Lekkie wrzenie

  • 30.05.2009, 16:00
  • Mariusz Strzępek
Lekkie wrzenie
Dwa najistotniejsze punkty obrad dzisiejszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego to bez wątpienia przyjęcie rezygnacji skarbniczki Teresy Głębowskiej oraz ostateczna likwidacja Budowlanki. Wnioskiem w sprawie zachowań korupcyjnych w tomaszowskim szpitalu złożonym do prokuratury oraz NIK zaskoczył wszystkich Marcin Witko. Większych emocji tym razem nie było.

 

O szpitalu bez dyskusji

 

Informacja o aktualnej sytuacji finansowej w szpitalu nie wywołała żadnej dyskusji radnych. Robili wrażenie raczej zmęczonych i znudzonych. Dyrektor Chyliński mówił ale nikt go nie słuchał. Nikt też nie odniósł się do jego wypowiedzi. Nikt o nic tym razem nie pytał. Najwyraźniej dla radnych temat szpitala, jako jednostki budżetowej został już zamknięty. Gawędzili między sobą, sąsiad z sąsiadem, Wendrowska z Witko, Żegota z Paradą, Bednarek z Klatką.  Powstał szmer na tyle głośny, by skutecznie zagłuszyć wypowiedzi dyrektora.

 

Wcale nie ciszej zachowywali się obecni na sali dyrektorzy tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych, gaworząc jak niedojrzałe nastolatki lub przekupki na rynku.

 

Szkoda, bo sytuacja w szpitalu nie nastraja optymistycznie. Strata za pierwszy kwartał bieżącego roku to aż 833 tysiące złotych.

 

Po przedstawieniu przez dyrektora informacji o stanie szpitala do mównicy podszedł Marcin Witko. Nie odniósł się tym razem do wypowiedzi Jacka Chylińskiego. Przedstawił natomiast pisma, jakie złożył w tomaszowskiej Prokuraturze i jakie przesłał do Najwyższej Izby Kontroli. Mają one związek z informacjami, jakie pozyskał radny a które dotyczyły nieprawidłowości w kierowaniu szpitalem.

 

Informację Marcin Witko otrzymał od anonimowych pracowników szpitala (szerzej na ten temat w kolejnym artykule jeszcze dzisiaj) w liście zaadresowanym do niego na adres Starostwa Powiatowego. Oburzenie radnego wywołał fakt, że ktoś pozwolił sobie należącą do niego korespondencję otworzyć.

 

- Otrzymałem otwartą kopertę z otwartym pismem. Nie wiem, czy w tej kopercie było tylko to pismo, czy może było coś więcej.

 


 

Powiatowa na krajową

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Powiatu z prośbą o pozbawienie kategorii drogi powiatowej fragmentu ul Warszawskiej od ulicy Wysokiej aż do wjazdu na drogę K8.

 

W związku z planowaną rozbudową drogi nr 8 do parametrów drogi ekspresowej odcinek Warszawskiej zostanie włączony w ciąg drogi krajowej nr 48 Tomaszów – Białobrzegi z jednoczesnym wyłączeniem ulicy Ujezdzkiej z tej drogi.

 

Blok szkolny

 

W tej części obrad radni przyjęli uchwały dotyczące trybu udzielania dotacji niepublicznym szkołom o uprawnieniach szkół publicznych, w sprawie zasad rozliczania obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin oraz zwolnień z obowiązku realizacji zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze.

 

Uchwały zostały przyjęte przez radnych bezdyskusyjnie.

 

 

 

Skromnie dla niepełnosprawnych

 

W tym roku PUP sfinansuje powstanie tylko trzech miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Każde z nich to 30 tysięcy złotych przeznaczone na zwrot kosztów związanych z wyposażeniem przez przedsiębiorców stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

 

Jak podkreślała dyrektor tomaszowskiego PUP Elżbieta Kudlik, zapotrzebowanie na środki PFRON jest dużo większe niż możliwości ich zaspokojenia.

 

Nie ma już Budowlanki

 

Taką uchwałę podjęła dzisiaj część Rady Powiatu. Jedenastu radnych zdecydowało o likwidacji szkoły 7 było przeciw, tylu samo wstrzymało się od głosowania. Tym razem obecni byli wszyscy. Świńska grypa nie uniemożliwiła uczestnictwa w sesji.

 

Nie było natomiast już protestów, uczniów, nie pojawił się nawet dyrektor szkoły. To chyba najlepiej pokazuje, po czyjej stronie leży wina za upadek i likwidację placówki.

 

Na wstępie naczelniczka Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, Katarzyna Banaszczak, przedstawiła radnym projekt uchwały likwidacyjnej oraz opinie w tej sprawie przesłane przez Łódzkie Kuratorium Oświaty oraz Związki Zawodowe Solidarność i ZNP.

 

Jak już pisaliśmy wcześniej Kurator Oświaty podtrzymał wcześniej wydaną i negatywną opinię. Co ciekawe zdanie w sprawie likwidacji szkoły zmieniły związki zawodowe, przede wszystkim Związek Nauczycielstwa Polskiego. Okazało się, że obie organizacje tym razem poparły Zarząd Powiatu.

 

- Czy wszyscy nauczyciele znajdą pracę w tym samym wymiarze godzin, jaki mieli w budowlance? – pytał radny Marcin Witko. – Proszę też opowiedzieć o Waszych planach co do budynku i całej nieruchomości, która zostanie po zlikwidowanej szkole, bo to chyba jest istotą całej likwidacji.


- Pracownikom została złożona propozycja, przedstawiona została możliwość dalszej pracy. Z tej propozycji na dzień dzisiejszy nie skorzystał tylko jeden nauczyciel tej szkoły – odpowiadała Katarzyna Banaszczak.

 

Głos zabrał po raz kolejny Witko – Co raz częściej zauważamy, niestety na naszym powiatowym podwórku, może nawet częściej na sąsiednim miejskim, arogancję władzy, butę władzy, która nie uważa aby o wszystkim mówić wprost, nie liczy się z opinią innych osób – mówił między innymi radny. – Ja przypomnę tylko na dowód głośną sprawę sprzedaży gruntu przy ulicy Nowowiejskiej. Pamiętacie argumenty? Ja pamiętam. Ziemia się do niczego nie nadawała, tragedia i w ogóle teren zalewowy. Z tego, co mi wiadomo, to przeznaczenie, tej nieruchomości zostało zmienione. Powiedzcie Państwo jakie ma być przeznaczenie tej nieruchomości (po Budowlance).

 

 

 

- Czy terenem szkoły interesował się ktoś z firmy Parkridge Poland? – dopytywał również radny Goska.

 

Radnym odpowiadał wicestarosta Karol Stroń. – Szanowni Państwo, chciałbym pogratulować panu Marcinowi Witko demagogii. Sądzę, że Pańska wypowiedź ma ścisły związek z wyborami. Decyzje podejmowaliśmy przy otwartej kurtynie opierając się na przesłankach merytorycznych.

 

W dyskusji wziął udział także Jacek Kowalewski – Byłem wczoraj na sesji Rady Miejskiej, gdzie uchwalany był plan zagospodarowania przestrzennego. Galeria Mazovia, to nie jest supermarket. To jest kompleks kulturalny ze sklepami. Tomaszowscy kupcy, którzy będą chcieli reprezentować dobry poziom będą mogli się tam przenieść. Władza nie jest arogancka. Władza powinna widzieć dalej i szerzej niż przeciętny obywatel – mówił. – Czasem powinna podejmować decyzje wbrew temu obywatelowi, dla dobra tego obywatela.

 

Dyskusję próbował przerwać radny Żegota składając wniosek formalny o jej przerwanie. Wniosek został przyjęty i przystąpiono do głosowania. Głosowanie przeprowadzono w formie imiennej.

 

Przy okazji dyskusji nad tym punktem Sesji radni dowiedzieli się również, że budynkiem i terenem szkoły zainteresowane są dwie wyższe uczelnie. Są nimi Politechnika Radomska i Wyższa Szkoła Informatyki.

 


Odwołanie skarbniczki

 

Na ten punkt obrad radni opozycji czekali już od wielu miesięcy. Spodziewano się, że w związku z nieprawidłowościami przy finansowaniu Ciągu pieszo rowerowego do Spały, Teresa Głębowska zostanie odwołana na wniosek Starosty. Tak się jednak nie stało. Odwołanie nastąpiło w skutek  porozumienia stron w związku z nabyciem praw emerytalnych.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

?
? 02.06.2009, 15:02
sie scorcik nie doczekasz ;-) artykul zszedl z pierwszej strony malo kto juz tu zaglada
scort
scort 02.06.2009, 14:06
ciekawe czy ten post tez zaakceptujecie nie czytajac i czy w koncu poprawicie swoj BŁĄD
scort
scort 02.06.2009, 07:06
dwa dni minely a pan redaktor nie poprawil nazwiska
scort
scort 31.05.2009, 18:29
Szanowy panie redaktorze pani skarbnik nazywa sie Głębowska nie Głębocka
;-)
;-) 31.05.2009, 10:50
ale co wy opowiadacie - emerytura nikogo nie obroni - jezeli beda zarzuty to i na emeryturze siegna ta pania

pamietacie Zbigniewa D., Jerzego A.
HK
HK 30.05.2009, 10:20
P. skarbnik cienka i niekompetentna, żaden fachowiec, ale z układami.Wszędzie się na niej poznawali i zmieniała pracę. Nie sprawdziła się i ... awansowała. Jaką poniesie odpowiedzialność za swoją bezmyślność? Emerytura jest dla niej nagrodą! Zgroza...
K.
K. 29.05.2009, 22:34
U Janie W. z SOSW to uzupełnimy wiedzę komu trzeba.Polecisz po pomoc do Andrzeja B.?Jak statek tonie... cha,cha, cha
nikt
nikt 29.05.2009, 16:33
Pięknie... Pozmykac szkoly, pobudowac galerie... Bedziemy mieli gdzie dzieci ksztalcic... W placowkach kulturalno-handlowo-rozrywkowy h...
realista
realista 29.05.2009, 12:58
Ściezka zawalona, kasa na ponad 1.5 mln zł wydana oszustowi, zarzuty z prokuratury jak się mówi głośno w drodze, a Pani Skarbnik z PSL odchodzi na emeryturę. Coś portal schodzi na psy skoro nie umie połaczyć prostych faktów i ochrony PSL-kich VIPów przed całkiem oczywistą odpowiedzialnością i należycie tego skomentować. Przecież głośno mówi się, że wręcz płakała na biurku u starosty, żeby jej nie wywalał i udało się jej to opóźnić kilka ładnych miesięcy. ALe to odwołanie niestety zapowiada, że wkrótce, bardzo wkrótce ujrzą światło dzienne zarzuty prokuratury odnośnie ścieżki i na 101% SKarbnik (teraz już były)je otrzyma. A BTW skoro to emerytura hehe, to ile lat miała ta Pani, że tak się wszystkim śpieszyło ją wyprowadzić z Powiatu?
kitek
kitek 29.05.2009, 11:58
Jak każda kontrola będzie dotyczyła wielu spraw, więc ja bym się jednak spodziewał WIELU CIEKAWOSTEK...
miły
miły 29.05.2009, 09:19
jakie piękne odejścia na emeryturę, mają cię odwołać idziesz na emeryturę,z podniesionym czołem za lata uczciwej pracy i zasłużony wypoczynek.nie pierwszy to przypadek na tomaszowskim rynku ucieczki szczurów przed odpowiedzialnością, kto następny?
W.B.K
W.B.K 28.05.2009, 23:06
Pan Chyliński ogłasza za pierwszy kwartał aż 833tyś.straty.Tak że poi kontroli NIK wiele bym się nie spodziewał.
kiki
kiki 28.05.2009, 22:51
#3 uuu...już dobrze poznaliśmy to dobro "władzy" żydokomuny dla dobra obywatela w stanie wojennym.
Mutanty tej czerwonej zarazy klepią teraz to samo.
Na śmietnik z nimi....do utylizacji bo to zydokomunistyczne ścierwo.!!!
mm
mm 28.05.2009, 22:41
czekałam na jeszcze dzisiaj ale to będzie już jutro dobranoc
ob.
ob. 28.05.2009, 22:24
Panie Witko a może by Pan przyjżał się co się wyrabia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.Jest tu taka kukła sterowana i wygodna ale zaraz umoczy razem ze swoimi poplecznikami, tutaj też NIK powinien zajżeć.Już się o to postaramy.Kolejny dyrekotrek - koleś co gubi "kasę" i kręci lody."Stara wiara" - "pies psu ucha nie urwie" no to niech to zrobi ktoś z zewnątrz.
kiki
kiki 28.05.2009, 22:00
już w tej sekundzie dziadostwo powiatowe ugrutowało swoje dziadostwo i kołtuństwo.
kagan ciemnoty zniewolił zam siebie i reszte tatałajstwa.
Po wyborach znajdą się na gnojowniku i beda piali kuku....z rykiem i pośmiewiskiem ogólu.!!!
W.B.K
W.B.K 28.05.2009, 21:57
To jest piękne! "Władza powinna podejmować decyzje wbrew obywatelowi dla jego dobra".Obywatel jak dziecko we mgle nie wie co dobre dla niego dlatego mądra władza(Pan Kowalewski jak rozumiem jest jej przedstawicielem) musi za niego myśleć.
Obywatel to głuptak za którego Pan Kowalewski musi myśleć bo inaczej obywatel by zginął z głodu i pragnienia.To za komuny dobra i mądra władza wszystko robiła za obywatela i Panu Kowalewskiemu to jeszcze sie kołata w głowie.Przypomina to stary dowcip co to jest koniak-to napój klasy robotniczej pity ustami jej przedstawicieli czyli władzy.Pan Staroń coś mówił o demagogii.Jak mówi Pismo Święte-widzicie słomkę w oku bliźniego ,a nie dostrzegacie belki w swoim oku.Pan Kowalewski ośmieszył sie już tyle razy że jeszcze raz nie robi już na nikim wrażenia.
Quo Vadis
Quo Vadis 28.05.2009, 21:42
Nie tak szybko! Budowlanka jeszcze żyje! Choć wielu uśmierciło Ją już dawno temu, Ona wciąż jeszcze TRWA! Ludzie tu wciąż się uczą
i pracują. A że został im zaledwie miesiąc... Cóż, lepszy miesiąc w Budowlance, niż sekunda w zapapranym Starostwie. Brawo Pani Naczelnik Wydziału Edukacji, która zamyka szkołę! Ale zaraz, zaraz... Jak to było? "Dla dobra obywatela, którego to dobra obywatel dziś jeszcze nie rozumie".
Na jutrzejsze śniadanko Budowlanka serwuje Pani kanapeczkę z "mydłem i powidłem", prosimy kosztować powoli, by nie zmącić radości. Można nią ewentualnie podzielić tych Siedmiu Wspaniałych, co to niby na stołkach, ale zdania swojego mieć nie potrafią. Wstrzymać to się można od wydalenia moczu, ale nie od decyzji, czy zlikwidować szkołę czy nie! Ludzie, jeśli ta rządząca "elita", która sięga bruku, może spać spokojnie, to my tym bardziej.
uuu
uuu 28.05.2009, 21:24
(władza)" Czasem powinna podejmować decyzje wbrew temu obywatelowi, dla dobra tego obywatela."-uuu,to nie jest już śmieszne
bbbbbbb
bbbbbbb 28.05.2009, 21:21
Co nastepne do likwidacji?

Pozostałe