Jakim prostownikiem naładujesz padnięty akumulator?

  • 19.12.2017, 22:15
Jakim prostownikiem naładujesz padnięty akumulator?
Prostownik samochodowy jest niezbędny każdemu kierowcy. Gdy będziecie go posiadać, to ominie was dzwonienie po lawetę albo po znajomego, który zajmie się odholowywaniem waszego samochodu, gdy akumulator się w nim rozładuje. Firmy produkujące prostowniki samochodowe tworzą coraz bardziej nowoczesne urządzenia. Z tego powodu warto jest wiedzieć, czym się wyróżniają. Sprawdźcie nasze porady oraz najlepsze modele prostowników.

Jakie są rodzaje prostowników samochodowych?

 

Aby kupić odpowiedni prostownik do swojego samochodu, trzeba wiedzieć, jakich prostowników w ogóle nie wolno wybierać. W tej chwili w sklepach występują następujące rodzaje prostowników samochodowych: prostowniki transformatorowe, prostowniki impulsowe,  prostowniki mikroprocesorowe oraz    prostowniki trakcyjne.

 

Czym charakteryzują się prostowniki transformatorowe?

 

Są to najprostsze urządzenia i jak sama nazwa wskazuje, ten typ prostowników do samochodu ma transformator, który pozwala na ładowanie akumulatora. Ze względu na to, że prostowniki z transformatorem nie posiadają żadnych elektronicznych unowocześnień, są to najtańsze dostępne na rynku prostowniki. Koszt samochodowego prostownika transformatorowego to tylko kilkadziesiąt złotych.

 

Co wyróżnia prostowniki impulsowe?

 

Zdecydowanie bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami są prostowniki impulsowe. Charakteryzują się one dużą częstotliwością dostarczania prądu (1 kHz). W dodatku są niewielkie, lekkie oraz szybko naładują każdy akumulator. Koszt takiego prostownika zaczyna się od 100 złotych.

 

Prostowniki z mikroprocesorem

 

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup prostownika, który posiada mikroprocesor. Wiąże się to z licznymi udogodnieniami. Przede wszystkim funkcjonowanie samochodowych prostowników mikroprocesorowych zaczyna się od diagnostyki akumulatora. Dzięki temu można oszacować poziom jego rozładowania. Co więcej prostowniki z mikroprocesorem regulują cały przebieg ładowania akumulatora. Dostosowują odpowiedni poziom napięcia. Prostowniki mikroprocesorowe mogą zakończyć swoją pracę w chwili, gdy akumulator się w pełni naładuje. Te prostowniki nie zawsze kosztują więcej, niż te z transformatorem.

 

Prostowniki trakcyjne

 

Teraz przyszedł czas na to, aby wspomnieć o prostownikach trakcyjnych. Ten typ prostownika samochodowego do akumulatora nie jest bardzo popularny, bo wykorzystuje się go przede wszystkim w przypadku samochodów z silnikiem elektrycznym albo dużych pojazdów, które potrzebują bardzo dużych ilości prądu. Co więcej, prostowniki trakcyjne zazwyczaj są duże, mało poręczne i przede wszystkim bardzo drogie.

 

Prostowniki polecane

 

Prostowniki samochodowe Telwin to najlepszy wybór wśród wymienionych wcześniej prostowników. Na przykład model ALPINE 30 BOOST 12-24V 30A jest przeznaczony do ładowania 12 i 24 woltowych akumulatorów kwasowych. Posiada zasilanie jednofazowe oraz zabezpieczenie przeciw zwarciu biegunów i odwrotnej biegunowości. Naładuje nie tylko akumulator w samochodzie osobowym, ale również w samochodzie ciężarowym oraz w maszynach budowlanych. W zestawie znajdują się: zaciski, bezpiecznik, instrukcja w języku polskim, karta gwarancyjna, dowód zakupu oraz oczywiście wymieniony wcześniej prostownik.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe