W powiecie bez zmian

  • 18.09.2008, 13:36
  • Mariusz Strzępek
W powiecie bez zmian
Informacja o sytuacji szpitala, zaprzysiężenie nowego radnego, zmiany w budżecie, pomoc finansowa dla powiatu piotrkowskiego, kosze na śmieci – tak prezentował się dzisiejszy program sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego. Punkt, na który czekali radni opozycyjni, dziennikarze a przede wszystkim mieszkańcy miasta został zdjęty z porządku obrad. Chodzi oczywiście o sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z doraźnej kontroli dotyczącej prawidłowości rozliczenia finansowego inwestycji pn. Budowa ciągu pieszo–rowerowego Tomaszów – Spała.

Zmiany w porządku obrad dotyczyły wykreślenia punktów dotyczących ścieżki rowerowej oraz zaprzysiężenia na radnego Dariusza Kowalczyka, który uzyskał mandat w wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu Adama Perki.

 

To czego nie było

 

Obydwie zmiany zostały przegłosowane jednogłośnie. Emocji nie wzbudził nawet punkt dotyczący nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych z firmą Sztukiewicz oraz Faktorem finansującym inwestycję. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Edmund Król, argumentował, że kontrola nie została jeszcze zakończona.

 

Być może jest to oznaką wyjątkowej cierpliwości radnych opozycji a może jedynie wynikiem rozluźnienia wynikającego z przygotowań do wyjazdu integracyjno – szkoleniowego.

 

- Poczekamy – mówią radni opozycyjnego PiS. – Na ostatniej Komisji Starosta miał do nas pretensje, że zadajemy pytania. Podobno z naszego powodu złożyła wypowiedzenie z pracy pani Jodłowska, naczelniczka wydziału  finansowo – księgowego. Przecież to nie radni ukarali panią Alinę dyscyplinarnie a że zadajemy pytania, to takie nasze prawo. – dodają.

 

Według radnych, sprawa wymaga jak najszybszego wyjaśnienia.

 

Wszystko wskazuje na to, że nieprawidłowości obciążą jednak powiat – twierdzą nasi rozmówcy. – Opinie prawne nie są już tak jednoznaczne jak nam to przedstawiano na początku. Na dzień dzisiejszy urosło nam już ponad 20 tysięcy odsetek, a czas płynie. Cały czas ponosimy jakieś koszty, chociażby wspomnianych opinii prawnych. Podejrzenia i wiele wątpliwości budzi również fakt wynajęcia kancelarii prawniczej do poprowadzenia tej sprawy od razu w trzech instancjach. To tak jakby sam zarząd powiatu nie wierzył, że tą sprawę wygra – podkreślają.

 

Wynajęta za 85 tysięcy złotych kancelaria prawnicza wycofała się z tej sprawy. Stało się tak podobno w wyniku nacisków, jakie niektórzy radni wywierali przez zaprzyjaźnionych parlamentarzystów. Radni klubu PiS zaprzeczają, twierdząc, że nic takiego nie miało miejsca. Wskazują jedynie, że wyboru prawników dokonano bez zastosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.

 

Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie sporu. Już niedługo kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Tym razem postaramy się również w nim uczestniczyć (więcej informacji na temat kłopotów ze ścieżką rowerową znajdziesz tutaj).

 

Nowy radny w Powiecie

 

W wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu wygasł mandat radnego Adama Perki. Na jego miejsce wszedł do Rady Powiatu Dariusz Kowalczyk, kandydat z drugą liczbą głosów na liście PiS w 7 okręgu Wyborczym (Czerniewice).

 

Radny jeszcze przed objęciem mandatu został doceniony w sposób szczególny przez Starostę, który powołał go do rady nadzorczej spółki Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Teraz będzie musiał z tej funkcji zrezygnować w związku z ustawowymi zapisami antykorupcyjnymi.

 

Powołanie Dariusza Kowalczyka wywołało reakcję radnych PiS. Marcin Witko przypomniał o umowie, jaką zawarli wszyscy kandydujący z listy PiS. – Umawialiśmy się, że utworzymy wspólny Klub Radnych. Pan nie dotrzymuje zawartej umowy.

 

Kowalczyk zaprzeczył – Żadnej umowy z nikim nie zawierałem ani nic nie podpisywałem – stwierdził nowy radny Klubu Platforma Obywatelska – Forum Samorządowo Ludowe.

 

- To  jest oszukiwanie wyborców – uważają radni PiS rozmawiajacy z nami. – Swoista kradzież głosów. Można by to jeszcze zrozumieć, że ktoś odchodzi w wyniku konfliktu na tej czy innej płaszczyźnie w trakcie sprawowania mandatu. To się zdarza i jest naturalne. Tutaj zachodzi jednak podejrzenie sytuacji „wykupienia” radnego. Naszym zdaniem umiejscowienie pana Kowalczyka w radzie nadzorczej szpitala to nie przypadek. – dodają.

 

Wygląda na to, że Klub Radnych PiS rzeczywiście stracił jednego radnego. Unikając ocen pozostawiamy je osobom uprawnionym, czyli wyborcom, którzy zapewne w przyszłości zweryfikują słuszność postępowania radnego Kowalczyka.


Szpital… jak zwykle

 

- Pragnę zwrócić Państwa uwagę, że od 3 miesięcy nie zadłużam dalej szpitala – stwierdził w swoim wystąpieniu dyrektor Jacek Chyliński.

 

Dokładnie taką myśl przewodnią zawiera przedstawiona radnym informacja o bieżącej działalności szpitala.

 

11 września uprawomocniła się decyzja wojewody łódzkiego o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego tomaszowskiego Szpitala. Oznacza to, że wierzyciele publiczno-prawni, tacy jak ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta czy PFRON będą mogli umorzyć część zobowiązań placówki, która została objętą restrukturyzacją.

 

Dyrekcja Szpitala wystąpiła również do Ministra Zdrowia o dotację w wysokości 6 mln 800 tys. złotych w ramach programu „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” (na ten temat czytaj tutaj). 

 

Dyrekcja szpitala „konsekwentnie obniża koszty we wszystkich sferach funkcjonowania szpitala”.

 

- Trwają również działania zmierzające do zmniejszenia stanu zatrudnienia (…) oraz przeglądane są również stanowiska i grupy zawodowe mające na celu aktualizację struktury organizacyjnej -  czytamy w przygotowanej dla radnych informacji.

 

Pytań o szczegóły właściwie nie było.

 

Przed odjazdem

 

W dalszej części sesji przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2008. Dokonano aktualizacyjnych zmian w budżecie.

 

Postanowiono udzielić wsparcia finansowego powiatowi piotrkowskiemu w związku z huraganem, który dotknął niedawno gminy Gorzkowice oraz Rozprze. Na ten cel przeznaczono 10 tysięcy złotych.

 

Przyjęto również pomoc rzeczową miastu w postaci 60 koszy na śmieci do ustawienia w ciągach ulic będących własnością powiatu. Koszt zakupionych pojemników to ponad 15 tys. złotych.
 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwator
Obserwator 28.09.2008, 09:38
inf. wł.
23.09.2008O stopniu zadłużenia szpitali decyduje przede wszystkim sposób zarządzania szpitalem - to główny wniosek z raportu "Zarządzanie środkami publicznymi w polskich szpitalach. Zadłużenie i restrukturyzacja", przygotowanego przez Elżbietę Malinowską-Misiąg, Wojciecha Misiąga i Marcina Tomalaka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach międzynarodowego programu "Transparency and Accountability".Eksperci zaznaczają, że przekształcenie ZOZ-u w spółkę prawa handlowego nie jest niezbędnym warunkiem udanej restrukturyzacji i nie należy odgórnie narzucać żadnej formy organizacyjnej. - Jeśli zarząd ma determinację, żeby przeprowadzić program naprawczy, może to zrobić bez przekształceń. Jeśli zaś takiej woli nie ma, przekształcenie w tym nie pomoże, a spółka szybko upadnie. Nie ma niczego takiego, czego nie można by zrobić w ZOZ-ie, a można w spółce - przekonywał Misiąg.

Misiąg powiedział, liczy na zainteresowanie raportem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów.
tobeornot
tobeornot 21.09.2008, 21:46
amigos a mi to KONIEC LATA
ika
ika 21.09.2008, 14:16
No tak ale teraz możesz iść do radnego na skargę, że musisz czekać długo do kardiologa, on się poskarży na sesji powiatowej,no i sprawa załatwiona przyjmą więcej lekarzy nawet jeżeli to jest nieopłacalne.W spółkach pozostanie jedno, płać bo inaczej nikt cię nie przyjmie.Tak jak u dentysty jak chcesz mieć wyleczone zęby na czas to płacisz a jak nie to czekaj nawet pół roku.Zawsze masz wybór.W takim ukaładzie samorząd powiatowy nie ma żadnego problemu,chociaż jest odpowiedzialny za zabezpieczenie ludności w opieke zdrowotną na swoim terenie.Nadal życzę wszystkim którzy popierają spółki dużo zdrowia.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 21.09.2008, 11:57
A w SPZOZ-ach (jak nasz szpital obecnie) na wizytę u specjalisty czekasz też pół roku. Z tą różnicą, że NIE masz ŻADNEJ legalnej możliwości jej przyspieszenia. Chyba że łapówa. Więc może po prostu zapłacić legalnie. Tak jest po prostu uczciwiej.
kiki
kiki 21.09.2008, 10:08
scort...co ty klepiesz - to dlaczego prasa pisze i podaje jak to starości powiatów w Polsce wydzierżawiaja szpitale prywatnym spółkom lekarskim,nawet na lat 40!!!
A dlaczego w Centrach Zdrowia,możesz mieć wizytę u specjalisty za pół roku ze skierowania a jak przyśpieszyć to od reki....
Płacz i płać...takie oto są te Centra Zdzierstwa.
Zadzwoń sobie na Struga do Łodzi to sie przekonasz ale mnie nigdy nie przekonasz,z w tomaszowskim Centrum Zdrowia bedzie knaczej niz tam.
Zdrówka scort życze.
scort
scort 20.09.2008, 19:41
kiki ale jaka prywatna spolka?? przeciez 100% udzialow w spolce ma powiat
kiki
kiki 20.09.2008, 13:05
szpitale w Polsce nie zostaną zprywatyzowane,mimo zakusów platfusów.
a więc wszystkie zabiegi i powoływanie różnych spółek prywatnych w państwowych szpitalach jest nielegalne.
nawet gdyby powstała taka ustawa platfusów to i tak Prezydent RP ją zawetuje.
ika
ika 20.09.2008, 09:43
Do komentarzy 26 i 27 a może spółka jest niepewna w swoim istnieniu i dlatego zaproponowano p Kowalczykowi inny sposób w jaki może podreperować sobie budżet domowy.Ciekawa jestem co z Prezesem tej spółki, bo coraz częściej się dziwne rzeczy słyszy o panu prezesie TCZ
scort
scort 20.09.2008, 09:27
ale o co ta cala dyskusja - do wyborow samorzadowych psl startowal z dwoch list forum i pis i w radzie powiatu to nie jest odosobniony przypadek
a jesli chodzi o rade nadzorcza to osobiscie gratuluje rozsadku bo z takim skladem bedzie ciezko a majatkiem sie odpoowiada
Karol
Karol 19.09.2008, 22:18
Może niekoniecznie. To wszystko tylko teoria. Pokazanie "będziesz z nami to bedziesz miał dobrze". Nic więcej. Warto jednak dopiero i własnie teraz obserwować dalszą karierę radnego Kowalczyka. Znamy już przecież sposób uprawiania polityki kadrowej przez PSL, przykłady się mnożą co dnia.
Tomaszowiak
Tomaszowiak 19.09.2008, 22:03
Co do radnego Kowalczyka i jego rady nadzorczej "szpitala" to tak dla wiadomości radnomatołków z PIS informuję, że pan Radny Kowalczyk właśnie stracił funkcję w RN, bo jej nie może łączyć z funkcją radnego. Więc nie wiem czym można było przekupić Kowalczyka. Zabierając mu jedną Radę a dając drugą? Jakie to PISowskie.... Hmmm!
kiki
kiki 19.09.2008, 21:35
juz kiedyś w dziadzieniu tomaszowskim byl nawet marynarz z Czerniewic....może to potomny bo włdza w tym bajzlu bywa ponoć dziedziczna.
kiki
kiki 19.09.2008, 20:58
a moze w tej komisji rewizyjnej są takie matoły i niemoty,ze nie klapuja o co biega ?....
a moze być i tak,ze to "geniusze" od mątlenia sowieckiego chowu i socjotechniki uprawiania ?.....demokracji obalenia i reżimu wprowadzenia ???....
Tomaszowianin
Tomaszowianin 19.09.2008, 19:30
Oj IKS. Twoje maksymy łacińskie nic Ci nie pomogą. Ja mówię o sprawach cywilnych i swoim OSOBISTYM (biznesowym) doświadczeniu na tym polu. Aha! I jeszcze jedno. Twoje takie pewne siebie wypowiedzi cechowały tych co chciały wyciągnąć pieniądze! Więc już wiem że jesteś z firmy (lub jej pełnomocnikiem), która chce wyciągnąć nienależną kasę z naszego powiatu. Nawet nie wiedzieliście jaki sąd jest właściwy do rozpatrzenia tej sprawy i już jest 1:0 dla naszego powiatu. Hi hi!
IKS
IKS 19.09.2008, 18:50
Tomaszowianin - Mylisz 2 rzeczy. Sprawa karna to jedno, cywilna to drugie.
W karnej się nie wypowiadam (to zbada Prokurator)
Pisałem li tylko o cywilnej (czyli prościej mówiąc, bo może mnie nie rozumiesz- chodzi o pieniądze $).
A z jakiego doświadczenia Ty wiesz, że sprawa jest wygrana przez powiat? I jaka sprawa karna , czy cywilna?
Ja jak pisałem wyżej, wypowiadam się na temat kwestii cywilistycznych, karne mnie nie bawią.
Więc to 99,99 % to tyczy się prognozy zasądzenia przez Sąd Okręgowy (pewnie właściwy dla Faktora) należności dla niego.
A karną z tego co wiem prowadzi Prokurator w Waszym mieście Tomaszów Maz.
Co z tego będzie nie wiem i nie chcę wiedzieć to sprawa Prokuratora i podejrzanych. Myślę, że teraz to jasno Ci wyłożyłem.
Co do wiarygodności prawników - nie uogólniaj (chyba że masz kogoś konkretnego z Twojego miasta, może Powiatu? na myśli). Takie uogólnianie jest sofizmatem zawierającym błąd logiczny i sorry ja się na to nie nabiorę. Ja odpowiadam za swoje słowa i tyle. Czas pokarze kto miał rację. Tyle - por publico bono - powiem jeszcze raz nie dajcie sie (tomaszowianie) wodzić za uszy przez niedolne władze!
xyz
xyz 19.09.2008, 18:13
A ja myślę, że radni PIS piszczą ale cieniutko i żeby czasem nie za głośno. Gdyby mieli ikrę to chociaż staroście i koleżkom z kolalicji by humorek popsuli a tak plaża. W zasadzie swoją biernością panowie i panie z tzw. PIS dają przyzwolenie na działanie władz powiatu no ale jaka opozycja taka koalicja.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 19.09.2008, 17:56
Oj IKS jaki ty naiwny jesteś. Rywina skazali za jedno a zrobił drugie. Więc nie opowiadaj tu o 99,99% pewności. Nasze prawo i prawnicy są o kant. Wy prawnicy jesteście tak nie wiarygodni jak politycy. Jeden ciul. A z własnego doświadczenia wiem, że sprawa jest przez Powiat już wygrana!!!
IKS
IKS 19.09.2008, 17:21
Jakie znowu orzecznictwo - Scrot.
Clara non sunt interpretanda.
Tu sytuacja prawna JST jest jasna. Umowa jest ważna, zawiadomienie o cesji dłużnika było. Koniec. 0,01 %, że dłużnik dowiedzie wady ośw. woli (błąd, podstęp, groźba). I tyle. Myślę Scort, że prawnikiem to ty nie jesteś, więc bladego pojęcia nie masz o ważności umowy i innych kwestiach natury prawnej. Orzecznictwo to się czyta jak jest problem prawny (spór o instytucję prawa, regulację jakiejś figury prawnej) a tu wszytko jasne - cesja. Ale trzeba mieć honor, żeby się do błędu przyznać, a rozum, żeby minimalizować straty. A ja tu nie widzę w postępowaniu Zarządu Waszego JST ani jednego ani drugiego.
scort
scort 19.09.2008, 16:02
sms - od pareset do kilkudziesieciu to rzad wielkosci wiec nie wyolbrzymiaj pozatym powiat zlozyl doniesienie do prokuratury przynajmniej 2 krotnie
kiki
kiki 19.09.2008, 10:59
Baca nie bądz sexistowski tylko oby...

Pozostałe