Żadnych gwarancji

  • 26.05.2009, 10:14
  • Mariusz Strzępek
Żadnych gwarancji
Głównym punktem obrad jutrzejszej Sesji Rady Miejskiej będzie przyjęcie Studium uwarunkowań oraz planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych pomiędzy rzeką Wolbórką a ulicą Barlickiego. Uchwała umożliwić ma wybudowanie w tym miejscu centrum handlowego. Zdaniem Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Powiatu Tomaszowskiego magistraccy urzędnicy przygotowali kolejny gniot prawny, który może narazić miasto na procesy sądowe i wypłatę wysokich odszkodowań.

Kupcy zamierzają jutro zaprotestować. Duża grupa wybiera się do Urzędu Miasta, by przysłuchiwać i przyglądać się obradom. Swoje argumenty przedstawiali w czasie serii indywidualnych spotkań z radnymi. Wiedzą jednak, że nie mogą liczyć na zrozumienie. Już dzisiaj ostrzegają, że uchwała zostanie przez nich zaskarżona, jako podejmowana niezgodnie z obowiązującym prawem. Jeżeli tak się stanie, planowana inwestycja może nie zostać zrealizowana.

 

Z członkami Stowarzyszenia spotkaliśmy się wczoraj w ich siedzibie przy ulicy Św. Antoniego.

 

- Dlaczego nie zgadzacie się z lokalizacją nowego Centrum Handlowego przy ulicy Barlickiego, jakie są wasze argumenty?

 

- Zbyt duża konkurencja i zbyt blisko centrum miasta. Obawiamy się, że ta budowa przyczyni się do śmierci większości firm handlowych zlokalizowanych na prawym brzegu Wolbórki. Nie chodzi tylko o Plac Narutowicza i bazar. To również wszystkie sklepy przy Placu Kościuszki, Św. Antoniego, Dom Handlowy TOMASZ. Do budowy tej niby Galerii, bo nikt nie wie jeszcze, co to tak naprawdę będzie dochodzi jeszcze tzw. Program Rewitalizacji, który przewiduje zabranie nam większości miejsc parkingowych z Centrum Miasta. Dla większości firm tu zlokalizowanych oznacza to po prostu śmierć.

 

- Miasto wymaga uporządkowania. Nie może być dłużej takiego bałaganu. Parking z płyty głównej Placu Kościuszki już dawno powinien zniknąć.

 

- Rzeczywiście porządki są potrzebne. My nie przeczymy. Tylko jeżeli likwidowany ma tu być parking, to należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc do parkowania gdzieś indziej. Tymczasem polityka jest prowadzona taka, że w naszym mieście już niedługo zaparkować będzie można tylko przed supermarketem. Poza tym porządkowanie miasta nie jest równoznaczne z powstaniem olbrzymiego molochu handlowego, który spowoduje upadek handlu i miejscowych przedsiębiorców. Co taki obiekt daje mieszkańcom miasta. Zostali tu sami emeryci i dzieci. Druga grupa to bezrobotni. Wiele osób stąd już wyjechało.

 

- Nie przesadzajmy z tym bezrobociem. Wiele osób oszukuje. Pracują na czarno a rejestrują się w PUP tylko po to by brać zasiłek. Drugą grupę stanowią osoby, którym po prostu pracować się nie chce.

 

- Nawet jeśli ktoś pracuje na czarno, to co z tego. Co po takim zatrudnieniu, gdzie nie są zapewnione żadne świadczenia. Gdzie są te zakłady pracy legalnie zatrudniające pracowników? Jeden z radnych przyznał nam się tutaj, że jesteśmy omijani przez inwestorów. Pytaliśmy dlaczego. Odpowiedział, że takie mamy od wielu lat władze.

 

- Przecież teraz to wy próbujecie zablokować kolejną inwestycję.


- Jaka to jest inwestycja dająca prace? To nie jest inwestycja tworząca miejsca pracy, tylko kolejny obiekt handlowy. To nie jest zakład produkcyjny, gdyby takie powstawały, to wtedy nie przeszkadzałaby nam żadna „Galeria”.

 

- Chodzi przecież też o to, by zagospodarować zdewastowaną na dzień dzisiejszy część miasta.

 

- Ale dlaczego w formie nowego supermarketu. Jesteśmy w górnej granicy nasycenia handlem, zarówno trym hurtowym jak i detalicznym. Badania były robione i są dostępne nawet na stronie internetowej urzędu. My cały czas pytamy gdzie ten przemysł, który kiedyś istniał w Tomaszowie. Jesteśmy miastem przemysłowym. Poza tym bardzo wyraźnie u nas widać, że sprawdzają się dane ze statystyk, które mówią, że jedno miejsce pracy w dużym obiekcie handlowym likwiduje do 8 miejsc w handlu tradycyjnym.

 

- Ale galeria to nie supermarket. To ciąg markowych sklepów, restauracji i kino.

 

- Tyle, że nikt nie potrafi tego zagwarantować. Na przykład Zenon Łaski, z którym rozmawialiśmy też nam to potwierdził. Ładnie to wszystko na papierze wygląda. Kaufland to też miało być centrum „wystawienniczo – handlowe”, co jest wszyscy widzą. W tym przypadku również nie ma gwarancji, że inwestor nie postawi wyłącznie supermarketu typu Real. Właściciel terenu zbuduje co będzie chciał. Nikt nie wie więc, czy to piękne osiedle domów mieszkalnych prezentowane przez władze miasta powstanie.

 

- Przecież ten inwestor budował już inne, podobne obiekty w Polsce. Z tego co wiem jest dosyć wiarygodny.

 

- Z tego, co nam wiadomo, to inwestor, który opracował te piękne projekty a właściwie komputerowe wizualizacje, wycofał się z inwestycji w Polsce. Tak więc plan, który Rada będzie przyjmować w środę przygotowany został po całkiem innego inwestora. Zwrócić należy również uwagę na praktykę stosowaną w naszym mieście w podobnych przypadkach. Naszym zdaniem to nie są przypadki, że inwestorzy kupują grunty z określonym przeznaczeniem a następnie je przekształcają na inne cele. Powstają tu realne straty związane ze zmianą wartości gruntów. Budzić to może różne podejrzenia. Świadczy o tym również zachowanie deweloperów w naszym mieście, którzy kupują tereny i wiedzą z góry, że zmienione zostanie ich przeznaczenie. Tu jest podobnie. Miasto wydało nawet decyzję o warunkach zabudowy z rażącym naruszeniem prawa. Dopiero Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło ją z urzędu.

 

- To zwyczajna praktyka deweloperów. Kupują tanio, sprzedają drożej. Tereny zalewowe przekształcają na budowlane. Nie ma w tym niczego odkrywczego. Oczywista oczywistość, można powiedzieć cytując klasyka. Dlaczego jednak uważacie, że plan zagospodarowania przestrzennego na tereny Mazovii został przygotowany wadliwie i niezgodnie z prawem?

 

- Dlatego, że w naszym mieście funkcjonuje w obrocie prawnym uchwala 411. Stanowi ona element prawa miejscowego. Wyznacza kierunki i warunki zagospodarowania przestrzennego w naszym mieście. Tą uchwałę przyjęli radni z poprzedniej kadencji. To ona stanowi punkt wyjścia do sporządzenia planu. Tymczasem przygotowany projekt ma się nijak do tego aktu prawnego. To wszystko. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że organ nadzoru, czyli wojewoda uchwałę uchyli. Jeśli tego nie zrobi sami zaskarżamy ją do WSA.


 

Kupcy zarzucają także prezydentowi miasta, że nie przeprowadził publicznej debaty społecznej na temat lokalizacji handlowego. Ich zdaniem w sprawie powinny wypowiedzieć się także organizacje społeczne. Według nich urzędnicy nie dopełnili w ten sposób obowiązku wypływającego wprost z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (74)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ok
ok 30.05.2009, 09:38
to nie jest dziecko to czerwony komisarz mówiłem szkoda dla idioty poświęcić czas na polemikę.czas na pampersa.przez małe '"h" specjalnie napisałem, ale to dla ciebie za trudne,abyś zrozumiał.
brudny handlarz
brudny handlarz 29.05.2009, 15:40
No tak Kiki... Juz wiem z kim mam do czynieia... Biedne zakompleksione dziecko nie ma co robic w domku tatus zalozyl interneik, to wejde sobie na forum poublizac innym... Jestes zwyklym glupim dzieckiem... Na tym koncze moja polemike z toba bo szkoda moich zacnych paluszkow na takiego gnoma jak ty...
kiki
kiki 29.05.2009, 09:36
[email protected]"brudasku " czyżby mamona cię wyobrażni pozbawiła?...bredzisz jak pierwotniak.
No to wsiadaj na osła a staniesz się handlarzem w karawanie.
Po nauki w obce kraje jak wizji we własnym ci nie staje.!!!
kiki
kiki 29.05.2009, 09:26
scort....jacy to kupcy....dla kupca liczy się tylko zysk!!!
Moralności nie posiadają żadnej,ocenę jej pozostawiają nam.
Dla mnie i nie tylko to pachciarze i dziadrachańce.
Hasłem ich jest: Po trupach do bogactwa.!!!
Wpisz sobie kupiec- ilez tam jest prawdy o mentalności,charakterystyce i zbójeckich poczynaniach.
Galeria może to towarzycho tylko ucywilizować.
Szubrawcy....ch cieli by wszystko za ...nic.
Poza mury miasta tę zgniliznę wywalić.!!!
urban
urban 29.05.2009, 09:21
do scorta- wybudujcie sobie Starostwo marmury,pietrowe parkingi,ameryka- będzie czysto i spokojnie a interesanci zdejmijcie gumowce i czapkę przed władzą wszakże ona działa przeciwko tobie ale dla twojego dobra
brudny handlarz
brudny handlarz 29.05.2009, 09:03
Kiki powiedz mi a czym ty sie w zyciu zajmujesz... Czyzbys byl moze dzieckiem bogatego rodzica... A tak na marginesie jesli ktos nie rozumie problemu i nie widzi ze miasto straci na tym grube miliony to albo jest ignorantem albo zwyczajnie idiota... Porozmawiajmy na argumenty... A moj drogi kiki ja znam firme Parkridge a słowa o ktorych pisalem wczesniej wypowiedzial jej przedstawiciel... to nie jest moj wymysl... Czekam na twoje racjonalne i poparte dowodami argumenty, co galeria da miastu jakie miasto bedzie mialo z tego pozytek... obiecuje ci(celowo z malej litery) ze na kady twoj argument za odpowiem 3 przeciw...
scort
scort 29.05.2009, 08:20
juz to raz tutaj napisalem i powtorze - nie ulozymy sami kostki miedzy pawilonami bo szkoda nam na to kasy wolimy polozyc marmury przed domami a wy interesanci wchodzac na rynek zakladajcie gumowce - to jest tok myslenia tych wszystkich handlujacych na rynku
wszystko do sie a od siebie nic
niech wybuduja to centrum - moze bedzie to jedno z niewielu miejsc w tomaszowie gdzie bedzie czysto i spokojnie bedzie mozna posiedziec na laweczce czy pod parasolem

a i jeszcze jedno - w samym centrum napewno nie bedzie miejsc na kupcow z tomaszowa bo oni przeciez nie wyloza jakiejs firmie kasy za dierzawe

wiec jeszcze raz - kupcy - powiedzcie co zrobiliscie na placu narutowicza zeby nam waszym klientom lepiej robilo sie tam zakupy?
kiki
kiki 29.05.2009, 07:20
[email protected] nie mowiłam i pisałam,że to dziadrachaniec.
Nie ma odwagi i arumentów by polemizować!!!
Inwektywy najłatwiej rzucać!!!
Z kupca zrobił się już handlowcem...ha ha ...a to zwykły zakapiór toporny.
handlarz (celowo z małej litery)
I takie dziadrachańce upominają się o wpływy w Stowarzyszeniu Kupców Polskich,nie mając pojęcia o HANDLU.
Do Afryki takiego na bazarek wysłać bowiem przyzwyczajenia Rynku w Tomaszowie przypisane są mu dozgonnie.
Ćwaniaczek..melion era tnie a nie pojmuje,że podatki płcić musi bowiem służby miejskie sprzątnąć musi syf jego jaki po sobie pozostawia.
Na miano handlarza czy straganiarza takie indywidium nie zasługuje.
Jemu się rąbie nauka zawodu z wykształceniem.
W Gaerii ostra selekcja takie odrzuty odrzuci na peryferie miasta,kupiectwa i handlu.!!!
Pasożyt,melionowy pasożyt.
Takich to Izba Skarbowa "prostować" powinna.
Połowa radnych kręci jak może, to i płotki dokazuja.!!!
ok
ok 29.05.2009, 00:03
mam propozycje do uczestników portalu,żeby tego idioty pod pseudo kiki lekceważyć inie polemizować.a co dotyczy sesji to ci jak ich zwiesz brudasy,to młodzi wykształceni ludzie,którzy cięzko pracują, średnia wieku trzydzieści parę lat, a nazywają się handlowcy te miliony które płacą na darmozjadów w urzędach i na ciebie SEKRETARZU ŻYDOKOMUNY zmien dziadziowi pampersa.
kiki
kiki 28.05.2009, 23:12
brudny wpisz sobie parkridge poczytaj trochę...a póżniej możemy popisać trochę....
kiki
kiki 28.05.2009, 22:21
Brudny...to nie moja galeria....wszystkich użytkowników będzie.
Firma,która ją budować będzie jest uznaną firmą w przekształcaniu rumowisk w okazałe centra kulturowo-handlowe i rozrywki.
Po ukończeniu obiektu jako deweloper odsprzedaje do użytkowania obiekty chcącym w nich prowadzić działalność lub je wydzierżawia....i to wszzystko.
Poczytaj no trochę "brudasku" na ten temat a staniesz się "jaśniejszy" i milszy dla otoczenia i klijenteli. Powodzenia w zdobyciu kasiory na przyszłe lokum w Galerii.
brudny handlarz
brudny handlarz 28.05.2009, 22:06
Kiki, wiemy równiez tyle ze ta twoja piekna galeria nie bedzie zarejestrowana w tomaszowie i do kasy miasta nie wplaci nawet zlotoweczki podatku dochodowego. Przedstawiciel firmy ktora to cudo pobuje na pytanie gdzie firma jest zarejestrowana i gdzie placi podatki o ironio odpowiedzial, ze firma zarejestrowana jest w Warszawie i tam powinna placic podatki jednakze nie placi ich wcale bo do tej pory przynasi same straty. To dokladnie powiedzial przedstawiciel tej firmy... To jest dopiero przekret!!!
kiki
kiki 28.05.2009, 19:12
Żołnierka czytam ,czytam ale dziadzio mówi,że to nie tak jak Ty to przdstawiasz.
Najlepiej niech coś na ten temat napisze expert od Prawa Miejscowego.
Prawo bowiem ulega ciąłgłej modyfikacji i nie wszystko na ten temat wiemy.
Żołnierka
Żołnierka 28.05.2009, 18:38
Kiki, a uczyli Cię czytania ze zrozumieniem? No ile można wyciągnąć pieniędzy skoro jest (tu cytat dla Ciebie) "5 lat zwolnienia z podatkow gruntowych i od nieruchomosci"
kiki
kiki 28.05.2009, 17:22
[email protected] prawdziwy dziadrachaniec się trafił.!!!
Dobroczyńca...?... Tępak !!!
A wiesz ile miasto może wycisnąć kasiory z Galerii...Przerośnie Cię wyobrażnia "brudasie".
brudny handlarz
brudny handlarz 28.05.2009, 17:06
troszke faktów:
Brudni handlarze z rynku = 2mln zł rocznie do Urzędu Miasta z opłat i rezrwacji
Piękna Galeria Hanldlowa z obcym kapitalem = 5 lat zwolnienia z podatkow gruntowych i od nieruchomosci
No pieknie miasto bedzie sie dalej rozwijac tylko skad na ten rozwoj wezmie pieniazki...
zainteresowana
zainteresowana 28.05.2009, 14:54
gdzie jest jakis dokument opisujacy załozenia rewitalizacji, przeprowadzone badania, konsultacje spoleczne??? szukalam informacji w strategii rozwoju i strategii rozwiązywania problemów spolecznych. jakies elemnety ,które do rewitalizacji moznaby było zaliczyć znalazłam, ale nic konkretnego...
klient
klient 28.05.2009, 07:20
Czym wieksza konkurencja tym lepiej dla klienta.Nie wolno o tym zapominac.A i lepsze kino chetnie odwiedze.Nie bede musial robic wycieczek do Janek.
czysciciel
czysciciel 27.05.2009, 23:46
wy jestescie pojeba...jak carrefour powstawal to nie bo sklepy splajtuja jak kaufland to nie bo sklepy splajtuja jak lidl to nie bo sklepy splajtuja mozki wam sie lasuja zaden sklep nie padl przez tamte a wy sracie ze strachu ze wam obroty spadna o 300zl przy tysiacach jakie zarabiacie teraz nie mowie o sklepikach spozywczych zeby mi sie tu jakis babol nie odezwal.ludzie nie robcie wiekszej wiochy z miasta tu na stare lata sami starcy zostana.jak galeria nie powstanie to niech was h...strzeliwy to byscie pewnie jeszcze chcieli na placu kosciuszki handlowac jak zaczasow kiedy rosjanie tam stali.boze ratuj.przeciez ci co kupuja na rynku i tak beda tam kupowac bo bedzie taniej a bogaci na rynku nie laza tylko po lodziach jezdza i po ptakach wiec niech sobie tu kupuja a przy tym wizerunek miasta bedzie inny ja np kupuje ubrania na rynku i tam bede kupowal bo mam sprawdzone stoiska i tyle. zaraz pewnie jakis cep mnie skrytykuje.
Żołnierka
Żołnierka 27.05.2009, 18:36
Kiki, skarbie,a co mam piernik do wiatraka? Mówiłam o tym, że naiwny jest ten, kto uważa, że jakość handlu w takim handlowym kolosie jest lepsza. W ogóle złoty towar za darmola. Rzuci się Polakom trochę więcej rodzajów kiełbasy i już są zadowoleni, nic więcej im nie trzeba. A że się frajerzą od kilkunastu lat głosując w "wyborach" to już inna sprawa....

Pozostałe