Negatywna opinia

  • 16.04.2009, 10:37
  • Mariusz Strzępek
Negatywna opinia
Łódzkie Kuratorium Oświaty wydało postanowienie zawierające negatywną opinię w sprawie likwidacji tomaszowskiej Budowlanki. Organ nadzoru uwzględnił większość zarzutów podnoszonych m.in. przez radę rodziców szkoły. Czy to oznacza, że szkoła przetrwa? Pokażą to najbliższe dni. Zarząd Powiatu ma 7 dni na złożenie zażalenia.

 „Konstatując, deficyt występujący w wydatkach powiatu przeznaczonych na cele oświaty nie może być czynnikiem determinującym konieczność likwidacji szkół wchodzących w skład ZPSZiO w Tomaszowie Mazowieckim, zwłaszcza w kontekście realnego pogorszenia jakości usług edukacyjnych i dostępu do edukacji na terenie powiatu” – czytamy w podsumowaniu uzasadnienia opinii.


Można powiedzieć, że łódzkie Kuratorium nie zostawiło „suchej nitki” na lansowanej przez Zarząd Powiatu koncepcji likwidacji szkoły. Opinia powstała w wyniku przeprowadzonego przeglądu tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz  przedstawicielami społeczności szkolnej likwidowanej „Budowlanki”.

 

Kuratorium uznało stan bazy dydaktycznej szkoły za dobry. Tym samym upadł ostatecznie argument o konieczności przeprowadzenia kosztownych remontów. Zdaniem organu nadzoru w dużo gorszym stanie technicznym są szkoły, do których zaplanowano przeniesienie uczniów.

 

W (Mechanik) uczy się 870 uczniów w 31 klasach. Na sale dydaktyczne zaadaptowano pochodzący z 1911 roku budynek powarsztatowy. Halę warsztatową podzielono za pomocą ścianek gipsowo – kartonowych. Zdaniem Kuratorium wpływa to negatywnie na „jakość warunków, w których realizowany jest proces dydaktyczny (hałas)”. Ponadto w szkole brakuje internatu oraz stołówki.

 

Dużo gorzej jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 (Samochodówka). Budynek dydaktyczny (zgodnie z zapisami w książce obiektu budowlanego) od 1 marca nie powinien być użytkowany. Z ekspertyz budowlanych wynika, że budynki wchodzące w skład Zespołu wymagają dalszych remontów.

 

Kurator wskazuje również, że pracownie w ZSP 1 oraz ZSP 3 nie są przystosowane do nauczania zawodów budowlanych oraz związanych z ochroną środowiska.

 

Mimo dobrego stanu technicznego budynku ZSP 6 (Włókiennik) wadą jest tutaj brak stołówki, hali sportowej czy internatu.

 

Likwidacja bazy noclegowej, to również jeden z argumentów przemawiających przeciwko likwidacji szkoły. Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to młodzież pochodząca z okolicznych gmin. Często codzienny dojazd na zajęcia szkolne jest praktycznie niemożliwy.

 

W przypadku braku na terenie Powiatu Tomaszowskiego innej placówki zapewniającej uczniom opiekę i wychowanie poza miejscem stałego zamieszkania, likwidacja tak znacznej bazy noclegowej, będzie skutkować brakiem około 60 miejsc noclegowych dla uczniów pochodzących spoza Tomaszowa Mazowieckiego – uważa Kuratorium.

 

Argumentem przemawiającym z likwidacją nie są również tabele zawierające dane demograficzne, jakie Starostwo przesłało Kuratorowi Oświaty, ponieważ „nie przekładają się w żaden bezpośredni sposób na wybór tej konkretnej szkoły, jako planowanej do likwidacji”.

 

Zarząd Powiatu zapowiada, że na opinię Kuratorium złoży zażalenie do Ministra Edukacji. 

 

Polecamy także

 

Budowlanka na odstrzał;

 

Sesja likwidacyjna;

 

Uczniowie drugiej kategorii;

 

Nieobecny usprawiedliwiony;

 

Nie fryzjerzy a kucharze

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agata
Agata 24.04.2009, 08:40
Kuratorium stanelo na wysokosci zadania.Nie wazne czyja to personalna zasluga,wazne ze ktos wreszcie wykazal sie rozsadkiem i nie kierowal sie wylacznie personalnymi interesami tzw"dzialaczy" srodowiska nauczycielskiego.
MILCZEK
MILCZEK 21.04.2009, 10:38
Jesli to zasluga p Harasnej to szczerze gratuluje jej obiektywizmu.Chociaz czasami slyszalem inne opinie.Brawa dla kuratorium!
tadek
tadek 20.04.2009, 14:10
w kuratorium Pani Haraśna resztę domyślajcie się sami
u.e
u.e 20.04.2009, 11:40
Ad.56 Myślę że scenariusz Kena przypadkowo lub
ma on na ten temat wiedzę jest bardzo,bardzo prawdopodobny.Oczywiście miesza w tym "Grupa trzymająca władzę"
pol
pol 20.04.2009, 08:21
takie szkoły jak ich nauczyciele.Jak mamy taką kadrę jak Pan Węgliński i jego niedoumiana dziwna córka w liceum na Nadrzecznej to koniecznie muszą działać tak by nie utonąć.Takich warchołów już dawno nie ma.
ken
ken 20.04.2009, 00:29
A może chodzi o to: zamykamy budowlanke, sprzedajemy 3/4 przyległego terenu (ładne działeczki) wiadomo komu, za cześć kasy remontujemy budynki szkoły. Potem powołujemy jakąś fundację która bedzie prowadzić działanoć oświatową. Ta fundacja dzierżawi wyremontowane budynki na preferencyjnych warunkach (no, trochę znajomości się ma jeszcze). I tak oto za pare lat cel edukacyjny placowki sie zachowa, troche kasy wpadnie a i przyszłość dla polityko-nauczycieli oraz ich żon i kolesiostwa zapewniony. Niech każdy sobie w duchu odpowie czy ten scenariusz jest możliwy i kto go może chciec ewentualnie realizować.
milczek
milczek 19.04.2009, 09:51
DZIS NIEDZIELA.Czas uaktywnienia "rozumu"pana starosty hi hi
Były uczeń Budowl.
Były uczeń Budowl. 19.04.2009, 00:33
@52 i 53 - przestań się ośmieszać tymi błędami w "wymowie" bo nici będą rzeczywiście z naboru do Budowlanki nawet jak nie zostanie zlikwidowana.
:)
:) 18.04.2009, 21:03
w Budowlance mozna zdobyc jakis zawod a nie w IVLO co macie po liceum nic a po zaw macie zawód;)
:)
:) 18.04.2009, 21:02
zostawcje BUDOWLANKE a zajmijcie sie Samochodówka i IVLO a nie Budowlanka jest bardzo fajna i jest super atmosfera i nauczyciele we wszystkim pomogom z każdym problemem;)Zapraszam do odwiedzenia naszej szkoły wszystkich uczniów
anty-komuszek
anty-komuszek 18.04.2009, 15:50
Szczególnie OK zachował się niejaki Wodziński radny z SLD.Oj komuszki coś jak zwykle kombinujecie.
miluch
miluch 18.04.2009, 15:38
Martwi mnie,ze jeszcze gorzej jest UM.Wyglada na to ,ze jedynym celem pana Zagozdona jest utrzymanie za wszelka cene stolka.Nawet takie iluzoryczne projekty jak laczenie "sciekow" z "wodociagami" byly wymyslone nie dla uzyskania kasy z Unii jak sie klamalo.A jesli fuzja nie dla pieniedzy?to dla czego??????Czyzby milosc p Zagozdona z p.Baranskim byla az tak perspektywiczna???
Fuzja ta napewno nie wplynela pozytywnie na prace spolek.Ale biura maja godne pozazdroszczenia.
medrzec
medrzec 18.04.2009, 15:23
Pan Starosta zapomnial ze lepiej grac grupowo.Powinien wyciagnac wnioski czym taki brak pokory skonczyl sie dla SLD.Chce wierzyc ze chce dobrze a potrafi tylko likwidowac/niestety/.P.s Grupowo nie znaczy tylko z kolegami z biznesu hi hi.Pieniadze sa ok!!Ale wyborcy go rozlicza i komu wtedy bedzie potrzebny??????
lala
lala 18.04.2009, 14:26
Popieram cię AS
AS
AS 18.04.2009, 13:40
Za rażące błedy jakie popełniło Starostwo przy próbie likwidacji Budowlanki powinni odpowiedzieć LIKWIDATORZY.Uczniowie tej szkoły nie zasłużyli sobie na taką ignorancję.Ale co tam - dzieci (ZPSZiO)
można traktować instrumentalnie,władza (Starostwo)z uporem maniaka od 2-ch lat majstrowała przy BUDOWLANCE i wymajstrowała.Jednak decyzja Kuratorum, mam nadzieję przerwała ten CYRK.
Bo CYRK ma być tylko w CYRKU i Wy (STAROSTWO) o tym powinniście wiedzieć.WSZĘDZIE GDZIE INDZIEJ POWINNO BYĆ NORMALNIE.To dla organu prowadzącego szkołę totalna kompromitacja i porażka.Brak słów....
kiki
kiki 18.04.2009, 13:32
Uuuu...ha ha ha...a od kiedy to po żydokomuchach mutanty z SLD mieli kiedyś jakąkolwiek klasę....???
________________ _________________

Kto wie niech coś napisze.
...)
...) 18.04.2009, 10:54
Mimo wszystko MY z SLD zachowaliśmy się OK
lala
lala 18.04.2009, 10:09
Panie Bla Bla nabór do szkoły juz jest bo właśnie mój syn składa papiery a niestety niekażdego jest stać aby wydawał na korki w liceum ok 3000tys zł(jest to prawda bo mam znajomych których dzieci tyle placą rocznie)i dziekuje miluch że ktoś mysli tak jak ja,masz buziaka.A wracając do tematu przecież w starostwie wiecej pseudo nauczycieli i chcąc zamknąć budowlanke nabijają kiese sobie lub kolegom,władze starostwa złózcie dymisję bo ny was nie chcemy!!!!!!!!!
czytelnik
czytelnik 17.04.2009, 22:30
trafnie to ująłeś wnikliwy obserwatorze! gdyby nie ten portal, to bylibyśmy karmieni tymi bzdetami tomaszowskiego brukowca!
KCh
KCh 17.04.2009, 21:08
O co tu wam tak naprawdę chodzi!!??

Widźę że od dłuższego czasu w powiecie wielka wrzawa nad tematem opusztoszałej szkoły,a nie widzi się głównego problemu!!!

A mnianowicie chodzi o PINIĄDZE!!!
i to nie w tym kontekście że uczeń np. II LO kosztuje mniej niż uczeń budowlanki.

A przedewszystkim fakt... że nie ma wprowadzonego BONU EDAKUCJNEGO!!!

...ale to tamat rzeka (warto by go było kiedyś na potrtalu poruszyć).

Pozostałe