Powiat na tak, minister na nie?

  • 17.04.2009, 13:15
  • Paweł Bogaczewicz
Powiat na tak, minister na nie?
Nie tak dawno temu Tomaszów odwiedził wiceminister oświaty Zbigniew Włodkowski. Spotkał się z nauczycielami i dyrektorami tomaszowskich szkół ponadgminazjalnych aby opowiedzieć im o przyszłej reformie oświaty i nie tylko. Mówił też, że wie o likwidacji „budowlanki” – To bardzo trudne zlikwidować szkołę, wierzcie mi państwo. Sam kiedyś jako starosta musiałem to zrobić – tłumaczył.

Włodkowski był Starostą Powiatu piskiego i to na jego terenie był też likwidatorem. Minister starał się usprawiedliwiać działania naszego starosty poprzez, być może dobre argumentowanie.

- Proszę państwa nie należy się obawiać likwidacji. Ona ma zwykle służyć czemuś dobremu. Skoro Starosta podjął taką decyzję to na pewno jest bardzo dobra. Zwykle zainteresowani podnoszą głosy, że dzieci nie będą miały gdzie się uczyć, a nauczyciele pracować. To nie jest prawda. Starosta zapewne ma plan przeniesienia uczniów i nauczycieli w odpowiednie miejsca. Nikt nie ucierpi – twierdził stanowczo Włodkowski.

Wczoraj napisaliśmy, że „budowlanka” postanowieniem łódzkiego Kuratorium Oświaty nie zostanie zlikwidowana. Przytoczyliśmy argumenty z opinii wydanej przez kuratora (więcej tutaj). Można się z niej dowiedzieć, że szkoły, które miałyby przyjąć byłych uczniów „budowlanki” nie są na to gotowe. Świadczy o tym głównie zły stan techniczny budynków, jakość warunków w jakich miałyby być prowadzone zajęcia (hałas), brak stołówek oraz internatu.

Czyżby Starosta Piotr Kagankiewicz oraz radni jednak podjęli złą decyzję? Wszystko na to wskazuje.

W tym miejscu należy wrócić do spotkania z ministrem Zbigniewem Włodkowskim a także do wywiadu przeprowadzonego przez portal z naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Katarzyną Banaszczak.

Okazuje się bowiem, że minister w trakcie swojego wystąpienia przedstawił zupełnie inny przyszłościowy obraz szkolnictwa zawodowego, niż pani naczelnik we wspomnianym wcześniej wywiadzie.

Na pytanie „Dlaczego właśnie ta szkoła ma zostać zlikwidowana?” pani naczelnik odpowiedziała, że przemawiają za tym aspekty demograficzne, a więc duży spadek liczby dzieci chętnych do nauki w szkole.
 
Minister podkreślał z kolei, że obecnie brakuje nam fachowców w poszczególnych zawodach. Mówił również, że teraz dzieci i młodzieży jest mało, lecz w przyszłości będzie ich na pewno więcej.

 - O szkolnictwie zawodowym należy myśleć w perspektywie kilkuletniej. Nie wolno skupiać się wyłącznie na stanie teraźniejszym – pouczał minister.

Nasuwa się więc oczywiste pytanie i co za tym idzie, wniosek. Po co likwidować szkołę, która za kilka lat będzie kształcić wielu przyszłych fachowców w dziedzinach najbardziej potrzebnych polskiej gospodarce?

Jeżeli szkoła zostanie zlikwidowana - fachowców nie będzie. Pojawia się tutaj poważny czynnik ekonomiczny, lecz zarówno wiceminister oświaty Zbigniew Włodkowski jak i naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Katarzyna Banaszczak uważają, że ekonomia nie może mieć wpływu na decyzję w tak poważnej sprawie, jaką jest likwidowanie szkoły.
 
Pojawia się tutaj wyraźna sprzeczność, której nie potrafimy wytłumaczyć.

 

Polecamy także

 

Negatywna opinia  

 

Budowlanka na odstrzał;

 

Sesja likwidacyjna;

 

Uczniowie drugiej kategorii;

 

Nieobecny usprawiedliwiony;

 

Nie fryzjerzy a kucharze

Paweł Bogaczewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

?
? 20.04.2009, 18:40
Pani Kasia powinna zacząc jesc i przestac tak do siebie brac ten ogrom spraw, nerwy z kazdym kilogramem odbieraja Pani kobiecosc... ;-( a przeciez fajna z Pani babka
tiko
tiko 20.04.2009, 11:01
Starostę zgubi ta koalicja SLD-owsko,Forumowsko,PSL-owa. Ma koalicję nie będzie miał elektoratu.Poprostu coś za coś.Wybór należy do niego.Ludzie nie chcą już ani PSL ani Forum ani SLD
fryc
fryc 20.04.2009, 10:58
Pani K.Banaszczak dobra byłaby na przedszkolankę w tej swojej Lubochni
ludek
ludek 20.04.2009, 10:57
z Pani Banaszczak Fachman jak ze mnie Zenon Łaski
kiki
kiki 17.04.2009, 20:37
Ale blagierzy...qrde spytajcie Kaganka,Łaskiego i jeszcze paru innych miglanców,oni odpowiedzą.
Ale czy zechcą....oto jest pytanie.!!!
?
? 17.04.2009, 14:14
nie wiemy
cici
cici 17.04.2009, 13:27
No cóż, pani naczelnik zawsze była pełna sprzeczności. Za stołek gra tak jak jej nakazują (wiemy kto).

Pozostałe