoholu - jesli tego jeszcze nie zrozumiales/las to bardzo szkoda.. tylko ludzie malo kreatywni i tacy, ktorzy nie potrafia sobie zorganizowac czasu pisza i narzekaja tak jak ty "co tu robic w TM?" - jesli problem tkwi tylko w miescie to wyjedz do innego, chyba, ze brak ci odwagi by zyc jak chcesz

do Aeon - tak badz obojetny i odcinaj sie od rzeczywistosci - grubo sie przejedziesz gdy ten problem (alkohol, dragi) dotknie kogos tobie bliskiego (czego ci nie zycze) to zmienisz szybko zdanie..

do nauczyciel - albo ktos tu nie czytal wywiadu (nie widzisz ile doswiadczenia ma pan Adam?) albo jestes slepy i naiwnie wierzysz w jakies papierki - 3/4 osob z certyfikatami nie wie nic o zyciu i nie potrafi pomoc jesli nie umie sie postawic w sytuacji innej osoby

do hiki - no tak wszystko masz w internecie, wiec po co chodzisz do szkoly?

japa - komu ma zostawic profilaktyke? widzial wiecej i zrobil wiecej niz niejeden..
H.
H. 15.12.2009, 21:49
Dziękuję za Grega.
lubie tomaszowskie koncerty
lubie tomaszowskie koncerty 10.12.2009, 13:37
jak to następny taki koncert za rok?!?! ten świetny był; i miejsce takie, że czemu nie co tyzień?
nauczyciel
nauczyciel 10.12.2009, 12:33
Z całym szacunkiem ale Certyfikowanym Instruktorem Terapii w naszym kraju można nazywać sie jak się skończyło specjalistyczne szkolenie i jest się wpisanym na stronę Państwowej Agencji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych albo Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii a tego Pana tam nie ma dlatego do naszej szkoły poprostu Pana nie wpuszczam. Może to małe miasto ale tu sprawdza sie rózne rzeczy. Pozdrawiam
hiki
hiki 08.12.2009, 21:22
w szkole nie mowi on niczego czego by juz mlodzi ludzie nie wiedzieli...
magda mac.
magda mac. 08.12.2009, 12:07
pozdro, uklony i szacuneczek!
japa
japa 08.12.2009, 03:30
Też miałem możliwość słuchać go pare razy i niepodoba mi się to co mówi. Może do imprez jest ok. ale profilaktykę niech zostawi innym.
kix
kix 07.12.2009, 23:23
A ja typa nie trawie. Bo bajki opowiada - nie tylko ja wylapalem niescislosci w jego "opowiadaniach". No i oczywiscie wciska jakie te uzywki zle. Uzywki nie sa zle - tylko ludzie nie potrafia z nich korzystac.
Po za tym, bardzo mi sie nie podoba, ze takie zajecia sa w szkolach, szczegolnie, ze sluza do indoktrynacji - katole, prostestanci, jehowi, zielonoswiatkowcy - tam nie ma ludzi nie zwiazanych scisle z danymi grupami wyznaniowymi - sprawdzcie sobie kto dostaje najwieksze dotacje na przeciwdzalanie problemom alkoholowym.
t.
t. 07.12.2009, 19:00
Pan Adam był u mnie w szkole i pierwszy raz w życiu nie śpieszyło mi się aby wychodzić na przerwę. ;-)
gość ( przepraszam za wyrażenie ) jest niesamowity.
Co do piątkowego koncertu to dawno czegoś tak fajnego nie było.
Może to nie to samo co IMPULS ale kultury o wiele więcej.
aeon
aeon 07.12.2009, 18:26
legalne - nielegalne. to jakiś totalny absurd, narzucony przez bogatych panów rządzącym rzeczpospolitą absurdalną. jakaś banda kretynów decyduje o tym, czy kolejna banda podrzędnych młodocianych kretynów wciska sobie w żyłe albo w nos jakieś chemiczne odpadki. no przepraszam, uwazam ze to jest w ich łaskawym interesie, zeby dbac o swoje zycie i nie wpasc w błoto. kto chce to bierze, kto nie chce ten nie bierze. "to jest nielegalne" - prosze was, wybucham prześmiewczym śmiechem na każdy dźwięk tych słów. taka kampania ktorą prowadzi pan Adam Sokół jest oczywiscie słuszna. taki sposób walki z tą patologią jest dobrym podejściem - choć czy przynosi to efekty - śmiem wątpić. uważam, że to jest każdego osobisty wybór, czy chce widziec swiat zamglony czy nie. zadne ustawy, kampanie czy koncerty nie pomogą. osobiscie mam w głębokim poważaniu to, że banda zaćpanych dzieciaków/młodych ludzi biega po ulicy. to jest ich wina i ich rodziców. niech każdy odpowiada za siebie.

Pozostałe