"Niebrowskie" drogi miejskie 2018

  • 18.12.2017, 15:19
"Niebrowskie" drogi miejskie 2018
Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej uchwalimy budżet Tomaszowa Maz. na 2018 rok. Toteż jesteśmy w trakcie dyskusji o planowanych inwestycjach. W ostatnim czasie najwięcej uwagi poświęcamy Arenie Lodowej. Niemniej dla mieszkańców wybranych części miasta, z pozoru drobne inwestycje mają często nawet większe znaczenie, gdyż stanowią panaceum na problemy związane z codziennym funkcjonowaniem. Chyba najlepiej wpisuje się w to problematyka infrastruktury drogowej w zakresie "osiedlowych" uliczek.

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej uchwalimy budżet Tomaszowa Maz. na 2018 rok. Toteż jesteśmy w trakcie dyskusji o planowanych inwestycjach. Wiadomo, że w ostatnim czasie najwięcej uwagi poświęcamy Arenie Lodowej, czy autobusom hybrydowym. Jest to naturalne, ponieważ są to już przedsięwzięcia o wydźwięku krajowym. Niemniej dla mieszkańców wybranych części miasta, z pozoru drobne inwestycje mają często nawet większe znaczenie, gdyż stanowią panaceum na problemy, które dotykają ich każdego dnia. Chyba najlepiej wpisuje się w to problematyka infrastruktury drogowej w zakresie "osiedlowych" uliczek. Często dotyczą one wąskich grup mieszkańców kilku bloków, czy domków. Dla tych sąsiedztw to jednak sprawy o najwyższym priorytecie. Stąd chciałem poświęcić kilka słów na temat tego co się zmieni w infrastrukturze drogowej "Niebrowa" i okolic w nadchodzącym, 2018 r.

 

Inwestycją, która w największym stopniu włynie na poprawę infrastruktury na naszym osiedlu jest remont ulic Kombatantów i Ks. Skorupki. Jest to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego, którego historię już kilkukrotnie przytaczałem.

 

https://www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/milowy-krok-i-wielka-szansa-dla-ulic-kombatantow-i-ks-skorupki

 

https://www.nasztomaszow.pl/publicystyka/j-batorski-ruszylo-glosowanie-w-budzecie-obywatelskim

 

Co więcej przyszły rok przyniesie nie tylko remont tej drogi, ale rozwiązanie drugiej, równie dotkliwej niedogodności w tej części osiedla. Zarząd Spółdzielni "Przodownik" zadeklarował, że podczas realizacji tej inwestycji włączy się poprzez wykształcenie dodatkowych miejsc parkingowych, na działkach posiadanych w wieczystej dzierżawie, dedykowanych mieszkańcom sąsiadujących bloków, Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu będziemy mieli nie tylko "normalną nawierzchnię zamiast krajobrazu księżycowego", ale również rozwiązanie kolejnego problemu, który jest związany z brakiem miejsc do parkowania pojazdów. Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom zostaną już rozwiązane te istotne problemy w tej części Osiedla Obrońców Tomaszowa Maz. z 1939 r. Dziękuję tutaj wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i poświęceniem czasu pomagali mi przy zbieraniu głosów na ten projekt w ramach BO. To nie jest tylko mój sukces, ale tak naprawdę wszystkich zaangażowanych. Wyrazy wdzięczności należą się również Panu Prezesowi "Przodownika" Janowi Nowakowskiemu i Wiceprezesowi Andrzejowi Piechockiemu.

Kolejną ważną kwestią jest "jezioro" wzdłuż garaży przy ul. Barlickiego. Źródłem problemu była potwornie zdegradowana droga, na której potrafią powstawać te istne "rozlewiska". Temat również opisywałem wcześniej, ponieważ był on dla mnie szczególnie ważny, gdyż dotyczył mieszkańców okręgu, który reprezentuję.

 

https://www.nasztomaszow.pl/listy-czytelnikow/popekany-caloksztalt-barlickiego

 

W tej kwestii udało się już uzyskać porozumienie i problem niebawem zostanie zażegnany dzięki porozumieniu Wspólnoty Mieszkaniowej i Urzędu Miasta. Nawierzchnia zostanie poddana pracom remontowym, a zatrzymywaniu wody będą zapobiegać przynajmniej dwie studnie chłonne. W tej sprawie należą się słowa uznania dla Pana Prezydenta Tomasza Jurka i Pana Przewodniczącego Wspólnoty Mariusza Jackiewicza. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron już niebawem nie będziemy mieli okazji okazji oglądać "jeziora" jadąc do Galerii Tomaszów, a mieszkańcy będą mogli się po prostu normalnie poruszać. Brzmi to banalnie, ale dotychczas w dni deszczowe dla niektórych mieszkańców zwykłe wyrzucenie śmieci graniczyło z karkołomną wyprawą.

 

 

Ostatnią strategiczną kwestią, którą pragnę "pilotować" dopozytywnego sfinalizowania przed końcem mojej kadencji jest poprawa stanu ulicy Siedmiodomki i stworzenie przy tamtejszych Rodzinnych Ogródkach Działkowych miejsc parkingowych. W nadchodzącym roku mija ważność projektu. Niestety musimy być świadomi, że jesteśmy ograniczani budżetem, który nie jest "z gumy". Władze miasta muszą przyjmować kryterium adekwatności wydatku do potrzeby oraz ilości mieszkańców, których inwestycja dotyczy. Powyższy remont nie został ujęty w budżecie, natomiast zostałem poinformowany, że najprawdopodobniej stan nawierzchni zostanie poprawiony przez wyłożeniu ulicy płytami JOMB, a wzdłuż płotu ogrodów powstaną miejsca parkingowe dedykowane głównie mieszkańcom przyjeżdżającym znaleźć wytchnienie na "ROD Siedmiodomki", którymi zarządza Pani Prezes Sabina Matuszewska. Wspominam o tej osobie nieprzypadkowo. Jest to kolejna osoba, której należą się również słowa podziękowanie za zaangażowanie w pracy związanej z utrzymaniem tego ogrodu, tak ważnego dla wielu mieszkańców "Niebrowa" i nie tylko. Ze swojej strony zapewniam, że będę starał się działać, aby przyszły rok przyniósł prace remontowe, których koszty będą akceptowalne z punktu widzenia budżetu miasta, a efekty będą trwałym rozwiązaniem dla mieszkańców i tak przecież licznych "działkowców".

 

Podsumowując muszę zaznaczyć, że dla wielu mieszkańców "Nieborwa" i okolic w przyszłym roku przyjdą okresy utrudnień w poruszaniu się z uwagi na prace remontowe. Mam jednak nadzieję, że efekty, które zostaną na lata zrekompensują te niedogodności i poprawią jakość funkcjonowania na terenie naszego osiedla i rejonu sąsiadującego. Na koniec należy dodać, że żadna z tych inwestycji, ani innych drobniejszych, o których tu nie wspominałem, nie byłaby możliwa bez przychylności Pana Prezydenta Marcina Witko.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianka
tomaszowianka 28.12.2017, 11:59
Nie o Nieborowie ale na temat dróg w naszym mieście- otóż od około miesiąca remontowana jest ulica Armii Krajowej,ludzie pracują i łopat nie podpierają,roboty ,, idą" sprawnie aż miło patrzeć a patrzę bo z okien widzę,a ciasno tu i naprawdę trzeba się znać i chcieć żeby ,, szło jak burza ",brawo panowie oby wszystkie remonty tak robiono,podobno firma tomaszowska więc daleko szukać wykonawców nie trzeba.
drabina
drabina 19.12.2017, 20:04
zapraszamy na kwiatowa 17 i 19 :)
Tymoteuszka
Tymoteuszka 20.12.2017, 14:10
A ja zapraszam na Dzieci Polskich 1 :) i pobliski za mały parking pod wieżowcami ;(, który stoi w gnoju od nie pozamiatanych liści i błota.
♥
20.12.2017, 15:13
Za mały parking, a może za dużo samochodów? Parking nie jest z gumy i nie powiększy się. Co do porządku na parkingu to myślicie, że Prezydent przyjedzie i posprząta? To chyba leży w gestii właściciela terenu i tam się skarżyć na bałagan.
@Tomek
@Tomek 19.12.2017, 18:23
A dlaczego z pieniędzy budżetu obywatelskiego ? A nie z pieniędzy miasta czy gminy? Z tego budżetu powinno się stawiać place zabaw czy inne tego typu obiekty.
ja
ja 20.12.2017, 07:57
A pieniądze z bo to nie pieniądze miasta/gminy?:D
mieszkaniec
mieszkaniec 19.12.2017, 12:26
Super sprawa :) a co z tomaszowskimi, nieutwardzonymi ulicami i deklaracją przedwyborczą Pana Prezydenta: Zajmiemy się budową i naprawą ulic, chodników i placów miejskich. Powstanie wieloletni plan realizacji tych inwestycji. W naszym mieście wiele ulic wciąż jest nieutwardzonych, ma podłoże gruntowe - to właśnie o te ulice zadbamy w pierwszej kolejności. - https://mamprawowiedziec.pl/st.../obietnice
Pan Prezydent już po wyborach, w jednej z wypowiedzi deklarował, że w ciągu chyba 10 lat, wszystkie nieutwardzone drogi zostaną utwardzone. Już trochę czasu upłynęło od tej wypowiedzi , a żaden plan/harmonogram dojścia do celu nie został dotychczas ogłoszony….
ja
ja 20.12.2017, 07:56
Przecież na raz wszystkiego nie zrobią.
mieszkaniec
mieszkaniec 20.12.2017, 10:31
zdaję sobie sprawę, że naraz wszystkiego nie zrobią, dlatego w komentarzu nie odnoszę się do tego czego jeszcze nie zrobiono, tylko do braku kompleksowego planu utwardzenia zapomnianych ulic, o czym kandydat na Prezydenta, a obecnie Pan Prezydent Marcin Witko pisał w kampanii , patrz załącznik:
http://www.witkomarcin.pl/uplo...d/2185.pdf
i w nim II.Gospodarna władza, pkt.3, cytuję: 3.Zajmiemy się budową i naprawą ulic, chodników i placów miejskich. Powstanie wieloletni plan realizacji tych inwestycji. W naszym mieście wiele ulic wciąż jest nieutwardzonych, ma podłoże gruntowe -to właśnie o te ulice zadbamy w pierwszej kolejności.

Zapraszam na osiedle pomiędzy Popiełuszki a nowym cmentarzem i spacer po historycznych ulicach Mickiewicza, Piastowska, Jagiellońska szczególnie po deszczu – w gminach ościennych ciężko znaleźć tak fatalne drogi - a że podobnych dróg jest w mieście więcej, to zgadzam się z Panem Prezydentem , że temat wymaga kompleksowego podejścia, a nie szarpanego jak dotychczas. Tyle, że jak na razie na obietnicach się kończy …

Pozostałe