Szklarnie poliwęglanowe do uprawy roślin

 • 22.12.2017, 17:36
Szklarnie poliwęglanowe do uprawy roślin
Miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej i coraz chętniej sięgają po sprawdzone rozwiązania, dlatego szklarnie wykonane z poliwęglanu cieszą się dużą popularnością. Takie konstrukcje niosą za sobą wiele zalet i co ważne, są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne

Czy warto budować szklarnię z poliwęglanu?


Szklarnie poliwęglanowe stanowią idealną alternatywę dla typowych konstrukcji wykonanych ze szkła. Niestety zakup takiej szklarni bądź samodzielna budowa nie jest tania, jednak będzie to inwestycja na długie lata.

 

Zalety szklarni poliwęglanowych


Takie szklarnie coraz częściej goszczą w ogrodach ze względu na:

 •   lekką konstrukcję,
 •   doskonałą odporność na czynniki atmosferyczne,
 •   doskonałe własnościowi termoizolacyjne. Szklarnie poliwęglanowe przepuszczają promienie słoneczne,
 •   płyty są bardzo łatwe w obróbce, można je przycinać,
 •   gotowe szklarnie są łatwo dostępne, a ich montaż prosty.

 

Jak zbudować szklarnię poliwęglanową?

 

Złożenie szklarni nie będzie problematyczne, gdyż można kupić ją w różnych rozmiarach,. Warto jednak zastanowić się, czy ma stanąć na murowanym fundamencie, czy takie rozwiązanie nie jest potrzebne. Oczywiście fundament nie jest wymogiem, jednak warto go wykonać, jeśli szklarnia ma służyć dłuższy czas w jednym miejscu. Złożenie jej w całość nie wymaga wiedzy ani doświadczenia, zwłaszcza, iż do każdej szklarni producent dołącza szczegółową instrukcję.


Co można uprawiać w szklarniach poliwęglanowych?


Szklarnie tego typu, tak samo, jak te wykonane z tafli szkła mogą służyć do różnych celów. Idealnie sprawdzą się do uprawy:

 •   warzyw,
 •   kwiatów,
 •   ziół.

 

To, co zostanie posadzone w takiej konstrukcji, zależy już tylko od ogrodnika.


Wady poliwęglanowych konstrukcji


Niestety mimo wielu zalet szklarnia z poliwęglanu posiada też kilka wad, do których można zaliczyć:

 •   konieczność systematycznego czyszczenia, gdyż poliwęglan jest materiałem, który przyciąga kurz i zanieczyszczenia,
 •   powstawanie uszkodzeń w postaci rys, gdyż płyty poliwęglanowe nie posiadają dużej twardości,
 •   stosunkowo wysoką cenę.

 

Oczywiście nie są to wady, które w znaczący sposób wpłyną na uprawę roślin w takiej szklarni, jednak konstrukcja poliwęglanowa wymaga większej pielęgnacji. Faktycznym minusem może być tylko cena, bo za niewielką szklarnię trzeba zapłacić ponad dwa tysiące złotych.


Gdzie kupić szklarnię?


Jeśli zapadła decyzja o zakupie nowoczesnej szklarni do ogrodu, warto wybierać producentów, którzy gwarantują jakość. Obecnie takie szklarnie są ogólnodostępne w marketach ogrodniczych, jednak przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie jaka wielkość będzie odpowiednia.

 

Samodzielna budowa szklarni od podstaw- czy to ma sens?

 

Samodzielne zbudowanie szklarni poliwęglanowej nie jest trudne, jednak koszty będą znacznie większe niż jeśli zakupi się gotową konstrukcję. Najpierw konieczne będzie wykonanie szkieletu, na którym zostaną osadzone płyty, więc wiedza będzie w tym przypadku niezbędna.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@
@ 22.12.2017, 19:46
W przypadku remontu lub odnowienia istniejącej szklarni należy się dobrze zastanowić bo poliwęglan jest trochę droższy od szkła. Biorąc pod uwagę łatwość przycinania i montażu poliwęglan jest lepszy od szkła. Szkło łatwiej się tłucze od wiatru, gałęzi i innych materiałów. Jeżeli jeszcze można by zakupić poliwęglan w odpowiednich rozmiarach (dla naszych potrzeb) i cena by była przystępna (niska) to gra by była warta.

Pozostałe