Koniec sielanki

  • 29.04.2009, 17:14
  • Mariusz Strzępek
Koniec sielanki
Dzisiaj o godzinie 13:30 Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał wyrok zgodnie z którym Powiat Tomaszowski musi zapłacić 1.300.000 złotych plus odsetki oraz pokryć koszty postępowania sądowego w kwocie 80.000 złotych w związku z nieprawidłowościami powstałymi przy finansowaniu ścieżki rowerowej z Tomaszowa do Spały.

Na temat nieprawidłowości pisaliśmy szczegółowo w artykule pt. Rowerowy przekręt.

 

Zdaniem strony powodowej, to niefrasobliwość i niedbalstwo urzędników doprowadziło do wypłacenia ponad miliona złotych osobie nieuprawnionej. Pomimo oczywistych nieprawidłowości Zarząd Powiatu odmówił wypłacenia należności wobec prawowitego wierzyciela.

 

Sprawa trafiła do Sądu. Firma factoringowa Euro-Dept Group sp. z o.o. , która finansowała inwestycję domagała się zasądzenia na jej rzecz wypłaty należności wraz z odsetkami.

 

Na dzisiaj zaplanowano ogłoszenie wyroku w tej sprawie. Jeszcze rano, Starosta Kagankiewicz zapytany o tę sprawę wydawał się być bardzo pewny rozstrzygnięcia na korzyść – Uważam, że wygramy tą sprawę -  mówił portalowi. – Jeśli nie, będziemy się odwoływać.

 

Jak się ostatecznie okazało, ten drugi scenariusz okazał się bardziej bliski prawdy. Potwierdził to, obecny w sądzie Bogdan Kącki, członek Zarządu Powiatu  Tomaszowskiego. -  No cóż, wyrok jest wyrokiem -  mówił w sądzie do dziennikarzy. – Nie jest to wyrok ostateczny, będziemy się od niego odwoływać. W dalszym ciągu utrzymujemy, że postępowanie, działanie starostwa było prawidłowe, co będziemy starali się udowodnić przed sądem wyższej instancji. Powiat Tomaszowski nie czuje się winny. Powiat Tomaszowski rozliczył inwestycję. Otrzymał dotację i sprawę płatności ma również skontrolowaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową.  To tyle ma w tej sprawie do powiedzenia – zakończył.

 

Z opinią Bogdana Kąckiego nie zgadza się Prezes Zarządu Firmy Factoringowej, Paweł Eilmes, zapytany czy on jego firma są zadowoleni z wyroku.

 

- Spodziewaliśmy takiego rozstrzygnięcia, z uwagi na to, że takie są fakty świadczące o tej sprawie. Po pierwsze Starostwo prawidłowo zostało powiadomiono o przelewie wierzytelności i powinno ją przelać bezpośrednio do nas, tymczasem urzędnicy zostali powiadomieni na dzień przed realizacją przelewu przez pana Sztukiewicza mailem, że on wycofuje się z tej cesji. Tylko i wyłącznie na tej podstawie urzędnicy, którzy powinni być profesjonalistami dokonali wypłaty środków na jego rzecz. Oświadczenie powinno być zweryfikowane u nas, tym bardziej, że to nie pan Sztukiewicz, jak słusznie Sąd zauważył, był właścicielem wierzytelności. 

 

Co się dzieje z Firmą Sztukiewicz, z którą zawarliście umowę o factoring?

 

- Z tego co mi wiadomo, to pan Sztukiewicz, niezwłocznie po tym, jak otrzymał pieniądze ze starostwa w kwocie 1 milion 300 tysięcy, po prostu  zniknął. Od tamtego czasu nikt nie miał z nim kontaktu i jest poszukiwany przez policję oraz przez CBA, które prowadzi sprawę nadużycia kompetencji przez pracowników Starostwa.

Jakie argumenty na obronę stanowiska Starostwa pojawiały się w toku procesu.

- Bardzo dziwne, bo nawet próbowało podważyć ważność samej umowy, chociaż była wykonana i była wykonana dobrze, co każdorazowo Powiat potwierdzało każdorazowo przelewem środków i protokołami odbioru. Członek Zarządu Powiatu potwierdził, że wszystko, zarówno procedury przetargowe, jak i wykonie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.

 

Czym mogło skutkować unieważnienie umowy i przetargu na budowę ścieżki Pańskim zdaniem.
 

- Skutki mogły być według mnie dużo dalej idące. Mogła nastąpić konieczność zwrotu dotacji, jaką Powiat na realizację inwestycji otrzymał. Według mnie takie podejście do tematu świadczy o wyjątkowej wręcz ignorancji pracowników Starostwa, bo narażają budżet na daleko większe straty.

 

Co o tym sądzą radni Powiatu Tomaszowskiego? Głos w tej sprawie na Sesji zabrał radny Marcin Witko, w ostrych słowach skrytykował działania Zarządu i niekompetencje pracowników Starostwa. Jego zdaniem, jeszcze większej pikanterii sprawie dodaje przyznanie przez Starostę wysokich nagród urzędnikom odpowiedzialnym za tą sytuację, w tym członkowi Zarząd Powiatu Bogdanowi Kąckiemu.

 

Sam Kącki twierdzi, że sprawa odpowiedzialności dyscyplinarnej jest w dalszym ciągu sprawą otwartą. Na jej rozstrzygnięcie będzie miał wpływ ostateczny wyrok w tej sprawie. 

 

Czytaj również o Wrzeniu w Powiecie
 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

prosimy
prosimy 04.05.2009, 12:38
Czy portal może rzetlenie zająć się tą sprawą? Przyda się wszystkim dokładny i wnikliwy artykuł, co i jak z tą ścieżką sie działo. Ale dokładnie i obiektywnie. W tym z przetargiem i tym skad sie ten caly biznesmen wzial...
hh
hh 03.05.2009, 17:32
oni = nikt
Tomaszowiak
Tomaszowiak 03.05.2009, 07:46
Kacapskich buszmaków? Hmm! Znowu proszę o przetłumaczenie na polski tego kikowego bełkotu.
kiki
kiki 02.05.2009, 22:38
[email protected]ącki...zawsze w kacie stał.
Kagan...krwiożercza bestia kacapskich buszmaków.!!!
morris
morris 02.05.2009, 21:41
Chciałbym zapytać szanownych forumowiczów o zasadniczą sprawę - kim są Kagankiewicz i Kącki. Co robili, co spieprzyli, czy mają kwalifikacje i doświadczenia do pracy w samorządzie?
?????
????? 02.05.2009, 21:02
Panie starosto powinien pan postawic butelke redakcji za "pilnowanie"panski ch intersow.
Edek
Edek 02.05.2009, 20:56
Podoba mi sie ,ze ta stronka jest tak jednoznacznie PO.
?????????????
????????????? 02.05.2009, 20:15
Pozdrawiam z okazji dlugiego wikendu.Czy to tez cenzura zablokuje?????
cogito
cogito 02.05.2009, 09:19
@ u.e
Popieram wpisy. Pozdrawiam, kiki też.
u.e
u.e 02.05.2009, 07:30
Scort tak obrażaj Pana Starostę a Ty nic ! Do dzieła.Napisz coś o genialności tego wybrańca ludu.Napisz że 1,5 balona które trzeba zapłacić(plus koszty i odsetki)z publicznych pieniędzy to mały pikuś i dowód genialnych decyzji starosty.Dalejże Scort rusz rozumem!!
????
???? 02.05.2009, 00:10
@37 - czy to ten sam Wilmański, który rządził miastem razem z Kuklińskim?
LUDEK
LUDEK 01.05.2009, 21:13
PANIE STAROSTO -DAŁ SIĘ PAN WROBIĆ KOALICJANTOM.KLEPIĄC PO PLECACH POKAZUJĄ PANU DRZWI - NIESTETY O TO IM CHODZIŁO. WYPORTKOWALI PANA JAK ZŁOTO.JUŻ BARAŃSKI ZAPUSZCZA KIKRA NA GABINECIK - SZKODA, LEPIEJ BYŁOBY GDYBY BYŁO DOBŻE
bezrobotny
bezrobotny 01.05.2009, 21:09
ha - skarbnik do zwolnienia,pan Wilmański i wielu innych aut.
kiki
kiki 01.05.2009, 19:56
@FELIKS...z zazdrości to może pęknąć Ci penis....
KCh
KCh 01.05.2009, 13:19
@31 a To Policja w Polsce podlega pod samorząd!!??;o

Ciekawe @konon kiedy będziemy wybierać Szeryfa;p
kiki
kiki 01.05.2009, 08:22
I to jest własnie Dziadostwo Powiatowe w Tomaszowie.
Tablice niech sobie buraki zmienią.!!!
sc-tort
sc-tort 01.05.2009, 07:26
a ja wam mowie, ze to wszystko wina ukladu tomaszowsko-brzezińskiego. przeciez potrzebowali wkladu na rozruch interesu. ale teraz to juz z gorki
oszukano mnie
oszukano mnie 30.04.2009, 22:53
Oddajcie ludziom "półtora balona". Przecież to ich (nasze) pieniądze !!! To skandal, że starosta izarząd powiatu sa jeszcze na swoich stołkach po takim wyroku sądu. No oczywiście graja na zwłokę -czyli 2 instancja w sądzie przeciągnąć do wyborów. Byle jeszcze troszkę wytrwac na synekurach. A GDZIE SROGA KARA !!!!!
Konon
Konon 30.04.2009, 22:13
I nie będzie niczego. Szpitala nie będzie. I policji nie będzie. I niczego nie będzie.
FELIKS
FELIKS 30.04.2009, 21:57
W którym obecnie szpitalu jest wszystko, jeszcze gorzej funkcjonują karetki w innych szpitalach gdzie dawno powinien wejść prokurator i cisza.Czy komuś z Państwa zależy na wprowadzeniu zamieszania,czy ludzka zazdrość.

Pozostałe