W przedsylwestrowym nastroju

  • 30.12.2008, 23:33
  • MarS
W przedsylwestrowym nastroju
W poniedziałek odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego. Głównym punktem obrad było oczywiście przyjęcie budżetu na rok 2009. Wśród wielu pochwał nie zabrakło również głosów krytycznych skierowanych do… prezydenta naszego miasta.

W szpitalu widmo głodu

 

Jak zwykle, początek sesji zdominowały finanse szpitala. Dyrektor Jacek Chyliński po raz kolejny powtórzył to, co już wszyscy zebrani słyszeli wielokrotnie wcześniej. Mówiąc krótko: jest dobrze a może być jeszcze lepiej i oby nie było gorzej.

 

A to, że będzie gorzej jest wielce prawdopodobne, ponieważ według radnej Ewy Wendrowskiej okazuje się, że na oddziale chirurgicznym brak jest lekarzy. Mówiąc kolokwialnie, po nowym roku nie będzie miał kto pracować.

 

Przy okazji radni dowiedzieli się, że nad szpitalem zawisło „widmo głodu”. Wszystko dlatego, że firma cateringowa od jakiegoś już czasu nie otrzymuje wynagrodzenia za swoje usługi.

 

Dyrektor uspokajał zebranych, że z firmą prowadzone są rozmowy a brak lekarzy to również sprawa przyszłości (czyli 1 lutego). Czy kogoś ta argumentacja przekonała? Na to pytanie trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć. Pewnym natomiast jest, że na podpisanie porozumień, których z założenia nie będzie się respektować już żaden lekarz w szpitalu się nie nabierze.

 

- Co dalej z przekształceniem szpitala – dopytywała się radna Wendrowska. – Decyzje co do likwidacji zapadną do końca stycznia – odpowiadał starosta Kagankiewicz.

 

Rozsądnych głosów dotyczących tomaszowskiego szpitala w radzie powiatu niestety brakuje. Ewa Wendrowska czy Sławomir Szewczyk stanowią tu wyjątki. Owacja na stojąco na cześć starosty Kagankiewicza w wykonaniu radnego Bednarka (również PO) brzmiała po prostu żałośnie.

 

Kosmetycznie w budżecie 2008

 

Radni dokonali ostatnich w tym roku, kosmetycznych korekt budżetu na 2008 rok. Ogółem tegoroczny budżet po stronie wydatków zamknął się kwotą 85,5 miliona złotych przy o około 700 tysięcy niższych dochodach.

 

Na ostateczne podsumowanie przyjdzie oczywiście czas przy okazji uchwalania absolutorium dla Zarządu Powiatu za rok 2008. Dyskusja w temacie budżetowych zmian ograniczyła się w praktyce do zera.

 

W 2009 z optymizmem

 

Jak łatwo się domyśleć, budżet powiatu uchwalono bez większych problemów. Siła koalicji PO-SLD- PSL-Forum Samorządowe jest zarówno w mieście, jak i w powiecie przytłaczająca.

 

Pani skarbnik odczytała projekt uchwały, opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, przewodniczący komisji problemowych wyartykułowali swoje entuzjastyczne poparcie, przegłosowano i odrzucono większość wniosków radnych i rozpoczęto dyskusję.

 

Na początek, promieniując sylwestrowym już chyba nastrojem, zabrał glos radny Marcin WitkoPorównując nasz budżet z budżetem miasta należy stwierdzić, że prezydent Zagozdon powinien zapaść się pod ziemię – stwierdził entuzjastycznie wytykając wątpliwą sensowność wielu miejskich inwestycji oraz całkowite finansowanie ze środków własnych i kredytów.

 

Radny byłby najwyraźniej za uchwaleniem budżetu, gdyby nie był… przeciw. Nie można, zdaniem radnego poprzeć budżetu, w którym znajduje się niepotrzebne nikomu rondo w Żelechlinku, zaplanowano budowę nowej siedziby starostwa i wciąż nie rozwiązano sytuacji tomaszowskiego szpitala.

 

To, że zostanie zaciągnięte kolejne 11 milionów kredytu umknęło opozycji - zapewne w ferworze walki… z prezydentem Zagozdonem.

 

Radny Andrzej Wodziński chwalił i nie narzekał, chociaż chciałby mieć rondo na skrzyżowaniu ulic Granicznej i Jana Pawła II-go. – Cóż budżet nie jest z gumy, jak mawia nasz pan starosta – dodał dziękując równocześnie Piotrowi Kagankiewiczowi za „wspaniałe podejście do programu Pamięć o przeszłości fundamentem jutra”.

 

- Każdy ma swojego Kotalskiego – podsumowywali z uśmiechem niektórzy radni.

 

Jedyne „tarcie”, jakie wystąpiło w trakcie uchwalania budżetu miało związek z wnioskiem radnej Ewy Wendrowskiej.  Dotyczył on przeznaczenia 200 tysięcy złotych na wykonanie windy dla osób niepełnosprawnych w III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Nadrzecznej.

 

Krótka przerwa, po której radni PO i SLD odrzucili wniosek w głosowaniu, stosunkiem głosów 15 do 8 (z pośród radnych z klubu PO wyłamał się jedynie Andrzej Szewczyk).

 

- Nie mogę poprzeć takie budżetu, gdzie wszystko jest dla „bogatych i w pełni sprawnych” – podsumowała wynik głosowania radna Wendrowska.

 

Ostatecznie budżet przyjęto. 16 radnych było za, 6 wstrzymało się od głosu a radna Ewa Wendrowska była przeciw. 

 

Starosta Kagankiewicz podziękował radnym za głosowanie. W nieco arogancki - zdaniem nawet wielu koalicyjnych radnych – sposób, odniósł się do argumentacji radnej.

 

Co do samego budżetu, to zakłada on inwestycje na poziomie około 20 milionów złotych. Najważniejsze z nich to przebudowa ulicy Piłsudskiego, finansowana częściowo w ramach tzw. schetynówek (czyt. Figa z funduszy) oraz budowa nowej siedziby starostwa powiatowego przy ulicy Św. Antoniego).

 

Ciekawe, że nikt nie zauważył, że przebudowa tej ulicy w przyszłym roku ma się nijak do Programu Rewitalizacji Miasta a wręcz się z nim kłóci.

 

Nikt nie zapytał również o elementy infrastruktury technicznej. Czy w związku z inwestycją zawarto odpowiednie porozumienia chociażby z zakładem energetycznym w celu koordynacji robót ziemnych. Czy nie okaże się, że ułożony chodnik z kostki nie będzie za rok rozbierany aby położyć przewody energetyczne.

 

Nie zapytano dlaczego brak w budżecie przebudowy ulicy P.O.W. w związku z porozumieniem zawartym z prezydentem Zagozdonem.

 

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wszystkie te pytania oraz wiele innych, które nasuwają się już po pobieżnym przejrzeniu budżetu się same, radni mimo wszystko zadali w czasie obrad Komisji Budżetu.

 


Bo to co nas podnieca, to się nazywa…


Ci sami radni, którzy zagłosowali przeciwko budowie windy dla niepełnosprawnych dzieci w III Liceum Ogólnokształcącym ochoczo podnieśli ręce przegłosowując blisko 20% podwyżkę wynagrodzenia dla starosty Kagankiewicza. 

 

Projekt uchwały, jak sam podkreślał, przygotował przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Barański.

 

Radny Sławomir Szewczyk dopytywał Przewodniczącego Rady – co panem kierowało, że przygotowując projekt uchwały poszczególne składniki wynagrodzenia ustalił Pan w gornej granicy „widełek” określonych w ustawie?

 

Decyzja zapadła po porównaniu zarobków prezydenta miasta oraz średnich zarobków wójtów powiatu tomaszowskiego – odpowiedział Andrzej Barański.

 

Do ataku przystąpił radny WitkoKwestia jest bardzo drażliwa. Co prawda dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają ale tu mamy inną sytuację, ponieważ mamy tu finanse publiczne - mówił. – Tym bardziej, że w ślad za podwyżką dla starosty Pojdą zapewne podwyżki dla pozostałych członków zarządu powiatu – dodał radny.

 

Radny Witko pytał również, czy podwyżki przewidziano także dla osób, które odpowiedzialne są za nieprawidłowości przy rozliczaniu ścieżki wykonania ścieżki rowerowej do Spały.

 

Odpowiedzi na postawione pytania radny nie otrzymał. Poprzestano na ogólnym stwierdzeniu o 8 procentach podwyżki wynagrodzenia dla wszystkich pracowników.

 

Z radnymi opozycji nie zgadzali się oczywiście radni koalicyjni. Jacek Kowalewski (PO), który jest równocześnie członkiem Zarządu Powiatu stwierdził – Półmetek kadencji to odpowiedni moment do podwyższenia wynagrodzeń staroście i członkom zarządu. Jesteście państwo niekonsekwentni. Z jednej strony chwalicie starostę, z drugiej wytykacie drobne potknięcia, jak to ma miejsce w przypadku ścieżki rowerowej – dodał.

 

W podobnym tonie wypowiadał się radny Krzysztof Kołkiewicz (PO) – byłem jedną z osób, które namaiwły Piotra Kagankiewicza, by przyjął funkcję starosty. Dzisiaj jestem z tego dumny.

 

Radni PiS nie uważają jednak, by strata 1 miliona 300 tysięcy złotych, zwiększona o koszty spraw sądowych i odsetki, była sprawą drobną. W związku z tym złożyli wniosek o utrzymanie wynagrodzenia starosty na dotychczasowym poziomie. Wynik – łatwy do przewidzenia.

 

- Jaka jest właściwie różnica w wysokości wynagrodzenia – pytał radny Goska.

 

- Do tej pory było to 10.020 złotych, teraz będzie 11.940 – padła odpowiedź.

 


 

Na zakończenie fragment materiałów przekazanych radnym. W jakim celu – pozostaje dla nas zagadką.

 


„W latach 70-tych masoneria w „Raporcie Rzymskim” uzgodniła dla naszego kraju redukcję obywateli do 15 mln Polaków, potrzebnych tylko do pracy fizycznej, rezerwy taniej siły roboczej dla państw zachodnich oraz do usług Żydom w oczekiwanej Judeo-Polonii. Wszystkie masońskie rządy w ostatnich 20 latach, aż po dzień dzisiejszy, rygorystycznie spełniają masońskie postanowienie „Raportu Rzymskiego”.

 

MarS
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (180)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

terak
terak 16.01.2009, 22:32
proponuje ranking łapówek. Za co ile?
co wy na to?
kiki
kiki 14.01.2009, 22:29
terak- Jak ja się ciesze,że coraz wiecej prawdy wypływa o tej tomaszowskiej wykańczalni ludzi.
Qrde,naprawde,ale co nadal z tymi konowałami?...
terak
terak 14.01.2009, 20:53
Baw się dobrze z krwiakiem w głowie!!!


10 stopni w nocy, o takiej temperaturze mówią pielęgniarki, a lekarze odmawiają wykonywania zabiegów w nieogrzewanych pomieszczeniach!!!
To skandal!!! Coraz więcej pacjentów naszego szpitala choruje na zapalenie płuc!

Następna sprawa dotyczy interpretacji badań takich jak rtg i TK. Na opis tomografii i prześwietlenia rentgenowskiego można sobie czekać nawet tydzień!
Wygląda to tak jakby szpital zatrudniał jakiegoś specjalistę na 1 dzień w tygodniu i wówczas wykonywane by były opisy badań, a ty brachu trzymaj się ciepło ze swoim krwiakiem w głowie, może się sam wchłonie, o ile w ogóle wspaniały tomograf cokolwiek wykryje, bo że jest to rupieć to wiadomo od kilku lat.
Wiem coś o tym z własnego doswiadczenia.
Kosztowało mnie to i nadal kosztuje wiele zdrowia.
Dlatego wszystkim, którzy mają skierowanie na tzw. tomografię stanowczo odradzam robienie jej w tym szpitalu.
Lepiej zapłacić i zrobic to prywatnie na dobrym sprzęcie.
Ale śmieszne! Szpital zamiast leczyć wykańcza pacjentów? Ale dlaczego tak się dzieje?
Złe zarządzanie? Wiele lat złego zarządzania i efekty.
odwiedzajacy szpital
odwiedzajacy szpital 11.01.2009, 23:04
JJ post 161!!! w 100% popieram tego czlowieka i zgadza sie z nim. Widac ze to madry czlowiek i wie co pisze. Nie sa to jakies dyrdymaly tylko rzeczowo i knstruktywnie opisana rzeczywisoc poparta rzetelnymi fakami. Polecam kazdemu ten post!!! Smiac mi sie chcialo gdy widziale ten materiał w telewzji - mam na mysli propagande materialu i ionie rzeczywistosci. Fakt izba przyjec zmieila sie na lepsze - jest czysciej latniej,przyjemniej dla ok. Ale do holery!!! Izba do jeszcze nie caly szpital !!!! dlaczego wybiorczo material zostal nakrecony??? neobiektynie i nierzetelnie!! niech zaluja Ci wszyscy ktorzy znaja szpial z autopsji ktorzy nie widzieli tego materialu!! ale nic straconego - mozna go zboaczyc tu
http://pl.youtube.com/watch?v= 2RybiAJMZ3c
cez.
cez. 11.01.2009, 20:18
jeśli chodzi o szpital, to ten kto nie oglądał powinien zobaczyć i usłyszeć te "wiadomości".
to link, gdzie usłyszycie o szpitalu: http://pl.youtube.com/watch?v= 2RybiAJMZ3c

Pamiętajcie jednak, że napisać i wmówić ludziom można prawie wszystko.
Zadaniem mediów jest rzetelne sprawdzenie informacji. Niestety ...
cez.
cez. 11.01.2009, 20:12
kiki o czym Ty piszesz? U nas NIK to małe miki w porównaniu z TiT-em. Ci to mają władzę! Każdy urzędas portkami trzęsie przed redaktorkami. Prawda jest taka, że to ta jedyna lokalna gazeta potrafi ludziom z przekonaniem serwować różne "prawdy". Potrafią zniszczyć i wypromować człowieka. Jeśli nie lubią tych co są w danym momencie u władzy to nie zostawiają na nich suchej nitki.
kiki
kiki 11.01.2009, 10:10
Po takich przekrętach NIK już powinna działać w powiecie i magistracie.
lit
lit 11.01.2009, 03:43
Moi drodzy zażegnajcie waśnie i spory. Jest prosty sposób na to, żeby szpital funkcjonował poprawnie. Jest w naszym mieście kilka takich osób, które wiedzą jak poruszać się w gąszczu przepisów, jak świetnie sobie radzić i to nie przez jedną kadencję. Takie to właśnie osoby powinny nam służyć radą. Powinny być zbawicielem całej naszej społeczności, bo niby dlaczego ich geniusz miały się marnować tylko z czysto egoistycznych pobudek?
W ostatni ticie opisane jest jak to wydział kultury przytarł nosa prezydentowi Wendrowskiemu i to czego on nie mógł dokonać miesiącami jakiś urzędnik zrobił w 2 tygodnie. No chwała mu za to. Co by tu dużo nie pisać jak ta Baśka Mrozowicz potrafi sobie dobierać sobie pracowników?
O i tacy ludzie powinni ratować szpital.
Tylko nie wiem jak ich nazwać?
Cwaniakami, którzy wykorzystują swoje znajomości, żeby siedzieć na ciepłych posadkach?
nina
nina 11.01.2009, 00:39
Świat się zmienia.Wczoraj dostałam wizę do USA.
Żegnaj Tomaszów.Świat jest piękny.Kocham was.
Pozdrawiam,zycze zdrowia bo.........
Karol
Karol 10.01.2009, 22:50
Pytanie: różnica to czy tylko kosmetyka. Czy jak przypudruje się krosty na twarzy to one z niej znikną czy może pozostaną na niej nadal. To prawda że z daleka nie będzie ich tak bardzo widac ale z bliska będą to te same krosty. Jak się przyglądasz takiemu zabiegowi kosmetycznemu, bardzo szybko zauwazasz oszustwo. I o to własnie w tej dyskusji chodzi.

Zakładając nawet dobre intencje starosty kagankiewicza, to jednak pracuje on wciąż, nadal i cały czas z tymi samymi pslowskimi i sldowskimi działaczami partyjnymi. To nie przypadek, że pani skarbnik po aferze ze ścieżką nie wyleciała z roboty na zbity piiiiisk a teraz, jak słyszę kombinuje zeby przejsc na rente czy emeryture. Główna osoba odpowiedzialna za powiatowe finanse i ani slowa na jej temat, a gdzie sie pytam kontrasygnata skarbnika na fakturze?

Ot widać gołym okiem te zmiany, jak piszesz, różice na plus. Tylko w którym niby miejscu?
czytacz
czytacz 10.01.2009, 22:41
Panowie/Panie. Wróćcie do merytorycznej dyskusji, a wątki osobiste zostawcie na boku.
kiki
kiki 10.01.2009, 22:10
ha,hahahaha...scort....zobaczy łeś różnicę na plus,dobre to i dodaj cap carap i w długą....może się uda.....dobre to,naprawdę dobre.
AK-47
AK-47 10.01.2009, 20:34
scort- walisz po ślepiach retoryką rodem z czasu apogeum rozkwitu PRL i chcesz żeby traktować Cię poważnie??? Człowieku, żyjemy już w innych czasach a i świadomość ludzi jest już zgoła inna!Obudż się scort!Obudż się!
scort
scort 10.01.2009, 20:10
Karolu - ja bym to nazwal inaczej - nie bronie tylko daje szanse - moze dlatego ze widze roznice na plus w stosunku do tego co bylo
Karol
Karol 10.01.2009, 20:05
Wydaje mi się scort, że sam sobie jesteś winien. Bronisz od dłuższego czasu kołtuństwa i tyle. Zarzucasz innym, że nie posługują się faktami, gdy sam posługujesz się nimi wybiórczo. Może AK trochę przesadził ale wiele osób ma tutaj podobne odczucia, tyle że ich nie wyraża głośno.

Obrona kłamstw oczywistych jest równie idiotyczna jak np różowy krawat i błyszcący garnitur noszony przez urzędnika. Wyobraź sobie takie gościa za biurkiem przyjmującego petentów, co sobie pomyślisz - mało powazny osioł.
scort
scort 10.01.2009, 19:33
ak-47 wiesz - zawsze tego sie balem, zszadlem do twojego poziomu jednak ty pokonales mnie doswiadczeniem
swoj swojego zawsze pozna tak?

do admina - nie uwazasz ze granice dobrego smaku zostaly przekroczone i inwektywy ktore tu padaja nie powiny sie tu pojawic? - chyba sam sobie odpowiem ze dzieki temu wzrasta czytelnosc portalu
no coz panie mariuszu ma pan jeszcze dwa lata na robienie elektoratu :-)
AK-47
AK-47 10.01.2009, 13:18
Post 161 daje dużo do myślenia.Ale czy ktoś będzie chciał pomyśleć? JJ- gratuluję! Scort, Ty naprawdę nie udajesz!Ty jesteś kretyn autentyczny!A ja faktycznie przez moment Ci dorównywałem.....sądząc, że próbujesz tylko zrobić takie wrażenie.
OC+AC+NW
OC+AC+NW 10.01.2009, 12:34
do 156 Podaję przepis:
1.wybieram ubezpieczyciela którego oferta jest według mnie najkorzystniejsza i opłacam składkę
2.za usługi w szpitalu,poradni płaci mój ubezpieczyciel
-proste prawda.
kiki
kiki 10.01.2009, 09:26
scort - tyrani i tyranów bronisz a nie interesów społeczeństwa.Takich przedstawicieli władzy należy wywalić jak najszybciej na zbity ryj.
jj
jj 10.01.2009, 02:16
Uwaga! Komercjalizacja tomaszowskiego szpitala to plagiat.

Po dwudziestu latach od poprzedniego wstrząsu liberalnego, nadchodzi wielkimi krokami następny liberalny wstrząs dla bogu ducha winnych tomaszowian. Przed dwudziestoma laty pewien chemik uniwersytecki uzbrojony w komunistyczną bibułę, ,,Horyzonty techniki" fundował ówczesnym pracownikom Wistomu komercjalizację zakładu pod postacią akcjonariatu pracowniczego. Przedsięwzięcie pod wdzięczną nazwą ... ,,Doliny krzemowej" - lustrzane odbicie północnoamerykańskiej Doliny.
Wistom -gigant na glinianych nogach, największy zakład w Europie w tej branży, obrosły w permanentną nadwyżkę formy nad treścią, środowisko całkowicie niereformowalne, upadł po niecałych 10.latach od nieudanej próby wdrożenia tego skądinąd nowatorskiego pomysłu.
Dziś, gdy już jesteśmy w gospodarce rynkowej, wszystkim sprzyja pogląd, że zdrowie też towar, że można nim handlować. Że można ot tak, ni z gruszki, ni z pietruszki przejść od upadłego szpitala do rynkowej lecznicy.
Po pierwsze obok tejże lecznicy nie stoi inny konkurencyjny szpital, który proponowałby takie same usługi, ale lepjej je wykonywał i po niższej cenie.
Po drugie klientelą szpitala ludzie pozostają najczęściej w wyniku nagłego zdarzenia, a nie wyniku rynkowych gier, wcześniejszej selekcji towaru i dokonywania swobodnego zakupu.

Po trzecie pacjent, który miałby decydować się na dokonanie wyboru leczenia się w tej skomercjalizowanej placówce, musiałby wiedzieć wcześniej, jakiego koszyka usług może żądać od tego szpitala. Dodajmy - usług gwarantowanych przez Państwo.
Czy swobodny niekrępujący dostęp chorego do czystej toalety jest obowiązkiem Państwa? Czy też może w holu szpitalnym płatna toaleta, wyposażona w ciepłą wodę, papier toaletowy i higieniczny ręcznik?
Czy pacjent będzie mógł żądać czystości w szpitalu bez pompatycznych foliowych butów na nogach, czy też nadal lecznica będzie sprawiała wrażenie, że to fakt czystości /dowód? Dbania o czystość?/
Czy bakterie z zewnątrz będą przenoszone na ubraniach odwiedzających tylko w określonych godzinach, czy też bakterie będą przestawały szkodzić po zamknięciu ubrań w szatni?
Czy chory w tym szpitalu będzie mógł liczyć na obowiązkową posługę rzecznika praw pacjenta przez całą dobę, czy tylko w okolicznościach specjalnych?
Czy informacje takie jak temperatura otoczenia, wilgotność, czas - będą gdzieś w szpitalu mierzone, czy też należałby mieć ze sobą odpowiedni przybornik?
A tak swoją drogą, to czy szef rządu, minister, starosta lub może dyrektor, a może dyrektor Sanepidu na przestrzeni ostatniego roku, gdy oglądali szpital pod lupą położyli się w tym szpitalu incognito chociażby na jedną dobę, bez lipowskich parawanów i ustalili, jaki jest kierunek uśrednienia w tym szpitalu substancji potencjalnie niebezpiecznych (mam na myśli flegmę, krew, ekskrementy itp.) Moim zdaniem kierunek jest taki: miska klozetowa zewnątrz i wewnątrz, posadzka wc i umywalki, wywleczenie na zewnątrz korytarza i dalszy transport, czyli rozmazywanie tamtych treści po całym szpitalu.
Zadanie spełnione. Szpital rzeczywiście przygotowany do komercjalizacji!.
Najgorszy szpital stal się prymusem reformy, a ja nadal nie mam żadnego wyboru. Mam! Nie korzystać z tych usług i zostać w domu lub wybrać się wcześniej po okolicznych szpitalach i w testamencie napisać: chcę być leczony w ...
Pacjent z TM

Pozostałe