Cenię sobie niezależność - Tydzień z prezydentem cz. 1

  • 19.01.2009, 07:00
  • Mariusz Strzępek
Cenię sobie niezależność - Tydzień z prezydentem cz. 1
O źródłach sukcesu wyborczego, politycznym życiorysie, planach na przyszłość. Czy i kiedy powstanie Galeria Mazovia oraz na temat planu zagospodarowania przestrzennego miasta w pierwszej części rozmowy z prezydentem Rafałem Zagozdonem

 W miniony poniedziałek zakończyliśmy naszą akcję pt. Zadaj pytanie prezydentowi Zagozdonowi. Wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Ogółem zadaliście około 300 pytań. Oznacza to, że sprawy miasta leżą również i Wam na sercu. Pytania często dotyczyły tych samych problemów, jak chociażby budowy Aquaparku, czy Galerii Mazovia. Oczywiście nie było sensu ich powielać, więc ich liczba zmniejszyła się o ponad połowę.

 

Postanowiliśmy również, że pominiemy także wszystkie te, które nie dotyczyły bezpośrednio spraw miasta a stanowiły jedynie brutalne personalne ataki.

  

Ostatecznie pozostało około 80 pytań, na które udzielił nam odpowiedzi pan prezydent Rafał Zagozdon. W ten sposób powstał 15-stronnicowy zapis oddający dosyć wiernie kilkugodzinną rozmowę opartą w całości na pytaniach zadanych przez naszych czytelników. Materiał jest na tyle obszerny, iż zdecydowaliśmy się na opublikowanie go w kilku częściach. Tę rozmowę „w odcinkach” nazwaliśmy „Tydzień z prezydentem”.

 


 

- W czym upatruje Pan źródło swojego sukcesu wyborczego sprzed 2 lat. Czy wynik Pana zaskoczył?

Gdybym nie wierzył w to, że mogę przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich zapewne nie zdecydowałbym się w ogóle na kandydowanie.  Natomiast liczyłem się z wielkością konkurentów i pierwsza trójka nie była dla mnie zaskoczeniem. W czym upatruję źródło swojego sukcesu sprzed dwóch lat? Między innymi  w tym, że nie byłem wcześniej uwikłany politycznie oraz w tym, że przez 4 lata rozsądnie i uczciwie pracowałem, jako radny Rady Miejskiej. Ale chyba najważniejsze jest to, moje nazwisko od wielu, wielu lat  kojarzone jest w Tomaszowie z przyzwoitym obywatelem. To zawdzięczam przede wszystkim rodzicom ale i mojemu pokoleniu, znajomym.

 

 

- Czy będzie Pan powtórnie ubiegał się o wybór na Urząd Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego w 2010r.

Raczej Tak.

 

- Czy pańską kampanię sponsorował właściciel jednej z tomaszowskich firm budowlanych, który jest obecnie przewodniczącym Rady Miejskiej, czyli pan Zenon Łaski?

Obecny przewodniczący Rady Miejskiej kandydował z listy Forum Samorządowo – Ludowego w wyborach samorządowych. Zobowiązany był więc do wpłat zgodnych z naszym regulaminem finansowania kampanii wyborczej. Każdy komitet wyborczy finansuje się z wpłat własnych osób fizycznych. Każda z osób ubiegających się o mandat radnego musiała ponosić koszty prowadzenia kampanii wyborczej. Pan Łaski również takie koszty ponosił.

 

- Kandydował Pan jako osoba bezpartyjna czy należał Pan wcześniej do jakiejś partii, a jeśli tak to kiedy i do jakiej?

Należałem do Unii Wolności.

 

- Wcześniej do PZPR lub Unii Demokratycznej a później Demokraci.pl?

Nie należałem do żadnej z tych partii.

 

- Czy zamierza Pan oficjalnie wstąpić do SLD a może do Platformy Obywatelskiej?

Nie zamierzam

 

- Może do ruchu Polska XXI?

Nie. Chociaż jest tam kilku zacnych ludzi, jak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, czy minister Michał Ujazdowski, to cenię sobie niezależność.

 

- Czy według Pana prawdziwe jest stwierdzenie  Marksa - "byt kształtuje świadomość"

Na filozofii Marksa budowano ustroje światowe. Czy byt kształtuje świadomość? Nie jest to złe hasło. Na pewno tak.

 

- Nasi czytelnicy pytają na jakim etapie jest realizacja inwestycji zapowiadanej, jako tzw. Galeria Mazovia, mowa o oczywiście o Centrum handlowym, które miało być zlokalizowane pomiędzy ulicą Barlickiego a rzeką Wolbórką.

Jest zatwierdzone uchwałą Rady Miejskiej opracowanie cząstkowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Do realizacji tego zadania już przystąpiliśmy. Jeżeli wiosną uda się ten plan uchwalić, to inwestycja najprawdopodobniej ruszy w niedługim czasie. Przypominam, że wydana przez nas decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu została zakwestionowana i uchylona przez piotrkowskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przy okazji okazało się, że mamy do czynienia z precedensem w skali całego kraju, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze nigdzie do tej pory, by SKO wszczęło postępowanie „z urzędu”. Takie sytuacje się nie zdarzają. Inwestor zastanawiał się czy nie odwoływać się do sądu od tej decyzji. Ostatecznie zrezygnował ponieważ znacznie wydłużyłoby to postępowanie w tej sprawie. Wybraliśmy więc wariant pójścia  na skróty. Ktoś zadawał pytanie, dlaczego wcześniej nie przystąpiliśmy do sporządzania planu zagospodarowani tego obszaru? Ale kto mógł przypuszczać, że organ nadrzędny „z urzędu” decyzję uchyli. Moim zdaniem mogło dojść tutaj do jakiś nacisków, politycznych podpowiedzi, aby tak się stało. Chcemy wierzyć, że to tylko przypadek, iż realizacja podobnej inwestycji planowana jest również w Piotrkowie. 

 

 

- To znaczy, że inwestycja pozostaje niewiadomą?

Jestem w stałym kontakcie z inwestorem. Przygotowujemy dokumentację. Za kilka dni przystąpimy do rozmów z Komisją Mieszkaniową w celu zasiedlania nowego bloku przy ulicy Słowackiego lokatorami z kamienicy przy ulicy Barlickiego 1. Jest to konieczne, by można było tę działkę sprzedać.

 

 

- Z komentarzy jakie pojawiają się na portalu wynika, że mieszkańcy miasta czekają na budowę Centrum Handlowego z prawdziwego zdarzenia, tym bardziej że zapowiedziano również budowę kilku sal kinowych a tego, nie da się ukryć, u nas brakuje.

Staramy się inwestorowi jak najbardziej zadanie ułatwić, co nie oznacza, że jesteśmy spolegliwi. Mamy deklarację, że pomimo ogólnoświatowego kryzysu inwestycja jest zaplanowana do realizacji. Ma to nastąpić w latach 2009-2011. Firma twierdzi, że z kolejki nie wypadliśmy. Warunek jest jeden. Najdalej późną wiosną musi być uchwalony plan, o którym mówiliśmy albo zostanie wydana prawomocna decyzja administracyjna, bo nie ukrywam, że zostanie ona powtórnie wydana.

 

 - Kiedy pojawi się nowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta?

Przewidziany jest do końca tego roku. Przetarg jest rozstrzygnięty. Firma wygrała i przystąpiła do pracy.

 

- Nie udało się stworzyć planu własnymi siłami. Przecież praktycznie był on już gotowy.

Próbowaliśmy własnymi siłami ale to się nie udało....

 

- Czy nowy plan będzie różnił się zasadniczo od poprzedniego?

Będzie on stworzony na podstawie poprzedniego z uwzględnieniem zmian, jakie należy wprowadzić. Staramy się wyeliminować wszystkie kłopotliwe a czasem wręcz absurdalne zapisy poprzedniego dokumentu.

 

- Czy rozważaliście Państwo budowę w centrum miasta wielopoziomowego parkingu dla samochodów, tym bardziej że płyta Placu Kościuszki ma wkrótce stracić swój parkingowy „walor”.

Centrum miasta jest usytuowane dosyć, powiedziałbym kłopotliwie pod względem geologicznym. Obliczyliśmy, że obecnie na płycie Pl. Kościuszki parkuje średnio około 200 samochodów. Chcemy te miejsca zrekompensować, poprzez miejsca parkingowe w ulicach przyległych. Wydaje nam się to tańsze i efektywniejsze niż budowa parkingu wielopoziomowego.

 


 

Już jutro dalszy ciąg rozmowy z Rafałem Zagozdonem. Dowiecie się dlaczego nie mamy 3-ligowej drużyny piłkarskiej, czy interesują się nami inwestorzy i skąd biorą się problemy przy pozyskiwaniu funduszy Unii Europejskiej.  

 

Zapraszamy do lektury i dyskusji, przypominając równocześnie, że opinie dotyczyć powinny bezpośrednio tematu, być pozbawione inwektyw i „wątków osobistych”.

 


 

Na temat Galerii Mazovia oraz uchylenia planu zagospodarowania przestrzennego możesz przeczytać na stronach naszego portalu:

 

Galeria Mazovia nowe Centrum rozrywki

 

Plan Zagospodarownaia Przestrzennego nie obowiązuje

 

Całkowity niedowład organu

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cała prawda
cała prawda 21.01.2009, 10:20
42 Gorąco pozdrawiam
mefisto
mefisto 21.01.2009, 09:41
Super. Wszystko to ważne, ale rozmywacie temat. Moze stworzyc tutaj odrębny dział, np Hyde Park, i nadawac na dowolny temat.
Tymczasem władza nic nie robi, mowi że robi, miasto leży, ale wg prezia kwitnie a za chwilę to dopiero bedzie się działo!
Miasto to organizm żywy, nie padnie w wyniku nieudolności rządzących - tysiace drobnych, wielu dużych przedsiębiorców ciężko pracuje na swój byt, jednocześnie wspomagając żywotność miasta. Dla fuknkcjonowania z dnia na dzień miejskiej materii nie jest ważne, czy rządzi nim nieudacznik, czy licealista bez doświadczenia, czy też ktokolwiek inny.
Dramat pojawi się w przyszłości, bo teraz musi ktoś podejmować decyzje kształtujące wizje rozwoju, a także pozyskiwać na ten cel fundusze. Teraz nic takiego sie nie dzieje. Jeżeli dzisiaj nieudacznik nieradzacy sobie w każdej wcześniej wykonywanej pracy, ślizgający się na nazwisku (dla mnie nieznanym wczesniej),leniuszek zadowolony z siebie twierdzi,że jest super, będzie lepiej, a jeszcze lepiej będzie gdy załapie się na kolejną kadencję - a wtedy to dopiero będzie się działo - to ja mówię pas.
I co ciekawe, ten wybitny ekonomista nie boi się nadchodzącego kryzysu. Moze niech zajrzy albo zadzwoni do naprawde dużych firm tomaszowskich. Bo dzisiejsze błędne decyzje, albo co częstsze ich brak, odbije się na mieszkańcach. Ale prezio ze swoją ciężko zapracowaną pensją chyba kryzysu bać się nie musi.
kiki
kiki 20.01.2009, 16:44
nie żydem a aremejczykiem niedouku.
wsród ludów semickich to zasadnicza róznica.
tak jak dziś miedzy palestyńczykami a żydami.
koniec
koniec 20.01.2009, 16:22
Podobno Jezus też był żydem!I Matka jego!
Karol
Karol 20.01.2009, 15:42
No i do tego Bronek Wildstein był masonem.
pocałujciemniewd
pocałujciemniewd 20.01.2009, 14:23
"Zapraszamy do lektury i dyskusji, przypominając równocześnie, że opinie dotyczyć powinny bezpośrednio tematu"
AK-47
AK-47 20.01.2009, 14:04
XYZ....pięknie prawdziwy tekst! Ma tylko jedna wadę........jest poza możliwością zrozumienia przez co niektórych m.in. scorta.Dla nich żydokomuna to inwektywy.
antykomuch
antykomuch 20.01.2009, 12:50
@ 35 BRAWO !Po trzykroć BRAWO!

Tak należy prowadzić dyskurs na argumenty i nazywać rzeczy PO imieniu.
XYZ
XYZ 20.01.2009, 11:46
Czy słowo żydokomuna jest be,nie można go używać?Czy nie istnieje nic takiego na świecie jak żydokomuna?A kim byli żydowscy komuniści Berman,Hilary Minc, Anatol Fejgin,Feliks Kohn(który chciał budować radziecką republikę polska w 1920 r),Bronisław Geremek sekretarz PZPR na Uniwersytecie Warszawskim w latach 60 tych),Ozjasz Szechter-funkcjonariusz Komunistycznej Partii Białorusi skazany za zdradę w II Rzeczypospolitej,(ojciec A.Michnika)Stefan Michnik-stalinowski sędzia,(brat przyrodni A.Michnika)Fajga Danielak(Helena Wolińska-morderca w sędziowskiej todze gen.Emila Fieldorfa bohatera AK,Gebert założyciel KP USA ojciec obecnego naczelnego redaktora pisma "Midrasz" Konstantego Geberta(Dawid Warszawski)Kim oni byli?Polakokomuna?Nie można ich nazwać ,bo obecne ich dzieci i polityczni spadkobiercy sobie tego nie życzą?.Jakież to inwektywy .To prawda.Do książek Panie Scrot.Historia to nie tylko to co mówi PO i Gazeta Wyborcza.Bronisław Wildstein też jest żydem,dlaczego nikt o nim nie powie ze to żydokomuna?Bo Wildstein jest wspaniałym polskim patriota o pięknej przeszłości walki z komuna,oraz uczciwym,wspaniałym człowiekiem,a nie farbowanym lisem.
kiki
kiki 20.01.2009, 11:24
tutologu...skoro już wkroczyleś na poletko tautologi powinieneś wiedzieć,że nie ma chamów bez żydów,tak samo jak nie ma żyda bez chama.
Klawiatura jest dostępna dla jednych i drugich.
Chodzi teraz o postawienie prawdy w prawdzie,a wiec tautologicznie,bowiem prawda raz powiedziana zawsze prawdą pozostanie,tak jak masło maślane,bądż - maślane masło.
To i to jest prawdą juz kiedyś powiedziane.
Rożsądz sam,czy żydokomuna to żydy i komuchy,albo - czy żydy i komuchy to żydokomuna.
Jeśli sprawy,które poruszamy na forum są prawdziwe odnosnie opini i sposobu wyrazania są prawdziwe i maja udokumentowanie historyczne,pozostana zawsze prawdą.
Nie da się zakłamać nieudolności i niekompetencji przedstawicieli naszych samorzadowców,ponieważ wiadomo,że to ludzie układu i zalezności mutacji po PZPR i innych satelickich ugrupowań z nadania żydokomuny.
Przedstawiciele uprawiajacy ideologie cywilizacji turańskiej jest nam obca i nie do przyjęcia.
A wiec tautologu...cham nie musi byc chamem,chociaz nim jest - tak samo chociaż cham chamem jest i nie musi byc chamem.

Co prowda ,to prowda bo prawdą pozostanie i zawsze obroni się sama.
tautolog
tautolog 20.01.2009, 10:07
32" Świat się cofa do tyłu" ponieważ chamy mają dostęp do klawiatury.
...
... 20.01.2009, 09:12
A ja Wam powiem ze tez jestem takim "chamem" jak Kiki.. brakuje takich osób jak właśnie Kiki.. z twardym językiem. Bo nikt niech prawdy się nie boi. Widzę ze świat sie cofa do tylu.. gdzie " człowiek nie jest wolny i nie ma wolności słowa ".
kiki
kiki 20.01.2009, 07:58
scort...jak małe i ograniczone masz pojęcie o rodowodzie lewicy.
Na Marsa nie wyjechali,są tu w Tomaszowie....
powiem ci jeszcze więcej-idż na róg przed szpitalem ,po lewej stronie stoji dziwadło dla mutantów żydokomuny.Tak właśnie jest.
W mieście rządzą wychowankowie żydowskiej Unii Wolności i potomki komuchów,którym to dziwadło ma przypominać skad ich ród.
Oby jak najszybciej te bajania się skończyły a miasto poczęłosię normalnie rozwijać nawet wg.zasad wolnego rynku,ale tego prawdziwego rynku.
Gdzie prawo stanowione jest przestrzegane wg .zasad demokracji,a nie jak pasuje jakimś tam lewackich kacykom.
scort
scort 20.01.2009, 07:17
kiki pokaz mi choc jeden artykul na tym portalu "polityczny" w ktorym nie uzylas slow zydokomuna i temu podobnych

jezeli w ten sposob widzisz satyre, prowokacje czy jeszcze cos innego i uwazasz ze takimi slowami nikomu nie uwlaczasz to jest najwyzsza pora isc do doktora

jezeli masz ambicje byc "redaktorem" to styl twoich wypowiedzi byc moze tolerowany jest w takich miejscach (bo wielu to czytajacych ma dobra zabawe) ale napewno nie jest to poziom nawet lokalnej gazety
ale coz - poczekamy dwa lata bedziesz glosowac moze lepiej wybierzesz i zobaczymy jak wtedy ptaszek bedzie spiewal

i jeszcze jedno w temacie uzaleznien - z twoim uzaleznieniem sama sobie juz napewno nie poradzisz i nie wiem czy dobry specjalista stanolby na wysokosci zadania
kiki
kiki 19.01.2009, 23:59
KAROLU....miałam zamiar punkt po punkcie wypunktować każdą odpowiedż prezia na zadane pytania.Wielokrotnie napomknęłam w swoich komentach poszczególnych artykułów o sprawach które wymieniasz,ale co do innych również.
Czasem drwiąco,zaczepnie,prowokująco.
Najważniejszym jest to,że wywoływało nieraz zrozumienie,niekiedy wściekłość,a i obelgi również.

I o to właśnie chodzi.

Każdy mieszkaniec tego miasta ma prawo do opini co do oceny działań "wybrańców".
Lubi ę nazywać sprawy potocznym jezykiem,może to budzić pewne skojarzenia (typu sierściucha) ale one najłatwiej trafiają do czytelnika,bo są to prawdy oczywiste i łatwo przyswajalne.
To nie jest krzyk,jest trochę satyry,prowokacji,a i arogancji - zaprzeczyć nie mogę,ale wszystko w normach nie uwłaczając nikomu imiennie.
Co nie jest zabronione i przestępstwem jest dopuszczalne.
Pozdrawiam.
Karol
Karol 19.01.2009, 22:33
Nie, kiki, nie pogubiłem się. To są prawdy uniwersalne. Ale są też inne.

Wiele osób myśli, że jak pokrzyczy, to wszyscy inni ich usłuszą. Cóż, będą oczywiście słyszeć krzyk ale nie to, co ktoś krzyczy.

Wykorzystują to przeciwnicy i mówią: "to krzykacze, pieniacze i awanturniki a kraj miasto i świat i wogóle wszyscy potrzebujemy spokoju, po co wam ten zgiełk, my wam damy ciszę i spokoj". Ludzie tą argumentację łatwo przyswajają, bo krzyk to hałas a tego nikt nie lubi, bo kojarzy sie z brakiem harmonii.

Sprójcie natomiast, rzeczowo, konkretnie, bez obelg i osobistych wycieczek a okazuje się nagle, że ci "wielcy budowniczowie" (kiki bez skojarzeń!!!) to tak naprawdę niewiele mają do powiedzenia, bo kończy sie temat pieniactwa, czy awanturnictwa politycznego.

Popatrz. Nikt nie zauważył, co tak naprawde dzieje sie wokol tej całej Galerii Mazovia, ze mamy do czynienia z nieudolnością władzy. Skupiamy sie na bzdetach. Bo może i jest to jakis precedens w skali kraju że SKO samo z siebie się za coś wzięło ale faktem jest, że gdyby nie miło do czego się przypiąć, to decyzja nie zostalaby uchylona.

Oczywiście mozemy obwiniac ciemne niezidentyfikowane czarne moce i masonów, ktorzy tylko sobie znanymi sposobami wplyneli na SKO w Piotrkowie ale prawda jest o wiele prostsza. Niekompetencja i nieudolność a teraz firma Star City pobuduje sobie w Piotrkowie nie u nas.

Kolejna sprawa jest taka, mimo że inwestycji chce wiekszosc tomaszowian, to jednak koszty pewne miasto ponosi. chociażby budowy mieszkan dla lokatorów z Barlickiego.

Nikt nie zapytał rownież o plan, ktory został unieważniony, czyż obecny prezydent jako radny nad nim nie głosował?

To są istotne treści a nie inwektywy i nazywanie kogoś w ten czy inny sposob.

Bo obrzucając obelgami nie powalczysz z nikim a jedynie mu pomożesz, bo dla wielu osob podmiot twojego ataku stanie się ofiarą, z którą będą sie solidaryzować.

Pozdrawiam raz jeszcze
psychiatra
psychiatra 19.01.2009, 22:12
Do admina Pięknie Ci Pan Stefan portal ......
kiki
kiki 19.01.2009, 21:52
Karolu,pogubiłeś się,zatraciłeś.
Jak tak będziesz tyrady wygłaszał, na portalu zostanie tylko admin,MS,prezio i Ty.
kiki
kiki 19.01.2009, 21:35
najbardziej zabawnym jest stwierdzenie prezia opartego na filozofi żyda Marksa.
szukanie swiadomości bytu na niebycie doczesnym,jest czystą utopią jak ten caly zasrany żydokomunizm i jego mutacje.
Powoływanie się na to co naród odrzucił jest demagogią,fałszem i obłudą.
Rzetelna ocena nie polega na ciagłych obietnicach i nie realizowanych projektach,tylko na uczciwej, ciężkiej pracy
osoby i jego zespołu z nadania społecznego.
A tu szoł mamy jak u tych idoli amerykańskich po zachłysnięciu sie sukcesem.
Kabareta mości panowie walicie az nie miło....
Poczekamy na nastepne odcinki,będzie w co walić...
Karol
Karol 19.01.2009, 21:09
Nie chodzi tu chyba o niewyparzony język, raczej o pewien poziom dyskusji pozbawiony pospolitego chamstwa.