Będziemy pierwsi

  • 05.08.2009, 14:48
  • Mariusz Strzępek
Będziemy pierwsi
Powiat Tomaszowski w najbliższy piątek złoży w Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek związany z tzw. Planem B przygotowanym przez Minister Zdrowia, Ewę Kopacz. Plan skierowany jest do jednostek, które wdrożyły programy komercjalizacji szpitali. Nasz Powiat, jako pierwszy w Polsce występuje z podobnym wnioskiem. Można powiedzieć, że przecieramy szlaki dla innych.

Plan B został przygotowany przez ministerstwo, jako wariant awaryjny dla zawetowanej przez Prezydenta Kaczyńskiego ustawy o komercjalizacji Szpitali. Zakłada on m.in. częściowe oddłużenie szpitali, które zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego.

Podmioty prowadzące mają możliwość wystąpić o dotacje na pokrycie kosztów zobowiązań publiczno –prawnych oraz cywilnych, które zostały zaciągnięte w związku z ustawą o restrukturyzacji szpitali.

Warto przypomnieć, ze zadłużenie tylko wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to blisko 10 milionów złotych.

- To, że jako pierwsi możemy złożyć wniosek, postrzegam jako osobisty sukces – mówi Starosta Piotr Kagankiewicz. – To efekt kilkuletniej, ciężkiej pracy. Nie było łatwo naprawiać lata zaniedbań.


Rzeczywiście o tomaszowskim szpitalu, w okresie ostatnich trzech lat, mówiło się dużo. Najczęściej w kontekście zwolnień pracowników, strajków a nawet ewentualnej konieczności ewakuacji pacjentów. Nasze problemy zauważył nawet Premier, Donald Tusk, kilkakrotnie stawiając Tomaszów, jako jeden z negatywnych, żeby nie powiedzieć patologicznych, przykładów funkcjonowania służby zdrowia w całej Polsce.

- Gdy zostałem Starostą, sytuacja była katastrofalna – wyjaśnia Kagankiewicz. – Zadłużenie na dzień 31 grudnia 2006 roku wynosiło 57 milionów. Natomiast kontrakty zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia były wysokości 28 milionów. Dzisiaj mamy sytuację, gdy zeszliśmy z długiem do 43 milionów ale za to kontrakt z NFZ praktycznie podwoiliśmy – dodaje z satysfakcją.

Wygląda na to, że tomaszowski szpital zostaje oddłużony po raz pierwszy od 1998 roku. Do tej pory długi tylko z roku na rok rosły. Nikt w mieście nie ma wątpliwości, że do tej sytuacji doprowadziły poprzednie zarządy Powiatu oraz dyrekcje Szpitala.

Najbardziej „zasłużona” tutaj była ekipa rządząca w Powiecie i Szpitalu w latach 2002-2006, wywodząca się głównie z działaczy SLD i PSL.

Wniosek złożony zostanie w piątek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami  Bank Gospodarstwa Krajowego będzie miał 30 dni na jego rozpatrzenie. Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać.

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przedsiębiorca budowlany
Przedsiębiorca budowlany 31.08.2009, 21:53
Pan(i) kiki, Pan(i) tak widać mądrze myśli i pisze, co ja mam zrobić wymalowałem kawł szpitala, poremontowąłem okna, wymieniłem płytki wystawiłem faktury, zapłaciłem podatek z nich a nie odzyskałem pieniędzy. niech no Pan(i) podpowie do kogo po nie teraz iść, do starosty?
Uświadomiony
Uświadomiony 09.08.2009, 12:51
Panie SPOKOJNY, niech pan powstrzyma ten entuzjazm z zatrudnianiem młodych lekarzy, bo jak na razie to ci młodzi opuszczają szpital. I nikt nowy tu nie przyjdzie, skoro nie daje się szansy rozwoju i specjalizacji "młodzieży".
A pan Starosta zamiast szukać zemsty na tomaszowskich lekarzach za strajki niech się zastanowi kogo zatrudnił jako prezesa nowej spółki - ... ale ponoć to wielki specjalista o nieposzlakowanej przeszłości.
Co do rzekomego oddłużenia szpitala, to szanowny autor artykułu niech nie uprawia propagandy sukcesu i nie wprowadza opinii publicznej w błąd. Żadnego oddłużenia nie będzie, bo w ramach "Planu B" pani Kopacz szpitale mogą otrzymać pomoc państwa, ale pod warunkiem, że się przekształcą. A długi szpitala ktoś będzie musiał spłacić.
Jak na razie nasz szpital jest na początku drogi do uzdrowienia i wszytko zależy od włodarzy powiatu: czy rzeczywiście chcą uratować szpital dla tomaszowian, czy wyrwać kawałek tortu przy okazji przekształcenia przed końcem kadencji.
nie ma problemu
nie ma problemu 07.08.2009, 07:30
Pracownik? Już raz groziłeś ewakuacją, dziś jesteś w sądzie .A może ty nie jestes pracownikiem tylko zwykłym leniem, którego własnie starosta zagonił do pracy.
Nie wysilaj się , poprostu się zwolnij i wyjedź do Anglii.
tomaszowiak
tomaszowiak 06.08.2009, 20:01
Koalicja PIS-PO to nie taka prosta sprawa. Aby odwołać obecny zarząd powiatu (i powołać następny z PIS) trzeba mieć 16-tu radnych. PIS ma 7 a PO 6. Razem, jak by nie liczył to 13 koma zero. Trochę mało.
kiki
kiki 06.08.2009, 18:17
spokojny...a ja jestem bardzo niespokojna,no bo co może taki młody lekarz bez doświadczenia???....
Bez stażu i praktyki...no co....najpewniej z kraju wyjedzie.
spokojny
spokojny 06.08.2009, 17:05
A co ma powiedzieć? Zatrudni młodych, chętnych do pracy. Lekarzy przecież kształcimy na bieżąco pielęgniarki też. Tym bardziej wielki szacunek dla Starosty, że się nie ugiął i nie przestraszył. Panie Piotrze tak trzymać. Jeszcze raz brawo!!!!!
kiki
kiki 06.08.2009, 17:00
[email protected],spoko...nie ma problema....dojarki się zatrudni z byłych PGR.
Pracownik
Pracownik 06.08.2009, 15:43
Tak brawo, brawo. Ciekawe co pan powie jak na początku września będzie ewakuacja szpitala, bo już teraz nie ma komu dyżurować :-)
wyborca
wyborca 06.08.2009, 11:14
Trzeba sią pozbyć bez żalu. Do 3 razy sztuka wierzą, że teraz prawica w mieście stanie RAZEM ponad podziałami.
Szacunek dla Kaganikewicza duża i dobra robota !!!
kiki
kiki 06.08.2009, 10:41
olala...ala - to nie takie proste...bo to znowu będą popisy dla czerwonej misy.
ala
ala 06.08.2009, 10:32
Jak się pozbyc? Bardzo prosto - koalicja PO-PIS
kiki
kiki 06.08.2009, 09:42
Sprzątanie sprzątaniem...ale co dalej...jak tu miasto dalej całe czerwone.
Jak się pozbyc tego koloru ?....no chyba nie z...żalem !!!
zoja
zoja 06.08.2009, 09:19
Brawo dla Kagankiewicza . Panie Piotrze sprząta pan w szpitalu po rządach 2002-2006 czas najwyższy iść za ciosem i skończyć ten mało pochlebym układ z sld
realista
realista 06.08.2009, 08:16
Barański i inni koledzy z SLD, z poprzedniego zarządu powiatu, teraz pracują na odcinku wody i kanalizacji. Ciekawe co tam nawywijają. Znając ich to jest bardzo prawdopodobne, że ich pozamykają i poskazują za parę lat jak kolegów z Pilicy, WFOSiGW czy byłego senatora albo nawet jak ostatniego członka zarzadu powiatu, którego CBA zdjęło w Piotrkowie podczas łapówkobrania. Szpital już niemal zsziszczyli. Brawo Kaganek... bo to naprawde niemal jest zbawiciel.
No, ale zobaczmy tę kase...
kiki
kiki 05.08.2009, 20:04
ale brednie...qrde,zapamiętajcie na zawsze,że nigdy nie jest aż tak dobrze,żeby nie było żle !!!
marzyciele i marzenia
Brawo
Brawo 05.08.2009, 17:40
Nareszcie ktoś z tym syfem zrobił porządek. Naprawdę trzeba mieć odwagę, żeby ruszyć to. Liczę tylko że to nie marketing, a naprawdę ta kasa wpadnie do szpitala.
kicia
kicia 05.08.2009, 15:59
Piotrze Kagankiewiczu, gratulacje! I tak do zasług Barański specjalista od wszystkiego będzie pierwszy.

Pozostałe