Budowlanka na odstrzał

  • 24.01.2009, 12:51
  • MarS
Budowlanka na odstrzał
Przygotowania do likwidacji tomaszowskiej "budowlanki" ruszyły pełną parą. Na ostatniej Sesji rady Powiatu radni przystąpili de facto do procesu likwidacyjnego. Mimo, że ze strony Zarządu padały zapewnienia o tym, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona, nikt na sali tak naprawdę w to nie wierzył.

Przyjęcie zestawu trzech uchwał ”edukacyjnych” wywołało dużo emocji wśród radnych i sprowokowało wyjątkowo burzliwą dyskusję.

 

Zarząd Powiatu przedstawił propozycję utworzenia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Natomiast przy Zespole Szkół numer 3 (samochodówka) powstać ma Ośrodek Doskonalenia Zawodowego.

 

Z uzasadnienia uchwał wynika w sposób jednoznaczny, iż utworzenie szkół dla dorosłych związane jest bezpośrednio z planowaną likwidacją budowlanki.

 

Większość radnych nie kryła swojego oburzenia. Nawet koalicjanci z SLD i Platformy Obywatelskiej odgrażali się, że „ręki za likwidacją budowlanki nie podniosą”. Ostatecznie zagłosowali jednak za zaproponowanymi uchwałami, twierdząc, że są one bez znaczenia. Więc o co cały szum?

 

Serię pytań rozpoczął radny Goska pytając wprost – Czy jest to początek likwidacji budowlanki?

 

Katarzyna Banaszczak, Naczelnik Wydziału Edukacji odpowiadała – Niekoniecznie. Na ten moment ma to celu przygotowanie całego procesu, by rada mogła przystąpić do głosowania nad uchwałą intencyjną w sprawie likwidacji szkoły, którą przedstawimy najprawdopodobniej na najbliższej Sesji. Chodzi o to, byśmy spełnili wymóg zapewnienia kształcenia zaocznego.

 

Radny Misiak domagał się szerszej dyskusji – Proszę nam powiedzieć, jakie są powody likwidacji budowlanki – dopytywał.

 

Przewodniczący Andrzej Barański starał się nie dopuścić do szerszej dyskusji – Projekty dzisiejsze są tylko pewnym wycinkiem całości – próbował przekonywać. – Dyskusję nad likwidacją szkoły przeprowadzimy na następnej sesji.

 

Wtórował mu wicestarosta Staroń (PSL) – Podjęcie dzisiejszych uchwał niczego nie przesądza w sprawie likwidacji.

 

Wspierał ich radny Sławomir Żegota Zapraszam wszystkich Państwa na obrady mojej Komisji, gdzie będzie ten problem w najbliższym czasie omawiać.

 

Do dyskusji włączył się Sławomir Szewczyk proszę radnym wyjaśnić uzasadnienie uchwały. Przecież tu pisze wprost, że powołanie nowych szkół dla dorosłych związane jest z likwidacją szkoły na Farbiarskiej.

 

Również radny Misiak nie dawał za wygraną – Jak wszystko z tej szkoły zabierzemy, to ona zlikwiduje się sama.

 

- Nie gmatwajmy całej sprawy – mówił radny WitkoPytamy przecież wprost: czy macie Państwo zamiar likwidować szkołę, bo ja jako radny tego nie chcę!

 

- Jeżeli w lutym Rada nie podejmie uchwały, co wtedy stanie się ze szkołami zaocznymi – dopytywała radna Klatka.

 

- Będą one funkcjonować w tym samym miejscu – odpowiedziała naczelnik Banaszczak.

 

- Nie jest tajemnicą, że zamierzamy likwidować ale na dzień dzisiejszy nie likwidujemy – dodawał  wicestarosta Staroń.

 

Radny Szewczyk jednak nie odpuszczał – Skoro te uchwały są związane z likwidacją budowlanki, to może warto głosowanie nad nimi przenieść na następną sesję i przegłosowywać po przegłosowaniu likwidacji – argumentował w sposób nie pozbawiony słuszności. – Pan, Panie wicestarosto Staroń dorzyna tą szkołę. Składam wniosek formalny o przeniesienie tych uchwał na kolejną Sesję. – zakończył.

 

- Gdyby takie licea istniały w innych szkołach to dzisiejsza uchwała nie byłaby potrzebna – bronił stanowiska Zarządu Powiatu Jacek Kowalewski zapominając .

 

- Gdybyście w ubiegłym roku nie zabrali 8 zawodów z tej szkoły, dzisiaj nie byłoby problemu – zripostował Szewczyk.

 

Nikt oczywiście nie zapytał w jakim wymiarze i jakie zapotrzebowanie na szkoły zaoczne o profilach zawodowych i ogólnokształcących istnieje w naszym powicie. Widocznie to, co najważniejsze umyka czasami w ferworze walki. Nie dowiedzieliśmy się ile osób na dzień dzisiejszy do nich uczęszcza i czy potrzebne jest tworzenie kolejnych.

 

Blisko 30 osób dyskutowało o problemie. Tymczasem postronny obserwator musiał mieć wrażenie, że nie wszyscy mówili tym samym językiem, że nie rozumieją się nawzajem.

 

Ostatecznie wniosek formalny radnego upadł. Radni Platformy Obywatelskiej SLD i PSL- nie zgodzili na zmianę w porządku obrad. Przeszedł natomiast wniosek radnego Misiaka o głosowanie imienne.

 

- Niech Pan dobrze pokaże likwidatorów szkoły – mówił do kamerzysty radny Szewczyk wskazując na radnych koalicji Żegotę i Paradę.

 

Projekty uchwał zostały przyjęte. Radni opozycji byli przeciw.

 

- Dlaczego na mojej Komisji głosował Pan za przyjęciem uchwał a teraz jest Pan przeciw – zaatakował radnego Świetlika, Sławomir Żegota z Platformy Obywatelskiej.

 

- Doszliśmy do wniosku, że jest to pierwszy krok do likwidacji szkoły i wprowadziliśmy dzisiaj dyscyplinę w tym glosowaniu – w mało przekonywujący sposób tłumaczył się radny Świetlik.

 

W obronie radnego wystąpił Marcin Witko – Jakby Pan się zachowywał, gdyby taka decyzja dotyczyła Pańskiej szkoły, której Pan jest dyrektorem, w której prowadzenie wkłada Pan całe serce. 

 

P.S.

 

W Radzie Powiatu Tomaszowskiego sześcioro radnych związanych jest ze środowiskiem nauczycielskim. W tej nadreprezentacji znajduje się 4 dyrektów szkół

MarS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

UCZNIOWIE
UCZNIOWIE 13.02.2009, 20:29
Zapamiętamy nazwiska LIKWIDATORÓW juz 19 lutego tłusty czwartek na XXIV sesji RADY POWIATU.
Nie dopuścimy ich juz nigdy do władzy!!!!
Darek
Darek 02.02.2009, 14:02
Aby dyskutować trzeba się troszkę znać na zasadach finansowania oświaty.
Od dłuższego już czasu szkoły dostają subwencję na ucznia a więc im więcej uczniów tym więcej kasy.
W Budowlance jak tak dalej pójdzie więcej będzie nauczycieli i pracowników niż uczniów i niby skąd mają brać kaskę na utrzymanie, co roku Starostwo ma do nich dokładać, kosztem czego - innych szkół?
W tej chwili Starostwo zapewnia wszystkim pracownikom pracę ewentualnie odprawy a jeśli ich nie zlikwidują to i tak szkoła wkrótce umrze (brak uczniów)śmiercią naturalna i wtedy pracownicy pójdą na bezrobocie albo sami będą szukać pracy o którą jak wiadomo w Tomaszowie nie jest łatwo.
A niby czyja to jest wina, że dzieciaki wybierają ogólniaki a nie szkoły z zawodem ?
XYZ
XYZ 29.01.2009, 07:20
Nie wiem dlaczego nikt wprost nie powie o co chodzi z budowlanką. Działkę ,i być może budynki ma chęć nabyć Bardzo Wysoko Postawiona Osoba dlatego wcześniej trzeba zlikwidować szkołę ,jest to przecież publiczną tajemnicą.Dowodów oczywiście nie ma bo być nie może-"Po owocach ich poznacie"
Kibic
Kibic 29.01.2009, 00:47
obelix. Jeśli już to Mat. 7:16 BW. I leci to tak: Z owoców ich poznacie*je; izali zbierają z ciernia grona winne, albo z ostu figi?
I w kwestii szkół też nie masz racji. Ale jak można dyskutować z kimś, kto błędnie przytacza Pismo.
obelix
obelix 28.01.2009, 23:27
"Po ich owocach poznacie ich..."(Mat. 7:15-20 BW).
Zadziwiający jest upór w podejmowanych przez Władze Starostwa działaniach(ograniczanie naboru,likwidacja kierunków kształcenia,tworzenie w innych szkołach klas istniejących już w "budowlance") . Nigdzie nie mówi się o planach związanych z terenem "Budowlanki". Myślę, że poznamy wszyscy w rok dwa po likwidacji(jeżeli do takowej dojdzie),
intencje obecnego zarządu, ale wtedy będzie już za późno...Trzeba będzie dobudować nowe budynki dydaktyczne przy innych szkołach("pękających w szwach")i halę sportową.Kto za to zapłaci? Oczywiście, my wszyscy mieszkańcy Tomaszowa.
Karol
Karol 25.01.2009, 19:23
Widac wyraźnie mierność koalicji ale i miernośc opozycji.

Siedza i nie wiedza co robić mają. Poględzą na sesji i na tym się kończy.

Wpadki Zarządu powiatu pozostają bezkarne.

Faktycznie składać wniosek o odwołanie starosty jest bez sensu, bo radni koalicyjni go nie przegłosują, chyba że ...

No własnie chyba, że co i dlaczego tego nikt jeszcze nie wymyslił.

Pomysł moim zdaniem prosty i w krótkim czasie do ralizacji. Wniosek o odwołanie Kagankiewicza należy poprzedzić akcją zbierania podpisów w mieście i powiecie.

Gdyby szanowna opozacja zaangażowała się tak, jak w przypadku zbierania podpisów za telewizyjnymi transmisjami obrad myślę, że w ciągu miesiąca uzbierano by kilka lub kilkanaście tysiecy podpisow w całym powiecie.

Wtedy wniosek podparty byłby jakimś tam "głsoem społecznym" i ciekawe jakby się zachowała wtedy koalicja.
liczebnik
liczebnik 25.01.2009, 18:59
@ 17 Ja też mam odruch wymiotny, jak widzę te facjaty od lat. Łatwiej napisać niż zrobić. Czy masz sposoby na zmiany, bo to jest istota, jak się tej zgnilizny, która toczy nasze Miasto pozbyć? Przeczytaj oświadczenie majątkowe p. Łaskiego, jeśli się nie mylę zaczynał jako radny z 1 mln, w następnym roku miał 3, za 2007r, 8 milionów, jeśli poprawnie odczytałem. Można spaść z krzesła. Jak na Warszawę takie dochody to abstrakcja.
M
M 25.01.2009, 17:33
Drodzy Tomaszowianie, jesteście winni sobie sami. Od 1989 r. w Tomaszowie na szczeblu samorządowym widzimy te same osoby, bądź młodsze pokolenie z tych samych układów. Powiem, wprost - poza miastem pozostaje całe mnóstwo rodowitych Tomaszowian, osób rzetelnie wykształconych, pracujących dla innych miast, gdzie rozwój stawiany jest na pierwszym miejscu. W TM takiej polityki od lat nie ma. Nie ma ani świeżości, ani młodości. Ludzie mogący coś zmienić muszą wuyjeżdżać z miasta bo nie ma dla nich miejsca w TM. Ja również jestem poza naszym miastem. Jak słyszę nazwiska Barański, Staroń, Parada, Kumek, Adamski - jak widzę ich twarze, to mam odruch wymiotny. Takich ludzi, którzy pastwią się nad TM od wielu lat jest więcej. A propos. Czy redakcja nasztomaszow.pl może opisać jak się zakończyła sprawa z pewnymi byłymi politykami SLD: Jerzym Adamskim i Zbigniewem Dębcem. Co oni dziś robią? Czy nie warto się przyjżeć wszystkim poważniejszym decyzjom w mieście podczas ich urzędowania?
kiki
kiki 25.01.2009, 17:12
Qrde...nic nie kapujecie ?....

Zlikwidują budowlankę. ŁASKI skończy jakies tam studia. Założy prywatną szkoła zawodów budowlanych.
Będzie brał kasiorę z MEN,a w ramach praktyk będzie miał darmowa siłę roboczą.

Zapowiedzieli przecież mutanty cudoki z POpaprańców prywatyzację szkolnictwa.

Ćwaniaki i cudoki nie takie jeszcze cuda porobią jak naród się nie obudzi.!
RK
RK 25.01.2009, 16:33
@7 Proszę zwrócić uwagę, że najwięcej korzystają szkoły radnych np.Żegotów, Parady. Otóż za poparcie rządzących dostają od nich dowody wdzięczności i społeczność szkoły jest zadowolona z takiego "operatywnego" dyrektora. A to nic innego jak... ustawianie meczu, a dokładnie głosowanie tak jak chce władza. Przechodzi w ten sposób budżet, stanowiska prezesów w spółkach podległych pod Urząd Miasta i starostwo, wszelkie nominacje do rad nadzorczych,itp. Ręka rękę myje, mechanizm na zasadzie: jesteś lojalny wobec nas to my poprzemy ciebie. Wy nam, my tobie. A naiwni myślą, że oni-radni tacy działacze. Głosowania są wcześniej "dograne" i wiadomo co za co. Rodzinki POzatrudniane do kilku
pokoleń, aby żyło się lepiej. W następnych wyborach ludziska znowu powybierają tych "obrotnych" działaczy i kręci się od nowa. Taka jest dysPOzycyjność radnych.
Niedługo dowiemy się, dlaczego starostwo rozłożyło budowlankę, komu była POtrzebna?
lala
lala 25.01.2009, 16:26
Ja napiszę tak,to jest WSTYD,w tej chwili chociaz jest szkoła w krórej kształci sie młodzież w wybranych zawodach a co bedzie jak zlikwidujecie budowlankę?przeniesiecie ich do saochodówki która jest zbyt mała a już młodzież chodzi tam na godz 7 a za rok zlikwidujecie samochodówkę?a fryzjerzy podobno do 4LO na strefową?zastanówcie się jaka młodzież się tam uczy co druga panna w ciąży a na samą szkołę młodzież krótko mówi bu...Więc czy o to wam chodzi aby nasza młodzież została bez wykształcenia?Budowlanka jednak kształci młodzież a kadra jest na wysokim poziomie więc co niektórzy radni niech pomyślą zanim coś zamkną a niezadługo wybory prawda?więc nie wiem kto na taką radę będzie głosował bo na pewno nikt mądry
kiki
kiki 25.01.2009, 13:20
jęsli Barański nie dopuszczał do dyskusji w małpimstracie,to tutaj można zapytać.
Może po likwidacji szkoły powstanie tam muzeum czerwonej zarazy?
Tomaszów ma wielkie tradycje (Wielki Proletariat) i wielu innych działaczy żydokomuny i UB.
Najlepiej jak by powstał gabinet figur woskowych tychże zasłużonych,a i wspólczesnych mutantów!
Budynki,jak i otoczenie najbardziej odpowiednie,bowiem wszystko z cegły czerwonej.
clear-headed
clear-headed 25.01.2009, 09:57
hehe widzę, że zaawansowany trolling kwitnie na nasztomaszow... :) czy ktoś pamięta jeszcze temat dyskusji ? A może poprosimy administratora o zmianę tematu artykułu na "Panu Żegocie i Pani Bąk mówimy stanowcze NIE"
kiki
kiki 25.01.2009, 09:38
Za dużo belfrów w tej radzie,miasto zmierza ku zagładzie.
Nauczyciele to niby madrzy ludzie,ale niech mnie ktoś odpowie....
Dlaczego z pośrod nich jest najwiecej świrów?....
xx
xx 25.01.2009, 09:14
A gdzie ty masz głupku rodzinę? U Was coś ginie?
antyniebrów
antyniebrów 24.01.2009, 23:33
Obserwatorze sesji
Tomaszów Maz. to nie tylko osiedle Niebrów. Są inne dzielnice w których nic się nie robi. Basenu im się zachciało. A prysznic we własnej blokowej łazineczce to nie łaska?
ejże
ejże 24.01.2009, 21:57
Zgadzam się z obserwatorem. Pani przewodnicząca owszem posiada ,,wielką kulturą osobistą" jak pisze tzw obiektywny ale posiada ją na pokaz. Jak można w imię interesów partyjnych negować inwestycje we własnej szkole i na osiedlu które mnie wybrało do tejże rady. Najlepsze jest to, że po klku miesiącach pani vice chodzi po urzędzie i załatwia sprawy które w świetle kamery negowała. Gładki język to nie wszystko, ważne co się mówi a nie jak.
Obserwator sesji
Obserwator sesji 24.01.2009, 18:43
Pani W. Bąk tak zabiega o swoją szkołę, że głosowała przeciwko kasie na budowę basenu przy "Jej" szkole oraz termomodernizacji całej placówki. W poniższych komentarzach piszecie prawdę. Tylko parcie na szkło i aby następna kadencja w radzie. Wstydzę się, że niestety oddałem na nią głos. Nie wiedziałem, że jest aż tak dwulicowa. Przepraszam wszystkich...
A co do braci Żegotów to można im wiele zarzucać, bo mają trochę grzechów, ale boiska nie budują u siebie na podwórku tylko na obiekcie publicznym. To źle, że uczniowie z tych szkół w końcu będą mieli normalne warunki? Orlik to nie luksus. To powinna być rzeczywistość. Najbardziej mnie wkurza, że myślałem, że pani wice postąpi tak samo, będzie głosowała za basenem i go wspierała. A tu lipa... Zresztą młody radny Wawro, podobnie jak ja wychowanek tej szkoły też był przeciw. Szkoda gadać
kiki
kiki 24.01.2009, 18:21
O w mordę jeża...kto by pomyślał?
Jak to może być?...
Nowość!!! - Płatna funkcja pozoranta opozycji.!
Genialne.!
qw
qw 24.01.2009, 17:58
@4 Głosowała za podwyżką dla prezydenta, oceniaj po efektach, nie aktorskich pozorach pod publiczkę. Parcie na szkło i osobisty lans, aby załapać się na kolejną kadencję. Tańczy jak jej zagrają. Jeśli myślisz inaczej, to albo mało wiesz, albo nazywasz się Wacława Bąk. Kto ją wybrał na Wiceprzewodniczącą Rady Miasta, jeśli PIS było i jest w mniejszości?

Pozostałe