Wrzenie w powiecie

  • 12.07.2008, 22:39
  • Mariusz Strzępek
Wrzenie w powiecie
W czwartek obradowali radni Rady Powiatu Tomaszowskiego. Wakacyjna sesja byłaby rzeczywiście relaksacyjnym odpoczynkiem od codziennych obowiązków zawodowych gdyby nie ostatnia „afera” powiatowa związana ze ścieżką rowerową do Spały.

Jest źle a będzie jeszcze lepiej

Sytuacja finansowa szpitala na początek. Dowiedzieliśmy się, że jest źle a nawet dobrze, że szpital przynosi dochody, że długi rosną, że się zmieni, zracjonalizuje i że będzie pięknie… aż słońce zaświeciło w sali obrad. Radni uśmiechnięci,  widać temat opieki zdrowotnej już spowszedniał. Kilka osób wydawało się wyraźnie znudzonych.

Dyrekcja Szpitala prognozuje, że strata netto za ten rok, która przekroczyła już 2 miliony złotych ulegnie zmniejszeniu. Innego zdanie jest blisko 60 pracowników, którym wypowiedziano pracę od początku roku oraz kolejnych 12 wytypowanych do dalszych zwolnień.

- Działania dyrekcji są pozorowane – uważa jedna z pielęgniarek, obecna na Sesji. – Oszczędności szukane są jak zwykle tam gdzie nie powinno się ich szukać. Czyli wśród pielęgniarek i salowych.

Starosta Kagankiewicz zapewniał ze swej strony radnych, że redukcja personelu medycznego, w osobach pielęgniarek, w żaden sposób nie wpłynie na jakość świadczonych usług.

Kolejne kilka minut to chwile euforycznego zachwytu. Radny Bednarek zapytał kiedy zostanie odnowiona szpitalna klatka schodowa. Dyrektor Chyliński odpowiedział , że to już się dzieje i rozpłynął się w zachwycie nad nową, przyjemną kolorystyką. Radny pochwalił dyrektora wyraźnie zadowolony. Wskazał równocześnie, że odnowiona klatka świadczy o dobrym zarządzaniu placówką. 

Sami nie wiemy co likwidujemy

W kolejnym punkcie obrad radni wyrazili opinię w sprawie ograniczenia działalności jednego z zakładów z opieki zdrowotnej w Łodzi.

Jedyną osobą, która zauważyła, że Rada wydaje opinię w sprawie anonimowej (nie wskazanej dokładnie) placówki był Sławomir Szewczyk. Nie udało mu się uzyskać odpowiedzi na pytania: co jak i dlaczego. Tak ma być i koniec.

- Nie możemy zmieniać uchwały innego organu – argumentowano – a jedynie wyrazić opinię w sprawie.
 
Opinię przegłosowano. Oznacza to, że radni wypowiedzieli się pozytywnie na temat, z którym się nie zapoznali. Nikt nie argumentował, że to nie uchwałę Sejmiku wojewódzkiego należy zmienić ale Rady Powiatu Tomaszowskiego, co najmniej w części dotyczącej uzasadnienia podejmowanej uchwały.

Nie ma winnych wszyscy święci

Zanim się rozpoczęto dyskusję na temat rowerowego przekrętu (pisaliśmy na ten temat w artykule Rowerowy przekręt) dawało się wyczuć nerwowe napięcie. Urzędnicy Starostwa robili dobra minę do złej gry. Nic się nie stało. Winna jest firma factoringowa i nieuczciwy partner (wykonawca ścieżki). 

Starosta Kagankiewicz zrelacjonował aktualną wiedzę jaką posiada na ten temat. W powiecie zarządzoną kontrolę wszelkich procedur związanych z inwestycją i płatnościami. Trzy osoby zostały ukarane naganami m.in. Włodzimierz Ciotucha i Klaudiusz Wilmański. Kary dyscyplinarne związane były według starosty z nieznacznymi uchybieniami proceduralnymi.


Radny Marcin Witko zapowiadał serię pytań jeszcze przed rozpoczęciem sesji. Jak powiedział tak zrobił. Posypały się pytania. Ważne, mniej ważne i nie ważne dla tej sprawy. Kilka jednak ma fundamentalne znaczenie dla wyjaśnienia całej sprawy, którą już zajmuje się prokuratura. Z uwagi na ich liczbę i szczegółowość na odpowiedzi przyjdzie nam nieco poczekać.

Radny przypomniał również członka zarządu powiatu z ramienia SLD, którego aresztowano w związku z korupcją. Wypomniał również partyjniactwo i obsadzanie stanowisk w powiecie z tzw. "klucza partyjnego", przez Platformę Obywatelską, SLD i przede wszystkim PSL, będący częścią komitetu wyborczego Rafała Zagozdona.

Rozmawiając z wieloma osobami w czasie przerw w sesji próbowaliśmy zweryfikować prawdziwość kilku plotek, które znajdują się publicznym obiegu od kilkunastu dni. Moi rozmówcy jednak milkli, gdy pytałem czy to prawda, że po każdym etapie robót, wykonawca organizował bankiety, czy libacje alkoholowe z udziałem pracowników starostwa

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 28.07.2008, 19:12
scort...Dziadzio to Pan i z Panów pochodzi,dlatego tak mile ci tu życie słodzi.

Nie jesteś w stanie pojąć,jak właśnie dziadzia ten portal obchodzi.
Oj,gdyby był młodszy,przed jego kosturem byś wiał,aż pepegi by ci płoneły.
Nie lubi dziadzia ćwaniaczków a i ja też.
scort
scort 28.07.2008, 18:17
tak jak mowilem - dziadzio robil u pana i sie nasluchal teraz uwaza ze byl ciemiezony i przez raczki wnusi odgryza galaz ktora przez tyle lat go zywila
dobrze ze masz tego dziadzia bo bez niego slowa bys sama nie wymyslila
scort
scort 28.07.2008, 18:13
kiki - pomylka natury !!!
co ty piszesz jak w tamtych czasach jeszcze cie nie bylo na swiecie
kiki
kiki 28.07.2008, 17:22
@ bolek...juz wiem.
Dziadzio powiedział,że dawniej na takich filozofów mieszczanie mówili - chłopek roztropek.
scort
scort 28.07.2008, 08:17
oj bolek nawet przepisac poprawnie nie potrafisz.
wierze bo wiem
kiki
kiki 28.07.2008, 03:39
@ bolek...ciągle z dziadziem się zastanawiamy - gdzie i kiedy,Starostwo wytrzasnęło tego "urbanowego" - scorta.

Klasyczny przykład,komunistycznego aparatczyka propagandy. !!!
bolek
bolek 27.07.2008, 23:19
No prosze, nagany za "nieznaczne chybienia proceduralne". Ktoś tu naród robi w ... konia . A propagandysta scort w to wierzy.....
scort
scort 24.07.2008, 16:59
dlaczego udzielil masz napisane powyzej a czy jest afera - ludzie lubia tak pisac bo co by robili - patrz na kiki - nie wazne gdzie wszedzie teraz pisze o nabijaniu kabzy
bolek
bolek 24.07.2008, 01:54
scort? to jest afera czy jej nie ma ? jeśli nie ma to dlaczego starosta udzielił pracownikom nagan, a jesli jest to przestań pisać ze wszystko jest ok tylko uderz sie w piersi.
scort
scort 23.07.2008, 06:10
bolek piszesz a sam nie wiesz o czym - poczytaj ten i inne watki od poczatku do konca
a kasa jest na koncie tego co wykonal robote zgodnie z umowa
bolek
bolek 22.07.2008, 10:50
scort - rzeczniku starostwa. Przecież ktoś tą kasę wziął. Gdzieś ona jest. Ktoś ją wypłacił z konta bankowego, Ktos ja tam przelał. Jesli by to były pomyłki, to kasa by wróciła do starostwa. Jesli nie wróciła to gdzie ona jest. Warto to sprawdzić a nie zaraz twierdzić ze nikt jej nie wziął dla siebie
scort
scort 22.07.2008, 08:15
szczegolnie obecnie na gieldzie gdzie wszystko spada :-)
jak wziol to ten co wykonal robote
stanisław
stanisław 21.07.2008, 22:21
do scorta- ty piszesz, że tej kasy (2.5 bańki)nikt nie wziął dla siebie i tu się mylisz. Taka kasa zainwestowana na giełdzie nie wiem na jak długi czas (zanim prokuratura wyjaśni)może dać krociowe zyski. Paniał
ona
ona 20.07.2008, 16:07
scort a jesteś pewny,że nikt nie wziął kasy dla siebie? A jak myślisz jeżeli to prawda,że się umyślnie tworzy grupę
bezrobotnych pielęgniarek żeby mogła nowa firma je zatrudnić z dofinansowaniem do kosztów pracy jeszcze może dostać dofinansowanie do stworzenia i wyposażenia miejsca pracy ,to co, chcesz powiedzieć ,że takie coś to za darmo się załatwia?A kto za to zapłaci?-my wszyscy bo to są pieniądze publiczne które powinny być przeznaczone dla naprawdę potrzebujących tych którzy chcą otwierać swoje firmy a nie mają na to kasy.Jeżeli jest to robione celowo to mi pachnie korupcją.A przecież trzeba tym pielęgniarkom dać odprawe,a jak by sobie one przeszły do innnego pracodawcy same na własną proźbę to by szpital zaoszcędził,a pielęgniarki by były zadowolone bo by mogły przejść na lepsze warunki.Ale nie trzeba ludzi upokorzyć,powiedzmy sobie prawde handlują pielęgniarkami na oczach wszystkich.Ciekawe tylko jest to że to nikogo nie interesuje.Ale uśmiechniętą pielęgniarke w potrzebie każdy by chciał mieć przy sobie,a nie jakąś sfrustrowną osobę co nie wiaddomo czy jej się nie należy pomocy.Zyczę wszystkim zdrowia .
Wojtek
Wojtek 19.07.2008, 19:52
Widocznie na niektórych nie ma mocnych bo mają mocne i szerokie plecy. A swoją droga to pooglądajcie sobie TELETOP - tam jest reportaż z sesji Rady Powiatu i leci non stop. Dla mnie żenada. Powinni przede wszystkim zakazać konsumpcji paluszków i pisania esemesów na sesji.
scort
scort 19.07.2008, 08:00
stanislaw - tylko tu nikt nie wizal tej kasy dla siebie
stanisław
stanisław 18.07.2008, 21:53
Moim zdaniem, jeęli starostwo, (czyli organ założycielski, likwidator w przyszłości szpitala i jego ponowny odtwórca)nie może poradzić sobie z inwestycją gdzie sypie się piach i układa BETON to bójcie się tomaszowianie jak będzie wyglądał nowy szpital i w nim leczenie po sprywatyzowaniu czy przekształceniu przez tych samych ludzi.
Znam wyrok jednego z tomaszowian zdefraudował 9tys. 600zł. pracodawcy i dostał 3.5 roku. Za 2 mln dostrali nagany, jakie ku....a nagany. Prokurator już powinien wsadzić do wyjaśniena sprawy wszystkich. Co wy nato, nie piszcie tylko o mnie jak o "kiki", którą(ego) uważam za nie głupią osobę
Kibic
Kibic 17.07.2008, 09:25
pzdr dlaczego tak nie lubisz pielęgniarek? Uwłaczasz ich inteligencji. Uważasz, że skoro są tak rozchwytywane i gdzie indziej lepiej im płacą to siedzą tu bo są altruistkami? Gdyby było tak jak mówisz, to już dawno SAME by zmieniły pracę na lepiej płatną. Więc nie wciskaj im ściemy!
:(
:( 17.07.2008, 07:43
Z drugiej strony "doktory" robią co chcą. Nic się nie zmieniło przez lata całe.

Spotkałem się niedawno z taką sytuacją.

Przychodzi dziewczyna do pracy w firmie.
Pracuje 9 dni (w tym sobota i niedziela wolne). Po czym, idzie do lekarza, który wydaje zwolnienie.

Doktor Horyń widocznie uznaje, że juz na koniec pierwszego miesiąca ciąża jest zagrożona. Warto zapytać jakiejś Komisji lekarskiej co myśli na ten temat.

Moim zdaniem sprawa wygląda tak: Oszukany pracodawca, oszukany skarb państwa, oszukany ZUS i NFZ.

Czy na to znajdzie ktoś jakieś lekarstwo? Może pan dyrektor w szpitalu.

P.S.

Upoważniam administratorów portalu do przekazania odpowiednim organom mojego IP w przypadku kłopotów z w/w lekarzem.
pfe
pfe 17.07.2008, 06:54
dyro zwalnia pielęgniarki bo nie pyskują jak lelarze. Dyro wprost mówił, że nie będzie zadzierał z lekarzami bo boi się protestów więc dla równowagi zwalnia siostrzyczki. te co zostaną będą obrabiać lekarską klikę i dymać jako salowe, sprzątaczki a dopiero na końcu jako pielęgniarki. gratuluję staroście i dyrektorowi pomysłu. amen.

Pozostałe