Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:22
Reklama
Reklama

Uczniowie drugiej kategorii

Co myśli i co ma do powiedzenia młodzież likwidowanej budowlanki? Czy w Tomaszowie będziemy mieli do czynienia z uczniami "drugiej kategorii"? Czy nadzieja umiera ostatnia?

 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radni podjęli decyzje, że przystąpią do likwidacji Waszej szkoły. Czy zgadzacie się z decyzją Rady?

 

Nie! Ta szkoła to połowa naszego życia. Uczymy się tutaj zawodów, które są bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach w Polsce i na świecie np. technik budownictwa, specjaliści od ochrony środowiska, lub nawet zawód fryzjer. Ta szkoła jest jedyną taką w okolicy, mało tego posiada internat, którego nie mają szkoły w Skarżysku i Piotrkowie. Wielu z nas jest spoza Tomaszowa. Internat jest tu bardzo potrzebny.

 

Potocznie waszą szkołę nazywa się „budowlanką”, lecz wcale nie ma ona dzisiaj wiele wspólnego z tą nazwą. Nie ma dużo klas o profilu budowlanym.

 

Uczymy się w Zespole Ponadgimnazjalnych Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Tomaszowie Mazowieckim. Zgadza się, obecnie nie ma wielu klas budowlanych, ale tylko dlatego, że w zeszłym roku Starostwo je zlikwidowało.

 

Zlikwidowano jeszcze jakieś inne klasy?

 

Oczywiście. Zabrali nam też klasy o profilach takich jak cukiernik, piekarz czy sprzedawca. Zostały przeniesione do „gastronomika”. Z kolei klasę o profilu technik fryzjerstwa zabrano nam i przekazano do „włókiennika”. Fakt jest taki, że wszyscy myślą, że jesteśmy ciągle „budowlanką”, a to od dawna jest ZPSZiO. Dlaczego zabrano nam te klasy?

 

Pytaliście o to Starostę?

 

Starosta powiedział, że to nie nasza sprawa oraz że nas to nie dotyczy. Sugerowano nam wyraźnie, że to nie my pytamy, lecz nauczyciele i rodzice.

 

Starostwo zapewnia, że po likwidacji ZPSZiO stworzy odpowiednie dla was klasy w innych szkołach, więc chyba nie musicie się martwić?

 

No tak, lecz co wtedy? Taka szkoła będzie liczyła 800 – 900 osób. Klasy będą przepełnione i czego my się w takich grupach nauczymy? Niczego. Nasza nauka wymaga pracy w niedużych grupach. Nie rozumiemy takiego myślenia, żeby przenosić nas gdzie indziej, przecież nasza szkoła jest ogromna! To do nas powinni przenieść np. „włókiennik”. Spokojnie się pomieścimy. Byliśmy również odwiedzić „samochodówkę”. Dyrektor powiedział, że przystosowanie klas do przyjęcia profilu technik budownictwa zajmie około trzech lat. Najlepsze jest to, że nie da się przenieść tam wszystkiego. Niektóre prace wykonane przez uczniów to stałe ekspozycje o dużych rozmiarach i jesteśmy przekonani, że się tam nie znajdą. Na przeniesieniu jedynie stracimy.

 

 

 

Głównym argumentem za likwidacją szkoły jest ten mówiący o zbliżającym się niżu demograficznym. Z roku na rok w Tomaszowie będzie ubywać młodzieży. Czy to nie jest odpowiednie uzasadnienie?

 

To jest uzasadnienie, lecz dotyczy ono wszystkich szkół, a nie wyłącznie naszej. Starostwo dąży do tego by zamknąć jedynie naszą szkołę. Uwzięło się na nas. Nie chce nam pomóc.

 

Dlaczego mówicie, że się uwzięło?

 

Ponieważ z jakiegoś powodu jest im potrzebny ten plac. Budynki są w centrum miasta, to bardzo dogodne położenie. Ktoś na tym skorzysta.

 

Wydaje mi się, że posługujecie się jakimiś insynuacjami. Czemu myślicie, że ktoś ubija prywatny interes? Komu może być potrzebna wasza szkoła?

 

Starostwu. Jak nas tu nie będzie to wtedy go sprzedadzą lub wynajmą, a wszystko to naszym kosztem.

 

 

Takie jest prawo właściciela.

 

Ale my kochamy tą szkołę i nie chcemy jej oddać!

 

To już arguemnt o charakterze emocjonalnym a nie rzeczowym...

 

Zgadza się, ale emocje muszą nam towarzyszyć. Proszę zrozumieć. My uczymy się w szkole, której grozi zamknięcie. Przyszliśmy tutaj by się uczyć choć wiedzieliśmy, że szkole grozi upadek. Od lat nie mamy komfortu psychicznego. Towarzyszy nam jedynie strach. Za rok matura. Nie wiemy, gdzie będziemy zdawać i kto nas do niej przygotuje. Zżyliśmy się z tymi murami i nauczycielami. Nie chcemy stracić tak doskonałej kadry pedagogicznej.

 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu było Was naprawdę sporo. Chcieliście wywrzeć swoją obecnością wpływ na radnych, by zagłosowali przeciwko zlikwidowaniu szkoły?

 

Nie. Chcieliśmy spojrzeć w oczy ludziom, którzy pragną zniszczyć wieloletnią tradycję szkoły do której chodzili nasi rodzice oraz rodzeństwo. Względy ekonomiczne nie są najważniejsze. Najważniejsi są ludzie. Szkoła to nie miejsce, które powinno przynosić dochody. To my po jej skończeniu pracujemy i dzięki fachowi, którego się w niej nauczyliśmy, stajemy się częścią gospodarki.

 

Tym bardziej, że niż nie będzie trwał wiecznie...

 

Niż demograficzny się kiedyś skończy. Już teraz brakuje miejsc w przedszkolach. Po co więc niszczyć coś, co w przyszłości przyniesie dużo korzyści? To bez sensu. Władza lokalna nie myśli perspektywicznie. Minister Edukacji planuje przecież rozszerzenie nauki w szkołach zawodowych.

 

Powiedzcie co waszym zdaniem należałoby zrobić, aby uratować waszą szkołę?

 

Przede wszystkim przywrócić zabrane nam klasy zawodowe oraz pozwolić zrobić nowy nabór. Chcemy też mieć szansę na promocję szkoły. Musimy jednak mieć najpierw pewność, że szkoła będzie funkcjonować przez kolejne cztery lata, ponieważ w tym momencie dzieci boją się brać udziału w rekrutacji.

 

Nie mają pewności, czy gdy zaczną edukację, będą ją mogły skończyć...

Tak.

 

Wspomnieliście o promocji. Może to jest klucz? Zamykają, bo nie podejmowaliście działań promocyjnych.

 

ZPSZiO jest chyba najlepiej promowaną szkołą w mieście. Tylko jest jeden problem. Gdy my coś robimy, to nikogo to nie interesuje. Proszę nam odpowiedzieć. Dlaczego nie obchodzimy mediów? Rok temu zorganizowaliśmy duże „Targi Szkół”. Zaprosiliśmy przedstawicieli mediów i co? Nic się nie ukazało. TVP Łódź przyjechała tylko sfilmować stanowisko zrobione przez Wojsko Polskie... W mieście mamy TIT. Proszę sobie wyobrazić, że za umieszczenie listu w ostatnim numerze, który jest skierowany do Starosty, musieliśmy zapłacić. Dziwi nas to, tym bardziej, że umieszczony został obok artykułu na temat zamknięcia szkoły. Niedawno była organizowana zbiórka paczek świątecznych. Włożyliśmy w tą akcję wiele serca. Zebraliśmy tych paczek najwięcej ze wszystkich tomaszowskich szkół, a prasa nas pominęła. Wymieniła wszystkie placówki oprócz nas. Tak samo wygląda sprawa Studniówek. Ponownie nas pominięto. To jest jakaś farsa. Jeżeli organizujemy inne wydarzenia to zawsze zapraszamy przedstawicieli  władz miasta i powiatu, lecz nigdy nie przychodzą... Boli nas, że widzimy potem zdjęcia z imprez, które robią licea, a na nich prezydenta ściskającego rękę jakiegoś nauczyciela. Czujemy się przez to gorsi, choć wcale nie jesteśmy.

 

Wygląda na to, że będziecie musieli odznaleźć swoje miejsce w innych szkołach. Powiedzcie jak się czujecie wiedząc o tym? To chyba mało komfortowe dla was?

 

To bardzo stresujące. Martwimy się bo mamy bardzo fajnych nauczycieli i nie do końca chcielibyśmy ich zmieniać. Nie wiemy na kogo trafimy w innej szkole. Tutaj mieliśmy przedstawiony tok nauki oraz dostosowany program nauczania. Nie wiadomo, czy w innej szkole to się nie zmieni. W naszej szkole nauczyciele są dla nas autorytetem. Zżyliśmy się z nimi. Stali się naszymi przyjaciółmi. Nie musimy brać dodatkowych korepetycji po lekcjach, ponieważ gdy mamy problem, nauczyciele poświęcają nam nieodpłatnie swój prywatny czas. Z tego co wiemy w innych szkołach jest inaczej. Szczególnie w liceach. Boimy się też nowego środowiska. Może się okazać, że nie zostaniemy zaakceptowani przez uczniów.

 

Chyba nieco demonizujecie, młodzież szybko się asymiluje...

 

Może trochę, lecz poważnie boimy się stać uczniami drugiej kategorii. Nie wierzymy w to, że nie będzie podziałów w nowych szkołach. Będą nas wytykać palcami i mówić: „o to ci z budowlanki”. Nie chcemy tego. Tym bardziej, że słyszeliśmy od kolegów z innych szkół, że wielu uczniów nie chce nas tam.

 

Na bramie przed budynkiem znajduje się napis PROTEST, a do ubrań macie przypiętą zieloną wstążkę. Nie poddajecie się jeszcze?

 

Napis jest symbolem naszej walki. To, że nas odwiedziliście i wysłuchaliście oznacza, że warto walczyć do końca. Zielona wstążka oznacza nadzieję.

 

Wiecie czyją matką podobno jest nadzieja...

Wiemy. Ale mówi się też „nadzieja umiera ostatnia” oraz, że „każdą matkę należy kochać i szanować”. Póki szkoła stoi, będziemy o nią walczyć.

 

 


 

Przedstawiona powyżej rozmowa jest pierwszą z cyklu dotyczącego "Budowlanki". Już jutro radni ze środowiska pedagogicznego wyjaśnią nam dlaczego nie przyszli na sesję Rady Powiatu, by zagłosować za lub przeciw. Zapytamy rownież o opinię przedstawicieli Starostwa, dyrektora Szkoły oraz niektórych tomaszowskich firm.

 

Czytajcie również relację z Sesji:

 

Sesja likwidacyjna

 


Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii

Uczniowie drugiej kategorii


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomala 11.03.2009 08:52
przestancie się spierać o szkoły do której chodzicie bo statystycznie 80 % ludzi i tak nie pracuje w swoim zawodzie wyuczonym . większość z was będzie pracować w budownictwie - tyle że bez przygotowania zawodowego

... 03.03.2009 18:42
A usuwajcie mówiące prawdę, innych idiotów nie kasujecie , albo nie na temat. Każdy wie jaka jest budowlanka , 5 - tka i samochodówka.

... 03.03.2009 16:24
napisałem snobem , bo n00b byś nie wiedział co znaczy. Nadal twierdzisz że budowlanka to jedna z lepszych szkół w Tomaszowie ? 5 możne 10 % uczniów to czysto i schludnie ubrani ludzie z charakterem i kultura osobistą. Reszta to typowe brudasy , jak z 5 - tki. Wszyscy wiedzą o co chodzi. Smrodu w innych szkołach nie chcą i nie chcą również zaniżenia średniej szkoły i frekwencji. I nie jedna osoba na pewno by nie chciałą byście z budową nie mieli nic wspólnego , bo to jak mechanik samochodów z samochodówki. Wjeżdża sprawne auto do konserwacji a wyjeżdża bez połowy części, to samo fryzjerzy czy stolarze...

kiki 03.03.2009 15:43
ubaw...a może by tym zblazowanym snobom niby z "lepszych szkół" tak wapnem po ślepiach?... Szacunku dla szkoły by może nabrali...dla każdej szkoły.!

ubaw 03.03.2009 13:52
No cóż, nie jestem żadnym "snobnym brudasem z budowlanki", cokolwiek znaczy to wyrażenie dla Ciebie.Przestań się człowieku pogrążać,bo jak widzę nie tylko ze składnią i ortografią masz problemy (a masz). Czy słowo snobny w tym wyrażeniu pochodzi od snoba?(koniecznie sprawdź, co znaczy to słowo, zanim ponownie użyjesz go w niewłaściwym kontekście))Jeżeli tak, to przymiotnik powinien brzmieć snobistyczny.A snobistyczny brudas brzmi nieco głupawo, nie sądzisz? Odpuść sobie człowieku, po prostu "kończ waść i wstydu oszczędź"(sobie)

... 03.03.2009 10:14
Ktos mowi ze chodzilem/chodze do mechanika ? Ktos mowi ze mieszkam jeszcze w tym miescie bez przyszlosci ? Moja skladnia i ortografia jest dobra. nie widze nic tam zlego wiec sie odwal. pewnie jestes z budowlanki jeden z tych snobnych brudasow co wychodza co przerwa w podartych spodniach na peta. i takich nei chca w gastronomikach , mechanikach i wszystkich innych szkolach w ktorych was porozwalali. niech wam otworza ten brud

ubaw 02.03.2009 11:09
Ad 55 jak poziom w tych technikach w Mechaniku jest taki wysoki,to dlaczego masz problemy ze składnią i ortografią bufonie ????Jeśli ktoś "posiada takie większe chęci do nauki"jak Ty(no i oczywiście jeśli ma taką super frekwencję,to powinien świecić przykładem i pisać poprawniena forum.To Twoja polszczyzna jest na poziomie przedszkola

marszałek 02.03.2009 08:12
frekfencja-straż miejska powinna łapać wagarowiczów.tylko czy miejska moze łapać powiatowych uczniów?

... 01.03.2009 23:18
Poziom nauczania Technikum w Budowlance , a poziom nauczania np: w Technikum w Mechaniku , czy to informatyk czy to np ( niby zwyczajny ) Hotelarz.. wyniki mówią same za siebie. Poziom nauczania jak przedszkole a szkoła średnia. Oczywiście mowa o budowlance. Nie mniej jednak szkoła powinna istnieć dla ludzi którzy posiadają mniejsze chęci do nauki. Mówicie o wynikach matur a pochwalcie się frekwencją.

kiki 01.03.2009 21:03
przecież można zrobić experymet,maturzyści z liceum nich spróbują swych sił w próbnym egzaminie z matury i egzaminu na technika. Nic prostszego sie nie wymysli. Jak zobaczą wyniki to zbaranieją i stulą uszy.

:( 01.03.2009 20:31
Jeżeli niejaki Kix czy np.autor komentarza 50 ma wątpliwości, jak uczniowie tej szkoły zdają maturę, to odsyłam na strone CKE. Nie sądzę, żeby uczniowie ZPSZiO musieli się czegoś wstydzić,a szczególnie wyników matur.A obrażanie kogoś, kto uczy się w technikum lub w szkole zawodowej, tylko dlatego, że wybrał taki typ szkoły,w złym świetle stawia tego, kto czyni z tego zarzut.Tylko prymitywa pozbawionego rzeczowej wiedzy stać na wypowiadanie opinii opartych na stereotypach.

xxx 01.03.2009 19:54
jak bez wykształcenia można żądzić nauczycielami i być ich pracodawca . - zostań radnym powiatu a żaden nauczyciel ci nie podskoczy

scort 01.03.2009 19:40
obserwator - slaby z ciebie obserwator

:| 01.03.2009 17:12
@zuza, sugerujesz że do budowlanki chodzą porządni ludzie ?.. Tiee.. hehe.. chyba 5 % ze 100.

Laskowik 01.03.2009 15:04
To bardzo prawdopodobne,że w kuratorium wszystko już "klepnięte". Zapewno przyjechała jakaś komisja, posiedziala, pani naczelnik pokazala potrzeby remontowe, ze potrzeba na topieniedzy, w skazała dane demograficzne, pobelkotala coś o niżu, na tym sie skonczyło. Ciekawe, czy pokazano rownoczesnie szkoły do ktorych młodziez ma przejsc? Jak w komunie "nie jedno zepsute ale trzy dobre. Niby to samo ale jak brzmi".

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Przegrać trzeba umieć. PO nadal brnie w brudną kampanięKolejny sprawdzian dla policyjnych koniPalenie szkodzi. Nie tylko zdrowiuZdrowe gotowanie dla każdego - przewodnik po lokalnych produktach i naczyniachPoznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencje
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Skoro jest taki hejt na powiat to proszę napisać ile mostów zostało zrobionych w powiecie w kończącej się kadencji a ile w poprzedniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.Bez żadnego komentowania tylko liczbyŹródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ja24Treść komentarza: Panie Prezydencie. Przyjąłbym te argumenty gdyby napisał je obrażony na świat nastolatek. Od polityka oczekuję odwagi w propagowaniu i obrony własnych idei nawet w najbardziej nieprzyjaznym otoczeniu. Pan w swojej kampanii również nie jest kryształowy. To nie zarzut - każdy polityk omija szerokim łukiem niewygodne tematy, a porażki i błędne decyzje chowa głęboko. Debata z oponentami jest jedyną możliwością, aby wyborcy poznali możliwie pełny obraz. Zgadzam się, że mamy też do czynienia z kłamstwem i manipulacjami (we wszystkich obozach). Nie jest to jednak przekonywujący powód, by zamiast debaty wybrać własne kółko wzajemnej adoracji.Źródło komentarza: Barwy kampanii. Zadaj pytanie PrezydentowiAutor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama