Szpital - dwa kroki w przód

  • 11.08.2008, 11:29
  • Mariusz Strzępek
Szpital - dwa kroki w przód
Starostwo Powiatowe systematycznie prowadzi działania zmierzające do uzdrowienia tomaszowskiej publicznej służby zdrowia. Po styczniowych protestach lekarzy i pielęgniarek, groźbie ewakuacji pacjentów szpitala i pomimo wciąż pogarszającej się sytuacji finansowej przystąpiono do tworzenia spółki prawa handlowego, która przejmie zadania dotychczasowego Szpitala Powiatowego.

Podstawę do prywatyzacji dała odpowiednia uchwała radnych Rady Powiatu Tomaszowskiego dotycząca wyrażenia zgody na utworzenie spółki.  Przystąpiono do przygotowywania dokumentacji formalno – prawnej dla nowego podmiotu (tym razem na bazie prawa handlowego).

5 sierpnia br. podpisano akt założycielski spółki „Tomaszowskie Centrum Zdrowia” Sp. z o.o. (TCZ). Od tej chwili formalnie rozpoczęto organizację nowej formuły prawnej dla funkcjonowania tomaszowskiego szpitala.

Już 6 sierpnia powołano Radę Nadzorczą a 8 sierpnia jednoosobowy Zarząd.

Jedynym właścicielem spółki, przynajmniej w chwili jej założenia jest Powiat Tomaszowski. Swoją działalność medyczną spółka rozpocznie od 1 stycznia 2009.
 
Do tego momentu spółka będzie prowadzić czynności organizacyjno - rejestracyjne, nabór kadry pracowniczej (medycznej i niemedycznej) oraz zajmie się przygotowaniem nowej oferty dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowo powołany Prezes Spółki niezwłocznie podjął rozmowy z lekarzami, którzy mogliby zasilić kadrę zatrudnioną obecnie w szpitalu. Na dzień dzisiejszy wstępne deklaracje zatrudnienia złożyło 3 profesorów i 7 doktorów nauk medycznych .

Przystąpiono również do rozmów z Wyższą Szkołą Medyczną w Łodzi, które mają na celu utworzenia bazy dydaktycznej w tomaszowskim szpitalu.

Prowadzone są negocjacje z producentami sprzętu medycznego tak, aby już w I kwartale 2009 doposażyć szpital. Jest pewnym, że jeszcze w tym roku zostanie otworzona Kardiologia Inwazyjna.

- Wszystkie te działania nastawione są na odzyskanie zaufania pacjentów do naszego szpitala – twierdzi Zarząd Powiatu w oświadczeniu przygotowanym dla prasy. - Oczywistym jest również to, że pracownicy którym przyświeca inny cel, niż dobro pacjenta będą musieli odejść. Spółka pragnie bowiem zatrudnić jak najlepszą kadrę.

Od przyszłego tygodnia mają rozpocząć się również rozmowy z personelem obecnie zatrudnionym w placówce, których celem będzie ustalenie nowych zasady pracy i płacy. - Równolegle ofertę pracy kierujemy również do lekarzy i pielęgniarek pracujących poza szpitalem w Tomaszowie Maz. – czytamy w oświadczeniu.

W związku z powyższym Zarząd Powiatu zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania aplikacji bezpośrednio w sekretariacie Starostwa Powiatowego lub przesłanie na adres Starostwo Powiatowe 97-200 Tomaszów Maz. ul. Św. Antoniego 26

Kim jest prezes nowej spółki

Na to stanowisko Rada Nadzorcza powołała prawnika i równocześnie doktora nauk medycznych brzezinianina Jana Krakowiaka.

Prezes tomaszowskiej spółki od 1983 związany był ze szpitalem w Brzezinach. W latach 1983-1996 jego wicedyrektor a następnie do 2007 dyrektorem naczelnym.

Jan Krakowiak jest również Prezesem Związku Pracodawców Samodzielnych Publicznych Zakładów
Opieki Zdrowotnej Regionu Łódzkiego oraz wiceprezesem Prezes Zarządu Centralnego Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej ,, STOMOZ ,,

Prezes za swój największy sukces uważa uporządkowanie sytuacji szpitala w Brzezinach.

Ze szpitala w Brzezinach, który przed moim przyjściem na stanowisko dyrektora, nazywano „wykańczalnią” utworzyłem szpital który w rankingu Rzeczpospolitej w 2005 i 2006 roku został
najlepszym szpitalem powiatowym województwa łódzkiego i jednym z lepszych w Polsce
– pisze w swoim CV przygotowanym na potrzeby parlamentarnej kampanii wyborczej w 2007 roku. - Jako pierwszy w Polsce wprowadziłem kapitacyjny system finansowania świadczeń zdrowotnych. Otrzymywałem środki na mieszkańca terenu, jaki obsługiwał szpital .Takie działanie spowodowało, że zlikwidowałem kolejki do szpitala i lekarzy specjalistów, którzy przyjmowali pacjentów bez skierowania od lekarza rodzinnego.
 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (275)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 10.09.2008, 16:27
A kiedy TCZ przedstawi cennik usług medycznych,jak prywata to prywata ale warto wiedzieć ile trzeba bedzie bulić za leczenie w szpitalu.
Kibic
Kibic 10.09.2008, 13:06
Ano dlatego ika, że nie ma powodu do protestów. Chyba, że zaprotestujemy, że tak późno to zrobiono.
ika
ika 10.09.2008, 09:58
kiki ty tez możesz protestować-dlaczego nie protestujesz jako mieszkaniec,według ciebie to kto ma protestować? Wszędzie protesty, pielegniarki głodują ,a u nas nie ma sie na co popatrzeć, tak można wywnioskować z twojej wypowiedzi.A może by tak teraz społeczeństwo zaprotestowało,że nie będzie miało łatwego dostępu do szpitala, mże byś ty KIKI pogłodował a pielegniarki sobie na ciebie popatrzą.NIe zapomnij o TVN 24.Do tej pory to nikomu nie przeszkadza jak kit wciskają jak będzie dobrze w spółce.Radni z koalicji są zachwyceni, no to niech będą.Juz jest brak pielegniarek a później bedzie jeszcze gorzej.Na szpitalach teraz będą się dorabiać prezesi i ludzie z rad nadzorczych.Nawet na tym forum ciagle są tematy zastepcze rozwijane, nikt nie protestuje-dlaczego?
kiki
kiki 09.09.2008, 15:28
w innych powiatach starości wydzierżawili spółkom prywatnym szpitale na 40-lat.
A jak jest u nas....moze ktoś wie.
Bicie kasy straszne,gdzie 4 pielegniarki przedtem,teraz jedna,wyżywienie na wikcie rodziny.
Po zabiegach wypis i opatruki we własnym zakresie w domu.
O w mordę....co nowe to nowe...a jak jest w tomaszowskim pitalu....bo prawdziwym szpitalu mozna tylko pomarzyć !!!.
LLkL.
LLkL. 09.09.2008, 15:02
Powstaje spółka zrzeszająca większość lekarzy pracujących w szpitalu.Pan Krakowiak mami i straszy najbardziej miękkie i spolegliwe charaktery żeby mieć niewolników pracujących na nowych urzędasów.Czas pokaże co z tego wyniknie.
kiki
kiki 09.09.2008, 10:06
i zapadła błoga cisza,żadnych o szpitalu naszym wieści.
musi być wszystko cacy,ideanie...w tak krótkim czasie...qrde to sie w pale nie mieści.
Wszędzie protesty w sprawie przekształceń a u nas,ku zadowoleniu już po przekształceniu...?
Wszystko gra ???.....
kiki
kiki 01.09.2008, 09:10
@268)))....załadować całe towarzystwo na taczki,przekrętasów wywieżć po prokuraturę a innych co nie wiedzą jak głosują do Pilicy,albo w tą śmieruchę pod tamą.
prokur
prokur 31.08.2008, 21:11
Kiki- jak rozliczyć za przekręty szpitalne radnych, co to głosują aby głoszować od lewa do prawa. Myślałem że te chłopu z wiejskiej partii chociaż rozumu trochę mają ale też nic.
kiki
kiki 31.08.2008, 19:26
scort - to nie chamstwo...jest to mowa potoczna i powszechnie zrozumiała.
Autentycznie prawdziwa.
Z lubością przeze mnie przytaczana.
Jak chcesz to mogę puścic parę kwiatków na temat szpitala samorządów i władzy.
Obiecuję ci także ,ze mnie za to nikt nie wsadzi.
A mowa potoczna bywa kwiecista....mam obawy,że admin na experymenta nie zezwoli.

Chamstwa nie uprawiam..tylko szpilki pcham.
scort
scort 31.08.2008, 18:43
sorry kiki ale twoje teksty o prostakach i inne temu podobne napewno nie sa na poziomie nawet lokalnej prasy
demokracja owszem ale nie hamstwo - kulturalna dyskusja wnosi znacznie wiecej niz obrzucanie wyzwiskami
a ty wszystkich mierzysz jedna miarka - zlodziej kretacz - nie wazne jakim jest czlowiekiem - dla ciebie wazne ze jest na swieczniku wiec trzeba go obrzucic blotem
kiki
kiki 31.08.2008, 16:17
O,o - scort tu muszę zaprotestować.!!!
Jakie inwektywa...mości panocku...
To jest bój o prawdę i ukazanie niecnych zamiarów będących przy korycie.
Każdy obywatel ma do tego prawo,więc korzystam z tego.
Upomniał cię "warszawiak" - upominam i ja.!
To co robię i piszę mieści się w normie prawa prasowego i wolności słowa.
Demokracja na to pozwala,byle tych norm nie przekroczyć a ja skrzętnie o nie dbam.
Zdziwieni? - zaskoczeni?...być może bo jeszcze nikt z wami w taki sposób dialogu nie prowadził.
Czynię to ja, a dobrze wiesz,że to zarażliwe,stąd twoje obawy by inni jeszcze lepsze nie powyciągali sprawy.
Na przykładzie szpitala widać,że przekręty były,są i będą jesli na nie pozwolimy.
Władza władzą,ale jak narobi przekrętów to i władzę wsadzą.
Przykładów aż nadto....
scort
scort 31.08.2008, 15:37
napisze krotko - tez jestem zaskoczony pewnymi krokami i tez mam swoje zdanie wyrobione na kazdy z poruszonych przez ciebie tematow
w jednych sie zgadzam na inne mam inny poglad ale nigdy nie bronilem i nie bede bronil nikogo z kregu "przekretasow" - zreszta przesledz uwaznie ostatnie watki ...
a porownujac cie do kiki mialem na mysli inwektywy ktore rzucasz a przeciez ani mnie nie znasz ani nie wiesz czym sie zajmuje tym bardziej jaka mam wiedze ktora wykonuje w ramach swojej pracy
takatam
takatam 31.08.2008, 13:21
wracającdo sprawy skopiowanego z Brzezin dokumentu za 62 tys. zł. Jesli to prawda , to prawo autorskie chyba zabrania takich praktyk. Jesli Pan K. dostał pieniadze ze szpitala w Brzezinach za ten dokument, to jest to wlasność szpitala w Bzezinach. Zatem ponowne skasowanie forsy za to samo jest pogwałceniem przepisów na szkode szpitala w Brzezinach. 2 razy sprzedano to samo. Nie znam sie na tyle, ale moze jakis prokurator sie zna bardziej ode mnie i by sie tym zajął. A jesli to rzczywiscie 62 tys. zł i to wydane w nie do końca jasnych okolicznosciach to może jakieś CBA by sie wypowiedziało.
kiki
kiki 31.08.2008, 12:31
Prawda a przekrety...
Wyrażnie widać z jakim trudem przychodzi walczyć w imię prawdy z upiorami machlojek.
Bardzo dobrze,że coraz więcej prawych mieszkańców miasta naszego widzi to i krętaczom nie ulega.
Wyrażnie widać układy,układziki i co wyprawiają te władne - wstrętne ludziki.
Odnoszę wrażenie,nie tylko ja,że mała mafia mieniąca się władzą trzyma się całkiem nieżle.
Błędne decyzje,rozrzutność na nieprzemyślane działania groszem publicznym generują powolny upadek miasta i powiatu.
Jak to możliwe,ze takie stado baranów nie zamieniono jeszcze na baraninę?....
A w szpitalu nędza,racje głodowe i po jaką cholerę system dwuwładzy w tej umieralni.
Czy społeczeństwo stać na taką hućpę....
Piszcie,bez obawy prawda sama się obroni.
Wiem,że odpowiedzi i tak na moje wątpliwości nie otrzymam.

Karolku moje GRATULACJE.!!!
wnikliwy obserwator
wnikliwy obserwator 31.08.2008, 12:20
W pełni popieram rzeczowość wypowiedzi Karola, która wskazuje jego zainteresowanie oraz właściwie zdystansowany odbiór spraw społecznych w naszym mieście. Tylko merytoryczna dyskusja na portalu pozbawiona politycznego "nadęcia" oraz post PRL-owskiej ideologizacji i patosu "lokalnego medium" Tit- u być może stworzy szansę na szersze zainteresowanie naszej społeczności sprawami miasta, a więc nas samych. Najwyższa pora na stworzenie z prawdziwego zdarzenia "społeczeństwa obywatelskiego" szczerze zainteresowanego sprawami mieszkańców, a nie politycznymi układami. Choć do tego długa i skomplikowana droga, a ścieżki bardzo kręte, to trud wart podjęcia, ponieważ "jak sobie pościelimy, tak się wyśpimy". Póki co, inne miasta rozwijają się, a nasze przeżywające zastój, wyraźnie się cofa. Pozdrowienia dla Karola:)
Karol
Karol 31.08.2008, 11:44
Nie zawsze jest słodko. Już wyjaśniam pokrótce, bo faktycznie oglądam tele-topa i sie wkurzam, jak słucham tych radnych. Nawet ci niby opozycyjni,niby coś tam gadają a wszystko czuje się, że leci "pod publiczkę" i dyskusja ukierunkowana jest pod ustawioną kamerę a nie na kwestie zasadnicze. Dla sprawiedliwości powiem że jednakowo jest i w mieście i w powiecie. Co ciekawe z tego co się dowiaduję to za naszą kasę, bo oba urzedy za transmitowanie płacą.

Teraz mamy taką sytuację, że z twoich komentarzy widać jasno, że jestes związany z powiatem. Żaden problem, tyle że miejsce pracy odbiera ci perspektywe i zdolnosć do właściwej oceny. Ja natomiast dużo spaceruję i rozmawiam z różnymi ludźmi (bo to z kolei moja jest praca - często muszę wysłuchiwać narzekań, by nawiązać bliższą więź z klientem), słucham ich opinii i wcale nie jest tak różowo.

Jest kilka spraw, które wszyscy przykrywają zasłoną milczenia. Skoro tak robią, to znaczy że jest coś na rzeczy. Przejdę najlepiej do rzeczy i wskaże kilka z nich. Takich, które moim zdaniem nadają się do zbadania przez organy ścigania.

1. Szpital - do tej pory działania starosty wydawały się sensowne i przemyślane. Powołanie spółki, restrukturyzacja, uporządkowanie spraw związanych z zatrudnianymi lekarzami, pielęgniarkami itd. Nie będę się szerzej rozpisywał, ci którzy obserwuja na bieżąco wiedzą o co chodzi.

Wszystko idzie dobrze i nagle pojawia się informacja, że prezesem nowej społki bedzie kandydat partii starosty na posłą w Łodzi, w dodatku jak pisano w GW zamieszany w jakąś afere w Brzezinach.

Pal sześć - gotów jestem przyjąć argumentację, że wstrętne pisiory wrobiły biedaka i że nie było tuszowania żadnej sprawy w związku z jazdą po pijaku samochodem - na marginesie nikt do tej pory nie wyjaśnił jak sprawa się zakończyła. Jak piszę, gotów byłem przyjąć już argumentację a tu się dowiaduję, że facet wziął 62 za przygotowanie jakiejs tam koncepcji i to tuż przed powołaniem na stanowisko prezesa, w dodatku tylko kilkaset zlotych brakło by zaistniala konieczność stosowania ustawy o zamowieniach publicznych i jakby tego było mało, że opracowanie zostało skopiowane z dokumentu sporządzonego dla szpitala w Brzezinach.

Jak dla mnie to oczywiste jest, że kandydat na prezesa taki dokument powinien przygotowac w ramach udziału w konkursie na prezesa ale wiem co odpowiedzą różnego rodzaju cwaniaczkowie, że to nie administracja a spółka prawa handlowego i konkursów żadnych nie ma, bo to rada nadzorcza powołuje prezesa. Mógłbym ciągnąć ten temat dalej ale po co, jak mniemam jestes lepiej poinformowany i zapewne napiszesz cos wiecej w tej sprawie.

2. Ronda i drogi powiatowe - następna ciekawostka. Podobno wszystkie oprócz ostatniego wykonane wadliwie, podobno jest nawet jakiś potwierdzający to dokument - i co i nic - cisza.

Mieszkam niedaleko pewnego radnego, siłą rzeczy spotykamy sie czasami albo spotykam osoby z którymi on się spotyka. Co słyszę? to, że jest źle!!! Bardzo źle!!! No prosze, myślę sobie, pan radny mówi, a relacje z sesji w tv jakies takie jałowe, oj smutno smutno. Ale co mówi radny? No więc mówi, że dziadowstwo jest potworne, że inspektor nadzoru budowy nowego ronda, zachwouje się złośliwie bo przegrał przetarg na jego budowę, że inne ronda które budowała jego firma zostały zbudowane źle i że przekonuje staroste że powinien się przyjrzeć bliżej działalności dyrektora Kilmana (nie wiem czy dobrze piszę nazwisko, w każdym razie fonetycznie). I cisza - mało przekonywujący ten radny - nieprawdaż?

Kolejne osoby (radni) opowiadają, że wspomniany dyrektor czuje się bezpiecznie, bo Zarząd Dróg Powiatowych jakieś prace prywatnie tam dla kogoś wykonywał - pewnie to plotka ale dlaczego nikt jej nie wyjaśnia ani nie prostuje!!! Czy to nie jest kolejna sprawa do wyjaśnienia przez odpowiednie organy?

3. Ścieżka rowerowa - tu równiez mógłbym się ropzpisywać jak w poprzednich przypadkach. 20 tysięcy poszło już na opinie prawne, kolejne pieniądze pojdą na adwokatów i wszyscy czują się radośni i zadowoleni z siebie. W mediach wygląda super, tyle że mało kto wie, że wszelkie tego typu opinie tworzone są na zamówienie zgodnie z zasadą "nasz klient nasz pan". I idę o zakład, że gdby firma faktoringowa wystąpiła dpo tej samej kancelarii adwokackiej otrzymałaby dokument o całkowicie inne tresci.

To teraz liczę na twoją obiektywną odpowiedź pokazałem ci jak sprawy wyglądają moimi oczyma i zapewne nie tylko moimi.

Oceniam na podstawie tego, co widzę słyszę i czytam, jak każdy inny obywatel. Jeżli są jakieś informacje, które wyjaśniałyby moje wątpliwości, to dlaczego nie znajdują się one w publicznym obiegu.
ika
ika 31.08.2008, 11:40
A co niby ma powiedzieć dyrektor szpitala,mówi to co ocenzurowane przez staroste.Zdumiewające jest to,że radnych z koalicji nie irytują wypowiedzi dyrektora,nigdy nie mają żadnych pytań,a wymijające odpowiedzi ich satysfakcjonują.Zafascynowani wypowiedzią pana prezesa nawet nie zauważyli,że prezes na pytanie radnego z PiS skąd miał informacje o stanie zatrudnienia lekarzy i pielegniarek odpowiedział,że ze zgłoszenia do NFZ na rok 2008 zakontraktowanych usług.To chyba znaczy,że potrzebna jest odpowiednia liczba lekarzy i pielęgniarek żeby podpisać taki sam kotrakt.Nikogo to nie zastanawia,że jak się zmniejszy zatrudnienie pielegniarek o 100 to takiego kontraktu sie nie dostanie.A mówią,że usługi medyczne będą świadczone w takim samym zakresie i na takim samym poziomie.Jak ktoś uważnie słucha to może sobie sam wysnuć wnioski jak będzie.Napewno szpital nie będzie w stanie świadczyć usług w takim zakresie jak teraz.Bo teraz chociaż poradnia kardiologiczna przynosi straty to istnieje a później jak się wyczerpią limity z NFZ to tylko prywatnie będzie można wizytę u kardiologa zamowić.Jest jeszcze inne wyjście jak jakiś oddział będzie przynosił straty to się go zamknie i powstanie np.w zamian za chirurgię ogolną- dochodowa chirurgia plastyczna.Dużo zdrowia życzę sobie, swojej rodzinie i pozostałym mieszkańcom naszego powiatu.
scort
scort 31.08.2008, 06:40
Karol - do tej pory jakos fajnie mi sie czytalo twoje komentarze - nieraz nawet sie zgadzalismy ale teraz zachowujesz sie jak kiki
pokaz mi gdzie ja znowu bronie przekreciarzy??
kiki
kiki 30.08.2008, 22:36
Łojoj,w szpitalu pamietają jeszcze do dziś słynnych dmuchodupów wistomowskich a może tych z rady miejskiej z lizo na dmucho kuracyjne namówić?...
Mieli by wtedy jasną sytuacje i wiedzę o szpitalu po przebiegu leczenia.
No przecież oni nie lekarze a pacjentami mogą być...tylko skad wziąć tego śpeca z wilanowa od nadmuchiwania kiszek jak pozwolili fabryke rozwalić ?....
Karol
Karol 30.08.2008, 21:39
Ja ci powiem. Słyszałem jakie są zarobki w starostwie. Mysle, że albo jest z ciebie straszny nieudacznik i obibok albo tez łapiesz jakies "fuchy" na boku. Wtedy mielibyśmy jasność dlaczego z taką pasją bronisz przekręciarzy.

Pozostałe